Skocz do zawartości
wojtek4994

Przechłodzenie Dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam problem z kompem, mianowicie coś się krzaczy w Windzie, tzn. zaraz po zainstalowaniu systemu występują błędy (kilka prób instalacji zakończyło się zaraz na początku, bo jakieś błędy z plikami wystąpiły, ale w końcu udało mi się ten system zainstalować). Przy włączaniu kompa, zaraz po pokazaniu się pulpitu pojawiają się słynne bluescreeny z krytycznymi wyjątkami itp. Parę razy nawet rejestr się naprawiał przy włączaniu. Raz na kilka prób kompa uda się włączyć. Na prawdę nie wiem co może to powodować - system świeżo zainstalowany, żadne aplikacje nie były jeszcze instalowane. System to Win98, ale raz próbowałem też XP Prof i przy instalacji też jakieś błędy wyskoczyły. Płytki instalacyjne są w porządku na 99%. Dysk ma już swoje lata, ale nigdy wcześniej nie było z nim problemów, z resztą był parę razy formatowany, skanowany scandiskiem i wszystko niby OK. Jedyne co mi przychodzi na myśl to właśnie jakieś przechłodzenie, założyłem przy nim tak na próbę (dla jaj ;)) wiatraczek ze starego procka który dmucha od dołu (na płytkę). Czy to ma jakiś wpływ na pracę dysku??? Czy to może być przyczyną moich problemów? Pzdr

 

P.S.: Wątpię, że to ma jakieś znaczenie ale podam konfig kompa: Celeron 667 MHz, płyta jakaś dziwna mało znana :D, 160 MB SDRAM, grafika PCI S3 Virge, dźwięk PCI Forte Media FM801, hub USB Opti, dysk 3 GB, napędy HP CD-Writer 7100+ i LG CD-RW, zasilacz 300 W. Dodam jeszcze, że komp nigdy nie kręcony, a jak już się uruchomi to rzadko występują te błędy, np. w SuperPI liczył normalnie przez ponad godzinę bez zadnych zwisów, czyli sprzęt niby stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przechłodzenie odpada. Nie w tym wypadku. Nie ma takiej możliwości. Zainstaluj program ADIA32 i sprawdź SMART dysku. Podaj wyniki na forum. IMHO na 80% wina padajcego dysku a na 20% padających pamięci. Pamięci sprawdź Memtestem z DOS'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żebyś mógł przechłodzić dysk zwykłym wiatraczkiem no, ale dobra. :D Jak dla mnie to proponuje pobawić się pamięciami i nimi jako pierwsze się zając. Pozatym użyj opcji szukaj, bo taki temat na pewno był i tam szukaj odpowiedzi

 

pozdro

Edytowane przez Andiv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W programie AIDA na elementy na liście SMART są albo oznaczone jako "wartość w normie" albo "zawsze pozytywnie" (mniej wiecej pól na poł). W Memtescie pokazało mi 35 błędów, później sprawdze jeszcze dokładnie, każdą kość po kolei.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale kilkukrotny problem z rejestrem na reinstalowanej windzie 95/98 jest malo prawdopodobny przy swiezym systemie z powodu dysku. Raczej ramy ( z reszta juz napisane ze memtest wywala bledy )

Edytowane przez Nargil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie w jakims starym kompie na nizszym fsb. Ostatnio moj kumpel ta sama glupote zrobil... Wsadzil ddr-266 do s754 sempron... Na 100% ramy

Edytowane przez Nargil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screen z AIDy ładuje się do końca ale jest to tylko fragment ekranu dalej już nic nie było :D. Dysk może faktycznie już długo nie pociągnie (ma ponad 6 lat i głośno chodzi), ale tym razem to chyba nie to. Skanowałem i sprawdzałem różnistymi narzędziami go i wszystkie testy przechodzi bezbłędnie. Jesli chodzi o RAMy to dą dwie kości włożone - 128 i 32 MB, ta 128 zawsze działała OK, ta 32 tez, ale w o wiele starszym kompie. Znajomy informatyk mówi ze rzeczywiscie to ma znaczenie, że teraz moze nie chodzic dobrze. Poza tym jak w memtescie na obydwóch kościach osobno wywala jakieś błędy to ma prawo się wieszać. Jutro będę się bawił z pamięciami. Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screen z AIDy ładuje się do końca ale jest to tylko fragment ekranu dalej już nic nie było :D. Dysk może faktycznie już długo nie pociągnie (ma ponad 6 lat i głośno chodzi), ale tym razem to chyba nie to. Skanowałem i sprawdzałem różnistymi narzędziami go i wszystkie testy przechodzi bezbłędnie. Jesli chodzi o RAMy to dą dwie kości włożone - 128 i 32 MB, ta 128 zawsze działała OK, ta 32 tez, ale w o wiele starszym kompie. Znajomy informatyk mówi ze rzeczywiscie to ma znaczenie, że teraz moze nie chodzic dobrze. Poza tym jak w memtescie na obydwóch kościach osobno wywala jakieś błędy to ma prawo się wieszać. Jutro będę się bawił z pamięciami. Pzdr

No jak ci wywala błędy w memtescie to juz jest zle a co do dysku to sprawdz go jeszcze HDD Regeneraotrem.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram bardzo łatwo sprawdzic sprubuj przerzucic jakiś 1 GB danych z jednej partycji na druga jak zawiśnie to z całą pewnościa ram

Z takimi radami to sie przenies na osiedlowy sklep komputerowy.

 

a z płytki na dysk może być??? bo mam tylko jedną partycję :D

Pamieci juz sprawdziles Memtestem, sypia bledami, wiec uwalona jest jedna albo dwie kosci. Dysk sprawdz seatools`em (do sciagniecia ze strony seagate`a).

Edytowane przez Soldier666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że też wcześniej na to nie wpadłem - dysk taka jak myślałem, 100% OK, pamięci osobno bezbłędne, tylko ta stara 32 ze 128 nie chciała współpracować. Jak włożyłem obie to od razy w memteście błędami sypało. A na pojedynczych w ogole. Teraz śmigam na samej 128, moze dorzuce tam jeszcze jedną taką i bedzie OK :). Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dysk i tak nie licz, przekonałem się co to Samsung :( Mi wydawało się, że może proc się grzeje (taa Celek :D) albo płyta, ale skoro RAM.... jeszcze może zresetuj BIOS i sprawdź ponownie :P A przeżucanie 1GB z partycji na partycję w celu sprawdzenia ramu - kkkk dobre sobie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dysk i tak nie licz, przekonałem się co to Samsung :( Mi wydawało się, że może proc się grzeje (taa Celek :D) albo płyta, ale skoro RAM.... jeszcze może zresetuj BIOS i sprawdź ponownie :P A przeżucanie 1GB z partycji na partycję w celu sprawdzenia ramu - kkkk dobre sobie :D

 

No ja też szczerze mówiąc nie słyszałem jeszcze :D a co do BIOSu to juz resetowałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...