Skocz do zawartości
mechl!n

Nowa Moneta W Obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam właśnie w łapsku nową monetę nbp- 2zł. Ponoć nie jest to moneta kolekcjonerska tylko "normalna"- obiegowa.

Nie mam aparatu przy sobie więc ją opiszę- jest większa od 5zł, cała "złota" (to chyba nie jest mosiądz- zbyt lekka), na awersie popiersie Konstantego Ildefonsa Gauczyńskiego, na rewersie orzeł i nominał (albo odwrotnie- awers/rewers).

Dostałem ją w banku.

Czyżby wycofywali stary bilon? Wiecie coś o tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są to tzw. okolicznościówki, mam takich kilka, wydają nimi czasem w sklepach, bankach, ma ona normalną wartość 2zł, tyle, że wygląda trochę inaczej. Gdzieś mam schowaną taką z okazji mistrzostw świata w 2002 roku, a pozostałe to z różnymi ludźmi, którzy coś zrobili :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie w łapsku nową monetę nbp- 2zł. Ponoć nie jest to moneta kolekcjonerska tylko "normalna"- obiegowa.

Nie mam aparatu przy sobie więc ją opiszę- jest większa od 5zł, cała "złota" (to chyba nie jest mosiądz- zbyt lekka), na awersie popiersie Konstantego Ildefonsa Gauczyńskiego, na rewersie orzeł i nominał (albo odwrotnie- awers/rewers).

Dostałem ją w banku.

Czyżby wycofywali stary bilon? Wiecie coś o tym?

Ciekawe nie spotkalem sie z taka 2 zlotowka - jak bede w banku to moze poprosze o taka monete ;] Z czystej ciekawosci ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe nie spotkalem sie z taka 2 zlotowka - jak bede w banku to moze poprosze o taka monete ;] Z czystej ciekawosci ;]

No właśnie- też pierwszy raz ją widzę. Wiadomo- co jakiś czas wychodzą jakieś nowe monety na rynku kolekcjonerskim- ale myślałem, że tylko na rynek kolekcjonerski właśnie. Ale że bank nimi wydaje (operuje)... I to na dużą skalę- mieli cały rulon tego.

Znalazłem na allegro:

http://www.allegro.pl/item89049083.html

Edytowane przez mechl!n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najsmieszniejsze jest to, ze w sklepach nie zawsze wiedza o co chodzi i sie boja to przyjmowac :D

Kaeres nie dziwie sie im ;] Sam bym nie przyjal - a wiesz jak jest z falszywymi srodkami platniczymi - pierwsze podejrzenia padna na Ciebie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładna moneta, postaram sie ja zdobyc, moze sie uda w jakims banku

Najprędzej w NBP. W "normalnych" bankach pojawiają się ograniczone ilości w dniu emisji i zwykle tego samego dnia znikają. Po co ciekawsze edycje ustawiają się nawet kolejki.

Nie są to monety kolekcjonerskie, tylko zwykłe obiegowe. Kolekcjonerskie są zwykle z kruszcu (złoto, srebro - platynowych chyba nie było) lub z jakimś gadżetem (wtopiony bursztyn, dodane jakieś kolorki, itp.) i mają dużo większą wartość niż nominalna.

 

EDIT:

No i trochę namieszałem. NBP dwuzłotówki też nazywa kolekcjonerskimi, chociaż pełnią funkcję normalnych monet obiegowych. O szczegółach można sobie poczytać tu:

http://www.nbp.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najsmieszniejsze jest to, ze w sklepach nie zawsze wiedza o co chodzi i sie boja to przyjmowac :D

Hehe mialem taka 2 zlotowke z wizerunkiem Jana Pawła 2 ,dokladnie taka jak fipa pokazal. Kasjerka w biedronce nie chiala przyjac. Myslala ze to jakas stara moneta :lol2:

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz jestesmy przy monetach, ciekawe sa tez monetki Euro, kazde panstwo ma inny rewers np ciekawe wzory widzialem we Francji inne zas w Niemczech, ciekaw jestem ile jest tych rodzajow.

 

W Usa ciekawa jest sprawa z 25-centowkami, kazda ma inny rewers - tyle rodzajow co stanow ma Usa, z tym ze kilku jeszcze nie ma w obiegu, maja sie pojawic dopiero po 2007 i jeszcze jakies w 2008 maja sie pojawic.

Edytowane przez Ecuadoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz jestesmy przy monetach, ciekawe sa tez monetki Euro, kazde panstwo ma inny rewers np ciekawe wzory widzialem we Francji inne zas w Niemczech, ciekaw jestem ile jest tych rodzajow.

.....

http://www.money.pl/pieniadze/euro/banknoty/awersy/

Po prawej stronie masz linki do rewersów.

 

BTW, zawsze mówiłem, że Google jest wielkie. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włoskie i niemieckie (1Euro i 2Euro) sa sliczne, rewersy rewelacyjne - wloskie widze pierwszy raz ;)

Ale wloskie prezentuja sie najlepiej - profil jednego z cesarzow rzymskich (tak mi sie wydaje) jest rewelacyjny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomne jak kiedyś rozmieniając banknot 10 złotowy, uprzejma pani z kiosku dałą mi same 'okolicznościówki'.

Zapytała tylko czy się nie obrażę jak mi tak da :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja najstarsza jest z igrzysk w atlancie 1996... [;

a moenty te sa rowniez kolekcjonerskimi tyle, ze teoretycznie moga uczestniczyc w normalnym obiegu.

Praktycznie też. Inaczej pewnie ten temat by nie powstał. :-P

Monety kruszcowe też mogą brać udział w obiegu. Wg informacji na stronie NBP wszystkie emitowane monety są prawnym środkiem płatniczym. Nie można tylko mylić monet z medalami okolicznościowymi.

Tylko chciałbym zobaczyć tego, który taką monetą płaci. Szczyt idiotyzmu, to mało powiedziane. :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawcie się na miejscu sprzedawczyni w jakimś sklepie. Wyszło full tych monet i ktoś kto nie jest numizmatykiem nie jest z tym na bieżąco. I co taka sprzedawczyni ma zrobić? Nie przyjmuje takiej monety co jest odruchem oczywistym. Znane są przypadki prób płacenia starymi, zdenominowanymi banknotami/monetami.

 

IMO monety takie nie powinny być "prawnym środkiem płatniczym"- niech by sobie były w obrocie kolekcjonerskim... Niepotrzebne zamieszanie jest (czego wynikiem jest ten topik ;-) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

IMO monety takie nie powinny być "prawnym środkiem płatniczym"- niech by sobie były w obrocie kolekcjonerskim...

Tylko, że wtedy nie byłyby monetami, a kawałkami metalu, które numizmatykom na niewiele by się zdały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...