Skocz do zawartości
FilipeG44

[recka] Ibm Thikpad R51e Ur16npb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio przeszukalem wiele watkow. Na wielu forach pytalem, ale malo kto mi cos mogl powiedziec na temat sprzetu IBMa- wszyscy o nim slyszeli ze dobry, ale malo kto miał. Postanowilem zrobic mala recenzje która będę sukcesywnie staral się uzupelniac. zapraszam do leORT: ORT: ORT: ktury.

 

Konfiguracja:

 

Intel celeron-M m370- 1,5 GHz

512 MB w jednej kosci

40 GB 5400rpm

LCD 15 cale XGA

ATI Radeon Xpress 200M

DVD+/-RW super multidrive

typ baterii litowo-jonowa czas pracy na bateriach 3,4 godz.

karta sieciowa Wi-Fi 802.11b/g;

 

 

porty wyjścia/wejścia:

2x USB 2.0

1x VGA 15-pin

1x RJ45

1x RJ11

mikrofon

słuchawki

PCMCIA typ III

port LPT

 

szerokość 332 mm

głębokość 269 mm

wysokość 38 mm

waga 2,67 kg

 

 

zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows XP Home

 

 

 

Wyglad

 

konstrukcja wyglada na pewna i taka wlasnie jest. Nic nie skrzypi nie trzeszczy, mozna doczepic sie plastiku nad napedem DVD- ze wzgledu na swoja niewielka grubosc pod naciskiem potrafi sie uginac- ale kto tam trzyma rece :). Po otwarciu ukazuje sie naszym oczom, czarne wnetrze laptopa. Matryca jest schowana w charakterystycznym wglebieniu, dzieki ktoremu jest chroniona przed swiatlem zewnetrznym. Nad matryca jest bardzo ciekawe urzadzenie- dioda swiecaca na bursztynowy kolor- moze byc przydatna do pracy w nocy w ciemnym pokoju :)

Z samego srodka klawiatury patrzy na nas czerwony "guziczek"- track point. Moim zdaniem jedyne sluszne rozwiazanie jesli chodzi o przenosne komputery- touchpad niestety czesto przeszkadza w pisaniu, jak sie mimowolnie go dotknie w czasie pisania tekstu.

Na ramce pod matryca sa umieszczone ladnie swiecace ikonki, w kolejnosci od lewej- wi-fi- jak swieci to jest wlaczone, nastepnie Num lock, Caps lock, praca dysku, , bateria i na koniec stan uspienia.

Podobny zestaw ikon jest widoczny po zamnieciu pokrywy.

post-120303-1143030205_thumb.jpg

post-120303-1143030045_thumb.jpg

post-120303-1143030062_thumb.jpg

post-120303-1143030282_thumb.jpg

post-120303-1143030327_thumb.jpg

post-120303-1143030354_thumb.jpg

post-120303-1143030404_thumb.jpg

post-120303-1143030444_thumb.jpg

post-120303-1143030480_thumb.jpg

 

Klawiatura

 

Co tu duzo mowic- fantastycznie wywazona, cichutka. Nic nie skrzypi nie ugina się, po prostu pelen komfort. Jak nizej napisal "Piotr Ślawski" brak przyciskow windowsowych- dla niektorych plus dla niektorych minus.

post-120303-1143030514_thumb.jpg

 

Matryca

 

Jest to już mój n-ty laptop, wiec wiedzialem czego oczekuje. Jeżeli mialbym porownywac do HP nx6110 to matryca w tym IBMie jest lepsza- lepsze odwzorowanie kolorow. Matryca to standardowe 15 cali o rozdzielczosci 1024 x 768, swieci ladnie. Do czego można się doczepic to to, ze pod pewnym kątem widac dolna swietlowke, gorna jest dobrze ustawiona. I tu pewnie niektorzy zworca uwage a ja to potwierdze- sa DWIE swietlowki J.

 

Grafika

 

Na goraco moge powiedziec ze NFS mw chodzi plynnie na minimalnych detalach. 3d mark 2001se wyciagnal 4098 pkt. dal porownania moj stary HP nx6110 PY535ES mial 3702 pkt, ale tam byla inna karta graficzna :) Jak sciagne nastepne wersje to wrzuce rowniez wyniki.

 

Dźwięk

 

Glosniki umieszczone w tym laptopie nadaja się do dziwiekow systemowych, jeśli chcemy czegos posluchac to naprawde nie oczekujmy sopranow i basow, tony srednie sa na poziomie który można zaakceptowac

 

Naped optyczny

 

Wypala na wszystkim i wszystko. Jest dosc glosny ale nie przeszkadza.

 

Bateria

 

Producent podaje ze trzyma 3,4 h wiele się nie pomylil w pracy w wordzie przy lekko przyciemnionym ekranie 3 godziny i 10 minut spokojnie wytrzyma- wiec spokojnie na uczelnie i można go zabrac- dwa wyklady przetrzyma J

 

 

Glosnosc i temperatura

 

Jeśli chodzi o wydzielane cieplo no to nie będę udawal ze go nie ma bo jest, jednak na pewno komputer nie parzy, wiadomo celeron się grzeje- taki jego urok. Co do glosnosci wentylator jest lekko slyszalny ale nie ma mowy o tym żeby irytowal, czy tez przeszkadzal w pracy. Duzo czytalem, ze dysk twardy w IBMie jest glosny- musze szczerze powiedziec, ze trzeba przylozyc glowe do obudowy zeby go uslyszec.

 

Wydajnosc

 

Jeśli chodzi o wydajnosc to nie miałem jeszcze czasu żeby zrobic jakies testy- w super pi wyszlo 11 minu 24 sek. Mysle ze ten wynik jest do poprawienia jeśli wylacze czesc programow dzialajacych w tle. Dysk twardy 5400 obr/min

 

Podsumowanie:

 

Plusy:

- cena- na dzien 22 marca 2006- okolo 3100 PLN

- matryca

- solidna obudowa

- fantastyczna klawiatura

- pomysl z lampka oswietlajaca klawiature

- dlugi jak na celerona czas pracy na bateriach

- w komplecie windows XP, masa przydatnego oprogramowania IBMowskiego m.in. do zarzadzania energia oraz 90-cio dniowa pelna wersja Symantec Antivirus, pcDoctor i Adobe Acrobat Reader

 

 

Minusy:

- glosny naped DVD

- slabiutkie glosniki

- chyba mozna sie przyczepic do wagi sprzetu- waga podana przez producenta jest chyba waga bez baterii

- brak systemu na plycie (tylko ukryta partycja)

Edytowane przez FilipeG44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takiego IBM tylko, że 256 MB RAM i CD-RW/DVD.

Mam od kilku dni i jest fajnie. Niby to moj pierwszy laptop ale jakosc od razu widac. Klawiaturka swietna.

Spoko pracuje sie na bezprzewodowej. Lapal nawet bardzoi slaby sygnal (znajomy na HP nic nie wykrywal).

Naped chodzi troche glosno ale moze byc ogolnie. Plytki nagrywalem bez problemu.

Matryca dobra wg mnie. Przy normalnym uzytkowaniu wszystko OK, filmy fajnie sie oglada. Bateria wytrzymala niecale 3 godzinki ale w tym czasie ogladalem filmy, sluchalem muzy i DVD tez odpalalem; matryce rozjasnialem. Przy oszczednym 3h by wytrzymal.

No i ta lampka naparwde dobry pomysl. W nocy sie bardzo przydaje.

TrackPoint swietny. Od razu sie przyzwyczailem do niego. Nawet myszki na razie nie kupuje. Lpeszy o wiele od wiekszosci touchpadow.

Glosniki kiepskawe. Planuje kupno jakichs zewnetrznych. No i ze 256 MB RAM jeszcze nie zaszkodzi bo teraz zbyt szybko nie chodzi.

Ale dla mnie - czyli do normalnego użytkowania jest naprawde OK.

Oprogramowanie juz bylo. XP Prof SP2. Duzo dodatkow. Ale plytek nie bylo w komplecie zadnych.

 

 

A najlepsze jest to, ze laptopek mnie kosztował 0 zł - bo wygrałem w konkursie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki juz sa:) co do akumulatorow- cytuje: "Akumulatory zasilajace komputery przenosne objete sa 12 miesiecznym okresem gwarancji, niezaleznie okresu gwarancji komputera"

Edytowane przez FilipeG44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

--> Filipe

Mozesz napisac cos wiecej o partycji Recovery? Tzn. ile zajmuje i czy da sie ja bez wiekszych problemow przeniesc na inny dysk (lub nagrac na DVD)?

I czy mozna podzielic dysk wedle swoich upodoban?

Przyznam szczerze ze bardzo sie napalilem na tego laptopa, ale boje sie troche tego Recovery:)

Nie mogli poprostu dac plytek z Windowsem i sterownikami? Inzynierowie IBM'a chyba nie przewidzieli, ze ktos bedzie sobie chcial wymienic dysk:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33,4 GB mamy wolnego miejsca, wiec partycja systemowa nie jest duza. da sie zrobic jej obraz na cd- dzieki oprogramowaniu IBM i pozniej wywalic te partycje. dysk mozesz dowolnie dzielic, a w przypadku wymiany dysku tez nie ma problemu, bo wystarczy ze bedziesz mial nawet nielegalna wersje na nosniku windowsa xp home wpiszesz kod ktory masz na naklejcei luss, a reszta sterownikow jest na stronce. Jednak to jest ostatecznosc. tak jak napisalem wczesniej mozesz sobie cala partycje zgrac na inny nosnik. pozdrawiam

Edytowane przez FilipeG44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak się sprawuje karta graficzna. Może jakiś benchnark w porównaniu z HP nx6110.

Piszesz o matrycy, używam 50e - wydaje mi się że HP nx6110 ma od niego lepszą.

Niestety IBM jest koszmarnie drogi, dopiero 52e ma podobną budowe jak HP nx6110.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

---> Filipe

Czy przed zakupem tego IBM'a porownywales go z innym lapkami? Szczegolnie interesuje mnie kwestia glosnosci. Jak sie ma w porownaniu do np. HP nx6110 albo nx6125?

Pewnie ze porownywalem. Jesli chodzi o glosnosc to ostatnio miale HP nx6110 py535es (na centrino) i powiem ze IBM jest glosniejszy- moze przez to ze to celeron- ale tak jak pisalem w recenzji nie jest uciazliwy. wentylator chodzi caly czas, dosc cicho. powiem nawet ze nie udalo mi sie go rozkrecic nawet po 3 godzinnej sesji w NFS mw- to odpowiedzi na drugie pytanie :) wydajnosc grafiki jest na przyzwoitym poziomie. co do benchmarkow to w najblizszym czasie postaram sie cos zrobic :) jesli macie jakies jeszcze pytania to chetnie odpowiem :) a jesli mialbym jescze raz wybierac to napewno wybralbym tego IBMa na celeronie- ma przynajmniej szybszy dysk 5400 a nie jak HP 4200 obr :)

Edytowane przez FilipeG44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tego IBM'a i moge potwierdzić że jest to naprawde solidny sprzęt.

Zgadzam się z tym co pisze FilipeG44.

Moje plusy i minusy:

 

Plusy:

+ jakość wykonania (nic nie trzeszczy nic nie skrzypi, wszystko znakomicie spasowane)

+ klawiatura (dobrze wyważona, dobrze rozmieszczone klawisze, brak klawiszy windowsowskich, wzór dla innych)

+ matryca (odwzorowanie kolorów, jasność, kontrast, dobre kąty)

+ czaś pracy na bateriach (w końcu to celeron)

+ bursztynowa dioda (lampka)

+ dołączone oprogramowanie

+ Track Point

+ napęd DVD (za nagrywanie wszystkiego na wszystkim)

+ strona internetowa (co prawda w języku angielskim, ale jest tam wszystko)

 

Minusy:

- glośny napęd DVD

- dźwięk (a właściwie głośniki)

- uboga ilość portów (w szczególności przydałby się jeszcze jeden port USB z prawej strony)

- brak płyty z dołączonym oprogramowaniem i systemem (wszystko na ukrytej partycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem na http://rodan.net za 2945 (bez kosztów przesyłki) około 1 marca.

Komputerek jest naprawdę dobry,ale czas pracy na baterii był trochę poniżej 3 godzin.

Z gier zapodałem Quake 3 i w rozdzielczości 1024x768 miałem jakieś 70 klatek (wszystko na max,bez AA).

 

Rzeczywiście płytki z softem mogliby dorzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu tego lapka. Czy jest mozliwość ustawienia w BIOS-ie 128MB na karcie grafiki? I jak się sprawuje w gierkach - pisałeś, że chodzi u ciebie NFS - mw...

powiem szczerze, ze nie wiem czy mozna ustawic w biosie na 128 bo nie sprawdzalem, ale pewnie mozna- bo karta ma do 128 MB pamieci. co do NFS mw, chodzi na low detalach i w najnizszej rozdzielczosci, ale smialeo mozna pograc i gra sie nie tnie, fakt ze do grafiki jak z filmu brakuje troche, autka sa jakby plastikowe jednak tak jak pisalem gierka ladnie chodzi- oczywiscie ladnie jak na sprzet o takich parametrach. jakbym mial jeszcze raz wybierac to jeszcze raz bym kupil tego IBMa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wtorek będzie mój - pozdro :). Dzięki za recka

gratuluje wyboru, jak bedziesz mial jakies pytania to pytaj :) a co do recki to tak jak pisalem wczesniej sam szukalem i nie znalazlem wiec postanowilem napisac, zeby innym pomoc- mam nadzieje, ze osiagnalem cel :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze, ze nie wiem czy mozna ustawic w biosie na 128 bo nie sprawdzalem, ale pewnie mozna- bo karta ma do 128 MB pamieci. co do NFS mw, chodzi na low detalach i w najnizszej rozdzielczosci, ale smialeo mozna pograc i gra sie nie tnie, fakt ze do grafiki jak z filmu brakuje troche, autka sa jakby plastikowe jednak tak jak pisalem gierka ladnie chodzi- oczywiscie ladnie jak na sprzet o takich parametrach. jakbym mial jeszcze raz wybierac to jeszcze raz bym kupil tego IBMa :)

W własciwosciach karty graficznej Bufor ramki z 64 na 128 (zyskasz trochę w grach stracisz w systemie). :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiś 6 miesięcy jestem właścicielem T42.

Jak na razie jestem bardzo zadowolony z zakupu mimo iz za pieniądze jakie na niego wywaliłem mogłem mieć "duzo lepszy" od strony konfiguracyjnej laptop innej firmy. Jednak zwracając uwage na wage (2,2kg) oraz jakość wykonania i wygode użytkowania ciesze sie że nie kupiłem np aristo :D (którego notabene kupiła moja kobieta). Za ceną idzie jednak jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem zdecydowany konkretnie na ten model laptopa [R51e Ur16npb]

 

chciałbym zapytać czy ktoś zakupił go(lub wogóle miał doświadczenie z firmą MTS (www.notebooki.pl)

 

jest tam również możliwość zostawienia sprzętu w rozliczeniu, ciekawe jak to w praktyce wygląda,

 

PS: czy ww. model(chipstet) obsługuje DUAL CHANNEL? bo nigdzie się nie doczytałem takiej informacji.

 

Jak tylko zakupię swojego IBM'a podzielę się wrażeniami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już tego lapka. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne - to mój pierwszy laptop, więc nie mam porównania niestety. Solidne wykonanie, zadnych bad pixeli, do trackpointa można się przyzwyczajić. Jednym słowem bez żadnych wad jak do tej pory. Polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiś 6 miesięcy jestem właścicielem T42.

Jak na razie jestem bardzo zadowolony z zakupu mimo iz za pieniądze jakie na niego wywaliłem mogłem mieć "duzo lepszy" od strony konfiguracyjnej laptop innej firmy. Jednak zwracając uwage na wage (2,2kg) oraz jakość wykonania i wygode użytkowania ciesze sie że nie kupiłem np aristo :D (którego notabene kupiła moja kobieta). Za ceną idzie jednak jakość.

... tak prawie 8 tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem zdecydowany konkretnie na ten model laptopa [R51e Ur16npb]

 

chciałbym zapytać czy ktoś zakupił go(lub wogóle miał doświadczenie z firmą MTS (www.notebooki.pl)

 

jest tam również możliwość zostawienia sprzętu w rozliczeniu, ciekawe jak to w praktyce wygląda,

 

PS: czy ww. model(chipstet) obsługuje DUAL CHANNEL? bo nigdzie się nie doczytałem takiej informacji.

 

Jak tylko zakupię swojego IBM'a podzielę się wrażeniami

mialem zle doswiadczenia z firma MTS- opisywalem to w watku na pclabie- ogolnie maja tanio, ale w przypadku reklamacji szczyca sie tym ze nawet Pania z PIHu potrafia przegonic, wiec towaru nie przyjma. co do samego laptopa- jest to juz moj n-ty laptop i powiem, ze jestem z niego zadowolony- nic nie trzeszczy, nie skrzypi-super. no i licze na wrazenia jak juz kupisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego sprzedawcę na śląsku/małopolsce polecacie?

 

Czy zakupić przez internet?

 

Chciałbym przed zakupem zapoznać się ze sprzętem, czy orientujecie się w jakich sklepach można zobaczyć IBM'?

 

w MM nie widziałem, o ile pamiętam chyba w Saturnie były, pooglądam w sklepie, a kupię przez sieć ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak praktycznie wypada R51 i R52.

 

R52 ma inną grafike, czy wydajniejszą - róznica w cenie jest spora.

Orócz tego jakoś nie moge się doszukać większych różnc.

Czy jakiś laptop IBM ma slot na wymienna karte graficzną ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych:

 

wysłałem dziś rano zapytanie do ATI jak to jest z tym DUAL CHANNEL, bardzo szybko bo po kilku godzinkach otrzyłame taką oto odpowiedz:

 

""IBM R51e is built with single channel chipset, there are some notebooks

mostly from NEC built with dual channel version of Xpress 200M.

 

Jason""

 

Więc wszystko jasne :)

 

chwilę pozniej odpisał jeszcze ktoś inny z ATI ale wymijająco - podesłał kawałek tekstu ze strony internetowej gdzie ochy i achy na temat chipstetu :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżym właścicielem tego lapka i mam pytanie które zadawałem w sumie już wcześniej - jak ustawić na karcie 128MB? Szukałem we właściwościach karty i BIOS-ie i nic... Z góry dziękuję. A laptop miodzio :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeżym właścicielem tego lapka i mam pytanie które zadawałem w sumie już wcześniej - jak ustawić na karcie 128MB? Szukałem we właściwościach karty i BIOS-ie i nic... Z góry dziękuję. A laptop miodzio :)

dobre pytanie- tez nie znalazlem :) ale jak znajde to dam znac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...