Skocz do zawartości
Assassin_

Pentium D 805 2.66 Ghz

Rekomendowane odpowiedzi

Sie podepne bezczelnie.

Mam Pentiawke D840 (standardowo 16x200). Przy kreceniu FSB (bez zmieniania mnoznika i innych rzeczy, ktorych na razie nie ogarniam za bardzo) dochodze do 245, przy ktorym jest stabilnie (2x Memory test w Prime95, jakies MemoryTesty, PCMarki, SuperPI itp) - dajac 246 komp sie nie uruchamia i musze zerowac Biosa. Plyta to Gigabyte GA-8I955X Royal, i w Biosie mam jakas opcje do zmiany mnoznika pamieci czy cos w ten desen - w kazdym razie jak tam sobie zmieniam z Auto na jakies inne ustawienia (np. 2.5, 2.66, 3 itp) to zmienia sie wartosc podana przy predkosci pamieci - normalnie przy 200 mam 533, wiec tak jakby mnoznik byl 2.66 defaultowo. Wiec pomyslalem sobie, ze pokombinuje z tym troche i dalem pamiec 245, mnoznik 2.5 (pokazlo sie 612 przy pamieci), komputer wstal jako Pentium D 3920. Spoko. No to podnosze do 250 FSB i komp nie wstaje. Potem kombinowalem jeszcze troche na FSB=200 i z roznymi mnoznikami i komp zawsze wstawal, ale jako standardowe 3200MHz. Napiec nie zmienialem. Domyslam sie, ze czegos nie kumam i cos robie zle i gdyby ktos mogl mi pomoc rozwiazac ten problemik to bylbym wdzieczny.

Maksymalna temperaturka jaka notuje przy duzym obciazeniu (Skythe Ninja z Papstem 92mm skreconym na minimum kontrolerkiem Zalmana) to 56 stopni (wiecej na oczy nie widzialem - najczesciej maksymalnie dobijam do 54*, 56* mam przy 2xPrime95 i do tego 3D Marku - karta graficzna to pasywnie chlodzony Gigabyte 6600 podkrecony do 540/1200) wiec tak sobie mysle, ze pewnie jeszcze cos z tego procka da sie wycisnac, pytanie tylko w jaki sposob?

Zasilacz to jakis Tagan 420 Watt, pamieci to jakies TwinMosy 2x512MB w dualu.

Ktos mi cos doradzi? :)

gigabyte z kolei ma tendencje do zanizania tempow... u mnie na asusie tyle mialem na 530j@4ghz i TT Big Typhoon @min rpm. Ale tak czy siak ladne te tempy :) przy jakim vcore??

Masz fajna mobo bardzo udana konstrukcja gigabyte'a chlopaki na XS niezle cisneli CPU's na niej ;] jedyny bol w niej to konieczny drop mod przy extremalnym kreceniu -> bardzo duze odchylki vcore pomiedzy stress a idle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

gigabyte z kolei ma tendencje do zanizania tempow... u mnie na asusie tyle mialem na 530j@4ghz i TT Big Typhoon @min rpm. Ale tak czy siak ladne te tempy :) przy jakim vcore??

Masz fajna mobo bardzo udana konstrukcja gigabyte'a chlopaki na XS niezle cisneli CPU's na niej ;] jedyny bol w niej to konieczny drop mod przy extremalnym kreceniu -> bardzo duze odchylki vcore pomiedzy stress a idle.

Napiecie standard - bodajze 1.300V ale 100% pewnosci nie mam :) Cos kojarze, ze widzialem cos w ten desen w CPU-Z czy innym programie identyfikujacym procki.

Fajnie, ze udana plytka, tylko co mi po tym, skoro nie moge sobie poradzic z podkreceniem tego proca? Ktos ma jakis pomysl? Ewentualnie podasz linka do arta na XS o tej plycie?

Skoro piszesz, ze plyta zaniza tempy to ile wiecej orientacyjnie moze miec procek?

Do ilu moge dobic bez ryzykowania, ze proc pojdzie z dymem? Spalilem juz dwa procki w zyciu (oba Athlony, dlatego przenioslem sie na Pentium ;) ) wiec wole byc ostrozny.

Na standardowych ustawieniach proc nie dobija nawet do 48 stopni pod maksymalnym obciazeniem :)

Chlodzonko to Skythe Ninja z wiatrakiem Papsta (mam jeszcze na tej samej wysokosci zamontowanego Papsta 120mm z tylu budy wyciagajacego powietrze znad karty graficznej i z proca) i pasta jakis Arctic Ceramic - pozostalosc jeszcze po AMDkach - dobre to to jest na Pentiumy?

Ogolnie: potrzebuje jakies info na temat krecenia tych procow na plytach pentiumowych, bo ja stary AMD-kowiec jestem :-]

Podkrecic i tak chce tylko dla sprawdzenia kompa w SuperPI bo na codzien te 3.2GHz to mi styka w zupelnosci :) - wiec to bardziej taki sport i uleganie modzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo fajny procuś - 20x200 - 4GHz na starcie :D . No to będzie sie działo, prawda brzydalu ;)?

 

Widzi go jako pentium 5 :lol: ?

Taaa fajny :lol: Seria 505/506 też potrafiła na 200MHz działać na def. vcore, a na 210MHz to już jej nawet 1.7v nie pomagało. Więc narazie nie ma się czym podniecać bo imho każdy z tych 805 zrobi 20x200, no chyba, że będzie wyjątkowym gniotem.

 

 

Niemiec

Z tym wyłączaniem się na 2-3 sek. to się nie przejmuj bo to normalka. HK-350 AP by przestał sobie radzić hmmm raczej przyczyny szukałbym w innym miejscu. Daj mu więcej v i zobacz, tempami z biosu się nie przejmuj bo czujniki na asusach pokazują co im się podoba ( tak jak pisał Lagier odejmij parę stopni ). I ustaw jakoś timingi tych XMS bo na 4-4-4-12 to aż patrzeć nie można :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i Panowie pare nowinek przed zajeciami (nie poszedlem na statystyke bo cinsnalem tego D805)

 

Sprzet: P5LD2 2x512 GoodRam na kochach D9, D805 zasilatornia Enermax EG431AX-VE

 

post-1186-1141221087_thumb.jpg

 

to max co udalo mi sie uzyskac temp w stress krazyla w okolicach 70 - 75* na stock coolerze napiecie rdzenia 1,5v wyzej niestety prawdopodobnie zasilatornia kleka im wyzsze vcore tym szybszy reset albo bsod. Jak widac 3,9ghz SPI 16M przelecialo bezproblemowo wystarczy ze podniesiemy vcore o 0,01v i juz bsod na wejsciu windy. memki troszku cienko w porownaniu do tych ktore mam w domu i robia 800mhz (good ram 667). Niestety nie bede mial juz chyba okazji potestowania tego CPU na mojej plycie, moich memkach i moim zasilaczu z sigu mysle ze procek pokazalby sporo wiecej. Jak w lapki wpadnie mi nastepna sztuka odezwe sie :) tak czy owak za 550 pln procek rewelacja jedyny mankament to 180W poboru mocy w szczytowych momentach czyli mala elektrownia ;]

 

@sialala

Gigabyte zaniza tempy o jakies +-7*C wiec zwez na to poprawke najpewniejszy sposob to panel kontrolny i czujka na procu. Ja nie ufam tym odczytom z plyt glownych. Co do arta wieczorkiem zerkne i klikne bo teraz nie bardzo mam czas.

Hmm... spalic intelka teraz raczej ciezko. Prescotty i Northwoody byly na to podatne slynne PSDS (Prescott Sudden Death Syndrom) chociaz i tu ludziki po 1.9v ustawiali ;] hyhy... jesli chcesz byc ostrozny staraj nie przekraczac sie 1,6v z czestotliwoscia mozesz jechac do woli.

 

poki co to tyle

pozdroofka

Lagier

Edytowane przez Lagier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lagier a miales w łapach 820?

na stocku na ile to to idzie?

bo ja nie wiem co mnie ogranicza czy proc czy mobo

przy fsb>250 juz cyrki mam

temp raczej niskie bo na wodzie jade...

plizz moze ty mi cos pomozesz:)

siemka

 

no niestety D820 jeszcze nie mialem jakos nie spieszy mi sie do serii D8xx tak jak powiedzialem toz to elektrownia... Jesli bede mial cos na tescik to z pewnoscia zapodam wyniki osobiscie do swojego sprzetu zamierzam wylookac jakiegos fajnego D920 optymalny wybor moim zdaniem ;]

 

co do Twojego proca... no niestety miales pecha ja ostatnio kupilem do siebie 630J i powyzej fsb 250 mhz jest sciana proc wymaga duzej ilosci v 4ghz moze by sie ustabilizowalo przy 1.6v zobacze jak poskladam WC do konca... Intel to nie AMD tutaj mozesz miec kilka prockow z jednej serii zupelnie roznie sie krecacych :/ najlepiej kupowac selekcjonowane albo miec skilla :P 8)

 

pozdroofka

Lagier

 

p.s. widze ze w koncu sie przekonales do Intela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

Wszystko ladnie pieknie, ale jak ja mam probowac podniesc go wyzej, skoro przy FSB=246 komp nie wstaje i reset biosu? Kombinowac cos z tymi mnoznikami pamieci czy cos? O co tu chodzi? Na AMD sprawa byla prosta: odblokowany mnoznik, krecenie FSB ile pozwalaly pamieci.

A tutaj wyglada na to, ze pamieci nie lubia czestotliwosci 246 MHz (to juz jest 654 przy mnozniku 2.66 jaki chyba mam na tej plycie :rolleyes:) - tylko dlaczego, skoro przy 245 nawet pol bledu po calej nocy testow nie mialem?

Jak pisalem wyzej - bawilem sie tym mnoznikiem, zmienialem go przy stockowych 200MHz na FSB i proc zawsze wstawal na 3.2GHz. Przy 250 FSB i mnozniku 2.5 reset biosu. Mam probowac np. 250FSB i mnoznik 2x? Potrzebuje jakiegos krok-po-kroku bo widze, ze w Intelu jest to nieco inaczej. Moze byc po angielsku - obojetne. Czy to moze wina pamieci i nie mam co liczyc na nic wiecej?

Instrukcja od plyty glownej nic mi nie rozjasnila, tak samo instrukcja od procka (a co, przeczytalem :D)

Podnosic napiecie na procku? Napiecie na pamieciach? Bo naprawde jestem ciekaw, ile moge puscic tego procka :) i ile da sie z niego wycisnac w Prime. Skoro 805 poszedl prawie na 4GHz (chociaz ma kompletnie inny mnoznik, moze to to?) to ten moj powinien miec podobny potencjal chyba? :|

A tak BTW: jakie RAMy byscie polecili do tego procka? Tak do 500-600 PLN za 2x512 MB max... A najlepiej cos z tej stronki: www.komplett.co.uk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ladnie pieknie, ale jak ja mam probowac podniesc go wyzej, skoro przy FSB=246 komp nie wstaje i reset biosu? Kombinowac cos z tymi mnoznikami pamieci czy cos? O co tu chodzi? Na AMD sprawa byla prosta: odblokowany mnoznik, krecenie FSB ile pozwalaly pamieci.

A tutaj wyglada na to, ze pamieci nie lubia czestotliwosci 246 MHz (to juz jest 654 przy mnozniku 2.66 jaki chyba mam na tej plycie :rolleyes:) - tylko dlaczego, skoro przy 245 nawet pol bledu po calej nocy testow nie mialem?

Jak pisalem wyzej - bawilem sie tym mnoznikiem, zmienialem go przy stockowych 200MHz na FSB i proc zawsze wstawal na 3.2GHz. Przy 250 FSB i mnozniku 2.5 reset biosu. Mam probowac np. 250FSB i mnoznik 2x? Potrzebuje jakiegos krok-po-kroku bo widze, ze w Intelu jest to nieco inaczej. Moze byc po angielsku - obojetne. Czy to moze wina pamieci i nie mam co liczyc na nic wiecej?

Instrukcja od plyty glownej nic mi nie rozjasnila, tak samo instrukcja od procka (a co, przeczytalem :D)

Podnosic napiecie na procku? Napiecie na pamieciach? Bo naprawde jestem ciekaw, ile moge puscic tego procka :) i ile da sie z niego wycisnac w Prime. Skoro 805 poszedl prawie na 4GHz (chociaz ma kompletnie inny mnoznik, moze to to?) to ten moj powinien miec podobny potencjal chyba? :|

A tak BTW: jakie RAMy byscie polecili do tego procka? Tak do 500-600 PLN za 2x512 MB max... A najlepiej cos z tej stronki: www.komplett.co.uk

ale kto Ci karze leciec na synchronicznych taktowaniach pamieci i procesora??? zmien dzielnik RAM:CPU i obniz takty ramu i bedzie hulac. Co do pamieci ja kupilem goodramy 667 4-4-4-12 za 300 pln 2x512 i hulaja na 750 mhz 3-3-3-4 ;]

co do faktu ze nie chce smigac na fsb 246 mozesz miec rowniez to co ja na P5LD2 tyle ze z fsb 150 mhz -> wszystko OK a ustawiasz 151 mhz i zima. Komp zaczyna znowu wstawiac znowu od fsb 180 mhz i juz jest normalnie gdzies na XS czytalem ze Asus w jakichs przedzialach ma problemy z dzielnikami i stad te problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na bardzo szybko. Sprawdz wcpu-z jaką masz serie. 805 jest na B1 czyli nieco nowszym rdzeniu. 820 były na A1 i B1. Jak chcesz dalej ciągnąć to zacznij podnosić napięcie na procu. Pamięci póki co mają chodzić na najgoszych timingach i najmniejszej częstotliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa fajny :lol: Seria 505/506 też potrafiła na 200MHz działać na def. vcore, a na 210MHz to już jej nawet 1.7v nie pomagało. Więc narazie nie ma się czym podniecać bo imho każdy z tych 805 zrobi 20x200, no chyba, że będzie wyjątkowym gniotem.

A o speedstepie Pan Devilek słyszał :D ? Mnożnik x14 i jazda :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na bardzo szybko. Sprawdz wcpu-z jaką masz serie. 805 jest na B1 czyli nieco nowszym rdzeniu. 820 były na A1 i B1. Jak chcesz dalej ciągnąć to zacznij podnosić napięcie na procu. Pamięci póki co mają chodzić na najgoszych timingach i najmniejszej częstotliwości.

serii CPU NIE DA sie sprawdzic zadnym programem ! to o czym mowisz to tzw. stepping procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DEVILEK => sadze, ze HK wymieka, bo sam procek ciagnie pod 170-180W do tego jest jeszcze 6800GS i cala reszta stuffu. na jednym rdzeniu zaraz go odpale i zobacze co z tego wyniknie.

 

temp na ninji tez sa malociekawe, teraz na 3,33ghz i def vocore w idlu mam 46st a w stress bylo ok 60st czy jakos tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to odpal kompa [jak możesze] na grafie PCI i bez zbędnych akcesorii i wtedy zobaczysz czy da rade przebić 4 GHz. Bo o/c na 1 rdzeniu to jakoś tak mi sie nie widzi.

 

A swoją drogą benchmarki to jedno a ogólna ocena wydajności/komfortu pracy jak wypada z porównanien do Sempa @2700 MHz ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narazie za krotko na tym sprzecie siedze, bo wczoraj do kupy go poskladalem ok 4 w nocy a dzisiaj caly dzien poa domem bylem. moja najslabsza grafa to 6600 a to duzo pradu nie oszczedzi. wiecej da wylaczenie jednego z rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakoś nie możliwe, że HK wymięka :blink: Ja już puszczałem na nim takie sprzęty, że ohoho i nic nie było mu. A tu coś mu się nie podoba. Hmmm :rolleyes:

5,5 ghz P4 + 6600gt i dzialal :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ups podaje dane w jakim % jest obciążony. Jego max czyli 100% to 600W. 20% jest zwykle w idle, a oprócz jednostki centralnej mam podłączony LCD 19" i klika pomniejszych drobiazgów.

Poniżej obrazek tego co się dzieje po włączeniu prime (maximum heat) na jeden rdzeń i po kilku minutach na drugi.

 

Dołączona grafika

 

 

W idle i na domyślnym Vcore nie ma różnicy jaki procesor i jaka magistrala. Obciążenie 20% jest takie samo dla Celerona 2.66, Prescota 630 i 805.

Dopiero po obciążeniu procesora zwiększa się pobór mocy i wzrasta temperatura.

Dla niektórych to rzecz oczywista, ale ładnie to wygląda w postaci graficznej.

805 przetaktowany o 27%. FSB 170MHz

Temperatura procka w idle 38st, zamknięta obudowa temp wewnątrz 37 st.

Po obciążeniu 1 rdzeń temp CPU 52 st, po obciążeniu 2-go 64 st. Pentagram 120+, obroty sterowane dynamicznie w zakresie 1000-1400.

Dla porównania 630 bez podnoszenia Vcore przetaktowany na 3.6GHz +prime, na wykresie dawał 30% obciążenia ups-a, natomiast przetaktowany do 4.1GHz z podniesionym Vcore +prime, dobijał do 50% mocy ups-a.

 

A teraz pytanie konkursowe.

O ile % i czy w ogóle zmieni się obciążenie ups-a gdy zjade FSB do domyślnych 133MHz ?

:)

Edytowane przez PioMX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź na pytanie - a co mnie to interesuje o ile % się zmieni obciążenie. :blink: Chciałeś pokazać, że masz UPS-a z bajerkiem.

uważaj DEVILEK bo kolega zaraz najedzie na Ciebie ze nic do tematu nie wnosisz i sie bez sensu wypowiadasz ... strzeż się ! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokazuje mi cos miedzy 1,3-1,35V.

 

obiecane marki ;]

PentiumD 3,4

2k6 - 2590

2k5 - 5208

2k3 - 11963

 

sempron 2,7

2k3 - 12040

2k5 - 5132

2k6 - 2374

 

grafa to msi 6800gs taktowana domyslnie, stery do grafy 81.95. nie jest zle w tych markach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokazuje mi cos miedzy 1,3-1,35V.

Jeżeli pomiar napięć jest porównywalny to miałbyś odpowiedź skąd taka wysoka temperatura.

U mnie nastawione na default 1.3125V, a pokazuje w idle 1.26-1.29V, stres 1.23-1.24V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

pokazuje mi cos miedzy 1,3-1,35V.

 

obiecane marki ;]

PentiumD 3,4

2k6 - 2590

2k5 - 5208

2k3 - 11963

 

sempron 2,7

2k3 - 12040

2k5 - 5132

2k6 - 2374

 

grafa to msi 6800gs taktowana domyslnie, stery do grafy 81.95. nie jest zle w tych markach :)

Marki od wersji 05 mają rozdzielone instrukcje, tak żeby procesory wielowątkowe mogły sie wykazać

w 01 i 03 będzie słabiej od sempa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

pokazuje mi cos miedzy 1,3-1,35V.

 

obiecane marki ;]

PentiumD 3,4

2k6 - 2590

2k5 - 5208

2k3 - 11963

 

sempron 2,7

2k3 - 12040

2k5 - 5132

2k6 - 2374

 

grafa to msi 6800gs taktowana domyslnie, stery do grafy 81.95. nie jest zle w tych markach :)

Macie straszne temperatury na tych prockach :| I to przy tym samym chlodzeniu i nizszym taktowaniu niz u mnie (ja mam 16x245)

Wczoraj bawilem sie tylko troche (bo zona chciala podzwonic do znajomych ;) ) i zauwazylem dziwna rzecz: komp w koncu poszedl z FSB wyzszym niz te nieszczesne 250 - ale juz na 255 przy starcie pokazywal (mnoznik pamieci x2.0)... 0MHz. Windowsa nie odpalalem, moze dzis sprobuje. Przy FSB = 275 mialem... 64MHz (Bios pokazywal wartosc 16x4). Windowsa nie odpalalem, bo sie wystraszylem, ze cos sie poszlo ^%Ł&"*$. Co moze byc nie teges? Przekrecil sie zegar czy co? :| Przy powrocie do 245 wszystko bylo w porzadku...

A co do 3D Markow - przy ustawieniach standard (na podkreconym mi sie nie chcialo odpalac 3D Marka) na 6600 mialem w 2005 ~4200 punktow. I tu mam pytanie do tych wynikow zamieszczonych przez Ciebie.

Jak to do diabla mozliwe, ze w 2006 masz mniej punktow na PentiumD niz na Sempronie?? Pentium D jest dwurdzeniowka i nadgania mocno w tescie procesora - wiec na chlopski rozum powinienes miec duzo wiecej na platformie dwurdzeniowej... I wynik w 2005 - wiecej na Pentium D niz na Sempronie? Na pewno dobre te wyniki podales? Na tej samej karcie graficznej? Bo cos podejrzane mi sie wydaja... edit: :oops: pomerdaly mi sie wyniki w 2006 :oops:

Ale jesli jest tak jak pisze kolega wyzej, to juz rozumiem :)

 

Jeżeli pomiar napięć jest porównywalny to miałbyś odpowiedź skąd taka wysoka temperatura.

U mnie nastawione na default 1.3125V, a pokazuje w idle 1.26-1.29V, stres 1.23-1.24V

U mnie napiecie zostawione na default, w Speedfanie pokazuje w idle 1.28-1.29, w stresie 1.26-1.27 - zasilacz Tagan jakis 420 Watt (bodajze jakas seria U02 czy cos w ten desen)

Edytowane przez sialala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne te procki macie... Czas pomęczyć ojca o zmianę sprzętu ;) [No co, mam 15 (rocznikowo 16) lat] :P A norti 2400 to już nie lata tak fajnie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz jak mam odpalona tylko opere speedfan pokazuje mi 1,36-1,37V a jak odpalilem S'n'M to Vcore potrafilo spasc do poziomu 1,26-1,27. jak odzyskam miernik i dowiem sie gdzie mierzyc realne Vcore to zobacze ile te odczyty sa warte.

 

temp w idle 46st.

 

 

dalej nie moge znalesc w biosie opcji odpowiedzialnej za EIST, a fajnie by bylo zrzucic mnoznik na 14 i pobawic sie bardziej szyna... :)

 

 

Devilek => jaki macie bios wgrany, bo najnowsze co znalazlem to 0301.

Edytowane przez Niemiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...