Skocz do zawartości
costi

[recenzja] Acer Travelmate 4061wlmi

Rekomendowane odpowiedzi

I po raz kolejny Acer na forum :)

 

Po roznych ogladaniach, przymierzaniech i zabiegach w koncu padlo na model wymieniony w tytule. Troche z doskoku szczerze mowiac, bo zamierzalem sie raczej na cos z Celeronem, ale ze ten sie trafil w dobrej cenie to i zagoscil u mnie w domku.

 

Czemu akurat ten? Ma wszystko czego potrzebuje, nie ma matrycy CrystalBrite (ktorych lustrzana powierzchnia mnie strasznie irytuje). Potrzebowalem kompa glownie do pracy internetowo-biurowej, filmow, z opcja popykania sobie ew. w jakies starsze gierki (typu Heroes III, Icewind Dale'e, Fallout'y - zintegrowany uklad graficzny mi spokojnie do takiej zabawy wystarczy).

 

Jakie parametry (wszelkie info za Everest Home Edition 2.20)?

 

- procesor Intel Pentium M 730 Dothan 1.6GHz (2MB cache, 533MHz FSB)

- 512 MB DDR2 RAM (2x256MB, moduly Hyundai na kosciach Hynixa)

- dysk 60GB IBM (ATA100, 4200rpm, 8MB)

- nagrywarka DVD-RW DL (popularna chyba w Acerach Matshita, czyli innymi slowy Panasonic)

- grafika zintegrowana Intel GMA 900

- matryca 15.4" WXGA (1280x800)

- zintegrowana siec bezprzewodowa Intel PRO/Wireless 2200BG (standardy b i g)

- w komplecie Win XP Home SP2 wraz z paroma programami (Norton Antivirus, Adobe Reader 7, PowerDVD 6, NTI CD/DVD Maker 7)

 

Chyba nic nie pominalem?

 

Wrazenia? Dokladny opis bedzie potem, bo w tej chwili jestem za bardzo podjarany zeby byc obiektywnym :)

 

Od razu uprzedzajac pytania odnosnie obudowy - nic nie skrzypi, nic sie nie ugina, wszystko elegancko spasowane. Fotki rowniez jutro.

 

Do kompletu kupilem sobie rowniez myszke A4Tech X-710, wiec i o niej popelnie pare slow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadsszedl wreszcie czas na napisanie paru slow wiecej na temat tego lapka :)

 

Na poczatek pare fotek:

 

IMGP1563.JPG IMGP1566.JPG IMGP1567.JPG

 

Klawiatura to "bananek", znaczy sie jest lekko wygieta. Mi to osobiscie nie przeszkadza, szczegolnie ze krzywizna tego wygiecia jest mala i prawie sie tego nie odczuwa. Same klawisze chodza cudownie - cichutko i sprezyscie. Dodatkowym milym bonusem sa klawisze $ i € umieszczone obok strzalek, co upraszcza wpisywanie tych symboli (co parwda jako internauta i moderator Tweaka wolalbym tam @ i % :P ).

Dodatkowe funkcje dostepne za pomoca klawisza Fn to: Help, Acer eSettings, Acer ePowerManager, hibernacja, przelaczenie obrazu na zewnetrzny ekran, wlaczenie/wylaczenie matrycy, wlaczenie/wylaczenie touchpada, wlaczenie/wylaczenie dzwieku oraz (na strzalkach) glosniej/ciszej i przyciemnienie/rozjasnienie matrycy. Oprocz tego obok wlacznika sa 4 przyciski do zaprogramowania przez uzytkownika (standardowo Launch Manager, eManager, przegladarka, klient poczty).

 

Touchpad produkcji Synaptics z czterokierunkowym scrollem, ktory mozna prawie dowolnie zaprogramowac za pomoca dolaczonego softu. Osobiscie serdecznie nienawidze touchpadow i wylaczylem go od razu.

 

Wyswietlacz panoramiczny to jest to, co niedzwiedzie lubia najbardziej :) Pracuje sie na nim bardzo przyjemnie. Podswietlenie ma BARDZO jasne - wiecej niz 50-60% az kluje w oczy. W sterowniku od karty graficznej jest opcja, zeby zachowac proporcje wyswietlanego obrazu, wiec z korzystaniem z 4:3 z paskami po bokach nie ma problemu.

 

Jakie sa zlacza i gdzie? 3xUSB 2.0 - dwa po prawej stronie i jedno z przodu, zlacza audio z przodu, LAN, modem, PCMCIA po prawej stronie, VGA i gniazdo do zasilacza z tylu. A propos tego ostatniego - trzyma dosc mocno i zeby wyjac kaberl trzeba uzyc troche sily.

 

W nic jeszcze nie gralem, wiec nie moge sie wypowiedziec o wydajnosci karty graficznej. Cudow sie jednak nie spodziewam.

 

Wbudowane glosniczki lepiej przemilczec - nadaja sie do dzwiekow z Windowsa i to w zasadzie tyle. Zreszta nie ma co oczekiwac cudow po jakichs malych bzyczkach. Na sluchawkach jest juz w porzadku, choc Audigy to to nie jest. W sterownik karty dzwiekowej (Realtek HD Audio) jest wbudowany przyzwoity 10-pasmowy equalizer, co pozwala dopasowac brzmienie do wlasnych preferencji.

 

Minus dla Acera za brak w komplecie sensownego oprogramowania do karty WLAN w standardzie (jest tylko sterownik). Dopiero pociagniecie ze strony Intela wazacej bagatela 80MB paczki rozwiazuje problem. Pozwala ona robic z karta niemalze wszystko. O samej karcie powiedziec moge nie wiele, bo nie mam jej gdzie sprawdzic, ale powiem tak - zlapala mi routerek Neostrady (ten sprzedawany przez TPSA) stojacy i sasiada dwa peitra wyzej przez dwie sciany nosne i dwie podlogi z poziomewm sygnalu 3 kreski na 5.

 

Pare slow o dolaczonym oprogramowaniu:

 

- Acer eManager: program do uruchamiania innych proramow, a konkretnie ePowerManager, eSettings i ePresentation.

- eSettings: umozliwia ustawienie jasnosci matrycy i wybor domyslnego wyswietlacza, ustawienie kolejnosci bootowania i hasel do biosu.

- ePresentation: sluzy do ustawiania rozdzielczosci na wyjsciu VGA.

- Launch Manager: programik do obslugi przyciskow szybkiego uruchamiania

- ePowerManager: aplikacja do sterowania zarzadzaniem energia. Umozliwia ustawienie: szybkosci pracy procesora, jasnosci podswietlenia matrycy, czasu po ktorym zostanie wylaczona matryca i HDD, czasu, po ktorym laptop przejdzie w tryb Standby i Hibernacje, wlaczenie/wylaczenie Wifi, zlacza PCMCIA i LAN. Ma zdefiniowanych kilka standardowych profili, mozna tez tworzyc wlasne, oddzielnie dla zasilania z sieci i baterii. Oprocz ustawien pokazuje poziom naladowania baterii i pozostaly czas pracy. Umozliwa rowniez ustawienie alarmow w przypadku niskiego poziomu baterii - zdefiniowanie progu alarmu (domyslnie 10% i 3%), sposobu powiadomienia (komunikat, dzwiek), podejmowanej akcji (nic/Standby/Hibernacja/wylaczenie) i ew. uruchomienia wybranego programu. Ostatnia jego funkcja jest ustawienie sposobu reagowania na przycisk Power, Standby i zamkniecie pokrywy.

Mala ciekawostka, ktora zauwazylem podczas korzystania - program "widzi" tylko dwa ustawienia czestotliwosci taktowania procka: najwyzszy (ustawienie Maximum w ePM) i najnizszy (kazde inne ustawienie: High, Medium, Low). Notebook Hardware Control umozliwia juz plynne przelaczanie, wiec podejrzewam buga w programie Acera. Na szczesnie nawet na najnizszym ustawieniu (czyli 800MHz) wszystko smiga i nie czuc, ze komp muli, wiec nie jest to az taki problem.

 

BIOS jest niestety dosc ubogi w bardziej zaawansowane opcje i umozliwa, poza opcjami bootowania i zasilania, tylko ustawienie ilosci RAM dla karty grafiki. Przy okazji, Acer popelnil drobnego babola: wybor napedu do bootowania po nacisnieciu F12 jest domyslnie wylaczony. Na szczescie zmiana tego zajmuje doslownie chwilke.

 

Bateria rewelacja nie jest - niestety Acer daje w standardzie tylko 4-cellowe ogniwa. Mimo to przy ustawieniu maksymalnego oszczedzania energii (skrecony procesor, podswietlenie matrycy 0%, wylaczone wszystkie zlacza w ePM) wytrzymuje ok. 2 godziny 15 minut. Wynik IMHO calkiem niezly.

 

Nagrywarka demonem szybkosci nie jest, ale nie jest tez tragiczna - 3GB plyte z backupem nagrywala troszke ponad 9 minut.

 

Razem z lapkiem, jako zdeklarowany przeciwnik touchpadow, zakupilem tez myszke: A4Tech X-710. Wyglada ona tak (podkladka na zdjeciu to Steelpad QCK mini):

 

IMGP1571.JPG IMGP1572.JPG

 

2 boczne przyciski + trzeci w rolce, rozdzielczosc 1000dpi, z mozliwoscia dynamicznej zmiany za pomoca przycisku kolo kolka (400/600/800/1000). Lezy w dloni bardzo dobrze, Windows widzi boczne przyciski bez instalacji sterownikow, chcociaz w tym przypadku ich funkcja ogranicza sie do Back/Forward w przegladarce. Dolaczony soft umozliwia niemalze dowolna konfiguracje przyciskow. Myszka sie nie gubi, nie zauwazylem tez akceleracji wstecznej. Do plusow nalezy zaliczyc cieniutki i elastyczny kabelek. Minus: przyciski moglyby byc cichsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sie przedstawia system chłodzący tego Acera? Idzie całkowicie wyłączyć wiatrak przy 800Mhz? Czy zauważyłeś jakies inne zalety/wady podaczas dłuższego użytkowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 800MHz wiatrak nie wlacza sie prawie wcale (moze raz na 20 minut, i to w dodatku na niskich obrotach). Przy minimalnym mnozniku procek ma standardowo napiecie ponad 0.9V - na pewno dzialalby przy nizszym, co calkowicie rozwiazaloby problem chlodzenia.

Swoja droga wiatrak sie u mnie wlacza chyba przy 50 stopniach - strasznie nisko jak dla mnie, spokojnie moznaby podniesc ten prog.

 

Co do innych wad: rozlozenie zlacz jest jednak slabe, zdecydowanie bardziej podoba mi sie uklad z TravelMate 2413 (USB z lewej strony + jedno z tylu, LAN i modem z tylu) - szczegolnie rozlozenie USB mi sie nie podoba, port z przodu jest srednio przydatny. Da sie zyc z takim ukladem, ale mogloby byc lepiej.

 

Do zalet moge zaliczyc swietna karte wifi - dobrze dziala nawet przy slabym sygnale, nie ma problemow z wyszukiwaniem sieci i nawiazywaniem polaczen, a oprogramowanie Intela daje duze mozliwosci konfiguracji.

 

Nie mam problemow z nagrywarka, ostatnio plytke CD-RW z predkoscia 10x nagrywala 7 minut. Troche glosna na pelnych obrotach.

 

Matryca rownomiernie podswietlona, na razie nie mam bad pixeli. Katy poziome sa ok, pionowe troche slabe. Podswietlenie dosc silne - nie zdarzylo mi sie jeszcze pracowac na 100% (maks. ok 70).

 

O touchpadzie sie nie wypowiem, bo nie uzywam (jest wylaczony). Klawiatura jest super, chodzi cichutko i pisze mi sie na niej bardzo przyjemnie. Zakrzywienia wcale sie nie czuje.

 

Do obudowy nie mam zastrzezen. Nic nie trzeszczy ani nie skrzypi, zawiasy tez jeszcze cale.

 

Glosniczki wbudowane w lapka nadaja sie do dzwiekow Windowsa - do sluchania na nich muzyki trzeba miec zaparcie. Naszczescie po podlaczeniu sluchawek Koss CS-100 dzwiek jest bardzo przyzwoity. Ciekawa funkcja dzwiekowki jest automatyczna, dynamiczna regulacja glosnosci wejscia mikrofonu - dzieki temu nawet cichy glos bedzie slyszalny, a nie zrobimy komus przykrej niespodzianki przy podniesieniu glosu.

 

O baterii ciezko mi sie wypowiedziec, bo lapek zazwyczaj chodzi na AC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga wiatrak sie u mnie wlacza chyba przy 50 stopniach - strasznie nisko jak dla mnie, spokojnie moznaby podniesc ten prog.

U mnie też tak działał na początku. A teraz włącza się przy ok. 60'C i to tylko gdy procesor ma wysoki mnożnik, przy niskim praktycznie się nie włącza. Obniż sobie napięcia Notebook Hardware Controlem - to moje dla podkręconego FSB (ustawione NHC): x6-0.7V x8-0.812V x9-0.876V x10-0.94V x11-1.004V x12-1.068V x14-1.196V x15-1.26V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taki sam model - jest super!

 

ale mam problem po instalacji win xp pro nie moge znaleźć sterowników do karty dzwiękowej i wlan...

 

możecie mi pomóc - link skąd to pobrać - najlepiej żeby odrazu włączyło się ściąganie ...

 

nie moge sobie z tym dać rady... :mur:

 

jeśli ktoś coś wie prosze o info tutaj albo maila na ma_pio@o2.pl

 

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do WLAN - szukaj na www.intel.com (sa tez na stronie Acera) do Intel PROSet Wireless 2200BG.

Karta dzwiekowa - albo strona Acera, albo www.realtek.com i sciagsz stery do Realtek HD Audio.

Do WLANu wlasnie ostatnio zasalem nowa wersje v10.1.0.3 sterow, poprawione maja profile i ogolnie sa czytelniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

costi bardzo ciekawa recenzja

tez mam tego laptopa i dowiedziałem się o nim kilku ciekawych rzeczy

 

ogolnie wydawalo mi sie ze ten laptop to troche nie wypal, ale moze bylem zbyt surowy albo moj egzemplarz jest nie najlepszy (moze dlatego ze zakupiony w media markt)

 

mam pytanko

chciałbym podłaczyc laptopa do plazmy lub duzego lcd, jednak nie wiem czy jest to mozliwe

 

chce rowniez podlaczyc laptop do amplitunera jednak nie mam wejscia spdif wiec chyba bede musial kupic karte dzwiekowa na pcmia z tym wyjsciem- myslicie ze bedzie dzialalo

 

pozdrawiam pozostalych wlascicieli tego modelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem 2 tygodnie temu tego laptopa ale nie mam do niego płytek ze sterownikami. Wedlug manuala na stronie acera mój model czyli 4061wlmi ma bleutooth ale na stronie acera nie ma do niego sterowników.

 

Czy wy w swoich acerach 4061 wlmi macie BT ? jak tak to mozecie podrzucić dzialające sterowniki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej jestem 1 raz na jakim kolwiek forum tzn ze sie zalogowałem, a zrobiłem to dla tego zeby podziekowac Ci za info bo wiesz mam acera aspire 1360 i małem ciemna matryce i nie wiedzialem jak ja rozjasnic a smigam na niej juz pare dobrych miesiecy! ostatnio nawet przyszło mi do głowy zeby kupic nowa matryce bo myslałem ze ta sie wypaliła... nie znam sie super na kompach mimo ze mam juz 18 lat. he he wiec sie nie smiac ze mnie. No a dzieki Tobie sie dowiedziałem jak ja rozjasnic i bzyka jak nowka! Poruszył tak ktos temat wiatraczka co tam smiga! mi komp sie grzeje troszke nie wiem czemu moze dla tego ze nie mam stopek tych gumowych pod nim (odpadły) wiatraczek jak zastartuje laptopa to sie wlaczy i za chwile przestanie a dopiero pozniej jak sie zagrzeje czyli po ok 15 min dajeczadu ostro a pozniej ciagle na ligchcie chodzi. moze powiem cos tez o tym acerku aspire 1360 a na naklejce jest aspire 1362LC ma dysk 40G DVD/cd-RW chodzi spoko ale czasem ma napady i nie chce czytac starych płyt ale poza tym czyta całkiem spoko. RAM mam 1G procek to AMD Sempron 2800+ grafika to pewnie nedza bo mała mało pkt w 3Dmaku czy cos tam he he nie grałem w zadne gry bo nie do grania go kupiłem. matryca 15.0 XGA TFT LCD. co moge wiecej powiedziec. Ma wbudowana Irde i blue cos tam he he 4 wejscia/wyjscia USB z tyłu jakies małe wejscie koło nagrywarki z napisem 1394 nie wim o co kaman bo nie uzywałem tego. he he moze to data produkcji!! :-P zartuje. no, matryca teraz zabujczo swieci. co jeszcze.. podrapany troche tzn normalnie. aco do głosniczkow to mi graja całkiem spoko!! az mnie zaskoczyły!! bateria tak jak uzywm go na maxa czyli muzyka net cos sciagam itd to trzyma ok 1,5 h

nie wiem czy to mało czy duzo...powiem tak. ze ciagle jest na zasilaczu i jak odłacze go raz to mi szybko energia spada ok 45 min a jak podładuje i dopiero odłacze to smiga spoko. guziczki jak to guziczki nie nawalaja mi, czasem jak strzałki kijowo dotkne to zaswiruja chwile. a i musze powiedziec ze pancerny on chyba jest.. bo duzo wytrzymuje. (pewnie do czasu) pazdrawiam wszystkich Neo226

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...