Skocz do zawartości
surix

Geforce Fx 5900 / U / Xt / 5950 U

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Łukasz Tkacz

Niestety na każdą kartę przyjdzie kiedyś czas..... Mimo to warto zapamiętać jak była dobra i czy nastęnej uda się być tak dobrą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to dołączyłem do klubu właścicieli fx 5900. Pewnie nie jestem pierwszym który zwodował tę grafikę, ale ....... nie wiem czy wcześniej ktoś wpadł na pomysł aby jako podstawę bloku wykorzystać miedzianą podstawę z silencera. Ja właśnie zrobiłem w ten sposób. Tuż po kupnie zastanawiałem się nad zostawieniem tego chłodzenia, ale trochę wkurzało mnie to terkotanie turbinki. Przy braku wentylatora na procesorze jest to trochę dokuczliwe. Wszystko to przeważyło za tym aby wprowadzić mój plan w życie.

 

Sam pomysł zrodził z faktu że grafikę kupiłem razem z tym chłodzeniem. Początkowo myślałem nawet nad tym aby sprzedać tego silencera, ale jak zobaczyłem ceny na allegro oscylujące w okolicy 20 zł to dałem sobie spokój. Z drugiej strony wiadomo .... szkoda żeby marnowało się to coś w domu, więc wpadła mi do głowy myśl aby wykorzystać miedziany spód jako odbiornik ciepła miedzy grafiką a blokiem. Oczywistym plusem takiego chłodzenia jest to że również pamięci byłby chłodzone przez blok wodny.

 

Jedynym problemem jaki napotkałem to pozbawienie silencera aluminiowego radiatora. 15 minut zabawy kombinerkami rozwiązało tę zagadkę, żeberko po żeberku wyrwałem wszystkie blaszki. Oczywiście potem trzeba było zeszlifować resztkę lutów.

 

Do tak przygotowanej, gołej blachy przykręciłem blok od Mate (jeden z jego wierconych ... bodaj MEV-1 – czyli wiercony ekonomiczny).

 

Na koniec pozostało przykręcenie całości do grafiki ... tu już nie było problemu bo wykorzystałem oryginalne kołki mocujące jakie dostarczane z silencerem.

 

A jaki jest finał ... wiadomo błoga cisza :). Jak znajdę chwilkę to sprawdzę jakie da to rezultaty w 3d, ale to potem. Na razie zaobserwowałem zmniejszenie się temperatury w pulpicie ... z 32’C na 29’C.

 

Pozdrawiam.

 

PS.

 

Swoją drogą to mój patent z wykorzystaniem podstawy z silencera jest do wykorzystania na innych kartach graficznych. Jedyną przeszkodą może być to że silencer na inne karty graficzne ma normalną cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Który silencer pasuje do fx'a 5900 ?

 

2) Witamy w gronie userów 5900 ! :-)

 

3) Bardzo ciekawy pomysł z tym modem silencera ;)

 

1) Oczywście mówię o wersji na 5900 XT, pasuje silencer nv3, o taki jak w tej aukcji:

 

http://allegro.pl/item102038155_arctic_coo..._fx5900_xt.html

 

2) Jak grafa nie padnie .. tfu ... tfu ... to zostanę całkiem długo. Generalnie to gram coraz mniej a jesli już to raczej w starocie, więc myślę że na tej karcie zasiedzę się na całkiem długi okres.

 

3) Właśnie przetestowałem jak sprawuje się pod obciążeniem no i ... po podkręceniu core na 560 oraz mem na 960 temperatura oscyluje w okolic 35-36'C. Myślę że całkiem sympatycznie :). Jak będę miecz chwilkę to zrobię zdjęcie tego moda :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłeś rdzeń na 560?Robiłeś v-moda GPU?Bo bez v-moda to nie wierze mam 5900XT i rdzen bez v-moda max 530, zresztą u innych użytkowników górna granica o/c jest podobna.No i tez mam WC na GPU.

Ale pomysł z silencerem jest super ze wzgledu na chłodzenie pamięci.Ja mam na ramach Pentagramy i jest spoko pamięci idą na co dzień 950,ciekawe ile by było gdybym zrobił coś podobnego :blink: .Chociaz moze gra nie jest warta świeczki.

Edytowane przez Adam35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręciłeś rdzeń na 560?Robiłeś v-moda GPU?Bo bez v-moda to nie wierze mam 5900XT i rdzen bez v-moda max 530, zresztą u innych użytkowników górna granica o/c jest podobna.No i tez mam WC na GPU.

Ale pomysł z silencerem jest super ze wzgledu na chłodzenie pamięci.Ja mam na ramach Pentagramy i jest spoko pamięci idą na co dzień 950,ciekawe ile by było gdybym zrobił coś podobnego :blink: .Chociaz moze gra nie jest warta świeczki.

 

Tak bez Vmoda ... na razie sprawdzałem jedynie w 3marku2001 więc nie wiem czy nie pojawią się artefakty :).

 

Silencer tak jak pisałem kosztuje ok 20 zł więc nie jest to droga impreza :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jeszcze jedno,w jaki sposób silencer styka sie z pamieciami bo rdzeń jest troche wyżej niż pamięci,rozumiem że są to jakieś podkładki tylko nie wiem z czego są zrobione czy to dobrze przewodzi ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jeszcze jedno,w jaki sposób silencer styka sie z pamieciami bo rdzeń jest troche wyżej niż pamięci,rozumiem że są to jakieś podkładki tylko nie wiem z czego są zrobione czy to dobrze przewodzi ciepło.

Podkładki są z miedzi i są przylutowane do głównej blaszki stykającej się z rdzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkładki są z miedzi i są przylutowane do głównej blaszki stykającej się z rdzeniem.

To zalezy jaka rewizja tego silencera- Rev.1 mial tak jak Twoj a Rev. 2 dziadowskie gumki (silokonowe..?) wypelniajace luke miedzy podstawa silencera a pamieciam. Co do tego core na 560MHz-jest to mozliwe, sam moge ustawiac u siebie 550MHz i przechodzi wszystkie testy-mam na codzien ustawiony rdzen na 500MHz bo w lecie chlodzenie nie wyrabia, na wodzie pewnie byloby dobrze. Pozdro! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jaka rewizja tego silencera- Rev.1 mial tak jak Twoj a Rev. 2 dziadowskie gumki (silokonowe..?) wypelniajace luke miedzy podstawa silencera a pamieciam.

Kurcze to faktycznie lipa :/. Czyli jeśli już brać to tylko wersję 1. Ja powiem szczerze że nie wiem jakie rev. mam bo chłodzenie otrzymałem bez opakowania a ponoć tylko tam mozna to sprawdzić. Szukałem na tej plastykowej obudowie ale tam ne ma oznaczeń.

 

Dziś zrobiłem jeszcze testy 3dmarka2003 - wynik to 6400, czyli w sumie chyba całkiem znośny (reszta sprzetu taka jak w podpisie). Na identycznej konfiguracji z kartą gf6600 (trochę wykręconą) miałem coś ok 6700 pkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie moge od razu zmieniac bios na moim 5900xt gigabyte na bios do 5950 ultra bez zmiany chłodzenia i radiatorów na pamięci? Skad mam ściagnąc ten BIOS i jakim programem zflashować. Mógłby ktoś wogóle dać mi instrukcje flashowania ale nie ogólną tylko taką odnoszącą się do flashowania właśnie tej karty. Mam pamieći chyba 2.8 ns to jest jakaś przeszkoda ? Prosze o wyrozumiałośc ale nigdy nie zmieniałem BIOSu :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie moge od razu zmieniac bios na moim 5900xt gigabyte na bios do 5950 ultra bez zmiany chłodzenia i radiatorów na pamięci? Skad mam ściagnąc ten BIOS i jakim programem zflashować. Mógłby ktoś wogóle dać mi instrukcje flashowania ale nie ogólną tylko taką odnoszącą się do flashowania właśnie tej karty. Mam pamieći chyba 2.8 ns to jest jakaś przeszkoda ? Prosze o wyrozumiałośc ale nigdy nie zmieniałem BIOSu :?

Było wiele opini że nie opłaca się zmieniać biosu od 5950ultra, kiepskie timingi na pamięciach i ogólnie kicha :? lepiej zapodaj karcie jakiś dobry modyfikowany bios, bedziesz miał lepszą wydajność :)

Edytowane przez surix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było wiele opini że nie opłaca się zmieniać biosu od 5950ultra, kiepskie timingi na pamięciach i ogólnie kicha :? lepiej zapodaj karcie jakiś dobry modyfikowany bios, bedziesz miał lepszą wydajność :)

Aha nie wiedziałem, dzięki. Skąd mam wziąśc taki zmodyfikowany BIOS?

@SuchyJastrzab MHz5900_0.03.rar - do czego to jest ? :?

PS. Dzięki za linki

Edytowane przez Vieri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kilka zdjęć z mojej modyfikacji silencer + WC.

 

Na pierwszym zdjęciu kanapka, spód silencera + blok wodny (jak pisałem wcześniej jest jeden z wierconych bloków od mate.

 

 

Dołączona grafika

 

 

Drugie i trzecie zdjęcie to widok na kanapkę przykręconą do karty. Do wszystkich estetów ... wiem że nie jest pięknie, ale być nie musi. Obudowa zamknięta więc i tak niczego nie widać, a chłodzenie w 100 % spełnia swoje zadanie :).

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kilka zdjęć z mojej modyfikacji silencer + WC.

(...)

He he he no na prawde jestem dla Ciebie pelen podziwu :) ladnie to wykombinowales, pozdrawiam!!

 

PS. Rozwiazalem swoj problem z obrazem. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he he no na prawde jestem dla Ciebie pelen podziwu :) ladnie to wykombinowales, pozdrawiam!!

 

PS. Rozwiazalem swoj problem z obrazem. :lol2:

Co ciekawe jak poprawiłem ułożenie pasty to wzrosły nieznacznie możliwości oc do 570 na core i 970 na pamięci :).

 

Ps.

 

Jakie jest standardowe napięcie dla chipa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe jak poprawiłem ułożenie pasty to wzrosły nieznacznie możliwości oc do 570 na core i 970 na pamięci :).

 

Ps.

 

Jakie jest standardowe napięcie dla chipa?

1.4V dla 5900 XT 1.5V dla pelnego 5900/5900Ultra oraz 1.6V dla 5950Ultra. Pozdrawiam! :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kilka zdjęć z mojej modyfikacji silencer + WC.

 

Na pierwszym zdjęciu kanapka, spód silencera + blok wodny (jak pisałem wcześniej jest jeden z wierconych bloków od mate.

Dołączona grafika

 

 

Drugie i trzecie zdjęcie to widok na kanapkę przykręconą do karty. Do wszystkich estetów ... wiem że nie jest pięknie, ale być nie musi. Obudowa zamknięta więc i tak niczego nie widać, a chłodzenie w 100 % spełnia swoje zadanie :).

 

Pozdrawiam.

Jakie masz temp. na tym, bo pewnie nie za wysokie :) aha i bezproblemu śmiga ci 570Mhz na GPU?? i ile było przed założeniem wc na tą karcioche

 

bo wynik naprawdę bardzo dobry

Edytowane przez surix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz temp. na tym, bo pewnie nie za wysokie :) aha i bezproblemu śmiga ci 570Mhz na GPU?? i ile było przed założeniem wc na tą karcioche

 

bo wynik naprawdę bardzo dobry

Przed założeniem to nie wiem ... praktycznie od razu na dniach, tuż po kupnie przerobiłem tego silencera.

 

A temperatury kształtują się różnie, w zależności od tego co jest uruchumione. W pulpicie w totalnym idle jest od 29 do 31'C (tu też zalezy czy procesor nie jest obciążony, bo właśnie wodę z bloku CPU dziedziczy grafika). Z tego co obserwowałem w 3dmarku2003 to przy niektórych testach maksymalna temperatura oscylowała w okolic 46'C. Pewnie jeszcze jest potencjał ukryty pod blaszką kryjącą chip, ale aż na takie modyfikacje (zdjecie blaszki) to nie mam zapału.

 

Z tym 570 Mhz to niestety wykrakałem, bo owszem grafika chodzi ale doznaje nieprzyjemnych freezów, czyli niestety maks oc to jednak 560 za to pamięci faktycznie udało się podbić na 980 Mhz ... ale to też koniec ich możlwości, wiecej nie da rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...