Skocz do zawartości
860lacov

Lcd Vs Crt

Rekomendowane odpowiedzi

ciągle powstają tematy z pytaniami o to, kóry będzie lepszy LCD czy CRT

może tym razem zajmiemy się raczej zdrowiem?

 

To, które moniotry są "zdrowsze" możemy przeczytać kiedy poszukamy w googlach, ale czy ta przewaga LCD jest tylko chwytem marketingowym?

 

Może wypowiedzcie się jak jest wg was, ale popierając swoje wypowiedzi jakimiś logicznymi argumentami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy co przez to rozumiesz. jak korzystam z kompa uzywam glownie lcd[lapa] i tylko do gier korzystam z innego kompa gdzie crt jest. nie gram non stop na crt nie ustawiam odswiezania ponizej 85hz wiec utrata zdrowia jest imo mniejsza niz podczas picia ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to dobre jest:)

mi chodzi szczerze mówiąc głównie o oczy bo chyba one najbardziej cierpią

nie licząc wygiętych pleców itp :)

 

ja w każdym razie jestem wściakły. kupiłem LCD bo głęboko wierzyłem, że jest dla oczu lepszy niż crt, porozmawiałem z jednym z forumowiczów, który jak się wydaje zna się na rzeczi i troche mnie oświecił. W tym momenicie tak jak nigdy mam ochotę sprzedac kompa i jedyna co mnie jeszcze przed ty m powstrzymuje to cholerna praca dyplomowa, którą niestety musze zrobić na kompie.

 

Cały czas wierze, ze ktoś przedstawi jakieś naukowe dowody na korzyść LCD, ale ostatnio moja wiara mocno po[gluteus maximus]da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz pewnie zrobie burze :D to ze mna rozmawial

mniejsza szkodliwosc lcd jest zwyklym chwytem reklamowym, technologia jak kazda musi sie sprzedac, jednakze lcd mialo za duzo wad, smuzenie i kiepskie odwzorowanie kolorow, niektorzy ludzie do dzis uzywaja crt i sie im nie dziwie, bylo wiadomo ze nie wielkie rozmiary matrycy nie dadza popularnosci lcd, i ktos musial zrobic by technologia sie przynajmniej zwrocila, i co zrobili? wcisneli ludziom kit, lcd zdrowsze dla oczu itp itd, wierutne bzdury, nikt tego nie udowodnil ale ludzie to kupili, bo przeciez zdrowie najwazniejsze, i tak crt zostaly skazane na porazke mimo ze byly lepsze i zdecydowanie tansze

szkodliwosc monitora lcd czy crt jest taka sama, samo patrzenie powoduje niszczenie wzroku, oczywiscie wiele czynnikow ma na to wplyw ale zakladamy ze oba monitory sa ustawione podobnie, promieniowanie z lamp kineskopowych jest znikome, prawdopodobnie juz go nie ma a na pewno nie jest szkodliwe (no chyba ze nos ma sie przy ekranie to moze)

na logike lcd jest gorszy przy obrazie statycznym, jako ze tam obraz nie jest odswiezany tak jak w crt (gdzie jasnosc pixela nie jest stala tylko faluje z uwagi na wygaszanie luminofora) oko moze sie bardziej meczyc, w jakim stopniu nie wiem, mozliwe ze to nawet nie ma znaczenia

to ze komus lepiej przy crt czy lcd to sprawa osobista, ja jak zaczalem pracowac przy lcd to przez 4 miechy oczy mi wysiadaly (8h dziennie) ale z czasem to przeszlo, czy teraz odczuwam roznice pomiedzy crt i lcd? nie, nie ma zadnej roznicy, przy obu oczy mi sie meczyly, kluczem jest odpowiednie ustawienie jasnosci i czeste przerwy (np wyjrzenie przez okno)

jedno co udowodniono to to ze przy lcd czlowiek zadziej mruga, mrugniecie wystepuje nawet co 6-10min, a to powoduje wysuszanie oka, sprawdzilem to na innej osobie oraz ta osoba na mnie i faktycznie jest o prawda, a ja tego nie odczuwalem

jesli ktos powie ze lcd jest zdrowsze to powodzenia, oszukujcie sie dalej, widac ludzie ufaja temu co mowia w reklamach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz pewnie zrobie burze :D to ze mna rozmawial

mniejsza szkodliwosc lcd jest zwyklym chwytem reklamowym, technologia jak kazda musi sie sprzedac, jednakze lcd mialo za duzo wad, smuzenie i kiepskie odwzorowanie kolorow, niektorzy ludzie do dzis uzywaja crt i sie im nie dziwie, bylo wiadomo ze nie wielkie rozmiary matrycy nie dadza popularnosci lcd, i ktos musial zrobic by technologia sie przynajmniej zwrocila, i co zrobili? wcisneli ludziom kit, lcd zdrowsze dla oczu itp itd, wierutne bzdury, nikt tego nie udowodnil ale ludzie to kupili, bo przeciez zdrowie najwazniejsze, i tak crt zostaly skazane na porazke mimo ze byly lepsze i zdecydowanie tansze

szkodliwosc monitora lcd czy crt jest taka sama, samo patrzenie powoduje niszczenie wzroku, oczywiscie wiele czynnikow ma na to wplyw ale zakladamy ze oba monitory sa ustawione podobnie, promieniowanie z lamp kineskopowych jest znikome, prawdopodobnie juz go nie ma a na pewno nie jest szkodliwe (no chyba ze nos ma sie przy ekranie to moze)

na logike lcd jest gorszy przy obrazie statycznym, jako ze tam obraz nie jest odswiezany tak jak w crt (gdzie jasnosc pixela nie jest stala tylko faluje z uwagi na wygaszanie luminofora) oko moze sie bardziej meczyc, w jakim stopniu nie wiem, mozliwe ze to nawet nie ma znaczenia

to ze komus lepiej przy crt czy lcd to sprawa osobista, ja jak zaczalem pracowac przy lcd to przez 4 miechy oczy mi wysiadaly (8h dziennie) ale z czasem to przeszlo, czy teraz odczuwam roznice pomiedzy crt i lcd? nie, nie ma zadnej roznicy, przy obu oczy mi sie meczyly, kluczem jest odpowiednie ustawienie jasnosci i czeste przerwy (np wyjrzenie przez okno)

jedno co udowodniono to to ze przy lcd czlowiek zadziej mruga, mrugniecie wystepuje nawet co 6-10min, a to powoduje wysuszanie oka, sprawdzilem to na innej osobie oraz ta osoba na mnie i faktycznie jest o prawda, a ja tego nie odczuwalem

jesli ktos powie ze lcd jest zdrowsze to powodzenia, oszukujcie sie dalej, widac ludzie ufaja temu co mowia w reklamach

Z tym co zaznaczyłem nie zgadzam się absolutnie zupełnie ( punkt 2 i punkt 3 )!

1- samo patrzenie powoduje niszczenie wzroku - zależy jak patrzysz jeśli bez przerwy na ten sam dystans to tak

2- na logike lcd jest gorszy przy obrazie statycznym = brednia

3- jedno co udowodniono to to ze przy lcd czlowiek zadziej mruga = ja nie widziałem takiego dowodu - daj link ...... może inaczej- kiedy kupię dobry LCD i go porządnie ustawię to zanim sprzedam swoje 19" CRT dokładnie przebadam sprawę ale z tego co pamiętam jak byłem w Berlinie i dokładnie przyglądałem się wiele godzin różnym monitorom jeden obok drugiego to sprawą kluczową jest odpowiednie ustawienie LCD i oczywiście CRT, ale mniej męczący jest LCD

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam LCD (laptop) i CRT więc też się wypowiem. Miałem kiedys badziewny monitor Daytek, odświerzanie coś koło 75Hz, obraz daleki od ideału, i w porównaniu z nim LCD to było cudo, bo wzrok traciłem dopiero po całym dniu przed kompem, a przed Daytkiem już po kilku godzinach. Jednak odkąd mam w miarę dobry CRT 19", ustawione 90Hz, nie robi mi różnicy na który patrzę, tzn, wzrok męczy się równie szybko. Chociaż wolę CRT, bo jest kilka cali większy.

Wydaje mi się, że jeśli bierzemy pod uwagę monitory o dobrych parametrach, np wysoka częstotliwość odświerzania, to rozpatrywanie, czy lepszy LCD czy CRT mija sie z celem, bo dyskusja sprowadza sie do tego, kto jest do czego bardziej przekonany. Przeciez po np. 12 godzinach nad książką też się wzrok zmęczy, od samego patrzenia cięgle na ten sam dystans.

Edytowane przez kami.kadze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że co? Oczy Ciebie bardziej bolą na LCD ? A jaki masz monitor? Jaką masz ustawioną wartość bieli?

 

Tak bardziej mnie bolą, ale podobno tak jest po przejściu z CRT przez pewien czas. Mój monitor to 173p+

 

Bieli w sęsie jasność? Jasność mam na 10, a kontrast na 60, próbowałem na ustawieniach z magictune, ale jak dla mnie za jasne.

 

Cmsydney swoje racje przedstawia dość przekonująco, ale tak jak myślałem(i On sam też) ludzie raczej się z tym nie zgodzą. I w zasadzie dla mnie lepiej pod warunkiem, ze to co napiszecie przeciw jego argumentom będzie logiczne :)

 

Czekam na wiecej odpowiedzi i mam dadzieję, że post nie wywoła zadymy jakiejś wielkiej, ale pełna kultury wymiana poglądów, z której coś ciekawego wyniknie jest w pełni wskazana :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kamikadze

dokladnie, nie ma znaczenia czy crt czy lcd, jesli oba monitory dobrej klasy to nie da sie powiedziec ktory bardziej szkodliwy, to ze komus lepiej przy tym a innemu przy drugim to sprawa osobista

@Kyle

1. oczywiscie ze tak, a jak patrzysz na monitor to jestes w tej samej odleglosci, wiadomo ze jak obraz jest ruchomy to troche mniej, ale jesli nie robisz przerw i nie zmieniasz obiektu zainteresowania to wzrok sie meczy

2. nie to nie jest brednia, wyobraz sobie obraz kompletnie statyczny np jakies zdjecie, w lcd kazdy pixel swieci identycznie, bo obraz jest generowany na zasadzie zatrzaskow, nie ma zmiany obrazu = zatrzask powoduje zachowanie, czyli stale napiecie podawane na kazdy pixel czyli jasnosc kazdego pixela sie nie zmienia, w crt natomiast obraz jest rysowany, czyli tak naprawde nawet jak jest wyswietlany ten sam obraz to pixel swieci roznie w czasie, bo przeciez luminofor przygasa a wiazka elektronow pada co 1/<wart odswiezania>, ty tego nie widzisz ale oko to rejestruje i zrenica pracuje, nie wiem jaki ma to wplyw bo nikt chyba tego nie badal, ale logicznie myslac moze to miec jakis wplyw

3. czytalem to w jakims czasopismie (nie zadne bravo girl czy pani domu), i to jest prawda, posadz kogos przy lcd niech posiedzi ze 2h non stop i zobacz jak czesto mruga

dla mnie crt i lcd meczy tak samo, zawsze ustawiam tak by nie swiecily za mocno, unikam bialych tel, jednak jest to sprawa indywidualna

generalnie crt i lcd niszcza wzrok, ktory mniej? nikt tego nie udowodnil i widac nikt nie ma zamiaru,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może skupię się na razie tylko na punkcie 2.

 

Obraz na lampie jest malowany wiązką elektronów na luminoforze przez omiatanie linia po linii z lewej na prawą od góry i obraz nawet przy 100-120HZ mruga ( widać to kątem oka i dla mnie obraz przy 85Hz jest bardziej męczący niż przy 100 Hz , choć przy 100 jest minimalnie bardziej rozmazany).

 

Luminofor nie gaśnie do zera (całkowicie) więc obraz raczej pulsuje w pewnym zakresie i im większa częstotliwość tym ten zakres będzie mniejszy i zbliżający się ( kiedy częstotliwość rośnie) do zera w którym to punkcie obraz będzie zupełnie statyczny.

 

Skoro mniej męczy mnie wyższa częstotliwość , co za tym idzie mniejsza pulsacja czyli bardziej statyczny obraz to LCD jest ideałem. W LCD nie ma mrugania bo lampa podświetlająca matrycę nie mruga (nie powinna), jedynie światło przechodzi przez filtry RGB i warstwę krystaliczną której przepuszczalność zależy od ułożenia kryształów (przy pewnym napięciu układają się tak że nie przepuszczają światła we wszystkich komórkach RGB i mamy kolor czarny) - z czego wynika że dla obrazu statycznego wystarczy 1 HZ.

 

Ponadto w materiałach firm produkujących monitory CRT jest napisane że im wyższa częstotliwość odśw. tym lepiej cyt Chuntex Elektronics: Aby zmniejszyć zmęczenie i naprężenia mięśni oczu należy ustawić tryb z wyższą częstotliwością odświeżania.

 

Od lat dąży się do statycznego obrazu co jest nie do osiągnięcia w praktyce na CRT tylko na LCD. Światło z LCD jest bardziej intensywne niż CRT. Tym samym światło z LCD nie jest męczące/szkodliwe bo nie pulsuje i to wszystkie różnice.

 

Teraz dlaczego LCD męczy bardziej (czasami) niż CRT - bo jest źle ustawiony lub ma za małe piksele

Jasność powinna być tak wysoka aby nie było programowej redukcji barw tylko mocy lamp ( zwykle min to 50% rzadziej 25% ). Kontrast powinien być w wartości domyślnej czyli zwykle 100% ( instrukcja ) choć czasem ustawienia fabryczne bywają błędne więc radzę ustawić na wzorcach ( gradienty itd ).- to miało na celu zachowanie pełnej palety barw (ludzie narzekają że LCD tak strasznie reprodukuje kolory bo jadą z jasnością do 0 i/lub kontrastem do kilkunastu. ps. ustawienia barw w karcie graficznej mają być tym samym domyślne aby nie degradować obrazu tak jak to robi nieprawidłowo ustawiony LCD

 

Ale przy takim ustawieniu LCD razi ..... jak to ominąć:

 

Po pierwsze zakres barw przez większą jasność LCD jest na tych monitorach znacznie szerszy (nie chodzi o ilość kolorów ale o rozciągnięcie/różnicę w mocy koloru czarnego 0,0,0 a białego 255,255,255. Przez powyższe po prostu kiedy będziemy czytać tekst na tle 255,255,255 koloru czcionki 0,0,0 to nie wyjdzie nam to na zdrowie. Kolor 255,255,255 nie jest tłem do czytania tylko reprezentuje snop światła np. na fotografiach/filmach/grach ( dla tego zwykle rozjaśniacie "sprawę" do filmu/gry). LCD jest wygodny bo nie trzeba co chwila rozjaśniać (filmy/gry) i przyciemniać (tekst) wystarczy tylko odpowiednio dobrać kolory które oglądamy przy czytaniu. W windows wchodzicie w właściwości ekranu-wygląd-zaawansowane-okno i zmieniacie 255,255,255 (to samo z 255,255,255 w "Wybrane Elementy aby wam nie zanikały linki na które najedziecie) na wartości dla Was odpowiednie np. 239,239,239 ( z innymi kolorami postępujecie podobnie czyli zmniejszacie o taki sam % ich wartości ). ps. gotowe schematy daje HP do noteeboków

 

Co nam da ta operacja .... mianowicie jest to takie samo zmniejszenie jasności jaką dokonalibyśmy przy regulacji w panelu LCD poniżej regulacji mocy lamp lub kolorów w sterownikach karty graficznej (tzw. programowa) .... jednak jest to regulacja inteligentna dzięki której będziemy na fotografiach/grach/filmach mieć pełne 16,7 mln kolorów a nie np 14mln kiedy regulujemy w sterach/LCD ( elektronika LCD też reguluje barwy programowo ). ... no i oczywiście pomimo pełnej palety nic nie będzie raziło kiedy coś piszemy w WORD.

 

Jeśli nadal męczy was LCD może to być spowodowane za małą plamką a właściwie pikselem i tak z powodu za małego piksela z ulgą odchodziłem od 20" EIZO 1600x1200 i pikselem 0,255 do 19" CRT Sony Trinitron 1152x864 z pikselem ok 0,316 (plamka luminoforu 0,24)

 

ps. dacie wiarę że nie popełniłem orta w tym całym "wypocie" - a myślałem że full analfabeta ze mnie

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio zauwazylem ze po calodniowej pracy na lcd oczy mnie nie bola aninic a wystarczy ze na chwile do crt siade i juz placze

Znaczy praca na LCD, a filmy na CRT? Nie tylko Ty oglądasz melodramaty, nie łam się, inni też płaczą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kami.kadze

w skrocie: przy obrazie statycznym jak wyglada wykres jasnosci pixela w funckji czasu przy wyswietlaniu obrazu statycznego

lcd - liniowy prawie idealny

crt - piloksztaltny, wykladnicze przygaszanie a nastepnie skokowy powrot do idealnej wartosci podczas odswiezania

dla mnie moze to miec wplyw, ty tego nie widzisz oko to rejestruje czyli mniej sie meczy, czy to prawda nie wiem, nikt tego nie udowodnil

dlaczego przejscie z crt na lcd i odwrotnie objawia sie placzem? to normalne szczegolnie przy dlugim czasie pracy, i to tez zalezy od czlowieka, niektorzy moga nie miec takich objawow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kami.kadze

w skrocie: przy obrazie statycznym jak wyglada wykres jasnosci pixela w funckji czasu przy wyswietlaniu obrazu statycznego

lcd - liniowy prawie idealny

crt - piloksztaltny, wykladnicze przygaszanie a nastepnie skokowy powrot do idealnej wartosci podczas odswiezania

dla mnie moze to miec wplyw, ty tego nie widzisz oko to rejestruje czyli mniej sie meczy, czy to prawda nie wiem, nikt tego nie udowodnil

dlaczego przejscie z crt na lcd i odwrotnie objawia sie placzem? to normalne szczegolnie przy dlugim czasie pracy, i to tez zalezy od czlowieka, niektorzy moga nie miec takich objawow

 

Toż ja się z Tobą zgadzam. Moja wypowiedź (w założeniu) miała zawierać pewną nutę ironi. Po prostu tukamon napisał, że jak na chwilę przed crt siada, to płacze, rozbawiło mnie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to nie jest smieszne, ma taka reakcje co znaczy ze:

1. monitor crt jest bardzo kiepskiej jakosci

2. zle ustawienia bardzo meczace wzrok

3. choroba oczu wymagajaca oceny specjalisty (o ile tak sie dzieje przzez dluzszy czas bo normlanie po jakims czasie oko powinno sie do tego przyzwyczaic)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozmieniałem kolorki :) i troszkę nawet dla wygody zwiększyłem trzcionkę na pulpicie

 

Kyle możesz jeszcze dokładniej napisać, jak ustawić tak, żeby była cała paleta kolorów? Piszesz także, że jak się zmieni ustawienia kolorów to nie powinno razić. Jak dla mnie to cały monitor świeci za mocno, a moje ustawienia chyba nie są przerażająco wysokie

 

Ja w tej chwili jadę na kontr 60, jasność 10 i i tak wydaje mi się, za jasno

(może się jeszcze nie przyzwyczaiłem do LCD bo mam od soboty)

 

Napisałeś, że powinno być domyślinie kontrast na 100, w samsungu 173p+ są różne profile, ale zaden nie ma w standarcie kontrastu na 100, a własciwie zawsze jasność jest najwyższa.

 

 

Na tweak wali mo po oczach nieźle :/ , nawet po 6h pracy w photoshopie mniej mi się oczy zmęczyły.

 

W każdym razie jak widać mało osób się wypowiada :(

Podejrzewam, że tak na prawdę mało kto wie cokolwiek o swoim monitorze, mi zależy da oczkach i dlatego próbuję się czegoś dowiedzieć

 

BARDZO dziękuję za to co jużnapisaliście. Może oprócz ustawień napiszcie też jak odpoczywacie, realaksujecie się itp.

 

Może kiedyś z tego tematu powstanie coś dzieki czemu nikt nie będzie musiał się więcej pytać o szkodliwość monitorów :)

 

p.s.

 

Co prawda jest już temat o firefox, ale skoro o ustawieniach odpowieddnich do monitora to spytam jeszcze jak zmienić wielkość trzcionki w FF? WIem, że zapewne w about:config, ale gdzie dokładnie to niestety nie wiem.

 

p.s.2.

 

Może warto też napiać w jakiej odległości od monitora siedzicie i dla czego. Ja siedzę w odl ok 60cm, więcej nie dam rady, chociaż czytałem, że to dość optymalna odległość, wiem, że niektórzy siedzą w odl ok 1m więc widac jest pewna rozbierzność. W każdym razie każda rada może się przydać :)

 

p.s.3.

 

Przed chwilką odpaliłem sobie gierkę, i jak się okazuje to oczy bola raczej przy przeglądamiu stron. Tweak'a zmianiłem da desert(wydaje się być mniej jasny)

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak .... wiele stron jest optymalizowanych pod CRT niestety i są oczo*ebne.

 

Co do kontrastu to zależy gdzie jest punkt neutralny dla konkretnego modelu ( podobnie jasność powinna być najniższa jednak przy zakresie regulacji lamp a w instrukcji powinno być napisane poniżej jakiej wartości następuje programowa regulacja a kończy się regulacja siły lamp - np. 25% lub 50% )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle

A co to zmienia? Tzn czy programowa czy nie jasność się zmienia. (nie jest to żaden sarkazm czy coś. Po prostu nie wiem) Mam ustawioną taką jasność bo wiem, że im większa tym gorzej dla oczu, a że nie mam pojęcia jaka będzie najodpowiedniejsza to wolę mieć mniej i stracić część barw niż więcej i przypiekać oczy :)

 

@kRZyCHu89

Wiem, ale nie zmienia się na stałe, a że jak dla mnie mogłaby być trochę większa właściwie zawsze to może lapiej zmienić w FF :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle

A co to zmienia? Tzn czy programowa czy nie jasność się zmienia. (nie jest to żaden sarkazm czy coś. Po prostu nie wiem) Mam ustawioną taką jasność bo wiem, że im większa tym gorzej dla oczu, a że nie mam pojęcia jaka będzie najodpowiedniejsza to wolę mieć mniej i stracić część barw niż więcej i przypiekać oczy :)

 

@kRZyCHu89

Wiem, ale nie zmienia się na stałe, a że jak dla mnie mogłaby być trochę większa właściwie zawsze to może lapiej zmienić w FF :)

Programowa to identyczna jak zmiana wartości w Windows lub sterach ( ze stałej puli 16,777 mln ) więc chyba lepiej samemu wybrać barwy w efekcie nic nie będzie raziło na pulpicie a barwy będą wszystkie .... minusem tego sposobu jest to że nie skoryguje stron WWW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem już kolory trzcionek tak jak radziłeś i co do "walenia" po oczach nic się nie zmienia

 

Widocznie po prostu WWW jest dla mnie za jasne, a szkoda. Ale może jest to też kwestia tego, że jak już pisałem przesiadłem się z CRT na LCD w sobotę.

 

W zasadzie w tej chwili priorytetem jest dla mnie takie ustawienie moniotra, aby nie szkodził bardziej niż CRT

 

p.s.

 

Czym czyścicie LCD?

Ja na razie suchą szmatką w razie jakichś białych pyłków it.

Używacie specjalnych środków?

 

p.s.2.

 

Mam głośniki 5.1 Creative P580

Centralny głośnik stoi ok 10-15 cm z prawej strony monitora. Czy może to w jakiś sposób zaszkodzic moniotrowi?

 

p.s.3.

 

Do posiadaczy 173p+

 

Jak ustawiacie jasność i kontrast żeby wam nie waliło po oczach?

Wiem, że dla każdgo będzei inaczej, ale jestme ciekaw waszych ustawień i tego czy bardzo będą się różnić

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto moja odpowiedź na pytanie : Czy wg Ciebie LCD są zdrowsze czy raczej CRT?

 

Zaletą LCD jest zupełny brak rozmazania obrazu ( każdy piksel ma swoje miejsce podczas gdy np. na CRT z maską Trinitron 0,24mm zawsze następuje fizyczna interpolacja obrazu do położenia luminoforu - wygrywa LCD bo oczy mniej się męczą na ostrym obrazie ...

 

Ponadto LCD nie mrugają ( nie będę rozwijał po prostu taka budowa i działanie :P ), dzięki czemu obraz jest dla naszych oczu jak czytana kartka ( nie pulsuje prawda ? ) czy oglądane zdjęcie najbliższych na papierze fotograficznym ( też nie mruga ;P - info dla usera cmsydney i pomijam fakt że kiedy patrzysz cmsydney na grafiti na swoim bloku to ono też nie mruga )

 

Moim zdaniem zdrowsze są LCD tylko 2 sprawy : odpowiednie ustawienie barw - bo biel w windows dla okien i tła edytorów tekstowych ustawiona na 255/255/255 dla LCD jest dobra dla "masochisty" * - bo razi - to jest kolor zarezerwowany dla reprodukcji światła na obrazach ...

 

Dlaczego czytanie textu na LCD męczy/razi - bo kiedy kolor biały ma intensywne 255/255/255 to mamy faktycznie kontrast realny ok. 1000:1 a to nie jest przeznaczone do czytania tylko do zdjęć - jednak wystarczy zmienić wartość bieli tła pola tekstowego na 220-240 a kontrast zmniejszy się (tylko dla tekstu ) do odpowiedniego przyjemnego poziomu **

 

sprawa 2 wielkość czcionek a właściwie piksela i tutaj są dwie drogi:

 

- ekran standardowej gęstości z pikselem ~0,3[mm] ( +- 0,015[mm] inaczej od 0,285[mm] do 0,315[mm] ) , najmniejsze elementy standardowej litery mają szerokość 1 pix i są "wygodnie widoczne"

 

- ekran wysokiej gęstości z pikselem 2x mniejszym czyli ~0,15 (+- 0,0075) lub 3x mniejszym czyli ~0,01 (+-0,005) itd. - dzięki czemu "noga" litery np. T będzie miała 2 pix/3pix/wielokrotność i nie będzie ani za wąska ani za szeroka

 

Jak określiłem więlkość tych pikseli ? - Na różnych monitorach ( w tym CRT ) i każdy zgodnie twierdził że np. na 19" CRT ( 18" widzialna ) optymalna rozdziałka to coś w okolicach 1152x864 max 1280x960 - to jest optimum. SAm pobadaj optymalną wielkość najlepiej na CRT ( dobre skalowanie rozdz. ) i się sam przekonasz jaki naprawdę piksel jest optymalny i nie męczący.

 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o LCD są ekrany wysokiej gęstości ( piksel ~0,15mm i mniej ) bo obrazy (gry,filmy,zdjęcia) będą ostre, szczegółowe i detaliczne a litery nie za duże i nie za małe ( powiększenie x2 lepiej je odwzoruje a wielkość na ekranie się nie zmieni wzgl. obecnie stosowanych w windows ) - minus tego rozwiązania to np. w grach 4x większa ilość pikseli = 4x szybsza karta graficzna.

 

ps. ścisła wielkość piksela jest istotna przy wyświetlaniu tekstu .... bo w zdjęciach/obrazach wiadomo im mniejszy piksel tym lepiej i może mieć dowolną wielkość np. 0,255

 

* tutaj chodzi o generalne zmniejszenie wszystkich wartości kolorów pulpitu i popularnych stron WWW ze wzgl. na dużą jasność LCD ( dającą wielkie możliwości ! np. realistycznie wyglądające światło na zdjęciach - prawdziwa natura i intensywność wyświetlanego zdjęcia z liśćmi drzew i trawą oświetloną przez letnie słońce w południe B) )

 

** zamiast zmiany bieli/tła tekstu z 255/255/255 można zmienić na przypominający kartkę papieru bardzo naturalny R:250 G:245 B:216 ( lub mniejsze ) zółtawo/pomarańczowy

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie od dłuższego czasu zamierzałem zmienić mój 17 Crt samsunga na jakiś 19 LCD.

Chodziło mo głównie o względy zdrowotne.

Ale po przeczytaniu tego tematu to mam wątpliwości i już sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie od dłuższego czasu zamierzałem zmienić mój 17 Crt samsunga na jakiś 19 LCD.

Chodziło mo głównie o względy zdrowotne.

Ale po przeczytaniu tego tematu to mam wątpliwości i już sam nie wiem.

Akurat 19" LCD ( piksel 0,294 ) to bardzo dobry wybór, proporcje trochę kwadratowe ( 5:4 ) ale trudno ... chyba że poczekasz na model 19" 16:10 na MVA / PVA / IPS ze złączem DVI rozdziałką 1440x900 ( piksel 0,285 ) tylko że sam nie wiem kiedy ten upragniony model się pojawi bo obecnie z panoram 19" są same na TN :/

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mozecie napisać do czego mniej więcej dążyć podczas ustawiania kolorów w LCD?

W moim monitorze jak zostawię na default(50,50,50) to niby jest dobrze, ale niestety obraz jest trochę żółty, jak zmienię na normal to obraz jest już lepszy, ale ciemniejszy bo wartości spadają poniżej 50

 

Jak osiągnąć jasność jak przy OFF-worm2, ale przy kolorach jak przy normal?

 

p.s.

 

jeżeli wybiorę profil normal to mam takie ustawienia

 

R: 43

G: 40

B: 48

 

Możecie mi powiedzieć co sie dzieje, keidy zwiększam każdą z tych wartości o 5? Z tego co widzę zwiększa się właściwie tylko jasność, ale coś mi się wydaje, że to nie wszystko. możecie mi napisać co ulega zmianie/na co mają wpływ takie zmiany?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...