Skocz do zawartości
Gordon F

Ibm Think Pad - Instalacja Windows Niemożliwa?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem nieszcześliwym posiadaczem IBM ThinkPad 240X. Konf: Pentium Mobile III 500MHz, 128MB Ramek, BIOS: 12/21/1999 Bios Version 1.03.22 (BS5Q3E21). Muszę przeinstalowac system (Nie reinstalowany od kupna - tj jakieś pół roku). System już pada - jest niestabilny, wyskakują ekrany stopu, i inne błędy. Windows XP Pro.

 

 

Tylko mam poważny problem. Laptop nie jest BOOTOWALNY.

 

Nie posiada wbudowanej stcji dyskietek ani CD. Podłączyłem nagrywarkę CDRW na USB - ale nie startuje z niej, tylko zawsze z dysku twardego. Nagrywarke oczywiście wykrywa w Windows.

 

W BIOSie nie ma opcji odpowiedzialnych za kolejność bootingu, w ogóle jest bardzo ubogi ten BIOS, można ustawić raptem parę opcji. Co zrobić? Jak posadzić XP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przelozysz zainstalowany system z desktopa do notebooka to nie zacznie sie pluc ze zmeiniles plyte glowna,procesor,grafike itd itp i ze zaduzo zmian konfiguracji ? Pytam bo windows xp mial uniemozliwiac duze zmiany w konfigurajci komputerow(a sam tego nie sprawdzalem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz przejsciowke to sformatowac dysk,zainstalowac na nim DOSa przegrac instalator Windowsa.Odpalic DOSa na notebooku i zaczac instalowac windows z dysku ;)

 

ps.Najlepiej kupic naped do niego bo zawsze sie przyda(linki od sorbo).

Edytowane przez baxxxio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha, no to lipoza. Co do CD - nie zrozumieliście mnie - ten laptop nie był produkowany z myślą o o bootowaniu :) I w BIOSie po prostu brak jest ustawień odpowiedzialnych za dyski/cd/fdd. Godzinę to można zmienić, czy oszczędność baterii. Ale to wszystko. Nie mam on kieszeni żadnych, oprócz tej na hdd. A po co mam kupować zewnętrzny CDik w tym Ultra Bayu, który da mi to samo co posiadany przezemnie Memorex na USB?

 

Co do tej instalacji - kopiowania XP na dysk - jak to wystartować wtedy? Dos 6.22 i ruszy? Wydaje mi się że DOS był 16bitowy, a XP jest stricte 32, i nawet mi się nic nie uruchomi...? Jeżeli jednak tak, jeżeli się da - to ktoś wie jak to zrobić? Przejściówkę już rano sobie zamówiłem z 2'5 na 3'5 więc poniedziałek zaczynam kombinować:). I pytanie - czy nie wystarczy zrobić tak - podłączyć dysk, SKOPIOWAĆ na niego instalkę, uruchomić ręcznie (nadal na PC stacjonarnym), i gdy zacznie się isntalować - kopiowanie plików, pierwszy restart - wyłączam kompa, i do laptopa, resztę instaluje już na nim - sterowniki i reszta. To mogłoby zadziałać? Ale nadal pytanie - jak uruchomić ręcznie instalatora po skopiowaniu na dysk pod stacjonarnym? W 98 to się wpisywało setup i już...

 

 

Jak w nim ktoś zainstalował system? Na serwis mnie nie stać raczej... :mur: No przecież do Microsoftu pisać nie będę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhh przeciez to jest proste jak drut ...

 

mialem podobna akcje z lapem kumpla

 

robisz tak :

 

przejsciowka 2,5-->3,5

 

uruchamiasz dysk na stacjonarce ... format partycji systemowej ( koniecznie jako fat32 ) ... na druga partycje ( nagrywasz katalog i386 ( partycja tyz musi byc na fat 32 )

 

nastepnie dyskietka z win98 ... odlaczasz swoj dysk ( zeby zostal tylko ten 2,5 calowy ) ... uruchamiasaz dosa z dyskietyki

 

teraz komenda : sys a: c:

 

przekopiuje pliki systemowe i dysk 2,5 cala bedzie startowal ... warto jeszcze dorzucic pliki himem.sys i smartdrv.exe ( i wrzucic je do config.sys i autoexec.bat )

 

tak przygotowany dysk montyjemy w lapku ...

 

uruchamiamy z niego .. teraz .. w dosie --> d: ---> cd i386 ---> winnt.exe ( niepamietam czy nmei zmieniono ten nazwy w xp ale w 2000 napewno jest taka )

 

i spokojnie instalujemy .. wazne zeby wladowac himem.sys i smartdrv.com ( bez 1 chyba sie nie uruchomi instalator ) a bez 2 bedzie kopiowal pliki ( samo kopiowanie nie mowie o instalacji ok 1 h )

 

powodzenia ... dasz rade to jest trudne za 1 razem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pietia(lania) życie ratujesz :) Mam tylko nadzieję że pod XP tez tak zadziałą - niby ta sama rodzina, a są różnice... Jak coś to będę postował dalej! A na razie dzięki, w poniedziałek pewnie dopiero dostanę przejściówkę (priotytet! A co! :) 1zł drożej :)) i będziemy się męczyć... No i jeszcze dyskiętkę do 98semki trzeba odnaleść ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z sieci nie można zainstalować ? <_<

Laptop musiałby obsługiwać funkcję botowanie przez LAN oraz wymagało by to postawienia powiedzmy W2K3 z RIS’em skonfigurowanym. Rozwiązanie nowoczesne ale skomplikowane i dla początkującego bardzo, bardzo czasochłonne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielki Kac męczy, morderca, aaaa :blink:

 

 

Laptop posiada kartę sieciową na PCMCIA tylko, wbudowanej nie ma - więc i opcji bootoingu z LANu zapewne nie ma... No i nie lubię sobie życia komplikować :) Jutro zdam szczegółowy raport z akcji pod kryptoninem przejściówka 2'5 kontra kabel IDE 3'5 :P Jak tylko dojdę do siebie :wacko:

 

Dlaczego jest tyle pustego miejsca w moim poprzednim poście? Dam sobię rękę uciąć że enterów nie stawiałem....

I pobrać dyskiętke dla XP/2000 bootującą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie mam ekstremalnie truden zadanie do rozwiązania.

 

Mam laptopa Compaq N400c (fabrycznie beznapedowy) wspomagam się zwykłym kompowym napędem DVD monowanym do USB (owy kabelek może mieć podłaczone DVD lub/oraz dyki 3,5 i 2,5" (laptopowe).

Musze przeinstalowac wingroze bo niedługo padnie. Stacjonarny komp jest w rozsypce (brak płyty głownej) z domu sie nie rusze bo jestem chory.

Cała sprawa polega na tym aby wrzucić wingroze na laptopa (za pmoca kabelka USB), wywalić tego co jest aktualnie i póxniej zainstalować nowego (też z dysku).

Aktualny windows to XP Pro sp1 (fat32)

Sprawa jest dość powazna bo mam wirusa którego nie jestem w stanie wywalić bez reinstalki a od niego może paść dysk a nawet płyta w lapie. system już ledwo zipie więc musze to jakoś zrobić bo potrzebuje laptopa do pracy. Za dzien lub dwa może jakiś znajomy przywiezie swojego kompa więc bede mógł podłaczyć dysk laptopa do kompa (przez wspomniany kabel USB) ale i tak nie mam pomysłu jak to wykorzystać.

Mam płytę z wingrozą 98 i xp sp2. Win 98 jest mi nie potrzeby bo program ktory posiadam na nim nie działa.

Mam tylko jeden pomysł ale nie wiem czy wypali, mianowicie :

-Wrzucam na lapa instalke win98

-jakimś cudem tak uszkadzam windowsa xp z poziomu windowsa aby po ponownym uruchomieniu właczyła się instalka 98 (nie mam pojecia jak to zrobić)

- instaluje 98, instaluje napęd USB i wrzucam instalke xp na lapa

- wchodze do dosa i zapodaje instalcje wingrozy xp

 

Nie wiem czy instalacja winxp przjedzie bezproblemowo bo po pierwszym restarcie windows może "zgubić" się inie znaleźć swoich plików. Druga sprawa to czy 98 nie zakłuci.

Jak widać problem spory, szansę mam tylko jedną jezeli ten czy inny sposób się nie uda to mże być bardzo źle. Instalacja z sieci opdada bo mam neostrade podpieta pod USB.

Jest jeszcze możliwość przeinstalowania za pomoća stacjonarnego kompa który może będe miał za dwa dni, wtedy będe mógł podłaczyć do niego dysk z laptopa - o instalacji na nim windowsa nie mam mowy bo nie zabotuję xp z USB.

Wiecie jak rozwiązać ten problem ?

Edytowane przez Szalony Ahmed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ...

 

Kombinujecie jak przysłowiowy koń pod górę.

 

Rady kolegów są jak najbardziej słuszne, ale tylko w przypadku czystego dysku.

 

Jest prostrzy sposób:

Przecież Wy macie Windowsa.

 

Tworzycie nową partycję(np Parition Magic) lub dla bezpieczeństwa formatujecie posiadaną już 2partycję. Kopiujecie na nią Win Xp z innego dysku,nagrywarki USB lub Kompa.

 

Uruchamiacie instalację pod ledwo dychającym Windowsem za pomocą podanego wyżej exe'ka. Jeżeli wywali jakieś komunikaty o niemożliwości instalacji nie jest problemem uruchomić umierającą windę XP w wierszu poleceń za pomocą klawisza F8 przy uruchamianiu Lapa i wywołać instalację z katalogu np d:\i386

 

Rozpoczyna się instalacja, system kopiuje jakieś tam pliki, następuje restart laptopa, następnie uruchamia się standardowo instalator, formatujecie ledwo dychający dysk C: a później już tylko dalej,dalej itd.

 

Co do virusa - zależy jaki, obstawiam mniej niż 10%, że przetrwa - więc moim zdaniem warto spróbować bo to tylko jakaś godzinka straty czasu, a przegranie plików systemowych z dyskietki 98 na dysk nie musi oznaczać, że będzie on botowalny, ale to już inna bajka z sektorem rozruchowym...

 

Powodzenia

 

PozdrawiaM

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi do glowy jescze jedne pomysł

 

Na auktualnej wingrozie xp wgrywam instalke98 i potrzbne sterowniki (do kabla na usb i na wszelki wypadek do neo). Nie wiem jak ale musiałbym zrobić jakoś aby zamiast XP odpalila się instalka win98 (jakies pomysly ?) i wybór z HDD lub z CD. Wybieram z dyku i wywalma całego XP i reszte syfu.

Wtedy instaluje 98 -> kabel - a co za tym idzie mam już napęd na USB. Teraz taka sprawa gdy już mam 98 to mogę zainstalować na nim XP ale czy to na pewno zadziała ?

Taki plik jak podał Pietia(lania) moge zrobic tylko za pomocą stacjonarnego a takowego nie mam.

 

Szukam zastepczego sposbu gdyby komp stacjonarny do mnie nie dotarł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...