Jump to content
luk1999

Jak Zmieniać Timingi Pamięci Na Płytach, Które Nie Mają Takiej Możliwości

Recommended Posts

Oto intrukcja, jak zmieniać timingi pamięci i jej inne parametry na płytach z chipsetem KT400/400A/600 (możliwe, że zadziała z KT333 lub KT880), które nie posiadają takich opcji w BIOS (ASRock, niektóre ECSy, Solteki i wiele innych). Topic ten można potraktować również jako krótką instrukcję obsługi wpcre i wpcrset.

 

Będziemy potrzebować:

* wpcre (do ściągnięcia ze strony H. Ody) lub http://superpyton.w.interia.pl/wpcre.zip.

* wpcrset (kiedyś również można było go znaleźć na stronce H. Ody, teraz jest trudniej; tymczasowy download: http://superpyton.w.interia.pl/wpcrset.zip; jak macie jakiś lepszy serwerek, to napiszcie mi na PW).

* datasheet do KT600 http://superpyton.w.interia.pl/kt600.zip (stworzony oryginalnie dla KT266A przez George'a Breese'a, zmodyfikowany częściowo przeze mnie dla KT600. Jednak nie jest w 100% zgodny z rzeczywistością!).

 

1) Wybór timingów i testowanie

Zaletą wpcre jest to, że nie zapisuje ustawień "na stałe", więc jeśli coś pójdzie nie tak, po prostu zrestartuj komputer.

Na początek sugeruję uruchomić wpcre i załadować datasheet do KT600. Zobaczycie wtedy coś podobnego:

wpcre.PNG

Kliknijcie np. w miejscu oznaczonym niebieskim prostokątem. Trochę powyżej miejsca oznaczonego na obrazku brązowym prostokątem pokaże się 8 cyfr (w systemie dwójkowym). W prostokącie czerwonym znajdziecie opis, co spowoduje zmiana któregoś z bajtów.

Jeśli np: zmienisz bajty 7 i 6 na jedynki, to zmienisz jeden z timingów pamięci (konkretnie tRAS czyli Active to Precharge) na 9. Jeśli w obu wpiszesz 0, dostaniesz tRAS=6. Proste?

 

OK, oto lista innych timingów oraz kilka ciekawych opcji:

 

Objaśnienia:

* druga kolumna, to lista komórek na które należy kliknąć, aby wybrać odopowiedni rejestr; w poprzednim przykładzie był to rejestr 64).

* maska, "x" to bit lub bity, które należy zmienić. (W poprzednim przypadku były to 7 i 6, więc wyglądałoby to tak: xx??????). "?" może oznaczać "1" lub "0".

* następne są wartości dla kolejnych ustawień zmienianych bitów (znajdziecie je również w panelu oznaczonym czerwonym prostokątem na screenie).

 

Oto lista opcji:

tabelka.png

 

Oczywiście możecie zmienić wiele innych opcji, ale to już poszukajcie sobie sami :).

 

2) Co zrobić, żeby konfiguracja wczytywała się automatycznie przy starcie windows

Przed rozpoczęciem zabawy z wpcrset sugeruję włączyć Przywracanie Systemu - może się bardzo przydać.Jeśli dopiero co zainstalowaliście wpcrset najpierw uruchomcie program InstDD.exe.

Uruchamiamy wpcrset:

wpcrset.PNG

Aby program uruchamiał się i ładował ustawienia przy każdym starcie windows, klikamy w opcji "Startup" na START. Aby wyłączyć - STOP. W tym programie podajemy całą zawartość komórki, czyli jeśli np: chcesz zmienić tRAS, tRCD i Bank Interleave (wszystkie te opcje zmienia się pod 64 rejestrem) robisz to od razu.

Aby dodać jakąś wartość klikamy na "Add":

wpcrset3.PNG

W polu "Register" wpisujemy numer rejestru, np: 64.

W polu "Data" wpisujemy szesnastkowo zawartość komórki (tzn: jeśli chcieliśmy mieć 1100110 to wpisujemy 66. Użyjcie kalkulatora windows w wersji profesjonalnej).

No i to by było na tyle.

 

Aha, to co tutaj napisałem, powstało na podstawie przeczytania 2 czy 3 artykułów na necie oraz w głównej mierze własnej pracy (metoda prób i błędów). Jeśli chciałbyś zamieścić tą instrukcję gdzieś indziej, proszę o wcześniejszy kontakt ze mną.

Edited by luk1999

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.