Skocz do zawartości
drake87

6ghz To Max Na Procesor?

Rekomendowane odpowiedzi

jacys naukowcy mowia ze beda myslace "jogurty", ciekawe jak toto by sie zachowywalo gdyby wpuscic tam substancje psychoaktywne :D

Taaaa jasne :D Jesteś w sklepie i jogurt mówi "Wejź tego obok jest lepszy" :D albo "Wejź mnie, wejź mnie mam więcej witamin" a drugi powie " Tak ale ja mam ekstra duże kawałki owoców :P" :lol2: Albo kinder pingui będzie się kłuciło z mlekiem no ja nie mooooooooooge :lol2: Albo "Patrz bamboocha, ja jestem sprite a tam idzie pragnienie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakim cudem po OC chodza na 7,2GHz?

to samo mnialem sie spytac :lol:

W labolatoriach AMD i Intel napewno maja procki 10Ghz a moze i wiecej, tylko ciekawe jak szybko takie procki padaja :lol: :lol: :mad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie zrobic prockow szybszych niz ok. 3,5GHz - wiaze sie to, nie z elektronami, atomami czy przyciaganiem ziemskim (kto to wymyslil ? ;]) tylko z dlugoscia fali. Jak ktos nie spal, na fizyce, to wie, ze \lambda = c / f. c ~ 3*10^8 m/s, f ~ 3,5 * 10^9 Hz => \lambda ~ 8cm. Rdzen procka, nie moze byc mniejszy od dlugosci fali, co oznacza, ze gorny (czy jak kto woli - dolny) pulap zostal osiagniety. Prawda, jest taka, ze wiele wiecej z krzemu wycisnac sie nie da. Po prostu, trzeba czekac na nowe technologie (nie wiem, ponoc sa juz zaawansowane prace, nad tzw. procesorami organicznymi - takze, niedlugo trzeba bedzie swoje kompy dokarmiac ;]).

 

edit: Wlasnie doczytalem watek - ogolnie, jest tak jak varrol pisze - niby sie da, ale nie do konca :)

 

 

sorry ale coś nie jarze, o długość fali czego Ci się rozchodzi ?

i co znaczy: "Rdzen procka, nie moze byc mniejszy od dlugosci fali" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry ale coś nie jarze, o długość fali czego Ci się rozchodzi ?

i co znaczy: "Rdzen procka, nie moze byc mniejszy od dlugosci fali" ?

Ja myśle że autor tamtego posta nie do końca wiedział co pisze, to i ci na to pytanie nie odpowie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędkość światła, która jest również prędkością przemieszczania się impulsu prądu, jak wiemy jest graniczną prędkoscią na tym świecie. Po wykonaniu prostego rachunku można wyliczyć że w czasie jednego taktu procka który ma 6GHz światło pokona zaledwie 5cm, nie wiem jaka jest najdłuższa możliwa droga impulsu w czasie jednego taktu, ale przy rozmiarach jądra nie wydaje mi się by było to te 5cm, więc prawa fizyki dopuszczają istnienie procesora szybszego niż 6GHz, ale 60GHz na krzemie, bym się już raczej nie spodziewał.

Z tego co wiem innej bariery w taktowaniu nie ma, pojedyńcze tranzystory, różni szaleni naukowcy rozpędzali do prędkości liczonych w THz.

 

Jednak wszyscy wiedzą, nawet z intelem łącznie, że wydajności procków ma się ni jak do ilości GHz i ważniejsza jest architektura, co pokazują nam procki niebieskich oparte na rdzeniu conroe, które przy żałosnym taktowaniu 1,8-2,6GHz (w porównaniu do starszych ~4GHz smoków) mają wydajność taką, że łeb urywa :D

 

PS. Ostatnio takie głupoty jak w tym topiku słuszałem po kolokwium z fizyki nowoczesnej, kiedy pani dr. by nas wyluzować czytała co bardziej fantastyczne odpowiedzi studentów, żebym miał dyktafon, na JoeMonster przyćmiło by to nawet Chucka Norrisa :lol:

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz suprise dla wszystkich, którzy swoje wywody podpierali fizyką.

Jest procek, który pracuje z zegarem 100Ghz, jest używany w telekomunikacji i komputerach przemysłowych, oczywiscie architektura nie x86, pisali o tym kiedyś na benchmarku, dla dociekliwych polecam szukać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

istnieją teorie (w tym także prawo Moore'a o podwajaniu się ilosći tranzystorów w ukłądzie scalonym co 18 miesięcy), z których wynika iż era rozwoju elektronicznych komputerów zakończy się około roku 2015. Dojdziemy do takiej miniaturyzacji iż dalsze zmniejszanie tranzystorów krzemowych będzie już po prostu niemożliwe. Jaka z tego wyjdzie częstotliwość to można sobie spróbwac oszacować... aproksymując na kartce funkcję częstotliwości taktowania najszybszego procka w kilku kolejnych latach...

 

Aby móc skutezcnie zwiekszać częstotliwość trzeba budować coraz mniejsze elementy w komputerze (skracać ścieżki) gdyż przy częstotliowościach rzędu kilku GHz w ścieżkach na płycie głównej powstają niekorzystne zjawiska falowe (tzw. linia długa).

No i sprawa druga... im wyższa częstotliwość tym więcej ciepła trzeba odprowadzić ze struktury krzemowej... Tu nie wystarczy tylko większy radiator...

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prockow pracujacych 100GHz - nie widze problemu, ale musicie miec swiadomosc, ze to nie jest procesor typu pecetowe CPU.

Czemus takiemu blizej do DSP, czyli specjalizowanego procesora wykonujacego tylko i wylacznie wybrany zestaw algorytmow i pod tym katem optymalizowanego.

 

Sam na uczelni siedzialem przy oscyloskopie cyfrowym pracujacym do 25GHz. Procesor w ukladzie probkujacym ganial jakies 55GHz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdyby procek faktycznie mial 100 GHz wydajnosci to dzisiajesze gry pewnie by na nim nie poszly, bylby dla nich za szybki ...

 

 

 

niesądze o ile będzie zgodny z x86 to wszystko będzie bez problemu, spróbuj załączyś powiedzmy wolfstein 3D na dzisiejszym kompie, pojdzie bezproblemu, w kodzie gry jest napisane ze dana akcja np. otwarcie drzwi ma trwac 1.2 s i koniec, dawno temu robili gry które wykonywaly kod z cala predkoscią procka i juz na 486 nie dalo sie grac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prockow pracujacych 100GHz - nie widze problemu, ale musicie miec swiadomosc, ze to nie jest procesor typu pecetowe CPU.

Czemus takiemu blizej do DSP, czyli specjalizowanego procesora wykonujacego tylko i wylacznie wybrany zestaw algorytmow i pod tym katem optymalizowanego.

 

Sam na uczelni siedzialem przy oscyloskopie cyfrowym pracujacym do 25GHz. Procesor w ukladzie probkujacym ganial jakies 55GHz :)

A tak z ciekawosci zapytam jakie to to mialo chlodzenie ;) Nawet jesli to mozliwe i Intel ma w fabryce takie procki 10 GHz albo i szybsze ja sie zastanawiam jak sa wydajne w praktyce i czy mozna smazyc na nich jajka :)

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym to bylo chlodzone, bo nie mam mozliwosci zajrzec do wkladki akwizycji danych - uklad jest tak czuly na elektrycznosc statyczna, ze mimo zastosowania dodatkowego ukladu wejsciowego separujacego wejscia oscyloskopu od otoczenia (zeby nie trzeba bylo ich dotykac bezposrednio) i tak trzeba korzystac z opaski antystatycznej.

Aczkolwiek caly oscyloskop chodzi dosc cicho, wiec nie spodziewam sie tam czegos bardzo wymyslnego. Przy czym pamietaj, ze to nie jest zaden skomplikowany procesor, tylko uklad probkujacy, majacy stosunkowo malo elementow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

........................................................

 

sie jeszcze glupio spytam :D Dlaczego wafle sa okragle?:>

 

wynika to z procesu technologicznego w jakim powstaja wielkie monokrysztaly krzemu ," hoduje sie" je w piecach na takichjkby to ujac heh " roznach" krzem odklada sie rownomiernie dookola ( po to sie obraca) wokol wsadzonego tam malego krysztalka , ktory stanowi jakby zalazek calosci , potem jeszcze dochodzi oczysczanie krzemu , usuwanie zanieczyszczen sila odsrodkowa ( stad wlasnie najszybsze procesory , oraz selekty i takie tam , pochodza zazwyczaj z najczystszego wnetrza wafla ) , tak wiec po otrzymaniu tego krzemowego walca, tnie sie go na cienutkie plasterki ( wafle) stad ich okragly ksztalt , dalej metoda bodajrze fotolitografii wytwarza sie na ich powierzchni rdzenie procesorow ( oczywiscie nie tak hop ;) ale to tylko skrot) , nastepnie tnie sie wafelek odrzucajac skrajne rdzenie ktore sie nie zmiescily na waflu itd itd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys ktos na warsztacie zarzucil takim linkiem, ja sie na tym nie znam, ale przekazuje dalej do oceny :) http://atomchip.com/_wsn/page3.html

Albo ktoś miał mózg jak komputer albo faceci od naklejek mieli większu ubaw niż przy oklejaniu Viper-a :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawo Moora juz dawno sie nie sprawdza . Zyjemy w realnym swiecie i po prostu pewnych fizycznych barier sie nie przekroczy . Napewno technologia x86 nie pojdzie wyzej niez te 4GHz na stocku . Poczekajmy na nowe procesy technologiczne i architektory ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@viod prawo moore'a (o ktorym mowisz) nie mowi o tym, ze co 18 miesiecy podwaja sie liczba ghz, a moc obliczeniowa komputera.

No z lekka je ludzie przerobili :D co nie zmienia faktu że jest bzdurne i dlamnie jest ledwie farmazonem ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie cos słyszałem o tym, ze Intel miał robić 'kilka' Ghz w 2005 roku:) Bodajże w PC World Komputer, w jakims numerze z 2001 roku...a juz miałem nadzieje na 5Ghz w moim kompie koło 2005 roku;) A konkretnie co do tematu, to wydawało mi się,ze ostatnio gdzies o tym pisali :D:

 

http://www.purepc.pl/node/28

 

Z tego wynika, ze możliwe bedzie 604Ghz B) Tak wiec nie ma sie co przejmowac, zapas na przyszłosc mamy całkiem spory... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...