Skocz do zawartości
11:59

Bezgłośny Laptop Na Kołdrze

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś posiada laptopa, który pracuje bez wiatraka podczas trzymania na kołdrze?

 

Jeżeli tak, to jak długo? Czy także w gorące, letnie dni?

Czy zależy to od rodzaju włączonych programów, underclockingu, itp...?

A może taki laptop nie istnieje w dzisiejszych czasach....

Proszę o podzielenie się swoimi wrażeniami.

 

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz kiedys o tym bylo, zdaje sie ze samedi o tym pisal. Pasywnie chlodzone notebooki istnieja, ale nie sa one dla komercyjnego uzytku. Armia podobno ma takowe cuda. A co do koldry to kazdy Ci powie ze to nie jest dobre rozwiazanie. Nawet najbardziej obnizony proc przy najmniejszej pracy musi co jakis czas (no tu wlasnie kwestia co ile) wlaczyc wiatraczek. Ale generalnie zaleca sie trzymanie komputerow na plaskiej powierzchnii zeby otwory wentylacyjne nie bylo zasloniete. Oczywiscie jak posiedzisz sobie z nim godzine czy dwie to pewnie sie nic nie stanie, ale jak masz zamiar lezec z nim i trzymac go na kocu przez caly dzien bo masz zlamana noge to warto sie zastanowic nad jakas tacką.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dzisiaj laptopa (w normalnej sprzedaży jak zauważył wyżej maSTHa212), w którym wiatrak by się nie włączał wogóle. Tym bardziej będzię się włączał, jeśli ułożysz sprzęt na kołdrze. Częstotliwość, głośność i czas pracy wiatraka zalezy od tak wielu czynników (zastosowane do budowy laptopa komponenty: procesor, karta graficzna, dysk; obciążenie systemu; ergonomia rozwiązań chłodzenia, czyli konstrukcja laptopa, że już nie wspomnę o najbardziej trywialnych: jakość montażu, stan i jakość pasty termoprzewodzącej, kurz w otworach wentylacyjnych bądź ich zasłanianie), że każdy przypadek należy rozpatrywać bardzo indywidualnie. Jednak trzymanie laptopa na kołdrze z pewnością nie przyczyni się do prawidłowego obiegu powietrza w systemie chłodzącym i wolnego jego dostępu do otworów wentylacyjnych. Rozwiązaniem kompromisowym jest (patrz wyżej) zastosowanie jakiejś podstawy utwardzonej i najlepiej niezbyt nagrzewajacej się, którą można na rzeczoną kołdrę położyć (w moim przypadku sprawdził się kawałek płyty laminowanej, kuchennej, nie nagrzewa się prawie wogóle).Można nawet dorobić do niej nożki i zrobić coś w stylu stolika śniadaniowego (wtedy możemy postawić sobie konstrukcje nad udami i dość wygodnie i bezpiecznie używać sprzętu). Dodatkowo trzymanie laptopa na jakimkolwiek podłożu nazwijmy to roboczo "nieutwardzonym" (kołdra, koc, itp) będzie skutkowało szybszym niż w wypadku blatu/stolika zabrudzeniem się wiatraka a co za tym idzie jego mniej wydajną i głośniejszą pracą.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam laptopa pasywnie chłodzonego :)

 

Jak ustawię na szywno w CHC 600mhz przy obniżonym napięciu to po 16h od włączenia temperatura wynosiła 46-52* (a próg włączenia wentya to 60*)

 

Faktem jest jednak że kołda nie ma właściwości chłodniczych tyko wręcz odwrotnie i myślę że a niej mój laptop musiałby raz na kika godzin się pokręcić :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezła jest podstawa z porowatej pianki .Jest ona podobnie jak gąbka przepuszczalna dla powietrza i doskonale amortyzuje co zwiększa ciszę pracy lapka bo nic nie wchodzi w obudowie w rezonans.Sam w nocy kładę laptopa na takiej i jest dużo ciszej niż np na biurku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Właśnie miałem takiego laptopa który mógł pracować w trybie bez wiatraka.Fujitsu-Siemens M7405.Miał przycisk SILENT po włączeniu którego magistrala przechodziła w tryb 80MHz ( normalnie 100MHz ) i mnożnik procesora się blokował . W sumie pracował cały czas na 480MHz - mnożnik 6 x 80 magistrala ( po włączeniu tego przycisku ) . Wiatrak się wtedy nie właczał . Można było normalnie oglądać filmy DiVX , DVD i rmvb i wszystko chodziło bez zacięć . Oto link do tego laptopa ale uprzedzam że już go sprzedałem :

 

http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=84935175

 

Teraz mam Acera 1694 . Parametry ma SUPER , ale jednak ten Fujitsu-Siemens to była klasa . To się czuło że jest lepiej wykonany . Miał gorszą kartę graficzną ale był jakiś taki ciężki do zniszczenia . Takie moje prywatne zdanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wypowiedzi i czekam na następne opisy.

Ten pomysł z tacką jest bardzo ciekawy. Laptop na obiad, mniam, mniam :wink: ...

Jak to jest z hp-kami nx6110 i nx6125 (na sępwronie), ponoć ten drugi ma cichszy wiatrak, ale bardziej się grzeje. Czy ktoś trzymał je na kołdrze?

 

Bardzo zastanawia mnie zachowanie Acera na celeronie M, ta bezgłośna praca i niska temperatura, jak napisał aceraspire:

Thorte= 629 mhz

Jak to osiągnąłeś? Ponoć celeron nie ma speed stepa i nie reaguje na takie programy, jak CHC...?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tacka pod laptopa to nic nadzwyczajnego - od miesięcy pracując z komputerem na kolanach bądź stawiając go na miękkim podłożu, używam właśnie twardej podkładki pod postacią cienkiej drewnianej deseczki (akurat pasuje mi wymiarami idealnie pod spód laptopa). I wygodnie bo nic mi nie dmucha na pewne części ciała (przy pracy z kompem na kolanach) i bezpiecznie dla samego sprzętu na miękkim podłożu. Polecam :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOj aspire 1692wlmi. na obnizonym napieciu,skrecony do 800Mhz nawet po kilkugodzinnym obciazeniu 100% nie uruchomi wiatraka za zadne skarby!--TESTOWANE--mam taka dziwna chinska gre(zajmuje cale 2MB),ktora wyglada jak robiona na tel. komorkowy ale dziwnym sposobem obciaza procka pentium M 1,73 na 100% a karte graficzna rozpala do czerwonosci :)

 

za to moj ojciec mial szczescie i trafil na wyjatkowy model HP nx9020 z prockiem celeron M 1,4Ghz (512Kb L2),grajac w wyzej wspomniana gierke wiatrak sie wlaczy na 5sec. po wielu godzinach! a podczas normalej pracy caly dzien w necie ani razu go nie slychac!--przykladalem ucho wiec wiem.

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobnie moj dell. twory wentylacyjne z tylu i na gorze, procek skrecony na 600MHZ 0.7V - wiatrak ngdy nie wlaczy sie :) temp okolo 44C

 

bez sztywnego 600MHz wlacza sie raz na godzine naokolo 4 minuty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zastanawia mnie zachowanie Acera na celeronie M, ta bezgłośna praca i niska temperatura, jak napisał aceraspire:

Jak to osiągnąłeś? Ponoć celeron nie ma speed stepa i nie reaguje na takie programy, jak CHC...?

Pozdrawiam

Też prosiłbym o odpowiedz na to pytanie, bo obniżenie taktu w Celeronie M to już sztuka.

 

Po drodze mam pytanie, jakie minimalne napięcie możecie uzyskać przy najniższym mnożnik?

Od razu powiem że u siebie żadnej rewelacji nie mam, 0875v przy mnożniku x4. Aplikacja co prawda pokazuje że zakres procesora (a może samej aplikacji) to 0.8 do 1.5 ale już przy 0.85 monitor przestaje wyświetlać prawidłowo a przy 0.8v komputer gaśnie. Procesor Turion 1.6GHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też prosiłbym o odpowiedz na to pytanie, bo obniżenie taktu w Celeronie M to już sztuka.

 

Po drodze mam pytanie, jakie minimalne napięcie możecie uzyskać przy najniższym mnożnik?

Od razu powiem że u siebie żadnej rewelacji nie mam, 0875v przy mnożniku x4. Aplikacja co prawda pokazuje że zakres procesora (a może samej aplikacji) to 0.8 do 1.5 ale już przy 0.85 monitor przestaje wyświetlać prawidłowo a przy 0.8v komputer gaśnie. Procesor Turion 1.6GHz

 

a powiedz mi jak ten turion 1,6 (zakladam,ze MT=25W) sie zachowuje?--chodzi mi o to jak czesto i przy jakiej temp. wlacza sie wiatrak(i na jakich obrotach)?,oraz ,czy jest mozliwe,zeby wogole sie nie wlaczal wiatrak na zablokowanym mnozniku " x4 " (najnizszym)?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powiedz mi jak ten turion 1,6 (zakladam,ze MT=25W) sie zachowuje?--chodzi mi o to jak czesto i przy jakiej temp. wlacza sie wiatrak(i na jakich obrotach)?,oraz ,czy jest mozliwe,zeby wogole sie nie wlaczal wiatrak na zablokowanym mnozniku " x4 " (najnizszym)?.

To jest ML-28

Zachowuje się przyzwoicie, wiatrak włącza się (kiedy komputer jest na pełnym takcie z podpiętym zasilaczem) raz na 8min, na około 30s. Tak jest przy zwykłej robocie, przy pełnym obciążenie wiatrak włącza się prawie natychmiast i wieje na pełnych obrotach. Mimo wszystko jest naprawdę cichy.

Nie wiem jakie ma temperatury oraz na jakich obrotach działa wiatrak bo żadna aplikacje nie czyta tych danych z czujnika (może go niema)

Na mnożniku x4 mogę puścić SuperPI 32M i wiatrak się nie włączy.

Ogólnie procesor fajny ale wydajnością się zawiodłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie procesor fajny ale wydajnością się zawiodłem.

 

co przez to rozumiesz?,czyzbys zalowal decyzji,ze turion a nie pentium M 32bit ?

 

 

zacytuje tu uzytkownika "break" z forum pclab :

 

"Mam Turiona ML-30 smilies/cool.gif . Przy Win XP Prof. 32-bit nie różni się od P4 1,73M montowanym w laptopach. Natomiast skombinowałem sobie Win XP Prof. x64 EN. Chłopie...

Cudo...Używam go do kompresji filmów z DVD na DivX. 3/4 czasu co na 32-bitowym, a nawet lepiej. Podobnie jest z WINRARem. Everest 2006 pokazuje, że z pamiątek PC333 wyciąga ponad 4400MB/s, czyli DDR2. Odczyt z pamięci 55ns smilies/shocked.gif . W benchmarkach pod win xp x64 wypad lepiej niż prawie wszystkie desktopowe pentiumy.

 

Niestety mało jeszcze programów na x64 smilies/thumbdown.gif , ale ze sterownikami nie ma już problemów."

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście chodziło mi o Throttle, ale i tak dzięki :)

 

edit:

aceraspire gdzie/jak to sie przestawia, bo albo mi padło na oczy, albo mi diabeł ogonem przykrył ;-)

Edytowane przez conrado

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już piszę:

Ustawiasz w byle jakim profilu procent obciążenia procesora.

Klikasz prawym przyciskiem na polu Index Throttling.

Robisz Add i pokazuje ci się okno. Ustawiasz procent zużycia procka.

Na koniec ustawiasz profil na AC lub Baterii.

POZDRO

post-127097-1139860522_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówiłem o taktowaniu ale o Throttle.

Czy throttling umożliwia wyciszenie Celerona M jedynie w laptopie firmy Acer i tylko modelu Aspire 3613???

Czy ktoś ma doświadczenia z throttlingiem laptopów innych firm???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy throttling umożliwia wyciszenie Celerona M jedynie w laptopie firmy Acer i tylko modelu Aspire 3613???

Czy ktoś ma doświadczenia z throttlingiem laptopów innych firm???

Żeby korzystać z ODCM potrzebny jest Ci Rightmark CPU Clock Utility w wersji drugiej. Działa z każdym procesorem Celeron M niezależnie od producenta laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam kartonu który miescił gadgety takie jak bateria,zasilacz,mysz i inne kwity. Kilka ceemów wysokości,a powierzchnia troszkę większa od laptopa. Co prawda trochę się to grzeje,ale myślałem już o czymś takim już tu wspomnianym jak stoliczek. Płyta meblowa,po bokach jakieś nóżki i powinno być fajnie.

Na Allegro kiedyś widziałem taki "blat" z wmontowanymi wielkimi wiatrakami zasilanymi z USB. Bezgłośne to też pewnie nie jest,ale przecież nie trzeba tego włączać zawsze,a kanały wentylacyjne lapka będą miały ułatwiony dostęp do świeżego powietrza. No może nie do końca świeżego skoro będzie to na kołdrze :wink:

Cena tego to chyba około 80 pln.

Edytowane przez krzyś78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...