Skocz do zawartości
toms

Raid - jaki model wybrać ? Sasze opinie ? (poniżej 300zl)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamierzam kupic w ciagu miesiaca kontroler Raid. Chcialybym uslyszec wasze opinie na temat konkretnych modeli. W gre wchodza jedynie te ponizej 300zl. Jezeli ktos mialby wyniki testow to tez bylyby bardzo mile widziane :D

 

Szczegoly moich planow to:

- konfiguracja Raida: Raid 0

- do tego dwie Barracudy 80Gb

 

Moze ktos posiada jakies linki do stron z porownaniami roznych kontrolerow ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem jeszcze o jednym pytaniu. Czy i o ile (mniej wiecej) wzrosnie transfer miedzy pamiecia a twardym(i) dyskiem(i) po zastosowaniu Raid 0 ? Czy ktos wie ile wynosi przepustowosc kanalu od kontrolera Raid (PCI) do pamieci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toms pozwole sobie :) dolaczyc male pytanko do Twojego tematu, mianowicie na Tomsie napisane jest ze raid 0 to bardziej ryzykowna konfiguracja, mi sie wydaje ze szansa na padniecie dysku jest takasama w raid 0 jak np w ide na ata 100 mam racje ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat bylem przy tym fragmencie artykulu na Tom's Hardware... (wyjasniem, ze moj nick i nazwa tej strony jest czysto przypadkowa) i zrozimialem z tego, ze to wynika ze sposobu zapisu. Odbywa sie on nieco inaczej niz bez Raida 0 - paczkami na kazdy dysk cyklicznie. Chodzi o stwierdzenie "Wystarczy jedno, jedyne uszkodzenie, aby wszystkie dane poszły w powietrze." - czy to znaczy, ze jezeli jeden dysk sie mi uszkodzi (nie bedzie sie dalo odczytac lub bedzie blednie odczytywanna jedna paczka danych na nim zapisana) i powiedzmy bedzie to jakis plik A to czy pozostale pliki tez sie uszkodza ? Bo tak z tego wynika. W innym artykule na THG, cytuje: "(...) Jeżeli uszkodzeniu ulegnie choćby jeden z tych dysków, utracone zostaną wszystkie dane. "

 

 

Odpowiadam tez na swoje pytanie :D . Maksymalne tempo przesylu danych:

- ATA100 : 100 MB/s

- PCI : 266 MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm moze jeszcze ktos sie wypowie, ale IMHO trzeba sie troszke postarc zeby uszkodzic dane na dysku.

ps. fajny lol w tym topicu - toms (tomek), tomko (tomek) i RS ( tez tomek) ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toms pozwole sobie :) dolaczyc male pytanko do Twojego tematu, mianowicie na Tomsie napisane jest ze raid 0 to bardziej ryzykowna konfiguracja, mi sie wydaje ze szansa na padniecie dysku jest takasama w raid 0 jak np w ide na ata 100 mam racje ???

Prawdopodobieństwo awarii w RAID 0 jest dwa razy wyższe.

 

Wystarczy, że padnie któryś z dysków (pierwszy lub drugi) i całe dane trafia szlag.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm moze jeszcze ktos sie wypowie, ale  IMHO trzeba sie troszke postarc zeby uszkodzic dane na dysku.  

ps. fajny lol w tym topicu - toms (tomek), tomko (tomek) i RS ( tez tomek) ;P

Prawdopodobienstwo utraty danych jest 2x wyższe... Pojemność wzrasta 2-krotne, szybkość ok 1,5.

ps. Też jestem Tomek :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm moze jeszcze ktos sie wypowie, ale  IMHO trzeba sie troszke postarc zeby uszkodzic dane na dysku.  

ps. fajny lol w tym topicu - toms (tomek), tomko (tomek) i RS ( tez tomek) ;P

Prawdopodobienstwo utraty danych jest 2x wyższe... Pojemność wzrasta 2-krotne, szybkość ok 1,5.

ps. Też jestem Tomek :wink:

chyba nawet więcej niż 1,5x

http://www.tomshardware.pl/storage/2002083...e_raid2-07.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mysle ze jesli Toms chce sobie stworzyc RAIDA to chyba zalezy mu na wiekszej wydajnosci. Z ta awaryjnoscia to macie racje , ale nie znaczy to ze dysk podpiety akurat pod RAIDA bedzie od razu szybciej sie psul.

RAID-0 (Stripping) - daje niezlego kopa ale nie ma takiego bezpieczenstwa

RAID-1 (Mirroring) - super bezpieczenstwo ale traci sie pojemnosc (np mamy dwa dyski - dajmy na to 40 GB i 80 GB to koncowa pojemnosc i tak bedzie jak wielkosc najmniejszego dysku czyli 40)

 

W odpowiedzi na pytanie z posta - Sam mam dwie Barracudy IV i V - 80 GB na kontrolerze Highpoint HPT-370 ATA 100/Raid w trybie 0 i wszystko dziala rewelacyjnie szybko. Jesty tylko problem jesli by sie chcialo przeniesc dysk do kogos. Mam jeszcze dodatkowe 40 GB wiec nie ma problemu.

Za kontroler dalem smieszne 95 zl ale jakies 2 lata temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dodac ze w trybie RAID-0 oczywiscie pojemnosc dysku jest dwukrotna wielkoscia najmniejszego w sytemie. A szybkosc wzrasta praktycznie dwukrotnie bo oba dyski zapisuja po polowie (oczywiscie jesli sa polaczone na osobne kanaly Master)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mysle ze jesli Toms chce sobie stworzyc RAIDA to chyba zalezy mu na wiekszej wydajnosci. Z ta awaryjnoscia to macie racje , ale nie znaczy to ze dysk podpiety akurat pod RAIDA bedzie od razu szybciej sie psul.

RAID-0 (Stripping) - daje niezlego kopa ale nie ma takiego bezpieczenstwa

RAID-1 (Mirroring) - super bezpieczenstwo ale traci sie pojemnosc (np mamy dwa dyski - dajmy na to 40 GB i 80 GB to koncowa pojemnosc i tak bedzie jak wielkosc najmniejszego dysku czyli 40)

 

W odpowiedzi na pytanie z posta - Sam mam dwie Barracudy IV i V - 80 GB na kontrolerze Highpoint HPT-370 ATA 100/Raid w trybie 0 i wszystko dziala rewelacyjnie szybko. Jesty tylko problem jesli by sie chcialo przeniesc dysk do kogos. Mam jeszcze dodatkowe 40 GB wiec nie ma problemu.

Za kontroler dalem smieszne 95 zl ale jakies 2 lata temu.

Jak widać z podpisu, myślę o RAID'zie. Widzę, że masz dwa dyski o tej samej pojemności ale nie te same modele. Nic się przez to pieprzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać z podpisu, myślę o RAID'zie. Widzę, że masz dwa dyski o tej samej pojemności ale nie te same modele. Nic się przez to pieprzy?

 

Nie mam zadnych problemow. Wczesniej mialem 80 i 60 i tez dzialalo. Ale jesli juz kupujesz dwa nowe dyski to mozesz ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> dwa identyczne - przynajmniej bedziesz mial komfort psychiczny :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zadnych problemow. Wczesniej mialem 80 i 60 i tez dzialalo. Ale jesli juz kupujesz dwa nowe dyski to mozesz ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> dwa identyczne - przynajmniej bedziesz mial komfort psychiczny :)

Pozdrawiam

co do kupowania to najlepiej żeby były modele identyczne ale innych serii - ja sie wyleczyłem z raid'a chyba z 3 lata temu dzieki genialnym dyskom IBM - dwa razy padła mi macierz RAID0 - i dwa razy 60GB poszło w kosmos - taki urok pracy na RAID0 - jeżeli chcesz łączyć dwa dyski w RAID0 a potem dzielić je na partycje to nie ma sensu - jedynie opłaca sie RAID0 i 1 partycja - najszybciej działa - inaczej (więcej partycji) opłaca sie bardziej każdy z dysków podzielic osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...