Skocz do zawartości
aceraspire

Baterie W Notebookach

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań. Używam baterii bardzo żadko jednak chcę aby służyła mi długo co powinienem robić ?

Czy trzymać baterię naładowaną do pełna w spoczynku czy rozładowaną ?

Jak długo ją ładować ? Tak jak pisze w instrukcji 2,5 h czy jak ktoś tu wspominał 12h aby miała pełną pojemność ?

Wiem że baterię w razie użytkowania tracą swoją pojemność ale jak to zrobić aby służyły nam najdłużęj ?

Oczywiście chodzi o baterie Li-ion. Wiem że temat był już poruszany ale nie uzyskałem jedoznacznej odpowiedzi tylko robił się misz-masz.

Dlatego pytam

 

EDIT:

 

Co oznacza wear level, capacity i inne oznaczenia w NHC ?

Bo naprawdę nie wiem?

Ja dobrowadzić do pełności pojemności w baterii ?

Lapka mam 2 miesiące.

Edytowane przez aceraspire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań. Używam baterii bardzo żadko jednak chcę aby służyła mi długo co powinienem robić ?

Czy trzymać baterię naładowaną do pełna w spoczynku czy rozładowaną ?

Jak długo ją ładować ? Tak jak pisze w instrukcji 2,5 h czy jak ktoś tu wspominał 12h aby miała pełną pojemność ?

Wiem że baterię w razie użytkowania tracą swoją pojemność ale jak to zrobić aby służyły nam najdłużęj ?

Oczywiście chodzi o baterie Li-ion. Wiem że temat był już poruszany ale nie uzyskałem jedoznacznej odpowiedzi tylko robił się misz-masz.

Dlatego pytam

 

EDIT:

 

Co oznacza wear level, capacity i inne oznaczenia w NHC ?

Bo naprawdę nie wiem?

Ja dobrowadzić do pełności pojemności w baterii ?

Lapka mam 2 miesiące.

capacity - pojemność

wear level - jak mniemam stopien napełnienia (naładowania)

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

capacity - pojemność

wear level - jak mniemam stopien napełnienia (naładowania)

pozdrawiam.

 

wear level to stopien zużycia baterì

Edytowane przez Phuong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozłądowywać do końca i ładować do końca :D co w tym takiego nadzwyczajnego :/

Co do drugiej cześci to można się zgodzić, ale niestety co do pierwszej to nie :angry:

To bateria typu li-ion, nei możesz jej rozłądować do końca bo wtedy się psuje i traci pojemność.

Zawsze powinny być przynajmniej te 3%.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to, że się tak zapytam, nie miałeś w życiu do czyniania z niczmym co było zasilane ogniwami li-lon lub li-poli (podobna budowa)?

 

W instukcji od takich użądzeń czyli także od Twojego laptopa musi być informacja jak nich kożystać, eksploatować ect. I po co zakładać do tego tematy?

 

Odpowedź na ostatnie pytanie:

 

Formatowanie baterii to proces stosowany w ogniwach typu ni-mh (czytaj niklowo-wodorkowych) oraz ni-cd (niklowo-kadmowych), który polega na całkowitym rozładowaniu (w sensie do 1-3%) i naładowaniu "do pełna", i powtórzenie tego cyklu (czyli łącznie 2 razy). W tamtym typie ogniw miało to na elu częściowe usunięcietzw. efektu pamięci, który występował podczas doładowywania przy pewnym stopniu naładwania.

 

W nowszch ogniwach (li-lon, li-poli) formatowanienie nie jest już konieczne (ze względu na inną budowę), chociaż zalaca się co pewien czas (i prz pierwszym użyciem) rozładować i naładować ogniwo (wystarczy 1 cykl), powoduje to (nie zgłębiając ię w budowę chemiczną) "pobudzenie" wszystkich atomów, bo jak wiadomo ograny nieuzywane - obumierają (a tusz w drukarce zasycha)

 

 

co do sposobu ładowania:

Tak jak pisano niżej - rozładować i naładować - cała filozofia; przy czym jeżeli jest to możliwe to unikać doładowywania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to, że się tak zapytam, nie miałeś w życiu do czyniania z niczmym co było zasilane ogniwami li-lon lub li-poli (podobna budowa)?

 

W instukcji od takich użądzeń czyli także od Twojego laptopa musi być informacja jak nich kożystać, eksploatować ect. I po co zakładać do tego tematy?

Acer nic o tym nie pisze !!!

 

Dbanie o zestaw baterii:

- Nie wolno rozbierać baterii

- Batterie nalezy utylizować

- Należy używać baterii tego samego typu

 

A komóra to nie LAPTOP.

Edytowane przez aceraspire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, zaleca się rozładowywanie prawie do końca i ładowanie do pełna (nie częściowe).

Wear Level to stopień zużycia baterii (tak jak ktoś wcześniej napisał) i tu taka mała ciekawostka:

 

Dwa razy dostałem nowego Acera 4104 (pierwszego zgłosiłem do reklamacji).

W tym pierwszym, raz rozładowałem go do pełna i naładowałem i Wear Level pokazywał 2% (nie chciał zejść do 0%).

Teraz mam tego drugiego i póki co odłączam go (działającego) od sieci na najwyżej 5 minut. Za każdym razem, po chwili bateria jest pełna (63360 mWh) a Wear Level wynosi 0% :)

Edytowane przez WoDzu8o4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A komóra to nie LAPTOP.

Duże odkrycie :)

 

tyle że pytania:

 

Jak się formuje baterie w notebookach ?

Jak długo ją ładować ? Tak jak pisze w instrukcji 2,5 h czy jak ktoś tu wspominał 12h aby miała pełną pojemność ?

są zależne od typu ogniwa, a skoro mówimy o ogniwach li-lon, to zasada postępowania z nimi jet taka sama w różnych sprzętach; jedyna różnica polega na ilości zastosowanych ogniw w baterii oraz tym, że w laptopie można pracować "na kablu" co uwzględniłem we wcześniejszej odpowiedzi

 

A porównanie tych urządzeń miało na celu pokazanie, że z takimi ogniwami spotykasz się na codzień więc powinieneś wiedzieć chciaż trochę jak "się zachowują"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A porównanie tych urządzeń miało na celu pokazanie, że z takimi ogniwami spotykasz się na codzień więc powinieneś wiedzieć chciaż trochę jak "się zachowują"

Dowiedziałem się tutaj że Li-ion nie lubi niskiego stanu, a w komórze wyczerpywałem do zera i trzymie tak samo długo !

Edytowane przez aceraspire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto powiedział że w komórce wyczerpałeś do zera :)

 

To że się wyłączyła nie zaczy że jest "pusta" :)

 

Jak masz jakiś miernik to zobacz że na stykach dalej będzie napięcie :) Komórka to też urządzenie elektroniczne, które przy odpowiednio niskim poziomie baterii ( w zależności od producenta 1-4%) poprostu się nie włączy (zresztą tak jak laptop, tyle że w nim możesz ustalić poziom sam), a to na celu właśnie ochronę ogniwa :)

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy dostałem nowego Acera 4104 (pierwszego zgłosiłem do reklamacji).

W tym pierwszym, raz rozładowałem go do pełna i naładowałem i Wear Level pokazywał 2% (nie chciał zejść do 0%).

Teraz mam tego drugiego i póki co odłączam go (działającego) od sieci na najwyżej 5 minut. Za każdym razem, po chwili bateria jest pełna (63360 mWh) a Wear Level wynosi 0% :)

No i w tym drugim to samo. Rozładowanie do 3% (przeszedl w stan hibernacji) i naładowanie na maksa (trochę pracował na zasilaczu, a później był wyłączony i się ładował) i Wear Level pokazuje już 2%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te nowe baterie nie wymagają dbania o nie to niech ktoś mi powie czemu w cztero miesięcznym komputerze bateria już pada? Bateria powinna mieć 88800mWh a po pełnym naładowaniu ma 57779mWh czyli jej zużycie wynosi 35%!

Edytowane przez hpx4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

randone bylo juz o tym wiele razy. jesli laptop jest podpiety pod siec to nie wyciagaj baterii, bo i tak jej nie ladujesz a wlasnie ciagle ladowanie i rozladowywanie jest najbardziej szkodliwe. a tak na marginesie jak mierzycie moc waszych baterii? jest jakis specjalny soft do tego? co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mierzycie moc waszych baterii? jest jakis specjalny soft do tego? co polecacie?

Notebook Hardware Control (NHC) zakładka Battery.

Program dostępny na -> www.pbus-167.com ale do działania potrzebuje Microsoft .NET framework 2.0

Edytowane przez WoDzu8o4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm

 

Podsumowujac dla tych co nie chca czytac:

(czyli tlumaczac podsumowanie z innego forum o lapkach :-P )

 

1. Nalezy unikac pelnego rozladowania baterii gdyz moze to powodowac jej dodatkowe obciazenie. Wedlug powyzszego artykulu najlepsze dla baterii li-ion jest kilka czesciowych rozladowan i po kazdym powtorne jej naladowanie.

 

2. Ladowanie po czesciowym rozladowaniu nie uszkadza baterii li-ion tzn nie powoduje efektu pamieciowego.

 

3. Jednak zaleca sie co jakis czas (okolo 30 niepelnych ladowan) doprowadzenie do calkowitego rozladowania beterii i jej powtorne naladowanie aby zachowac jej pelna wydajnosc.

 

4. Skrocenie zycia baterii w lapotopie jest powodowane glownie jej przegrzaniem (cieplem). Nalezy unikac uzywania lapka w goracych pomieszczeniach (autach).

 

5.Przechowywac baterie (przy dluzszych okresach) naladowana do okolo 40%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupilem w sobote laptopa Acer Aspire 3023WLMi. Rozladowalem go do 3%, potem naladowalem go w stanie wylaczonym. Potem zaczalem go rozladowywac, ale musialem wyjsc i wylaczylem laptopa, jak bylo w nim wedlug wskaznika w windowsie, ze zostalo jeszcze 16% baterii. I tu pojawia sie problem, bo siorka wlaczyla sobie ktoras z gierek karcianych dostepnych w windowsie, i wyskoczyl jej komunikat ze niski poziom baterii - 3% i ze lap przechodzi w stan uspienia. Jak wrocilem do domu, to mi o tym wspomniala. No to ja wlaczam laptopa, a tam ze 0% baterii. No to ja go zaczalem ladowac wylaczonego. A dzisiaj Hardware Notebook Control pokazuje mi, że baterii Wear Lewel wynosi 7%. Czy to mozliwe, ze to przez to 0% i czy to jakis ma wplyw na dalsza zywotnosc baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weź, u mnie pokazuje 11%, tak samo jak z odczytami smarta z dysków seagate tak w tym przypadku nie ma się czym przejmować

Mi pokazywal kilka procent (ok 5%), po upgradzie biosu chyba 3% a teraz widze ze 2%. Troche skacze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie (teraz dopiero spojrzalem) ten wear level wynoisi 13% a bateia trzyma tyle samo co zaraz po zakupie wię coś chyba nie halo z tym "licznikiem" jest :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...