Skocz do zawartości
Davem

Jak Zmierzyc Napiecie Procesora

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie jak to zrobic?? Plyta jak w podpisie

Dzieki

napięcia bezpośrednio zasilającego procesor nie da się zmierzyć przy pomocy miernika, nie posiadając instrukcji serwisowej płyty (brak dostępu do pinów procesora, oraz wielowarstwowa budowa płyty PCB), czyli w domu sobie nie pomierzysz :wink:

możesz mierzyć napięcie przy zasilaczu impulsowym ale po co skoro wystarczy, uruchomić program który podaje napięcie zasalania procesora np: CPU-Z, podane napięcie jest wiarygodne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Abicie NF7 bodajże mierzyło się napięcie dotykając + miernika do 3 nóżki jakiegoś mosfetu a - do masy (ale nie wiem do końca czy to było bezpieczne) :)

 

A po co chcesz mierzyć miernikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napięcia bezpośrednio zasilającego procesor nie da się zmierzyć przy pomocy miernika, nie posiadając instrukcji serwisowej płyty (brak dostępu do pinów procesora, oraz wielowarstwowa budowa płyty PCB), czyli w domu sobie nie pomierzysz :wink:

możesz mierzyć napięcie przy zasilaczu impulsowym ale po co skoro wystarczy, uruchomić program który podaje napięcie zasalania procesora np: CPU-Z, podane napięcie jest wiarygodne

Zmierzysz zmierzysz, tylko to nie zadanie dla tweakowca ktory diody sobie podlacza a raczej dla kogos kto ma jakies pojecie o elektronice. I wielowarstwowe PCB wcale tu nie przeszkadza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na mojej mobo (tej co w sigu) wystarczy (+) przyłożyć do jednej z nóżek mofseta koło socketu, a (-) do masy.

 

powiem że nie warto ufać programom, bo podają inne napięcia od rzeczywistych. np. CPU-Z podaje mi napięcie 1.840, AIDA - 1.820 - podczas gdy na mierniku mam 1.890

 

odkryłem to dzisiaj, wtykając (-) do masy, a (+) jeździłem po wszyskich mofsetach aż w końcu natrafiłem na napięcie odpowiadające prockowi. żeby się upewnić że dobrze trafiłem, w biosie zmieniałem napięcie - i wszystko się zgadzało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wielowarstwowe PCB wcale tu nie przeszkadza...

no niestety mylisz się bo ścieżki zasilania zwykle "wsiąkają" w PCB w okolicy zasilacza impulsowego a wychodzą z PCB pod gniazdem procesora (gniazdo jest montowane powierzchniowo) więc jedynym miejscem gdzie można przyłożyć sondę jest zasilacz impulsowy albo miejsca zaplanowane prze projektanta płyty w rożnym celu

takie wtykanie sondy gdzie popadnie może coś uszkodzić, albo wykona się pomiar nie tego co się chciało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:razz: Dobra zdradze tajemnice tej trudnej sztuki ;) , szukamy kolo socketa kondensatorow elektrolitycznych, beda zaraz kolo cewek. Chodzi o kondensatory przy przetwornicy Vcore. A teraz _uwaga czary z mleka_ na tych kondensatorach a dokladnie na jego nogach (kazdego z nich) wystepuje wlasnie nasze Vcore, nie trzeba nic grzebac przy mosfetach ani sie gimnastykowac :) poprostu zwykly pomiar napiecia na nogach kondensatora - sprawdzi sie na KAZDEJ MoBo i nie trzeba do tego specyfikacji ani specjalnych zdolnosci ;) tylko uwazac zeby zwarcia nie zrobic bo wyparuja sciezki a MoBo odejdzie do krainy wiecznych lowow ;)

 

Moze to wyglada za prosto, ale kto powiedzial ze to bedzie trudne :lol: :lol: :lol:

 

no niestety mylisz się bo ścieżki zasilania zwykle "wsiąkają" w PCB w okolicy zasilacza impulsowego a wychodzą z PCB pod gniazdem procesora (gniazdo jest montowane powierzchniowo) więc jedynym miejscem gdzie można przyłożyć sondę jest zasilacz impulsowy albo miejsca zaplanowane prze projektanta płyty w rożnym celu

takie wtykanie sondy gdzie popadnie może coś uszkodzić, albo wykona się pomiar nie tego co się chciało

Mylisz sie :lol: sciezki zasilania nigdzie nie wsiakaja, zazwyczaj sa na gornej lub dolnej stronie plyty, poniewaz sa bardzo "grube". A jak zrobic pomiar bajecznie prostym sposobem juz napisalem, jakbys mial jako takie pojecie o elektronice to bys na to wpadl, niestety chyba nie masz.

 

P.S. Na stronie intela sa schematy przetwornic Vcore ;) jak ktos sie bedzie upieral to zaczne wklejac :D "a wszystkie sa prawie takie same - z zasady...." :razz:

Edytowane przez best-boy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to wyglada za prosto, ale kto powiedzial ze to bedzie trudne :lol: :lol: :lol:

Mylisz sie :lol: sciezki zasilania nigdzie nie wsiakaja, zazwyczaj sa na gornej lub dolnej stronie plyty, poniewaz sa bardzo "grube". A jak zrobic pomiar bajecznie prostym sposobem juz napisalem, jakbys mial jako takie pojecie o elektronice to bys na to wpadl, niestety chyba nie masz.

jakoś nie widzę związku ze znajomością elektroniki a grubością ścieżek a ich lokalizacja na którejś z warstw :lol2:

może i było tak jak mówisz ale za czasów Socket 7 :lol2:

pamiętasz że są dwa bieguny ? to o czym mówisz to raczej masa i jest zwykle na spodzie

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie widzę związku ze znajomością elektroniki a grubością ścieżek a ich lokalizacja na której z warstw :lol2:

może i było tak jak mówisz ale za czasów Socket 7 :lol2:

pamiętasz że są dwa bieguny ? to o czym mówisz to raczej masa i jest zwykle na spodzie

Niech juz bedzie ze sciezki ida sobie srodkiem plyty a nwet poza nią :wink:

kondensatory nigdzie sie nie schowaja :razz:

Tak sa dwa bieguny sorry jak sie uprzesz to znajdziesz nawet trzy. No a przy procku to na pewno dwa Vcc i GND.

 

Zakladajac ze przetwornica to oddzielny uklad wiec Vcore = Vcc (w tym ukladzie)

Edytowane przez best-boy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech juz bedzie ze sciezki ida sobie srodkiem plyty a nwet poza nią :wink:

kondensatory nigdzie sie nie schowaja :razz:

Tak sa dwa bieguny sorry jak sie uprzesz to znajdziesz nawet trzy. No a przy procku to na pewno dwa Vcc i GND.

 

Zakladajac ze przetwornica to oddzielny uklad wiec Vcore = Vcc (w tym ukladzie)

czy ja coś mowie o kondensatorach, taki pomiar to dobry pomysł ale trzeba wyjąć płytę i ją uruchomić tak żeby mieć dostęp do spodu płyty a to bezpieczne nie jest

 

jeżeli juz chcesz być szczegółowy to ja mam małą pomoc:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ja coś mowie o kondensatorach, taki pomiar to dobry pomysł ale trzeba wyjąć płytę i ją uruchomić tak żeby mieć dostęp do spodu płyty a to bezpieczne nie jest

 

jeżeli juz chcesz być szczegółowy to ja mam małą pomoc:

Dołączona grafika

Jak wyjecie plyty nie jest bezpieczne to machanie sądami w kolo mosfetow przez reke laika tym bardziej ;) to nie forum bravo.pl zeby mowic ze wykrecenie mobo jest niebezpieczne :) nie przesadzaj. Dzieki ze fotke , ale mi sie nie przyda , moze komus :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...