Skocz do zawartości
misiu424242

Mod Bios Asrock K7vt4a Pro

Rekomendowane odpowiedzi

do tych płytek nie ma raczej modowanych biosów, sam mam prawie identyczną jak twoja i spędziłem kilka dni na poszukiwaniach. jedyne co znalzłem to zaktualizowany bios o jakieś nowe opcje związane z agp. tak pozatym to żadnych nowości w zmianie napięcia itp...

 

poprostu, albo nie ma, albo ja nie znalazłem. jak chcesz to szukaj - jeśli znajdziesz to daj linka ;)

Edytowane przez janio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, temat wydaje sie lamerski. Ale przeczesalem internet. Google, Yahoo. Nic. A potrzebuje tylko biosu do mojej plyty, zmodowanego na Command Rate 1T.

 

Plyta ma domyslnie CR 2T i nijak nie da sie zmienic. Z ramami Geila 512MB CL2.5 PC3200 powinienem robic na luzie 1T na 160MHz magistrali i 2.2.2.6.

 

Czy ktos ma dojscie do odpowiedniego biosu, badz czy ewentualnie ma narzedzia/umiejetnosci/chec aby mnie wspomoc?

 

EDIT: wlasnie przeszukalem forum, i znalazlem taki sam temat. :/ Przepraszam. Ale moze ktos umie modowac? Moglby to potraktowac jako wyzwanie.

 

Temat mozna polaczyc z http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=188246&hl=

Edytowane przez s_noopy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech odpuść sobie BIOSy, na tym forum to i tak nikogo takiego nie znajdziesz, możesz spróbować odblokować ukryte w BIOS opcje za pomocą AMIBCP 7.60 ale raczej wątpię, żeby były wśród nich timingi. Ewentualnie możesz spróbować skontaktować się z HoneyX (ten gość od ECS), ale raczej wątpię, czy będzie zainteresowany.

Poza tym timingi i command rate można zmieniać za pomocą wpcre (testy) i wpcrset (na stałe na starcie windy).

Jakby co to zapodaj maila, podeślę ci lekko zmodyfikowany przeze mnie datasheet do KT600 (pownien pasować do KT400A).

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMIBCP 7.60 - o ile sie rozejrzalem w programie to nie bardzo znalazlem opcje zmiany timingow. Moze zrobie wywiad z HoneyX jesli mi sie uda skontaktowac..

wpcre i wpcrset - niebardzo wiem o co chodzi..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMIBCP to program, którym możesz wprowadzać modyfikacje w plikach z bios (min: odblokować niewidoczne opcje). Jednak w BIOSach z "New Ami Setup Utility 3.31" i tych od ASRocka nie widać nazw opcji. Jednak nie powinno to przeszkodzić w odblokowaniu ich. Koniecznie używaj wersji 7.60, wersje 7.1x zapisują zmiany do pliku z błędami.

 

Na jutro postaram się zapodać wpcre/wpcrset + datasheet KT600 i małego tutoriala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie, moze jeszcze dzis zabiore sie do roboty :)

 

EDIT: pierwsze wrazenia z wpcre (za drugim odpaleniem zaladowalo chyba plik do mojej plyty):

1) przy KT400A w komorkach 68 i 69 mam rozne wartosci

68: 110(1)111(0) - cyfry w nawiasach, to te ktore zmieniam

69: 001(0)110(1)

albo nie zrozumialem przekazu w topicu zwiazanym z zagadnieniem, gdyz napisales tam:

000x0000

0000000x

dla obu bankow, i podales, ze 1 (zamiast x) to 1T, a 0 to 2T. z tego mozna wnioskowac, ze jeden z bankow ma 1T a drugi 2T?

czy powinno byc w komorce 68: 00010001 dla 1T a 00000000 dla 2T? czy 00010000 to 1T, a 00000001 to 2T? chyba sie lekko pogubilem... :/

2) przy zmianie wartosci komorek 68 i 69 u mnie wystapil zanik przycisku start.

 

EDIT2: mam tylko 2 banki pamieci, ale to i tak jest dziwnie zrobione. czyzby w moim przypadku mialo sie zmieniac 0000000x i 000x0000 odpowiednio dla 68 i 69 komorek? dziwne jak dla mnie.

Edytowane przez s_noopy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś zmienić tylko tam, gdzie są x, 0 nie zmieniaj - trochę beznadziejnie to napisałem :)

Żeby mieć 1T napisz w miejscach x - 1

Może na płycie masz dwa banki na RAM, ale VIA obsługuje do 4, dlatego trzeba zmienić w 4 miejscach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie... nie o to chodzi, 0 nie zmieniam :P chodzi o to, ze mam w miejscach oznaczonych x raz 0 a raz 1 i to w obu bankach na przemian :P

yyy1yyy0 i yyy0yyy1 - y-nas nie interesuje :P a po zmianie x na 1 robie test w everescie i nic nie widze oczekiwanego wzrostu wydajnosci w zapisie...

 

Natomiast po zmianie wartosci CR w CBid od razu notuje kilkadziesiat MB/s wiecej

po zmianie w rejestrze max zanotowalem tyle co wczesniej (645MB/s) a po CBid - 670MB/s

Edytowane przez s_noopy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, ale dałem plamę :mur:

Command Rate zmienia się w komórce 58 i 59 (już poprawiłem).

Żeby włączyć poprostu daj coś takiego:

58: ???1???1

59: ???1???1

"?" to liczby, których nie pownieneś zmieniać. Koniecznie musisz ustawić command rate dla wszystkich 4 banków (nawet jeśli na płycie masz tylko 2), inaczej może dość wyraźnie spaść wydajność!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... CR - on jak sie patrzy :) Czy jest gdzies strona, miejsce, gdzie mozna zobaczyc wykaz wszystkich komorek, i co konkretnie mozna zmienic danymi cyferkami? Ew. czy jak odpale wcre i spisze wszystkie komorki, po czym przestawie niektore parametry w CBidzie i odpale ponownie wcre to odpowiednie komorki beda zmienione? W ten sposob moznaby bylo zidentyfikowac wiele komorek zmieniajacych interesujace parametry...

 

EDIT: w szczegolnosci interesuje mnie Write to Read Time oraz Write Recovery Time. Jak sie przyjrzalem CBidowi to stwierdzilem, ze tam nie ma zmiany CR, a tylko te dwie, wyzej wymienione. CR 1T dalo mi zejscie z 124.6ns oczekiwania na ramy do 113.4ns :) Sam postaram sie pokombinowac nad Write to Read Time i Write Recovery Time, ale jesli nic nie napisze na forum, ze mi sie udalo, to feel free to answer ;)

Edytowane przez s_noopy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest gdzies strona, miejsce, gdzie mozna zobaczyc wykaz wszystkich komorek, i co konkretnie mozna zmienic danymi cyferkami?

No jak załadujesz datasheet od KT600 to po kliknięciu na danej komórce w panelu po prawej stronie pokazuje się, co które bity zmieniają (choć nie wszystkie są opisane).

 

Ew. czy jak odpale wcre i spisze wszystkie komorki, po czym przestawie niektore parametry w CBidzie i odpale ponownie wcre to odpowiednie komorki beda zmienione?

Tak. Sam tak robiłem żeby odkryć, gdzie ustawić Write to Read Time oraz Write Recovery Time.

 

w szczegolnosci interesuje mnie Write to Read Time oraz Write Recovery Time.

Akurat te dwa parametry umieściłem już wcześniej w tabelce w instrukcji :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze moglbyscie podeslac jakis zmodowany bios do tej mobo? lub powiedziec dokladnie jak modowac ;( np czy dalo by sie zrobic tak, zeby przy magistrali 400 predkosc pci/agp wynosila 66/33 ? no bo teraz przy tej magistrali jest o wiele za duzo..

 

albo czy da sie np odblokowac wiecej opcji ustawien timmingow? :(

 

pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie możesz zworkami, to możesz zapomnieć o FSB200/PCI33. Ewentualnie możesz zrobić drutmoda na FSB200 i wtedy użyć zworek - ale wątpię czy to pomoże.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiepski egzemplarz chipsetu (w końcu KT400A to "odpad" KT600), zbyt niskie napięcie zasilające chipset (słaba linia +5V na zasilaczu) - poza tym na niektórych z tych A-sraczek montowano KT600.

 

Hmm, wpadło mi jeszcze coś do głowy - jak masz regulację napięcia AGP, to daj ją na maksa (HIGH ?).

 

A RAMce przed przestaweiniem zworek na FSB200 dałeś ręcznie na 333MHz? Bo może to one nie trybią? Albo płyta gryzie się z nimi na FSB200.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec tak. ramy dzialaja na 200fsb wtedy kiedy procek dziala na 166 ;)

kiedy ustawie zworkami na 200fsb to nawet jak ramy ustawie wczesniej w biosie na nawet 133 to nie idzie :? na grafice hihg nic nie daje. wogle probowalem juz chyba wszystkiego :(

do tego kiedys pozyczylem ramy od kumpla 200MHz i tez komp nie wstal..

 

mowisz ze to moze byc wina zasilacza.? mozliwe bo mam jakiegos colorsita ktory na 5v ma28A, ale wiecie jak to u nich sie to liczy ;)

 

a wiec tylko procka chyba bede mogl krecic mnoznikiem :( szkoda . bo podopbno to baaardzo malo daje ;( - a przynajmniej mniej niz magistrala ;)

 

'ale czytalem tez o drut modzie.. czy jesli bym go zrobil na fsb 200 to by dzialalo? jak to jest? czy wtedy to by nie bylo tak jak bym z biosu ustawial?

 

wytlumaczcie mi to bo zielony jestem ;)

 

*o ten drut-mod: http://www.ocinside.de/go_e.html?/html/wor...amd_pinmod.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób go, to się dowiesz - może wtedy po przestawieniu zworek na 200MHz płyta ruszy. Dla procesorów z def. FSB133 (AthlonXP) i FSB166 (Sempron) drutmod na FSB200 wygląda inaczej.

Może i podpięcie lepszego zasilacza coś da...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym co to znaczy ze sa inne mody na sempa i athlona?

Czytaj ze zrozumieniem!

Dla procesorów z def. FSB133 (AthlonXP) i FSB166 (Sempron) drutmod na FSB200 wygląda inaczej.

Nie napisałem, że mod nie będzie działał, ale z tego co kojarzę, to to był mod dla proców z domyślnym FSB133. Poszukaj w tematach o Sempronach albo o płytach Gigabyte KT600 lub KT880.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...