Skocz do zawartości
Jackuzy

Mój Lcd 8.4" 640x480 :d Jak Się Podoba?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam problem z matrycą lq9d011. Podłączam ją do karty Cirrus Logic 5462 przez VFC. Matryca się odpala i podswietlenie działa OK. Ale na ekranie obraz się rozłazi i wszystko pływa już przy samym starcie komputera. A jak sie zmieni tryb graficzny to już wogóle tylko same pasy we wszystkie strony latają. Kabel którym podłączam ją do karty jest wyjęty od laptopa także powinien być OK. Na płytce tej z matrycą są jakieś elementy wyglądają jak filtr, są trzy takie same i mają wartość 470. Jak dotykam jednego z nich (tego co jest połączony z zegarem) to efekt jest jescze gorszy pozatym cos w nim czasem trzeszczy. Jesli ktos moglby mi poradzic co z tym zrobic to bym był bardzo wdzięczny.

Edytowane przez AlphaX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam problem z matrycą lq9d011. Podłączam ją do karty Cirrus Logic 5462 przez VFC. Matryca się odpala i podswietlenie działa OK. Ale na ekranie obraz się rozłazi i wszystko pływa już przy samym starcie komputera. A jak sie zmieni tryb graficzny to już wogóle tylko same pasy we wszystkie strony latają. Kabel którym podłączam ją do karty jest wyjęty od laptopa także powinien być OK. Na płytce tej z matrycą są jakieś elementy wyglądają jak filtr, są trzy takie same i mają wartość 470. Jak dotykam jednego z nich (tego co jest połączony z zegarem) to efekt jest jescze gorszy pozatym cos w nim czasem trzeszczy. Jesli ktos moglby mi poradzic co z tym zrobic to bym był bardzo wdzięczny.

Proponuje pożadnie zaekranowc sygnał głownie zegara i synchronizacji. poza tym (nie wiem czy tak zrobileś) dobrze jest podpiąc sygnał za pomoca ekrnowanej taśmy..np od FDD. wtedy kazda linia która potrzebuje masy a co za tym idzie ekranu ja ma...powinno to zmniejszyć te zaklucenia...poza tym możesz tez przewody owinąć poprostu folią aluminiową i ją podpiąc do mas....też może troche pomóc :D

Edytowane przez Jackuzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kabelek połączeniowy ma ok 30cm i jest oryginalny od matrycy. wydaje mi się że coś nie tak jest z tym filtrem jeśli to wogole jest filtr. Próbowałem go zwierać na ostro bo normalnie ma zerową rezystancję, ale wtedy nawet przy starcie kompa pojawiają się pasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kabelek połączeniowy ma ok 30cm i jest oryginalny od matrycy. wydaje mi się że coś nie tak jest z tym filtrem jeśli to wogole jest filtr. Próbowałem go zwierać na ostro bo normalnie ma zerową rezystancję, ale wtedy nawet przy starcie kompa pojawiają się pasy.

No tak oryginalny od matrycy..ale podlaczyleś ekrany i wszystkie masy? główną przyczyną zakłuceń zazwyczaj jest zanikanie sygnalo zegara między matryca a kartą...poza tym moze coś śiać akurat na tej częstotliwosci (21MHz) i Ci to matryca łapie....robienie zwarć na tym "filtrze" nic nie da....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jackuzy ma racje zekranuj go i polacz masy mialem kiedys podobnie za 1 razem jak robilem teraz uzywam kabla pod com 9 zyl a mase zapodalem na ekranie w ten sposob mam kabelek 1,2m i wszystko dziala slicznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! Kabelek zaekranowałem i trochę to zmniejszyło zakłócenia, ale głównym problemem była grafika. Cirrus Logic. Wymieniłem ją na Sis 6326 agp i wszystko działa jak należy. Obraz jest delikatnie przesunięty w prawo, ale można to powerstripem zniwelować. Mam jeszcze jedną kartę s3 virge/dx ma złącze podpisane FC, ale nic na nim nie wyświetla, kabel raczej dobrze podłączyłem bo masy się zgadzają. Pewnie coś nie tak jest z kartą. Wolałbym żeby s3 działał bo nie blokuje mi agp na którym mam GF3. Czy można jakoś podłączyć matrycę żeby wyświetlała więcej kolorów (np. 256)? Teraz ją wpiąłem tak: B2->PD0; G2->PD1; R2->PD2; B1,G1,R1->PD3;B0,G0,R0,GND->GND.

Edytowane przez AlphaX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cuz jak widac karta tez moze byc przyczyna...może słaby sygnał zegara?....na s3 powinno działać..może trafiłeś jakiegoś felera...wiem że s3trio zazwyczaj sa ok...poszukaj w jakimś komisie za 6zl ci sprzedadza taką karte.... a co do kolorów to echhh nie jestes pierwszym i nie ostatnim któy o to pyta...ale niestety nie ma możliwosci takiej przez samo pozamieniane przewódów....zawsze jest tak samo tylko mniej lub bardziej pomieszane....jedynie raz widziałem fotke gdzie były łądne kolorki ale ztego co wiem nikomu poza jednym gościem nie udlo sie tego zrobić.....przykro mi 16 kolorków to mus...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie daloby sie jakiegos LCD podlaczyc porzez wyjscie TV na karcie?

 

Takie cos mi po glowie chodzi...

Da sie pod warunkiem że owo LCD ma juz wejscie S-Video lub Composite....inaczej koniecznie musisz złozyc kontroler... bez tego nsie nie da...jest to związane ze specyfika sygnału...

 

Jak bardzo chces ztakie cos podpiąc to proponuje zakup albo specjalizowanego monitora na allegro z takim wejsciem lub przerobienie wyświetlacza LCD do konsoli PSOne...na necie mozna sporo znalesc opisów jak to zrobic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by tak podłączyć wszystkie linie PD0-PD7 do matrycy a później ręcznie dopasować paletę 256 kolorów? Tylko nie wiem, gdzie windows przechowuje informacje o palecie. Może ktoś coś wie na ten temat.

Nikt Ci nie zabroni podpiąc wszystkich linii..tylko że jest małe ale ta paleta kolorów musi zostac przekazana do matrycy...a VFC nie ma takiej opcji żeby przekazac palete kolorów...więc odrazu jest problem...poza tym windows nie przechowuje palety kolorków a karta graficzna więc możesz sie co najwyżej pod DAC podpiąć (o ile nie masz chipsetu bo wtedy nie da się) ale to pewnie i tak Ci nic nie da....wiem ...próbowałem....kombinowalem oraz szukałem ale mogłem mieć pecha i tobie sie uda :D a jezeli tak będzie to sie podzielisz z nami? PROSZE :D

 

-neo9387-Jakeś len to myslisz że Ci powiem?......Podpowiedz brzmi....www.AL****.PL.....jak myślisz co to za adres? ostatnio reklama z gospel jest tego serwisu w TV... :D wiesz już o co chodzi?

 

-peter86- no cuż jak go kompletnie uwaliłeś to pozostaje zakup drugiego niestety....mozna znaleśc wiele inwerterków na aukcjach i zazwyczaj nie są drogie.....

Edytowane przez Jackuzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nono peter86 coz za propozycja ale powiem NIE inwerter kup na allegro sa tanie 15zl ten uniwersalny i dziala dobrze i nie drecz sie tym ze uwaliles go ja przez 2 lata jak zaczelem to robic uwalilem 1 inwerter i 2 zle matryce wiec i tak jestes do przodu

co do kolorow tak se wymysliłem ze moze by zastosowac ten schemat co podalem vga-lcd z tym ze powielic go 3x i podac odpowiednio do pinow od lcd a kazdy modól wysterowac tymi Potencjometrami inaczej B0G0R0,B1G1R1,B2G2R2 dac wspolne Hsync,Vsync i CLK moze to by cos pomoglo

to sa moje gdybania na elektronice sie nie znam wiec wybaczcie jesli sa to banialuki

Edytowane przez geny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nono peter86 coz za propozycja ale powiem NIE inwerter kup na allegro sa tanie 15zl ten uniwersalny i dziala dobrze i nie drecz sie tym ze uwaliles go ja przez 2 lata jak zaczelem to robic uwalilem 1 inwerter i 2 zle matryce wiec i tak jestes do przodu

co do kolorow tak se wymysliłem ze moze by zastosowac ten schemat co podalem vga-lcd z tym ze powielic go 3x i podac odpowiednio do pinow od lcd a kazdy modól wysterowac tymi Potencjometrami inaczej B0G0R0,B1G1R1,B2G2R2 dac wspolne Hsync,Vsync i CLK moze to by cos pomoglo

to sa moje gdybania na elektronice sie nie znam wiec wybaczcie jesli sa to banialuki

No to teraz pomyśl że mając trzy zródła i trzy wyjscia to nawet jak być to potroił to i tak mialbys trzy wejscia więc i tak i tak trzy x trzy takie same wyjscia...tylko skomplikował byś sobie sprawe przez dodawanie niepotrzebnej elektroniki do układu .... ALE teraz pomyśl...zamiast tamtych układów stosujesz trzy przetworniki analogowo cyfrowe o rozdzielczości np 8 bit kazdy...i sterujesz zegarem podobnie jak wcześniej to masz juz kazdy kolor rozbity na 8 bitów czyli x 3 masz aż 24 bity koloru :D....jedyny problem polega jednak na stabilnosci takiego układu i braku uniwersalności przez zastosowanie stałego zegara który trudno zsynchronizowac z V i H Sync :D....ale jest to możliwe.....ja za to chce spróbować zastosowac układ który zwie sie AD9882A firmy analog devices :D....jest to scalony przetwornik A/D polaczony ze specjalizowanym kontrolerem matrycy i w uproszczeniu najzwyczajniej w świecie zamienia sygnał analogowy z wyjscia VGA prosto na 8 bitów na kolor czyli 24bity koloru cyfrowo dodatkowo syntezując częstość zegara clk na podstawie sygnałów H i V sync :D.....jednak jest to bardziej skomplikowane poniewaz wymaga lutowania SMD...a dodatkowo trzeba zaprogramować układ mikroprocesorowy który będzie kontrolował rejestry tego kontrolera....i w tym tkwi klopot :]....tak czy siak zamówilem kilka układów z Analog Devices ... powinien je dostac za tydzien wtedy zobaczymy co z tego będzie.... :D

 

a na zachęte obrazek :D : (to jest ta wersja pierwsza czyli trzy przetworniki A/D po 8 bit kazdy :D )..odrazu zanaczam że nie ja to zrobiłem :D

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem swoją matrycę tak:R2->PD0;G2->PD1;B2->PD2;R1->PD4;G1->PD5;B1->PD6;reszta bitów do masy. I wydaje mi się, że windows w (trybie 256 kolorów) wyświetla ich jakby więcej niż 16. W dosie kolorki się nie zgadzają bo zamieniłem R z B na VFC. Ale w windowsie ikonki już mają dobre kolorki i wyglądają lepiej niż w trybie 16 kolorów. Nie mam pojęcia czemu są takie niezgodności. Zauważyłem też, że te kolorki które można ustawiać (przy wyglądzie pulpitu) są prawidłowe (pewnie są to kolory systemowe i jest ich 64), ale pozostałe już niebardzo się zgadzają bo pewnie są dobierane dynamicznie. Jak otworzę jakieś zdjęcie to wygląda tragicznie. Nie wiem też w jaki sposób na złączu VFC bity "I" wpływają na kolor (rozjaśniają czy jak)? Próbował to ktoś pod linuksem matrycę odpalać? Jak tam sprawa wygląda z kolorkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem swoją matrycę tak:R2->PD0;G2->PD1;B2->PD2;R1->PD4;G1->PD5;B1->PD6;reszta bitów do masy. I wydaje mi się, że windows w (trybie 256 kolorów) wyświetla ich jakby więcej niż 16. W dosie kolorki się nie zgadzają bo zamieniłem R z B na VFC. Ale w windowsie ikonki już mają dobre kolorki i wyglądają lepiej niż w trybie 16 kolorów. Nie mam pojęcia czemu są takie niezgodności. Zauważyłem też, że te kolorki które można ustawiać (przy wyglądzie pulpitu) są prawidłowe (pewnie są to kolory systemowe i jest ich 64), ale pozostałe już niebardzo się zgadzają bo pewnie są dobierane dynamicznie. Jak otworzę jakieś zdjęcie to wygląda tragicznie. Nie wiem też w jaki sposób na złączu VFC bity "I" wpływają na kolor (rozjaśniają czy jak)? Próbował to ktoś pod linuksem matrycę odpalać? Jak tam sprawa wygląda z kolorkami?

Tak sie wydaje ale nie sądze by było ich więcej jak 16...sprobuj sobie zrobic np w paincie czy w photoshopie gradient 16 i 256 kolorów a przekonasz się jak to wyglada....tylko żeby to była mapa bitowa .bmp :D

Pod linuxem nie sprawdzałem...ale weź sobie knoppixa zastartuj i się zaraz przekonasz..jendak pewnie będzie cięzko sprawić zeby to działało....tymi pinami uswiasz tak zeb było w miare..mnie tez sie tak udało.....co do pinoutu jaki podałeś to masz zapewne ciemny ten ekran co?...zamiast do masy reszte bitów podepnij do jednego albo PD3 albo PD7 odrazu sie zrobi jasniejszy obraz .... zapewniam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorków jest na pewno więcej, bo dużo lepiej ikonki wyglądają niż w 16 koloach(i są takie same jak na monitorze). Złącze VFC ma 8 bitów danych, więc musi przekazywać 256 kolorków. Tylko niebardzo wiem jak są te kolory tworzone np: podstawowy RED czy GREEN. Nie wiem jak wygląda konfiguracja bitów na porcie dla tych kolorów. Można by było przecież konwerter na bramkach zrobić i by załatwił sprawę kolorów.

 

Sprawdziłem w programie Paint jak jest z kolorkami i tak: na dole jest paleta mam ich tam 28 różnych! i bez ditheringu. A więc jest ich więcej niż 16. Pierwsze 16 zgadzają się z tymi na monitorze a pozostałe 12 nie. I to mnie bardzo martwi, bo nie wiem co jest grane. Dlatego jakby ktoś miał jakieś linki do specyfikacji VFC to bym bardzo prosił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorków jest na pewno więcej, bo dużo lepiej ikonki wyglądają niż w 16 koloach(i są takie same jak na monitorze). Złącze VFC ma 8 bitów danych, więc musi przekazywać 256 kolorków. Tylko niebardzo wiem jak są te kolory tworzone np: podstawowy RED czy GREEN. Nie wiem jak wygląda konfiguracja bitów na porcie dla tych kolorów. Można by było przecież konwerter na bramkach zrobić i by załatwił sprawę kolorów.

 

Sprawdziłem w programie Paint jak jest z kolorkami i tak: na dole jest paleta mam ich tam 28 różnych! i bez ditheringu. A więc jest ich więcej niż 16. Pierwsze 16 zgadzają się z tymi na monitorze a pozostałe 12 nie. I to mnie bardzo martwi, bo nie wiem co jest grane. Dlatego jakby ktoś miał jakieś linki do specyfikacji VFC to bym bardzo prosił.

no włąsnie ta specyfikacja to jest poszukiwana....i niestety ja przynajmniej jej nie znalazłem...ogólnie ciekawie skoro mówisz że sie zgadzają pierwsze 16....z tego podpićia jak mówisz powinieneś mieć 6 bitów...czyli 2^6 daje 64kolorki :D....słuchaj kombinuj i szukaj.... :D miło będzie gdy ktoś cos nowego wprowadzi do tematu :Dmoze zmontujesz jakis ukłąd generujący że będa łądne kolorki?:D napewno się nie obrazimy z kolegami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 PD0 DAC Pixel Data Bit 0 (PB)

2 PD1 DAC Pixel Data Bit 1 (PG)

3 PD2 DAC Pixel Data Bit 2 (PR)

4 PD3 DAC Pixel Data Bit 3 (PI)

5 PD4 DAC Pixel Data Bit 4 (SB)

6 PD5 DAC Pixel Data Bit 5 (SG)

7 PD6 DAC Pixel Data Bit 6 (SR)

8 PD7 DAC Pixel Data Bit 7 (SI)

to chyba najbardziej zlozony opis fc ktory jest w sieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie...kurcze a specyfikacja by sie przydala.....może rzeczywiscie dało by sie coś z tego wyciagnąc....narazie kombinuje z tymi przetwornikami i im bardziej się w to zagłebiam tym bardziej sobie uswiadamiam jak ja mało wiem na temat elektroniki ...echhhhaktulanie wertuje szyne I2C...potrzebna do sterowania ukladem AD9882A który to jest scalonym interfejsem video służacym bezposrednio do zamiany sygnału analogowego (wyjscie VGA (D-Sub KG)) w cyfrowy po 8 bitów na kolor, do syntezy zegara z sygnału Hsync, oraz kontroli położenia obrazu jak i jego parametrów(kotrast jasnosć).....echhh to jest cholera skomplikowane....niech ktoś wymyłśi cos prostrzego proszeeeee!!!

 

_EdiT_

kurde z jednej storny jest to skomplikowane (chociaz napewno nie nie do zrozumienia :D ) a z drugiej w tym układziku siedzi wszystko...doslownie WSZYSTKO co jest potrzebne do sterowania matrycą....echhh w sumie płytka jest zaprojektowana juz przez samych Analog Devices (evaluation board :D ) nic tylko składac...no własnie i tu sie pojawia SMD (brrr) boje się tego bo własciwie nigdy się tym nie bawiłem.....echhh w cholere ide spać bo zaraz padne....

Edytowane przez Jackuzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej wlasnie mam pytanie powiedzcie czy czasem akceleratory voodoo nie byly laczone tymi pinami jesli tam to moze tam nalezy szukac opisow albo moze ten maly programik ktory mam do zalaczania vfc gdy karta obsluguje monito wlacza sie program wtedy obraz pojawia sie na vfc a wylacza na vga moze to ma jakies znaczenie(gdybania tylko nie karcic mnie za to)

Edytowane przez geny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej wlasnie mam pytanie powiedzcie czy czasem akceleratory voodoo nie byly laczone tymi pinami jesli tam to moze tam nalezy szukac opisow albo moze ten maly programik ktory mam do zalaczania vfc gdy karta obsluguje monito wlacza sie program wtedy obraz pojawia sie na vfc a wylacza na vga moze to ma jakies znaczenie(gdybania tylko nie karcic mnie za to)

Z tegi co wiem to akceleratory voodo były łączone złączem co sie zwało SLI? i z tad nazwa trybu....ale to jest juz coś chyba innego...a tego co wiem to na voodoo to złacze było znacznei dluższe?...poza tym ktos kiedys próbował użyć voodo do podpięcia matrycy i skończyło sie na lutowankiu bezpośrednio do RamDACa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alphax a powiedz no czy w windzie przy prawidlowym podlaczeniu a nie tak jak zamieniles R-B kolory sie nie zgadzaly czy co pytam poniewaz mam 2lcd jeden hosiden i ten sharp lq9d0 podlaczone sa tak samo B2-PD0,G2-PD1,R2-PD2, B1,G1,R1-PD3 ale w hosidenie obraz jest bardziej zgodny

Moze by tak dac screny z lcd i rodzaje podlaczenia i porownac ktory lepszy moj juz zapodalem to obraz z puppy linux live-cd sterownik vesa

a i czy nikt sie nie zastanawial dlaczego we wszystkich opisach kazdy zaczyna od B2-pd0 a nie od B1-Pd0

dlaczego nikt nie trzyma kolejnosci bitow b1-pd0,b2-pd4, b3,r3,g3-pd 3 lub 7 czy to was nie dziwi a moze wlasnie w tym tkwi szkopol

a znalazlem info iz w linuxie mozna obracac obrac o 90st za pomoca jakiejs opcji w xf86 Rotate

Pozdro

Edytowane przez geny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO własnie nie wiem czemu wszyscy podają B2....ja podpinałem od 0 czylo B0G0 i tak dalej...ale kolorki nie a lepsiejsze....

 

Dostalem dzisiaj te chipy kontrolerów i EKHM...jestem przerazony :D

 

Porównanie wielkości :

Dołączona grafika

 

 

 

Kto umiałby takie małe ustrojstwo polutować??? bo to chyba tylko powietrze gorace albo jakaś inna metoda...napewno nie zwykla lutowniczka :D

 

(tak przy okazji dostałem dwie takie i jeszcze dwie inne absolutnie FREE :D czekam na jeszcze dwie inne ale ida z Filipin :D)

Edytowane przez Jackuzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie :D a teraz soboie jeszcze wyobrać jaka płytka do tego musi być :D....że już o lutowaniu nie wspomne..echhh...chyba nic z tego nie będzie (ale wdziałem fajnas tacje lutowniczą za 350zł z agregatem powietrznym :D fajna rzecz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej a moze daj to do jakiejs firmy ktora to polutuje w koncu elektronika nie tylko z chin pochodzi

a dzis udalo mi sie pod linuxem obrocic ekran o 90st i dziala ale kiepsko bo odswiezanie kiepskie a i obraz ucieka po za ekran moze da sie jeszce przy tym cos zmienic i popracowac a i obsluga myszy nie taka ja w prawo ona w dol :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...