Skocz do zawartości
Jullienne

*** Lcd Dla Grafika

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc: pracuję od 2 lat na monitorze LCD 15'', chciałabym wymienić na 17'' lub 19'' w granicach 1500 zł. Nie wiem na jakie parametry przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie nowego - nie gram, nie potrzebuję monitora jako TV, zależy mi na jak najlepszej pracy przy wykorzystaniu programów graficznych. Czy matryca PVA jest dużo lepsza niż TN? Jaki kontrast, jasność i wielkość plamki? Jaka firma? Panorama czy zwykły?

Dzięki za wszystkie informacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie LCD dla kobiety napisałem:

 

Ja polecam Acer 1923 - nawet ładny

 

Przekątna 19"

Matryca PVA

Rozdzielczość 1280 x 1024

Plamka 0,297 mm

Jasność 280 cd/m2

Kontrast 1000:1

Czas reakcji 8 ms (gray to gray)

Kąty widzenia 178/178

Paleta 16,7 mln

Złącza D-SUB, DVI-D

Wyposażenie , głosniki, PIVOT

Gwarancja 3 lata, "door to door"

Cena okolo 1.500 zł

 

... ale dzięki temu że jest to PVA z DVI w cenie ~1500 PLN dla Ciebie też będzie najlepszym wyboerm

 

natomiast ten byłby lepszy ze wzgl. na rozdzielczość i proporcje ale cena to niemal 2000 - czyli znacznie ponad normę, ale przeskok z 15" LCD na tamtego 19" to i tak będzie pozytywna masakra.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc: ... zależy mi na jak najlepszej pracy przy wykorzystaniu programów graficznych.

 

Brutalna prawda jest taka, że dla grafika jest CRT. No chyba, że masz 5-6 tysięcy do zainwestowania. Ale chyba nie, skoro pracujesz na 15".

 

Na http://mva.pl znajdziesz porównanie LCD/CRT warto poczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc: pracuję od 2 lat na monitorze LCD 15'', chciałabym wymienić na 17'' lub 19'' w granicach 1500 zł. Nie wiem na jakie parametry przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie nowego - nie gram, nie potrzebuję monitora jako TV, zależy mi na jak najlepszej pracy przy wykorzystaniu programów graficznych. Czy matryca PVA jest dużo lepsza niż TN? Jaki kontrast, jasność i wielkość plamki? Jaka firma? Panorama czy zwykły?

Dzięki za wszystkie informacje :)

Matryca PMVA jest zdecydowanie lepsza od TN (lepsze nasycenie kolorów, większy kontrast oraz kąty widzenia

w gracach 170 stopni). Monitory na matrycy TN charakteryzują się szybkim czasem reakcji plamki, natomiast kolory są tragiczne a kąty widzenia przeważnie poniżej 140 stopni. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc: pracuję od 2 lat na monitorze LCD 15'', chciałabym wymienić na 17'' lub 19'' w granicach 1500 zł. Nie wiem na jakie parametry przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie nowego - nie gram, nie potrzebuję monitora jako TV, zależy mi na jak najlepszej pracy przy wykorzystaniu programów graficznych. Czy matryca PVA jest dużo lepsza niż TN? Jaki kontrast, jasność i wielkość plamki? Jaka firma? Panorama czy zwykły?

Dzięki za wszystkie informacje :)

Jeśli szukasz LCD:

- Poszukaj czegoś na PVA, ewentualnie na MVA lub (droższy wariant) S-IPS. Mają lepsze odwzorowanie kolorów i lepsze kąty widzenia. Czy są dużo lepsze od TN? Obiektywnie, zwłaszcza do takich zastosowań - tak.

- Unikaj monitorów z niepełną paletą kolorów, jeśli chcesz miec dobry sprzęt do pracy (Samsungi na PVA tak mają).

- Panorama czy nie - zależy od własnych preferencji :)

- jeśli chcesz obszernego info przejrzyj mva.pl i ich forum

 

Natomiast jeśli ma to być najlpesze co może być dla grafika -> CRT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za info...

Mogłabym przekroczyć 1500, co prawda nie wiem czy aż do 2000 ale... przede wszystkim zależy mi jednak na jakości a nie estetyce;) choć teraz prawie wszystkie monitory oprócz tego że są dobre są też ładne.

 

Mam obiekcje co do monitora panoramicznego: na pewno świetnie pracuje się na nich w biurach, firmach, itd: można wyświetlać więcej niż 2 strony A4 czy dodatkowe paski narzędzi, ale nie wiem jak to się sprawdza w przypadku pracy w programach: czy okno programowe dostosowuje się do parametrów monitora, czy np. wykorzystanie opcji 'fit to screen' nie spowoduje zniekształceń projektu?

 

Oglądałam np ACER AL1916Ws - panoramiczna 19'' za ok. 1200 i Acer AL2016ws za 1600 - 20.1'' za 1600

 

 

 

 

Brutalna prawda jest taka, że dla grafika jest CRT. No chyba, że masz 5-6 tysięcy do zainwestowania. Ale chyba nie, skoro pracujesz na 15".

 

Na http://mva.pl znajdziesz porównanie LCD/CRT warto poczytać.

 

Niestety 5-6 na razie nie posiadam, nie jestem grafikiem z kilkuletnim stażem i dorobkiem lecz studiującym jeszcze. Wiem, że dla grafika jest CRT ale pracując w domu przyzwyczaiłam się do LCD, teraz chcę większy i lepszy. Może za jakiś czas będzie mnie stać na najlepszy;)))

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za info...

Mogłabym przekroczyć 1500, co prawda nie wiem czy aż do 2000 ale... przede wszystkim zależy mi jednak na jakości a nie estetyce;) choć teraz prawie wszystkie monitory oprócz tego że są dobre są też ładne.

jest monitor ktory pretenduje do miana graficznego i jest całkiem tani, nazywa się Formac Gallery i kosztuje 1679zł:

 

http://system.perfekt.pl/modules.php?name=...showpage&pid=13

 

http://www.digitalo.pl/product_info.php?cP...products_id=162

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie jedna rzecz w tym formac, a mianowicie łącze cyt: " opcjonalny konwerter ADC/DVI ". Pytanie : ile on będzie kosztował i czy nie wprowadzi pogorszenia obrazu? W Digitalo piszą że jest na DVI więc może już sprzedają z konwerterem.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie jedna rzecz w tym formac, a mianowicie łącze cyt: " opcjonalny konwerter ADC/DVI ". Pytanie : ile on będzie kosztował i czy nie wprowadzi pogorszenia obrazu? W Digitalo piszą że jest na DVI więc może już sprzedają z konwerterem.

 

Monitor ma tylko wejscie DVI-D więc przez Dsub go nie podłączy bez tego konwertera.

 

http://www.prad.de/en/monitore/review_form...1900_raven.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie jedna rzecz w tym formac, a mianowicie łącze cyt: " opcjonalny konwerter ADC/DVI ". Pytanie : ile on będzie kosztował i czy nie wprowadzi pogorszenia obrazu? W Digitalo piszą że jest na DVI więc może już sprzedają z konwerterem.

 

Znalazłam Formaca za 1650, konwerter opcjonalnie. Wydaje mi się b. interesujący....

 

A co myślicie o Samsungu SyncMaster 770P 17''? Formac lepszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o Samsungu SyncMaster 770P 17''? Formac lepszy?

Zależy, jeśli interesują Cię względy praktyczne - niektórzy zgłaszają problemy z oprogramowaniem, którym można zmieniać parametry pracy monitora - a nie ma innej możliwości (buttonless design...). Zresztą, poczytaj tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam Formaca za 1650, konwerter opcjonalnie. Wydaje mi się b. interesujący....

 

A co myślicie o Samsungu SyncMaster 770P 17''? Formac lepszy?

Ale ten Szajsung jest tylko 17", Zresztą należy wspomnieć o wielkości piksela : obecnie masz 0,297mm , 19" 1280x1024 5:4 ma 0,294mm - czyli prawie taka sama wielkość; natomiast 17" 1280x1024 ma 0,264mm - mogą Ci przeszkadzać za małe elementy.

 

ps. 20" 16:10 1680x1050 ma piksel 0,258mm czyli już bardzo mały

 

ps2. jeśli chodzi o pomysł monitora "bezprzyciskowego" ( samsung ) to jest on beznadziejny - bez programu nic nie ustawisz - bez sensu

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest monitor ktory pretenduje do miana graficznego i jest całkiem tani, nazywa się Formac Gallery i kosztuje 1679zł:

 

http://system.perfekt.pl/modules.php?name=...showpage&pid=13

 

http://www.digitalo.pl/product_info.php?cP...products_id=162

No nareszcie monitor tylko z wejściem cyfrowym (powinien być tańszy bo bez konwertera). Oby coraz wiecej takich było, najlepiej panoram. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten Szajsung jest tylko 17", Zresztą należy wspomnieć o wielkości piksela : obecnie masz 0,297mm , 19" 1280x1024 5:4 ma 0,294mm - czyli prawie taka sama wielkość; natomiast 17" 1280x1024 ma 0,264mm - mogą Ci przeszkadzać za małe elementy.

 

ps. 20" 16:10 1680x1050 ma piksel 0,258mm czyli już bardzo mały

 

ps2. jeśli chodzi o pomysł monitora "bezprzyciskowego" ( samsung ) to jest on beznadziejny - bez programu nic nie ustawisz - bez sensu

masz rację... ale on ma kontrast 1500:1 a Formac 800:1

 

może jednak wrócę do crt ;>

 

 

 

 

Ale ten Szajsung jest tylko 17", Zresztą należy wspomnieć o wielkości piksela : obecnie masz 0,297mm , 19" 1280x1024 5:4 ma 0,294mm - czyli prawie taka sama wielkość; natomiast 17" 1280x1024 ma 0,264mm - mogą Ci przeszkadzać za małe elementy.

 

ps. 20" 16:10 1680x1050 ma piksel 0,258mm czyli już bardzo mały

 

ps2. jeśli chodzi o pomysł monitora "bezprzyciskowego" ( samsung ) to jest on beznadziejny - bez programu nic nie ustawisz - bez sensu

masz rację... ale on ma kontrast 1500:1 a Formac 800:1

 

może jednak wrócę do crt ;>

 

 

 

 

popieram , ten konwerter analogowo cyfrowy swoje kosztuje ....

nie jest tak źle, 40euro z vatem, jakieś niecałe 200... ale czy ten konwerter jest potrzebny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jest potrzebny jeśli masz kartę z wyjściem DVI :wink:

 

A co do tego kontrastu to myślę że nie jest to tak krytyczny parametr i wystarczą okolice 1000. Hmm, na większym więcej będzie widać :wink: , może pooglądaj w sklepie/markecie obok siebie monitory LCD 19" i 17" ( abyś sobie wyrobiła zdanie nt. samej wielkości panelu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jest potrzebny jeśli masz kartę z wyjściem DVI :wink:

 

A co do tego kontrastu to myślę że nie jest to tak krytyczny parametr i wystarczą okolice 1000. Hmm, na większym więcej będzie widać :wink: , może pooglądaj w sklepie/markecie obok siebie monitory LCD 19" i 17" ( abyś sobie wyrobiła zdanie nt. samej wielkości panelu).

 

no super;) pojęcia nie mam czy mam taką kartę, jak to sprawdzić?;)

 

hmmm może to dobrze że będzie więcej widać... na mniejszym mogę nie zauważyć np. pikselozy ;>>>

btw już sobie zrobiłam wycieczkę po wszystkich mediach markt, euro, avansach i innych mniejszych, dokonałam przeglądu allegro i wiem tylko tyle, że obydwa panele są większe od mojego;) dlatego wpadłam na pomysł forum jako EKSPERTA, w końcu jestem grafikiem a nie informatykiem;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złącze DVI jest takie białe i nieco większe niż standardowe d-sub ( niebieskie ). Zwykle jeśli karta ma 2 wyjścia to ma DVI ( najbardziej chałupnicza metoda ).

 

dzięki, ale za dużo mi to nie mówi:( wydaje mi się że mam jednak standartowe, ale mam 2 karty więc może któraś z nich ma DVI... a to bez różnicy czy jest DVI I czy DVI D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, ale za dużo mi to nie mówi:( wydaje mi się że mam jednak standartowe, ale mam 2 karty więc może któraś z nich ma DVI... a to bez różnicy czy jest DVI I czy DVI D?

Praktycznie bez ( jedno ma dodatkowe piny analogowe które i tak Ciebie nie interesują )

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie bez ( jedno ma dodatkowe piny analogowe które i tak Ciebie nie interesują )

 

Dołączona grafika

 

:))) dzieki wielkie:) monitor mam połączony jednak niebieskim ale obok jest wyjście DVI-I więc chyba nie powinnam mieć problemów z Formac'iem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...