Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jakim softem moge aktywowac partycje ntfs? dysk to sp1614n.

ps: podobno da sie w ranish partition manager nie moge go rozpracowac :|

systemowy program do zarządzania partycjami: diskmgmt.msc

klikasz prawym guzikiem na na partycja którą chcesz aktywować i wybierasz opcję: "Oznacz partycja jako aktywną" (aktywną może być jedynie partycja podstawowa)

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam tej opcji przy tej partycji :| / to moj 2 dysk/, wychodzi na to ze szukam w zlym miejscu.

 

 

zaginela mi partycja ntfs. winda jej nie wykrywa. pm8 wysypuje blad: error#90 ez-drive. co z tym zrobic?

w jakims topiku wyczytalem ze przyczyna moze byc nie aktywna partycja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w googlu znalazłem takie rozwiązanie. nie przetestowałem tego jeszcze, ale warto sprwadzić:

 

jako hint, moze sie komus przyda: rozwiazalem problem - bios mojej plyty

glownej (abit nf7) ustawial sobie typ adresowania blokow tego dysku (samsung

SP1614N) w domyslnym trybie Auto na CHS zamiast na LBA, wymusilem manualnie

LBA i skonczyly sie moje problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do pomocy technicznej Samsunga. Dostałem poniższą odpowiedz:

 

Szanowny Kliencie

 

Serdecznie dziękujemy za kontakt.

W odpowiedzi na zgłoszenie pragniemy poinformować:

 

Partycje mogą być spowodowane przez podkręcanie proceesora,

zbyt duże wahania napięcia na zasilaczu,

lub uszkodzenie dysku programami diagnostycznymi (np. Aida, HDTach).

Więcej informacji o podobnych problemach z partycjami znajdzie

Pan na stronach:

http://forum.idg.pl/lofiversion/index.php/t25907.html

http://www.community.tomshardware.pl/commu...268&type=thread

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic...ające+partycje

 

 

Z chęcią udzielimy odpowiedzi na ewentualne następne pytania.

 

Z poważaniem

 

Konsultant XXX

Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

Centrum Obsługi Klienta

Tel.: 0 801 801 881

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość SimooN

ferges - jemu się po prostu PM wysypuje na obsłudze LBA48 i to wszystko. To co napisali w odpowiedzi to typowa "spychologia", tematy podali pierwsze z googla ;) Oczywiście, wszystko to prawda ... tyle że niezupełnie o to chodziło. A odsyłanie na fora internetowe ... no ładnie, już nawet na własne FAQ ich nie stać :(

(swoją drogą i tak się załapałem w jednym wątku, chyba za dużo piszę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podejrzewam, że jest tu jakaś niezgodność tego Samsunga z Abitami NF7. Przeszukując googla, zuważyłem, że najczęściej spotyka to użytkowników Abita NF7 (ja mam NF7-M, kolega deejay999 - NF7 2.0). Wydaje mi się, że z jakiś powodów Abit przy ustawieniach dysku na auto nie zawsze zwraca prawidłową wartość, a wtedy windows (Scandisk) "naprawia" dysk.

 

Co do odpowiedzi pana z Samsunga, to bardzo dziwne, że dostałem odpowiedź z googla (wpiszcie sobie w googlu "znikające partycje"), że nie mają swojej bazy wiedzy. Poza tym za bardzo nie rozumiem, jak miał mi pomóc ten post, skoro jest to prośba o pomoc, a nie rozwiązanie problemu.

 

W innym wątku napisałem o swojej historii - zniknięcie partycji przy próbie zainstalowania winXP sp2 (link). Ja na szczęście mam zainstalowanego Suse, w którym "zgubione" partycje są widoczne, a dane na tych partycjach - prawidłowe. Fdisk zwraca mi takie informacje o dysku:

linux:/home/ferges # fdisk -u -l	  Disk /dev/hdc: 160.0 GB, 160041885696 bytes16 heads, 63 sectors/track, 310101 cylinders, total 312581808 sectorsUnits = sectors of 1 * 512 = 512 bytes	  Device Boot	  Start		 End	  Blocks   Id  System/dev/hdc1			  63   164358431	82179184+  55  EZ-Drive/dev/hdc2	   164358432   312581807	74111688	7  HPFS/NTFSlinux:/home/ferges # fdisk -lDisk /dev/hdc: 160.0 GB, 160041885696 bytes16 heads, 63 sectors/track, 310101 cylindersUnits = cylinders of 1008 * 512 = 516096 bytes	  Device Boot	  Start		 End	  Blocks   Id  System/dev/hdc1			   1	  163054	82179184+  55  EZ-Drive/dev/hdc2		  163055	  310101	74111688	7  HPFS/NTFS
...a gpart pokazuje mi coś takiego:

Begin scan...Possible partition(Windows NT/W2K FS), size(80253mb), offset(0mb)Possible partition(Windows NT/W2K FS), size(72374mb), offset(80253mb)End scan.Checking partitions...* Warning: partition(OS/2 HPFS, NTFS, QNX or Advanced UNIX) ends beyond disk end.Partition(OS/2 HPFS, NTFS, QNX or Advanced UNIX): primaryPartition(OS/2 HPFS, NTFS, QNX or Advanced UNIX): invalid primaryOk.Guessed primary partition table:Primary partition(1)type: 007(0x07)(OS/2 HPFS, NTFS, QNX or Advanced UNIX)size: 80253mb #s(164358369) s(63-164358431)chs:  (0/1/1)-(1023/254/63)d (0/1/1)-(10230/213/63)r	 Primary partition(2)type: 000(0x00)(unused)size: 0mb #s(0) s(0-0)chs:  (0/0/0)-(0/0/0)d (0/0/0)-(0/0/0)r		  Primary partition(3)type: 000(0x00)(unused)size: 0mb #s(0) s(0-0)chs:  (0/0/0)-(0/0/0)d (0/0/0)-(0/0/0)r	   Primary partition(4)type: 000(0x00)(unused)size: 0mb #s(0) s(0-0)chs:  (0/0/0)-(0/0/0)d (0/0/0)-(0/0/0)r
Co to jest w ogóle Ez-Drive? Co powinienem zrobić, żeby odzyskać te partycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest w ogóle Ez-Drive?

a więc jest to oprogramowanie zwykle dostarczone z dyskiem (od producenta), zwykle służy do partycjonowania dysku, ale jeżeli płyta główna jest stara i nie obsługuje całej pojemności dysku, to program EZ-Drive dopisuje w sektorze rozruchowym coś od siebie (specjalne oprogramowanie o charakterze BIOS), tak aby dało się używać dysków większych niż odpowiednio: 528MB, 2,1GB, 8.4GB, oznaczenie dysku jako EZ-Drive mówi użytkownikowi ze ma odczynienia z dyskiem który może być używany na płytach głównych nie obsługujących adresowania LBA a jedynie CHS lub ECHS

 

program dotyczy jedynie systemów DOS, Win 3.x, Win 9x, nie powinien być używany na systemach Win 2k

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. W takim razie instalator winxp sp2 uznał, że moja płyta nie obsługuje dysków LBA i nadpisał prawidłowe wartości w MBR. Tylko jak to teraz naprawić?

program rozruchowy Win 2k działa w oparciu o przerwania systemu BIOS więc jeżeli BIOS nie widzi dysku w jego właściwej wielkości to program rozruchowy tez, ale program rozruchowy (w MBR) ma za zadanie jedynie zainicjować uruchamianie programu rozruchowego na partycji rozruchowej, po zainicjowaniu systemu (przez program rozruchowy partycji) program hall.dll wykrywa wszystkie urządzenia na nowo (nie korzysta przy tym z systemu BIOS ani zgromadzonych przez niego informacji), wykrywa również urządzenia HDD korzystając zawsze z adresowania LBA kiedy jest to potrzebne, dlatego Windows XP, itd... widzi całą powierzchnie dysku, podczas kiedy np: BIOS bez adresowania LBA28/LBA48 nie

 

natomiast tzw. EZ-Drive to był/jest sposób na wykorzystanie dużych dysków (nie obsługiwanych przez BIOS-y z adresowaniem CHS) w systemach które opierają swoją znajomość podstawowych elementów systemu na BIOS czyli Windows 95, 98 itd...

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy jest sens, w smarcie wyskakuja krzaki. po 2-3 min mielenia wyrzuca pare linijek w postaci "unkonwn value" i pare danych.

 

edit: pogrzebalem troche i nagle dysk ozyl. /pewnie moja zasilka :|/

 

Dołączona grafika

 

 

dysk jest chwilowo na tasmie ata 33.

Edytowane przez deejay999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...