Skocz do zawartości
zulus5ooo

Blokada Magistrali Proca - Dziwna Usterka?

Rekomendowane odpowiedzi

pytanie dość dziwne na pierwszy rzut oka, ale postaram się opisać problem bardzo doquadnie, tak aby przedstawić całość "usterki"...

 

- - - - -

 

tak więc 2 miesiące temu qpiłem używaną płytę DFI nF3 Ultra-D (s939 + AGP) od jednego z tutejszych Tweakerów :)

zamówiłem do niej Sempron'a 3000+ (s939), resztę sprzętu mam z podpisu...

przez pierwsze tygodnie wszystko chodziło bardzo ładnie, O/C poszło całkiem nieźle, zrobiłem z proca nawet 9x 272 = ~2,44ghz :)

 

testowałem na niej różne ustawienia przez ponad miesiąc i nastał pewien dzień, kiedy miałem złożyć sprzęt dla znajomego, więc po skręceniu tamtego zestawu - odłączyłem swojego kompa i podłączyłem tamtego na zainstalowanie systemu, progzów, etc.

 

mój stał przez pół dnia pod szafką, a korzystając z okazji zmieniłem chłodzenie - była pasta silikonowa Thermaltake i Pentagram QC-80Cu, a zamontowałem Scythe Katane i Arctic Silver 5 B)

 

no i pod koniec dnia skończyłem robić tamtego, więc podłączyłem swojego z powrotem i co się okazało... - O/C poszło w cholerę, musiałem robić ClearCMOSa, bo komp piszczał... po ustawieniu wszystkiego od nowa okazało się, że mogę zmieniać w BIOSie prawie wszystko (napięcie proca, RAMu, chipsetu, AGP, a także timingi pamięci, dzielniki proca, htt, etc.), tylko nie magistralę procesora !

 

po ustawieniu wszystkiego od nowa w BIOSie i zapisaniu ustawień - proc uruchamiał się jako standardowe 9x 200 !

ponadto po resecie komp nie chciał się wcale włączać i zaskakiwał tylko co któryś raz...

...a jak wreszcie zaskoczył i wszedłem do BIOSa to magistrala proca była ustawiona na 349 MHz !

(wszystkie inne ustawienia były prawidłowe - timingi pamięci, wszystkie dzielniki i wszystkie napięcia)

 

- - - - -

 

okej, robiłem to wszystko na ostatniej wersji oficjalnego BIOSa (czyli 7/11), więc postanowiłem pobawić się innymi... i co?

 

na wcześniejszym oficjalnym (czyli 7/05) naprawił się problem z resetami, ale nadal magistrala zablokowana na 200!

 

a potem stestowałem 2 różne wersje beta-BIOSów (8/24 oraz 12/19) i na obu resety działają, a magistrala jest zablokowana na ... 217 ! :blink:

 

- - - - -

 

płyta poza tym jest w pełni sprawna, nie wiesza się, nie ma problemów ze stabilnością, przechodzi wszelkie SP2004, GoldMemory, 3DMarki, a także różne gry 3D...

 

pracuję teraz na tym beta-BIOSie od 2 tygodni i nie mam żadnych problemów poza tym, że nie mogę zrobić żadnego O/C na procku!

 

- - - - -

 

no i tutaj wreszcie pytanie do Was wszystkich (pomóżcie! :?)

 

co może powodować, że magistrala procesora się blokuje na jakiejś wartości (200 lub 217) i jest niezmienialna?!

 

od czego to może zależeć?!

 

jest to problem hardware'owy czy software'owy?!

 

HELP !!!

 

- - - - -

 

(chciałem oddać płytę na gwarancję, ale np. na tym BIOSie 7/05 nie ma żadnych problemów z resetami, a komp chodzi bezproblemowo na fabrycznej szynie 200mhz, więc się wywiną, że płyta działa i nie ma czego reklamować... - nikt przecież nie gwarantuje mi możliwości O/C płyty, a że nie mogę zmienić magistrali proca, to już nie ich sprawa... :?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naprawdę nikt nic nie wymyśli...? :angry:

Moze trzymaj wcisniety klawisz INSERT na klawiaturze i wlacz kompa.... ale to sztuczka z plyte Epoxa i watpie czy cos tu pomorze.... a nic innego mi do glowy nie przychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna by bylo powiedziec "zlosliwosc rzeczy martwych" kiedys mialem procka ktory dzialal na wszystkich plytach oprocz tej na ktorej chodzil 2 lata ;P i sie rozmyslil

 

nie dziabnales niczego przy zmianie tego radiatora? jak sie nudzisz to rozkrec i zloz wszystko od nowa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...