Skocz do zawartości
Massai

Temperatura grafiki

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko:

Nie wiecie przypadkiem czy w chipsetach graficznych są montowane czujniki temperatury? ewentualnie na kartach graficznych?

Raz widziałem odczyt temperatury z grafy na leadteku, ale to było tylko raz (w sandrze), dawno i nigdy więcej ;-)

Mam Abita siluro gf4 ti4200@ti4400 - WC, i zastanawiam się, czy go podkręcać mocniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko:

Nie wiecie przypadkiem czy w chipsetach graficznych są montowane czujniki temperatury? ewentualnie na kartach graficznych?

Raz widziałem odczyt temperatury z grafy na leadteku, ale to było tylko raz (w sandrze), dawno i nigdy więcej ;-)

Mam Abita siluro gf4 ti4200@ti4400 - WC, i zastanawiam się, czy go podkręcać mocniej...

Co do leadteca to możn np. odczytaywać winfoxem i masz wtedy oprócz temperatur podane napięcia na pamięciach i rdzeniu.

A jak chcesz mierzyć na swojej grafeie to termometr cyfrowy i po kłopocie.

 

A tak z ciekawości nie wiem czy inne karty prócz winfastów dają możliwośc softwarewoych pomiarów napięć i temperatur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie, ale zastanawia mnie czy to jest funkcja karty czy chipsetu. Bo jak chipsetu to powinno byc we wszystkich, ale jak na karcie to gorzej...

termometr cyfrowy nie rozwiązuje problemu... raczej termistor podpinany do płyty, to już lepiej.

Tylko gdzie go wetknąć... pod blok wodny, między blok i chipset? Na laminat po drugiej stronie chipsetu?nie wiem...

Aha , mały hint dla zwolenników wc na grafie:

Po założeniu bloku miąłem problem z przegrzewaniem się pamięci na grafie. Ten wiatraczek przy okazji je trochę chłodził. Pomogło nalepienie radiatorów na kostki pamięci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przy moim CLAP@QUADRO podłaczyłem wentyl pod gniazdo na płycie i wówczas cpucoolem, pod winda monitoruję jego obroty, a ponadto miezy wentyaltor a radiator włożyłem dodatkowy czujnik dostarczony wraz z moją mobo ... i w ten sposób mam pełną kontrole nad grafą: temp GPU i obr. wentyla ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przy moim CLAP@QUADRO podłaczyłem wentyl pod gniazdo na płycie i wówczas cpucoolem, pod winda monitoruję jego obroty, a ponadto miezy wentyaltor a radiator włożyłem dodatkowy czujnik dostarczony wraz z moją mobo ... i w ten sposób mam pełną kontrole nad grafą: temp GPU i obr. wentyla ..

A nie przeszkadza ten czujnik w chłodzeniu? wepchnąłes cały, czy tylko czubek? jak cały, to jak, nawaliłes pasty przewodzącej coby nie było pustych przestrzeni?

A propos, jak zdjąłem radiator z grafiki to tej oryginalej pasty było raptem na 2/3 chipsetu, reszta była czyściutka ;-) jak wstawiałem blok wodny, to dałem na całej powierzchni miedziowej pasty ;-) i jest cool ;-)

kurna źle zrozumiałem....

czyli mierzysz tremperaturę radiatora? nie chipsetu?

W moim wypadku to nie takie proste, przy bloku wodnym najbardziej nagrzewa się spodnia część bloku, wierzch jest zimniutki...

Trochę to bedzie niemiarodajne, jak dam czujnik na wierzch bloku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przy moim CLAP@QUADRO podłaczyłem wentyl pod gniazdo na płycie i wówczas cpucoolem, pod winda monitoruję jego obroty, a ponadto miezy wentyaltor a radiator włożyłem dodatkowy czujnik dostarczony wraz z moją mobo ... i w ten sposób mam pełną kontrole nad grafą: temp GPU i obr. wentyla ..

A nie przeszkadza ten czujnik w chłodzeniu? wepchnąłes cały, czy tylko czubek? jak cały, to jak, nawaliłes pasty przewodzącej coby nie było pustych przestrzeni?

A propos, jak zdjąłem radiator z grafiki to tej oryginalej pasty było raptem na 2/3 chipsetu, reszta była czyściutka ;-) jak wstawiałem blok wodny, to dałem na całej powierzchni miedziowej pasty ;-) i jest cool ;-)

kurna źle zrozumiałem....

czyli mierzysz tremperaturę radiatora? nie chipsetu?

W moim wypadku to nie takie proste, przy bloku wodnym najbardziej nagrzewa się spodnia część bloku, wierzch jest zimniutki...

Trochę to bedzie niemiarodajne, jak dam czujnik na wierzch bloku...

No własnie nie do końca jest to poprawna temp. jaka mierzę, do tej temp musiałbym dodac kilka 'C..

na swoim QUADRO (możesz obejrzeć w Galeri GFX) mam założony na GPU cooler TTC MV1AB który przypomina orboskie coolery... w skrócie wygląda to jakbys miał "walec" i wewnątrz walca włożony wentyl.. Między ten wentyl a radiator włożyłem czujnik, czujnik ma grubośc włosa, więc nie ma problemu z włożeniem go. w sumie przyklejajać cooler do GPU mogłem też zamontować go tam.CZujnik jest na samym środku radiatora więc jego temp jest tam najwyższa..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko:

Nie wiecie przypadkiem czy w chipsetach graficznych są montowane czujniki temperatury? ewentualnie na kartach graficznych?

Raz widziałem odczyt temperatury z grafy na leadteku, ale to było tylko raz (w sandrze), dawno i nigdy więcej ;-)

Mam Abita siluro gf4 ti4200@ti4400 - WC, i zastanawiam się, czy go podkręcać mocniej...

Leadtek'i mają monitoring jeśli w nazwie mają literkę H - mój Ti200 jest TDH więc ma TV-Out, DVI no i monitorowanie temperatury oraz napięć :D .

 

Swoją drogą zastanawiam się czy 45C dla rdzenia i 42C dla pamięci przy normalnych ustawień to norma dla tej grafy :?: Swoją drogą wieje prosto na nią ciepłe powietrze z procka :x i to da się zauważyć - jak na procku rośnie temperaturka to na grafie też - chyba będę robił bezpośrenie odprowadzanie gorącego powietrza z wentyla poza bude.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...