Skocz do zawartości
Lepek

Rekord Vs Łada

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem małe porównanie tych dwóch nagrzewnic bo akurat je posiadam :D Może te informacje komuś się przydadzą a może nie :D

Założenie było takie ady obie nagrzewnice porónac w zbliżonych warunkach. Jako grzałka pracował mój stary wierny A1800XP (Palomino) ustawiony na 12x133 1,75V. Na procy założony był blok mojego autorstwa, kopia cascady. Woda była pompowana przez ph802 przerobionegą na niezatapialną i węże 12/3. Na nagrzewnicach założone były dwa papsty 4412/2 (120x38 6W) puszczone na 5V (taki hałas jeszcze mogłem wytrzymac bo 7V już nie mogłem). Wentylatory zasysały powietrze przez nagrzewnice a umieszczone były na 2cm shroudzie. Do mierzenia temperatury wody i powietrza użyłem termometru zbudowanego na bazie czujników DS1820. Jeden czujnik mieżył temp powietrza wpadającego do nagrzewnicy a drugi temp wody wypływającej z nagrzewnicy.

 

Nagrzewnice jakie są każdy widzi :) Łada oczywiście ma wywalone te rdzewiejące podkładki ze środka i ma wlutowane dwa kolanka 15mm. Rekord (nie pytajcie dlaczego on jest żółty :D ) też jest lekko przerobiony, wloty i wylot ma z przody a nie od góry jak jest oryginalnie w rekordach. Wloty są dwa bo rekord robi jednocześnie za trójnik. Na czas testu jeden z wlotów zaklejony był niebieską taśmą. Wymiary nagrzewnic bez zbiorników to (szerokoścxwysokoścxgrubośc w cm):

rekord 16x24,5x5

łada 18x21x6

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Wiatraki które chłodziły nagrzewnice

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Czujnik mierzący temp powietrza wpadającego do nagrzewnicy (w niebieskiej koszylce termokurczliwej)

Dołączona grafika

 

 

I czujnik mierzący temp wody na wylocie z nagrzewnicy (i tak go nie widac :) )

Dołączona grafika

 

 

Widok na pompkę i wiatraki. Jak widac shroud był bardzo prowizoryczny, wykonan z niebieskiej taśmy samoprzylepnej.

Dołączona grafika

 

 

A to widok na całośc "stanowiska testowego"

Dołączona grafika

 

 

No i teraz wyniki :D średnia różnica między temperaturą powietrza wpadającego do nagrzewnicy a wodą wypływającą z nagrzewnicy to:

3,5 stopnia dla rekorda

2,5 stopnia dla łady

czyli różnica prawie żadna ale zawsze :-P

Już po zdemontowaniu układu zrobiłem test na ilośc przepływającej wody. Długośc węży została ta sama, blok też był podłączony tyle że do obiegu podpiąłem jeszcze wodomierz. Wyniki są nastepujące:

łada 440 litrów na godzinę

rekord 390 litrów na godzinę

Na koniec dodam jeszcze że rekord w środku jest czyściutki natomiast w ładzie jest jeszcze sporo kamienia (nie chciało mi się już bardziej czyścic).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test rtoche ie za dobry, bo przy takich wicherkach wynik jest oczywisty. podłacz 2x120 mm na 800 obrotow to zobaczysz ze wtedy budowa harrisona duzo daje. Przy passivbie to wogole, na moim kadecie byly lepsze tempy nic na ladzie, a rekord jest wiekszy. przy duzym przedmuchu widomo ze lada lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test rtoche ie za dobry, bo przy takich wicherkach wynik jest oczywisty. podłacz 2x120 mm na 800 obrotow to zobaczysz ze wtedy budowa harrisona duzo daje. Przy passivbie to wogole, na moim kadecie byly lepsze tempy nic na ladzie, a rekord jest wiekszy. przy duzym przedmuchu widomo ze lada lepsza.

kszonek, powiedz mi proszę co jest takiego w budowie typu harrison że przy słabym wentylu jest lepsza od łady a przy wydajniejszym już nie? Strasznie mnie to ciekawi :D

ps. testy na słabych wentylach są w trakcie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kszonek, powiedz mi proszę co jest takiego w budowie typu harrison że przy słabym wentylu jest lepsza od łady a przy wydajniejszym już nie? Strasznie mnie to ciekawi :D

ps. testy na słabych wentylach są w trakcie :D

 

Nie mam pojecia :] moze to ze ma male opory przeplywu.... i poprostu na aldzie wentylki slabsze sei mecza i ledwo pchaja powietrze. Myle ze to o to chodzi, ale mzoe sie myle.

ciesze sie ze sa w trakcie, bo tez mnie to intersuje ;) mam nadzieje ze Twoj test potwierdzi wyniki moich badan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki dopiero gdzieś za tydzień, i z tego co widzę to nie potwierdzą wyników Twoich badań :-P

A i jeszcze taki mały "updejt" do tego mojego testu, łada zdecydowanie odpowietrza się zdecydowanie szybciej niż rekord :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu woda w konstrukcjach typu harison ma większą powierzchnię styku z lamelami, ponieważ kanały nie są proste, dlatego też harrison stawia nieco większe opory dla wody niż łada.

 

 

I tak moje volvo rządzi :D wyczyszczone przez miesiąc płukania w różnych roztworach (thx Muciek) kładzie na łopatki nowiutkiego nieużywanego fiata(oczywiście bez korodek) o 3 stopnie(temp cieczy) a na procku około 1,5-2. Podobnie również jest z Black waterem 2/BIP2, które też nie mają szans o BW1/BIP1 nawet nie wspominając.

Edytowane przez BENITO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...