Skocz do zawartości
Kruchy

Ninja I Kłopoty...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno przesiadłem się na platforme 939 z Bartona. Zakupiłem Opterona 144 1800@2880 1.45V, płyte Epoxa 9nda3j oraz pamięci hynix d43 (max 265 3-3-3-7-2t 2.8V). Pokusiłem się na Ninje + wentyl scythe (w komplecie). Gdy to wszystko dostałem rozczarowala mnie podstawa ninji... wogóle nie wypolerowana, no nic wypolerowałem sam, wszystko równiutko, gładziutko, lusterko jednym słowem. Włączyłem kompa, troche zabawy z biosem, no i mam upragnione 2880 (320x9 mem 166= 261mhz). Wszystko pięknie ale zawsze musi być jakieś ale :/

 

1) Na wentylu od ninji temperatura w idle wynosi 37 stopni a w stresie w sp2004 53 (w s&m przy 2x% jest 55, pewnie by jeszcze rosła, lecz bałem się zostawić bo według A64MaxTemp, maksymalna temperatura mojego opa wynosi 55... dodam że wszystko jest na pascie OCZ Ultra 5+ cieniutka warstwa)

 

I tu pytanie co zrobić z tym fantem? jestem zdesperowany :/ bo narazie pracuje na wentylu pokojowym i w idle jest 29-30 stopni :/ (wogóle wydaje mi sie że ta moja ninja coś za wolno oddaje ciepło :/)

 

Myślałem nawet żeby ta ninje sprzedać i zakupić penta jakiegoś i ściągnąć beret z proca...

 

a teraz z innej beczki... proc chodzi niby na 1.45v na 2880 ale jak ustawie 1.45 to w sp2004 spada (cpu-z) do 1.392 :/ i z musu musze dać 1.5V i wtedy spada do 1.45v... Czy coś nie tak jest z płytą? czy to normalne? (zasilacz hk400ap)

 

z góry dzięki za porady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

majac kiedys dosc dziwnie wysoka tem. na procku sprawdzilem zamocowanie radiatora.. zle byl zalozony. Proponuje zrobic to samo - sprawdzic mocowanie proca + czy pasta ladnie sie rozeszla po spodzie radiatora.

 

A jaka masz sytuacje w okolo procka?, chodzi mi o jakis nawiew/wyciag powietrza...U mnie np. wylaczenie wiatraka 80mm (ten pod zasialczem) wyciagajacego powietrze skutkuje wzrostem tem. o ok 2C na procku i ok 3-4 w budzie podzespolow.

Edytowane przez PabloHasan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, niedawno przesiadłem się na platforme 939 z Bartona. Zakupiłem Opterona 144 1800@2880 1.45V, płyte Epoxa 9nda3j oraz pamięci hynix d43 (max 265 3-3-3-7-2t 2.8V). Pokusiłem się na Ninje + wentyl scythe (w komplecie). Gdy to wszystko dostałem rozczarowala mnie podstawa ninji... wogóle nie wypolerowana, no nic wypolerowałem sam, wszystko równiutko, gładziutko, lusterko jednym słowem. Włączyłem kompa, troche zabawy z biosem, no i mam upragnione 2880 (320x9 mem 166= 261mhz). Wszystko pięknie ale zawsze musi być jakieś ale :/

 

1) Na wentylu od ninji temperatura w idle wynosi 37 stopni a w stresie w sp2004 53 (w s&m przy 2x% jest 55, pewnie by jeszcze rosła, lecz bałem się zostawić bo według A64MaxTemp, maksymalna temperatura mojego opa wynosi 55... dodam że wszystko jest na pascie OCZ Ultra 5+ cieniutka warstwa)

 

I tu pytanie co zrobić z tym fantem? jestem zdesperowany :/ bo narazie pracuje na wentylu pokojowym i w idle jest 29-30 stopni :/ (wogóle wydaje mi sie że ta moja ninja coś za wolno oddaje ciepło :/)

 

Myślałem nawet żeby ta ninje sprzedać i zakupić penta jakiegoś i ściągnąć beret z proca...

 

a teraz z innej beczki... proc chodzi niby na 1.45v na 2880 ale jak ustawie 1.45 to w sp2004 spada (cpu-z) do 1.392 :/ i z musu musze dać 1.5V i wtedy spada do 1.45v... Czy coś nie tak jest z płytą? czy to normalne? (zasilacz hk400ap)

 

z góry dzięki za porady :)

Zmień bios

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Sprawdź mocowanie koszyka, czy przypadkiem nie jest za słabo dokręcony.

 

2. Pastę prawidłowo nakłada się dająć pół ziarenka ryżu na środek czapki cpu, docisk Ninja'y i dealnie rozprowadza pastę, brak przestrzeni wypełnionych powietrzem.

 

3. Obudowa powinna posiadać przynajmniej jeden wyciągowy tylny wentylator.

 

Stawiam na źle położoną pastą, to 99% przypadków problemów, nie tylko Ninja'y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grimlock dobze mowi. U mnie skrecenie akasy 80 wyciagowej z 12V na 5V skutkuje wzrostem o 3 stopnie, a bez wywiewu to sie wsrodku wszystko gotuje.

 

Pasta, mocowanie, wywiew. Ktores z tych koliduje. Ninja powinna ci smigac elegancko tak ze sprawdz wszystko dokladnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc zapomniałem dopisać:

 

1) Bios jest zmieniony na modyfikowany (bo na standardowym słabo z htt leciał i wogóle pamięci...)

2) Bude mam tracera turbo jet (z przodu 12 wciągająca powietrze do budy, z boku 8 wiejąca na ninje (na 30% ninji :D), 14 w zasilaczu i 12 scytha z tyłu na obudowie (na radiatorze były te same temperatury))

3) pasta jest nałożona cieniutka warstwa+ rozsmarowanie po całości kartą telefoniczną + cieniutka wartstwa na radiatorze

4) koszyk dokręcony na maxa...

 

Nie wiem może spróbuje z tą pastą :/ Radzicie aby dać krople wielkości ziarnka grochu i to wszystko? na radiator nic? (to chyba nie jest wina samej ninji (łączeń w rurkach?) Mam nadzieje że nie trafił mi się felerna sztuka...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze 12 z tylu wyciaga powietrze (nie obraz sie ale rozni ludzie sie trafiaja na forum ;) )

 

Co do pasty to w instrukcji arctica jest zeby posmarowac podstawe radiatora i zetrzec zeby zostala tylko w porach. A co do procka to nie jestem rzekonany do tego ziarnka groszku. Mysle ze lepiej ladnie to rozsmarowac i zrobic powloczke grubosci tasmy filmowej.

 

Jesli to nie pomoze to zareklamuj bo moze rzeczywiscie cos jest szczelony ten grill.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3) pasta jest nałożona cieniutka warstwa+ rozsmarowanie po całości kartą telefoniczną + cieniutka wartstwa na radiatorze

Nie wiem może spróbuje z tą pastą :/ Radzicie aby dać krople wielkości ziarnka grochu i to wszystko? na radiator nic? (to chyba nie jest wina samej ninji (łączeń w rurkach?) Mam nadzieje że nie trafił mi się felerna sztuka...)

Pasty daj tyle co połowa ziarenka ryżu. Czapki AMD64 są odrobinę wklęsłe, a takie nałożenie pasty to niweluje. Cienka warstwa nakładana kartą tel. tego nie zapewnia, na środku masz powietrze.

Podstawy coolera nie ma sensu smarować.

Edytowane przez Grimlock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak 12cm z tyłu wyciąga :)

 

właśnie jestem w trakcie wymiany pasty, pytanie co lepiej? ocz czy as5? (obie mam pod ręką)

 

spróbuje techniki "na ziarnko grochu" :)

 

jeszcze dziś spróbuje napisać co i jak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie co? tak po wytarciu ninji z pasty spostrzegłem lekkie wytarcie (odciśnięcie) od ihs'a. I wkręciło mi się że jest krzywy :/ (polerowałem papierem 1000 na szlifierce oscylacyjnej :D). Troche pomyślałem i odrazu do łazienki gdzie mam szklane półki, wziąłem pierwszy lepszy krem co był pod ręką, dałem cieniutką warstwę na radiator i postawiłem na ta półke, o dziwo dotykał on tak jak się spodziewałem ok 60% powierzchni, tam gdzie nie dotykał był obtarty... więc chyba jest minimalnie krzywo... Więc odłoże to do jutra (bo późna już godzina ;) ). Skocze się jeszcze do sklepu po papier 2000 i zrobie porządne lustro + pasta polerska. Ale tu nasówa się moje kolejne pytanie.

 

Czy można odkręcić podstawe ninji? I np przesmarować rurki pastą termoprzewodzącą? (as5, ocz). Czy jest to nie opłacalne? Czy wogóle się tego nie da zrobić? I ostatnie pytanie czy można tym sposobem pogorszyć wydajność?

 

Poniżej fotka tego odciśnięcia na radiatorze (na żywo to bardziej widać):

[Podstawa ninji]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kupiłem go ponieważ poczytałem troche testów i wogóle tu na tweaku... a tu taka porażka... najpierw ta niewypolerowana podstawa... a teraz te temperatury... Ale teraz mnie coś trapi, czy przypadkiem nie mam krzywej czapki?

 

Wpadłem na pomysł aby i procesor posmarować kremem i położyć na szybie, i się zdziwiłem (widać na zdjęciu...):

http://img139.imageshack.us/my.php?image=krem9dg.jpg

Potem zrobiłem zdjęcie już wytartego proca (ish jest troche porysowany na brzegach (czyżby był krzywy? :():

http://img97.imageshack.us/my.php?image=opteron7cy.jpg

(ten odbłysk to od lampy, ale tam jest tak samo jak po 2 stronie <zdjecia robiłem przed wyjściem do szkoły więc na biegu :D>)

(sorry za taką postać linków ale jestem w szkole i wyskakiwał jakiś błąd gdy chciałem je wrzucić...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3) pasta jest nałożona cieniutka warstwa+ rozsmarowanie po całości kartą telefoniczną + cieniutka wartstwa na radiatorze

Czyli co, nałożyłeś pastę na proca i na podstawę radiatora (chyba, że źle zrozumiałem)? A po ch..? Zadaniem każdej pasty jest wypełnienie mikroszczelinek w metalu (zarówno na procu jak i w radiatorze). Sama w sobie nie poprawia temperatur, im MNIEJ pasty tym lepiej?

Potem zrobiłem zdjęcie już wytartego proca (ish jest troche porysowany na brzegach (czyżby był krzywy? icon_sad2.gif):

Nie widziałem jeszcze Athlona, który by nie miał krzywej / lekko porysowanej czapki... jak dla mnie Twój jest w normie.

Arctica ciśnij. Roznica niewielka no ale skoro masz pod ręką

Z testów w necie wynika, że OCZ i AS5 to TA SAMA pasta.

 

A TU wciąż przydatna instrukcja nakładania pasty. I pamiętaj: "Don't put it in your mouth" :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...