Skocz do zawartości
MaStEr

Schemat Chłodzenia Kompa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mój kompik z sygnaturki zaczął się troszkę dusić w ciut przyciasnej obudowie modecom midi tower. Wymieniam własnie zasilacz z głośnego i beznadziejnego hipera 480W (na zdjęciu) na Tagana 480W U01 i zastanawiam się nad jak najlepszym rozmieszczeniem wentyli w kompie. Tak aby osiągnąć maksymalną cisze, nie paląc przy tym innych komponentów :) (przyznam się, że teraz dzięki cudownemu hiperowi przy zamkniętej budzie proc osiąga ponad 60*C !!!!)

 

Pomysł wygląda tak:

Dołączona grafika

 

 

Wentyl na procu to Scythe NINJA PLUS ze 120mm wiatrakiem@6V

 

czerwony wiatraczek to zasiłka - standardowy wentyl w Taganie dmucha tak jak na rysunku (przynajmniej tak mi się wydaje :-P )

 

zółty wiatrak to 92mm (jeszcze nie wiem jaki - myślę nad Akasa Amber albo Noiseblocker BlackSilent XE2)

 

biały to 80mm Akasa (już zakupiony)

 

Karta graficzna chłodzona pasywnie@zalman

Teraz moje pytanko:

 

Czy takie rozmieszczenie wiatraczków jest poprawne? Nie wiem czy przypadkiem nie odwrócić wiatraczka zółtego i na procku tak, żeby proc dostawał zimne powietrze z zewnątrz, a następnie zasysałby je (chyba :) ) wiatraczek na Taganie, chociaż takie rozwiązanie może podnieść temperaturkę w zasiłce :-| No i ostatecznie nie wiem co lepiej wybrać jako żółty cooler - akasa czy noiseblocker :) bo cena w sumie ta sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego wrzucam tam biały coolerek, coby się nie grzał zbyt mocno, teraz przy otwartej budzie jest si - temp na oko około 40-45*C wg. SMART 36*C. Dysk jest ogólnie strasznie głośny - wpada w potężne wibracje, dlatego potraktowałem go gąbką :-P

Edytowane przez MaStEr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych samych względów (120mm wiatrak) kupiłem tego hipera tydzień temu, jednak to co robi ten zasilacz to jakieś nieporozumienie, ażurowa obudowa to hit sezonu tylko chyba nikt projektując tą zasiłkę nie wpadł na to, że zasilacz wdmuciach!e gorące powietrze do obudowy... Generalnie to [ciach!]o nie może sobie poradzić z moim konfigiem i wymianiam go na inny, a że w KT nie ma seasonic'a (a bardzo szkoda) został mi tagan

 

Orgiusz :arrow: to co proponujesz zrobić z tym hdd?

Edytowane przez MaStEr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli w spoczynku dysk szumi talerzami to trzeba bedzie sie rozejrzec za 2 starymi radiatorami do p2 i przykrecic po bokach. Jezeli glowica chodzi jak iglowka to moze jakies sanki wyciszajace... Albo samorobka. Niestety (na szczescie?) nie mialem nigdy problemow z glosnymi dyskami... Wroc - zawsze maxtor dal sie software'owo wyciszyc :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu tez bym wyciał ta kratke z przodu budy.Ja tez mam midi-tower(teraz żałuje ze nie kupiłem chociaz medium-towera.Kupie dopiero jak bede sie brał za jakies modyfikacje budy) ale chiefteca i z przodu miałem koszyk na wiatrak 80mm a kratka była wilkości wiatraczka na 120mm.Wiec wyciągnąlem koszyk i wstawiłem Fandera 120mm na 100rpm jest cichutki.z tylu mam 92mm Fandera wyciagającego na i z boku Fandera 92mm wtłaczającego.Efekt??Tagan 380Uo1 jest niesłyszalny z odległości 10cm a jak przystawie reke do wylotu Tagana zeby sprawdzic temp wydmuchiwanego powietrza to nie czuje czy on wogóle pracuje.Ja polecam jednak Tagana.

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm mam już tego tagana 480W i faktycznie jest cichutki, gorzej się robi, gdy pod obciążeniem - np. 20min super pi temp w budzie osiąga 40*C :blink: no cuż narazie nie inwestuje w dodatkowe wiatraki widząc z jakim trudem upycham tagana do budy postanowiłem wymienić obudowę na większą - jakiegoś porządnego chiefteca :D A narazie zostawiam otwartą budę

 

post nr2

 

Kupiłem jako żółty wentylek fendera 92mm na wyższych obrotach jest dosyć głośny(mówię o łożyskach) ale przy +/- 1000-1100RPM jest bardzo cichy więc jestem zadowolony, a temp. w obudowie i na procku spadła w stresie średnio o 10-15*C i już mogę zamknąć budę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Kupiłem jako żółty wentylek fendera 92mm na wyższych obrotach jest dosyć głośny(mówię o łożyskach) ale przy +/- 1000-1100RPM jest bardzo cichy więc jestem zadowolony, a temp. w obudowie i na procku spadła w stresie średnio o 10-15*C i już mogę zamknąć budę :D

dokładnie o to chodzi

kilka jak najcichszych wentylków

 

pamiętaj że wyciągające są znacznie ważniejsze niż wdmuciach!ące :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie juz pewien schemat nie zdał egzaminy ze wzledy na głośność.Mam z przodu Fandera120mm ustwaionego na 800rpm.Z tylu pod Taganem 92mm na 1000rpm i nieszczesnego Fandera 92mm 1000rpm na boku obudowy.nie da sie trzymac w tym miejscu coolera na chyba zadnej predkosci..Tak niesamowicie przenosi drania na obudowe ze słychac tylko hałas własnie z tej blachy.Tak fajnie chłodzi dysk ktory jest na dole budy, chipset i grafike.ale qrcze strasznie hałasuje.Oblepiłem go gumowa izolacja i nic to nie dało.Normalnie jak go odłaczam od blachy to chodzi cihcutko na 1000rpm ale jak przykrece to cała magia pryska.Co zrobic zeby nie przenosił drgań??Cos co całkowicie go odizoluje od obudowy.

 

 

Update:Zrobie chyba tak ze dorwe otwornice i zrobie z niego wyciagajacego pomiedzy zasilaczem a stacja 5.25.

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie juz pewien schemat nie zdał egzaminy ze wzledy na głośność.Mam z przodu Fandera120mm ustwaionego na 800rpm.Z tylu pod Taganem 92mm na 1000rpm i nieszczesnego Fandera 92mm 1000rpm na boku obudowy.nie da sie trzymac w tym miejscu coolera na chyba zadnej predkosci..Tak niesamowicie przenosi drania na obudowe ze słychac tylko hałas własnie z tej blachy.Tak fajnie chłodzi dysk ktory jest na dole budy, chipset i grafike.ale qrcze strasznie hałasuje.Oblepiłem go gumowa izolacja i nic to nie dało.Normalnie jak go odłaczam od blachy to chodzi cihcutko na 1000rpm ale jak przykrece to cała magia pryska.Co zrobic zeby nie przenosił drgań??Cos co całkowicie go odizoluje od obudowy.

Update:Zrobie chyba tak ze dorwe otwornice i zrobie z niego wyciagajacego pomiedzy zasilaczem a stacja 5.25.

Miałem dokładnie ten sam problem z wentylatorem na boku i "drżącą” obudową. Poza tym wysoką tem. w obudowie. Problem wyleczyłem wkładając do obudowy 4 wentyle 80mm i jeden taki na boku (http://shift.sklep.pl/index.php?t=w&id=891&idk=17) , ale to już czysta kosmetyka.

Wentylatory zainstalowałem tak:

1 – z przodu budy przed dyskami

2 – miedzy CD - romami

3 - na tylnej ścianie (za procesorem)

4 – pod grafiką, w miejscu na urządzenia PCI (wyciąłem zaślepki śledzi)

Do tego wspomniany śmieszny wentyl na boku i FORTRON z 120mm wiatrakiem nad prockiem.

Dodatkowo każdy z dysków posiada radiator z dwoma wolnoobrotowymi 60mm wentylami

Dzięki temu mam dwa przepływy powietrza i świetne chłodzenie.

Pyzatym wszystkie wentyle są wyciszone i chodzą na 7V dzięki czemu w ogóle nie słyszę kompa.

Teraz cisza i chłód w obudowie, pyzatym ładnie wyglada

 

 

Hmm dobry pomysł z tymi radiatorkami od PII gdzieś nawet mam schowane takie cudo :D A co z samym schemacikiem ma ktoś jakieś uwagi / pomysły?

 

Miałem kiedyś podobny problem ze starym dyskiem. Zrobiłem mała drewniana ramkę pod dysk i na dwóch dłuższych bokach okleiłem ją silikonową uszczelką do okien i położyłem na tym dysk. Dołożyłem jeszcze radiator z wentylatorem 120mm (wolnoobrotowym).

Zrobiło się cichutko i dysk był dobrze chłodzony z tego co wiem już 3 lata tak chodzi :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja sie doczepie do tematu:) Mam obudowe Codegena B) z tylu miejsce na wentyl 80 mm , a z przodu cos dziwnego bo chyba jest 80/92 (?). Obudowa jest stara, robili kiedys takie wentyle? Na codzien mam otwarta bude. Z tego powodu mam pytanko, czy nawet jak nie bede mial zamiaru jej otwierac, to czy jest sens cos tam wstawiac? Czy zamkniecie i odowiednia cyrkulacja duzo dadza? Jesli tak, to jakie rozmieszczenie wentyli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz otworzoną budę i Ci to nie przeszkadza, to po co zamykać? No chyba że zamierzasz wsadzić tam bardzo wydajne wentyle i zrobić porządną cyrkulację. W innym przypadku (z jednym wen.) to raczej nie ma sensu.

Zasada jest taka, nieważne jak byleby był dobry przewiew w budzie i w miarę chlodno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz wiatrak w tyłu obudowy (wyciągający powietrze) to wiatraki z boku obudowy nic nie dadza. Testowałem różne warianty ustawień wiatraków (w obudowie chiefteca) i najlepiej sprawdza sie układ

1. tył 120mm - wyciągajacy powietrze.

2. Przód 92mm - dmucha na dyski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co by było gdyby odwrucic obiek powietrza w budzie???Tak sobie o tym myśle i wydaje sie dobrym pomysłem.

 

Z przodu 120mm w tej chwili wtłacza powietrze a wiec by 120 wyciagała

 

Z tylłu 92mm wyciaga powietrze a wiec by wtłaczała i bezpośrednio wiała na Freezera

 

Z boku 92mm wtłaczająca

 

Zasilacz na swoim miejscu lub przeniesc w zatoke 5,25

 

lub

 

Wszystko na sowim miejscu czyli:

 

120 z przodu

92mm z tyłu

 

tylko zasilacz w zatoke a na jego miejsce drugi 92m wyciągające ciepłe powietrze

 

Co o tym myślicie??

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem pare testów, jeżeli z przodu wiatrak dmuchał (92mm) a drugi z tyłu wyciągał (120m) to wiatrak z boku nic nie dawał, tzn. temperatura była niezmienna. Także nie warto dawac wiatraka który jakby nie patrzec to troche hałasuje, a nie poprawia chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do stawiania dysku na gabce to mam obecnie tak samo u siebie, hdd tez samsunga.

przed potraktowaniem go gabka mial 32*C, teraz na 2 warstwach gabki 34*C wiec chyba nie ma sie czym martwic.

 

co do odwracania obiegu powietrza to tez nie sadze, aby byl to dobry pomysl..

 

boczny wiatrak moze sluzyc jako dodatkowy nawiew dla grafy lub chipsetu.

Edytowane przez tomos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co by było gdyby odwrucic obiek powietrza w budzie???Tak sobie o tym myśle i wydaje sie dobrym pomysłem.

 

Z przodu 120mm w tej chwili wtłacza powietrze a wiec by 120 wyciagała

 

Z tylłu 92mm wyciaga powietrze a wiec by wtłaczała i bezpośrednio wiała na Freezera

 

Z boku 92mm wtłaczająca

 

Zasilacz na swoim miejscu lub przeniesc w zatoke 5,25

 

lub

 

Wszystko na sowim miejscu czyli:

 

120 z przodu

92mm z tyłu

 

tylko zasilacz w zatoke a na jego miejsce drugi 92m wyciągające ciepłe powietrze

 

Co o tym myślicie??

Powiem tak: po co? Przecież jeżeli wentylek który wstawisz w miejsce zasilacza będzie wyrzucał ciepłe powietrze to ten Fander podspodem to ciepłe powietrze będzie zasysał spowrotem do obudowy. Więc jaki w tym sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...