Skocz do zawartości
miQel

Jaki Wentyl Do Si97

Wazna jest cisza, ale proc nie moze sieusmazyc  

19 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wentyl do si97

    • Akasa 92x92x25 Amber Series - 18dBA
      2
    • Fander FD-92S 92mm
      14
    • Noiseblocker ULTRA SILENT FAN SE2
      0
    • Noiseblocker ULTRA SILENT SE1 OEM - Super Cichy 19dBa
      0
    • Noiseblocker BlackSilent XE1
      0
    • Papst 3412 N/2GL 92x92
      2
    • Y.S. Tech 92mm Ultra Silent 18 dBA!!!
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mi zależy na ciszy w poprzednim kompie (asus culs2-c, celek 900@1200 MHz, 512SDR cicha baracuda) miałem tylko 2 wentyle: ZALMAN CNPS6000-Cu na wolnych obrotach oraz Papst 8412NGL 80mm 12 dB 2pin w zasilaczu, i nie powiem żeby komp był głośny, ale nie twierdze ze był bezgłośny.

 

Teraz przesiadłem się na 1700+ (200 MHz x 10 + abit NF7) i założyłem na niego SI97 + stary wentyl od ZALMAN CNPS6000-Cu temperatura w idle (teraz np) to ok 45 stopni (MBM) miernikiem narazie nie mierzyłem.

 

Docelowo chcę zamontować inny wenylator na radiatorze moimi faworytami są:

PAPST 3412 N/2GL oraz

Noiseblocker ULTRA SILENT FAN SE2

 

W prawdzie nie należąone do najcichszych bo generują aż 22 dB hałasu, ale przepompowują duże iloći powietrza ok 60 m3/h, myślę że możn aby je zwolnić (jakimś potencjometrem) i uzyskać niezłe chłodzenie i ciszę. Nie sądze by tu działała taka proporcja ale mam nadzieję żę jeżeli zwolniłbym Papsta o 1/3 (z 1950 rpm) to sciszyłbym go do 18dB a przepływ zostałby ok 40m3/h.

To by wystarczyło bo z tego co wiem to zalman którego teraz używam generuje (e trybie cichym) 20 dB oraz 41 m3/h.

 

Jescze pytanie o pasty, powiem szczrze ze nie znam się za bardzo na nich, sam używam taniej pasty ze srebrem od titana takiej jak np: allegro , w zestawie z si97 była tubka białej pasty firmowanej przez thermaltake, jakiej jest ona jakości czy jest lepsza niż ten tani titan ze srebrem??

Edytowane przez miQel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dane producenta to mozesz sobie miedzy bajki wlozyc.

 

Moim zdaniem tylko fander, z pol metra zupelnie nieslyszalny(mowimy o minimalnych obrotach :)), a i dmucha dobrze.

 

Poczytaj tu o si-97 i fanderze, moim zdaniem to najlepszy wybor na socketA, maly, wydajny, cichutki :)

 

edit:

 

si ma dosc duze odstepny miedzy zeberkami, dlatego nie potrzbuje duzego przeplywu powietrza, by dobrze chlodzic :) No dobrze, ale inne wentyle, nawet przy 5v, maja slyszalne lozyska. Oczywiscie nie mialem do czynienia ze wszystkimi :)

 

Poszukaj testow, z mojej strony moge tylko powiedziec, ze fander sie sprawdza b. dobrze :)

Edytowane przez fuzz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dane producenta to mozesz sobie miedzy bajki wlozyc.

 

Moim zdaniem tylko fander, z pol metra zupelnie nieslyszalny(mowimy o minimalnych obrotach :)), a i dmucha dobrze.

 

Poczytaj tu o si-97 i fanderze, moim zdaniem to najlepszy wybor na socketA, maly, wydajny, cichutki :)

Nie twierdzę, że producenici zawsze są dokładni przy podawaniu parametrów swoich produktów, zazwyczaj mylą się na swoją korzyść, a z doświadczenia wiem, że im mniej znany producent tym bardziej się myli.

Na czymś jednak trzeba się oprzeć wybierając sprzęt.

 

Tak pozatym wie ktoś jak policzyć albo zmierzyć przepływ powietrza danego wentyla??

Co do liczenia to znamy (albo łatwo możemy poznać) przyblizoną prędkość obrotów skrzydeł wentylatora ale oprócz tego ważna napewno jest ilosc skrzydełek w wiatraku jak ich kształt.

 

Co do posu to już go czytałem, nie powiem by mnie przekonał.

Fander w trybie cichyma co prawda 14dB i przepływ ok 27m3/h ale w trybie głośnym ma już 26 dB i 60 m3/h przepływu podczas gdy moi faworyci w trybie najgłośnieszym mają 22-23 dB oraz 61-64 m3/h przepływu.

 

Trzeba pamiętać że dB to miara logarytmiczna (i z tego co wiem to wykorzystuje się logarytm o podstawie 10) i jeżeli wentyl A generuje hałas na poziomie 2dB a wentyl B napoziomie 3dB tznaczy że wentyl B jest 10x głosniejszy od wentyla A. Jeżeli się myle to niech ktoś mądry mnie poprawi.

 

W załączniku porównanie wentyli na podstawie danych producentów (i sklepów) przepływ wpisany niebieską czcionką oznacza że obie wartości były podane zprzez producenta - innym kolorem że zostały wyliczone.

wentyle.zip

Edytowane przez miQel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz sonde 100% to fander (jak narazie ;) )

zaufaj uzytkownikom, a nie temu co producent podaje. wiekszosc osob miala czesc tych wentyli i wie co mowi.

 

moglbys sie jeszcze zastanowic nad fanderem120mm, wiem, wiem za duzy ale on u mnie siedzi na radiatorze 50x50 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 odradzam bo ma za duze martwe pole - czyli miejsce gdzie powietrze nie jest wogole pompowane, a SI potrzebuje przeplywu. Duza ta temperaturka ktora podales w idle, ten wentylek Zalmana jest taki fatalny? Ja proponuje PAPSTa (o ile dostaniesz go w rozsadnych pieniadzach) jak nie to Fander/Akasa, Noisblockery sobie odpusc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz sonde 100% to fander (jak narazie ;) )

zaufaj uzytkownikom, a nie temu co producent podaje. wiekszosc osob miala czesc tych wentyli i wie co mowi.

No tak sonda to 100% Fander ale użytkownicy liczba głosujący (7 jak na razie) to za mało by mnie przekonać.

 

Zresztą przypuszczam, że jest to efekt ostatniej popularności (silnej akcji marketingowej) tego wentyla: czyli sprzedaży od razu z zestawem SI97 i pisanie, że generuje tylko 14dB (oj przepraszam 13,9 dB) (przy najniszych obrotach). O ile dobrze pamiętam to pojawił się on na rynku całkiem niedawno i od początku było w sieci o nim pełno.

 

A co do tych wiekszosc osob która miała czesć tych wentyli, czy któraś z nich miała okazje porównać Fandera z np wymienionymi w sądzie PAPSTEM albo NoisBlockerem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 odradzam bo ma za duze martwe pole - czyli miejsce gdzie powietrze nie jest wogole pompowane, a SI potrzebuje przeplywu. Duza ta temperaturka ktora podales w idle, ten wentylek Zalmana jest taki fatalny? Ja proponuje PAPSTa (o ile dostaniesz go w rozsadnych pieniadzach) jak nie to Fander/Akasa, Noisblockery sobie odpusc.

Temperatura mierzona na abicie nf7 na 100% zawyżona. Po ponownym uruchomieniu temp. spada o 4-5* a mierzona zewnętrzny czujnikiem jest jeszcze niższa. nf7 tak ma.

 

Co do wentylatorów polecam fandera 92mm lub y.s.- techa 92mm tego 2500obr/min też cichy jak się go zwolni regulatorem, a na max nieźle dmucha ok 80m3/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura mierzona na abicie nf7 na 100% zawyżona. Po ponownym uruchomieniu temp. spada o 4-5* a mierzona zewnętrzny czujnikiem jest jeszcze niższa. nf7 tak ma.

Zgadza się czasami po uruchomieniu temperatura jest 39 stopni a czasmi 45 (MBM) gdy starałem się zmierzyć zewnętrznym miernikiem nie dochodziło do 36 - ale wiadomo że to temperatura radiatora i to z zewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura mierzona na abicie nf7 na 100% zawyżona. Po ponownym uruchomieniu temp. spada o 4-5* a mierzona zewnętrzny czujnikiem jest jeszcze niższa. nf7 tak ma.

Tez mialem NF7 i myslalem ze autor topiku podaje ta druga temp, to znaczy juz po restarcie - ona jakos zawsze bardziej zyciowo wygladala :D

 

miQel nie kombinuj i jak tanio dostaniesz to bierz Papsta, a jak nie to Fanderka lub Akasa Amber i bedzie oki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...