Skocz do zawartości
Linoge

ATI Radeon 9800 / Pro / XT cz. II

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialoby sie rzec, ze kolejna ofiara Silencera ;)

Gdybys czytal forum wiedzialbys o tym, hmm sa serwisy gdzie naprawia sie karty, zobacz w ogloszeniach na tym badz innych forach, ale czy naprawa bedzie oplacalna?

 

Sprawdz tez karte w innym kompie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że naprawa będzie nieopłacalna. :|

Tylko dziwne jest dla mnie to, ze karta chodziła na standardowych ustawieniach, najbardziej obciązającym elementem graficznym na moim monitorze był equalizer w winampie (sic!), więc nie widzę powodu dla którego miałaby zostać zabita przez chłodzenie. :mur:

Mogę się pogodzić z tym, że nie pogram już sobie w nic ciekawego na tej karcie, ale czy nie ma jakiejś opcji zablokowania części możliwości karty, tak żebym mógł na niej normalnie pracować w windzie?

Niby znam się na kompach i wiem, ze to mało możliwe, ale chciałbym wszystkie możliwości wykluczyć.

Dzięki za odpowiedzi chłopy. :)

Idę do kumpla przetestować kartę u niego, chociaż spodziewam się, że zobaczę to samo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale czy nie ma jakiejś opcji zablokowania części możliwości karty, tak żebym mógł na niej normalnie pracować w windzie?...

O ile się nie mylę to karta nie będzie siała tylko wtedy gdy nie zostaną zainstalowane sterowniki do niej- tak przynajmniej pisze większość sprzedających swoje uszkodzone karty na allegro (udając przy okazji głupa...).

 

Zdaje się marne to pocieszenie dla Ciebie i żadna przyjemność pracować na ustawieniach dla "domyślnej karty graficznej" bo pewnie karta posypie już po zainstalowaniu sterów microsofta do 9800- chyba- zresztą sprawdź- co Ci szkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanko: Da sie na 9800 PRO (R360, PCB od PRO) zrobić pencil-moda na GPU (boje sie lutowac na karcie)?

Znalazłem pencil-moda do 9800 PRO i XT na PCB od XT

 

Mam też pytanie odnosnie tego (znalazłem to w temacie o 9800se):

 

Niniejsze porady są wyłącznie dla Radka 9800PRO oraz 9800SE na PCB od PRO i rdzeniu R350. Proszę nie stosować tych wskazówek dla Radeonów na PCB XT i z rdzeniem R360 ponieważ grozi to trwałym uszkodzeniem karty.

Dobrze to rozumie? Mając 9800 PRO z R360 i PCB od PRO nie moge tego moda wykonać?

 

Edit:

Znalazłem nieco modów ołówkiem, ale nadal mnie nurtuje pytanie czy moge je wykonać mając radka z PCB od PRO i rdzeniem R360?

Edytowane przez Chemik4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem źródła głośniejszego szumu w komputerze no i padło na grafikę. Wyjąłem wyczyściłem radiator z kurzu i włożyłem z powrotem, no i się zaczęły problemy <_< . Mianowicie karta zaczęła piszczeć, ale dzieję się tak tylko gdy jest podłączony do niej kabel zasilający, gdy wyjmę kabel, pisk ustaje. Co z tym zrobić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to ja wpadnę z serią pytań :)

Kupilem 9800 pro szafirki 128/256.

Założyłem na tą grafę cooler od p3. Zrobiłem v-mody (vGPU, vDDR, vDDQ) opisane tu:

http://www.maximumoc.com./img/hardware/sap...oltage_mods.jpg

http://www.techpowerup.com/articles/overclocking/vidcard/56

Ogólnie rdzeń przy 1.7@1.93 kręci się ładnie 378@491. Gorzej jest z ramem. W opisie v-moda podane jest, że napięcia na ramach to 2.9 a ja mam 2.5. W sumie to nie problem, ale czy wie ktoś gdzie sprawdzić napięcie ddq? Bo niestety w tych v-modach nie ma. Słyszałem również że vddr bez vdqq nic nie da, jak to jest?. I jakie jest bezpieczne napięcie dla GPU i ram'u? (wiem wiem że to moje 1.7@1.93 to trochę dużo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla GPU:

VGPU

SC1175 - 10k pot between pin 18 (-IN1) and pin 20 (GND)

Default: 1.6v - 1.7v

Suggested maximum:

- Air-cooled: 1.8v

- Water-cooled: 1.90v

- Extreme-cooled: 2.00v

Dla RAM'u:

VDD

ISL6522 - 20k pot between pin 5 (FB) and pin 7 (GND)

Default: 2.9v

Suggested maximum:

- Without ramsinks: 3.2v

- With ramsinks: 3.6v

Tak z ciekawosci, masz rdzeń R350 czy R360?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemik4 thx.

Rdzeń r360 ;-). Dostał 1.95v na chłodzeniu od P3. 397@491 stable. Z tym że będzie więcej, bo to było na lipnej zasiłce, na której bez vmoda na linii 5v było 4.88, a na 12 = 11.1. Teraz napięcia są stabilne (chieftec), dodatkowo dmuchnę deltą. Jeszcze mi brak do szczęścia tylko pomiaru napięcia do vddq, jakoś się boje na ślepo, szczególnie przy moich potencjometrach:/

 

Parę fotek:

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem z działaniem grafiki.

Dostałem radeona 9800 pro na R360 który wali artefaktami. Zauważyłem że brakuje 1 elementu na PCB a dokładnie tego.

Dołączona grafika

 

 

Czy da sie to jeszcze jakoś wlutować i czy to przywróci kartę do życia ? Artefakty są nawet pod biosem takie małe kwadraciki na całym ekranie.

Dodatkowo zmierzyłem napięcie na GPU wyszło 1.73 to nie jest chyba specjalnie zły wynik ? od takiego czegoś karta nie powinna sie spalić ?

Jeżeli da się wlutować to o co mam prosić w sklepie elektronicznym i czy w ogóle jest szansa dostać odpowiedni element?

 

Niestety gwarancja odpada dawno się skończyła.

Edytowane przez Cameleeck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź ze sobą karte do sklepu elektronicznego, pokaz im czego brakuje i zapytaj czy by Ci to od razu przylutowali (jakieś 5 minut roboty).

A nuż karta znowu bedzie działac normlanie.

 

Napięcie rdzenia u tych kart wynosi 1,6-1,7 V, wiec jest OK a ciut wyższe to zazwyczaj = lepsze O/C ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślam sie, że to 'coś' nazywa sie AthlonXP 2000+ ^^

Kręcienie go na mojej płycie to tragedia (brak blokady PCI/AGP)

 

Kumpel na GF 6600 @ 550/700 (1,5V rdzeń) robi ok 6500 smarków03 na AthlonieXP 2200+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zainstalowałem najnowsze sterowniki Catalyst 7.12 i za każdym razem gdy chcę uruchomi jakąś grę lub atitoola mam: "cannot open display mode" albo "Error during Direct3d init." Zainstalowałem najnowszy DX9c z listopada, tak samo dzieje się na 7.11, 7.10, 7.9. Przed i po formacie. Jak instaluję 6.8 jest wszystko OK. Dlaczego u mnie nie działają najnowsze catalysty skoro na stronie ATI jest napisane że działają z 9800?? Które mogą by ostatnimi działającymi bo nie chce mi się po 10 razy ich instalować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zainstalowałem najnowsze sterowniki Catalyst 7.12 i za każdym razem gdy chcę uruchomi jakąś grę lub atitoola mam: "cannot open display mode" albo "Error during Direct3d init." Zainstalowałem najnowszy DX9c z listopada, tak samo dzieje się na 7.11, 7.10, 7.9. Przed i po formacie. Jak instaluję 6.8 jest wszystko OK. Dlaczego u mnie nie działają najnowsze catalysty skoro na stronie ATI jest napisane że działają z 9800?? Które mogą by ostatnimi działającymi bo nie chce mi się po 10 razy ich instalować?

Mam to samo !

 

Karta to oryginalna ATI Radeon 9800XT.

 

Instalowalem Cat 7.12 i 7.11 - na nich nie dziala zadna gierka (procz Baldurs Gate, haha) i zaden 3DMark.

Testowalem na DirectX zarowno z czerwca 2007 jak i sierpnia 2007 - bez różnicy.

 

Na Catalystach 6.12 wszystko chodzi super i sie nie wywala.

 

Ale przeciez nowych gierek jak Crysis czy UT3 nalezy wgrac mozliwie najnowsze stery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem niektóre stery i jeszcze na Catalystach 7.4 u mnie wszystko działa, testowałem ich parę, ale więcej już się mi nie chciało resetować i sprawdzać więc zatrzymałem się na 7.4.

 

Ostatnio włączyłem sobie pierwsze Grand Theft Auto i gra strasznie się tnie! Jak miałem nVidię GTA 1 chodziło jak burza, ktos wie czego to wina że ta gieka 2D tak wolno dziala?

Zauwazyłem też że w pierwszym C&C Tiberian Sun mam małe spadki wydajności. Czy to wina jakiś ustawień czy po prostu Radeony 9800 tak mają? Podobnie na Catalystach 6.8. System czysty.

Edytowane przez Pawelek69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem niektóre stery i jeszcze na Catalystach 7.4

Działa z 7.8 - z 7.9 już nie działa.

No to mamy rozwiązanie problemu.

Zapewne AMD/ATI celowo zablokowało nowsze sterty, aby ludzie kupowali na nowe karty.

A jesli ktos nie gra w Crysisa albo UT3, to mu karta lepsza od Radka9800 wogole nie jest potrzebna.

Może sa jakies tricki, aby to obejsc...

Edytowane przez galaxian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam kilka pytan odnosnie AIW 9800Pro, ale moze zaczne najpierw od przedstawienia samej karty:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Model to Club3D All In Wonder Radeon 9800Pro o podobnych parametrach do tej grafiki.

 

 

1) Wiatrak na niej jest obecnie najglosniejszym elementem mojego zestawu. On po prostu musi odejsc :) Co doradzacie zeby tam wstawic? Sa wiatraczki dedykowane do tej grafiki o takim rozmiarze? Jesli nie, to jakie parametry powinno miec smigielko zeby nie przysparzalo mnie o ataki niepohamowanej agresji ale nie zjaralo mi tez grafy?

 

2) Czy jest mozliwosc zainstalowania na tym modelu ktoregos dedykowanego chlodzenia, jak np. ten silencer lub inne? I czy jest to chlodzenie bezpieczne? Od wersji tasmowej moja grafika rozni sie tym, ze posiada dodatkowe radiatory na pamieciach z obydwu stron karty.

 

3) Grafika nigdy nie byla krecona. Everest pokazuje rdzen r350. Oplaca sie cokolwiek krecic, czy tylko ukroce jej zywot? I jakie powinienem przedsiewziac kroki aby cokolwiek podkrecic? Z tego co tu wyczytalem, rdzen r350 nie ma czujnika temperatury...

 

4) Z ktorej linii napiecia zasilacza ta grafika czerpie najwiecej? 5V czy 12V?

 

5) Czy jest jakas grafika do 200zl pod PCI-E ktora w koncu dorowna mojej? ;)

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Najlepszym wyjściem było by założenie radiatora od CPU i na to jakiś duży wolnoobrotowy wentyl. Póki co możesz rozebrać wiatraczek i przesmarować olejem. Powinno pomóc na jakiś czas.

2) Nie wiem, czy ten silencer będzie pasował (czy tuner nie zawadzi).

3) Lekkie OC napewno nie zaszkodzi.

4) hmm... sam chciałbym wiedzieć.

5) No pewnie. Choćby Radeon x800 GTO. Niedawno kupiłem kumplowi za 120 zł. Na jego dość słabej maszynie robi 10000 punktów w 3D Marku03. Tyle, że jest to wersja bez tunera :(

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) pomysle nad tym, chociaz srednio mi sie widzi zdejmowanie tego radiatora :/ nieco malo sympatycznie zrobione jest mocowanie. ale przesmarowanie pasta i zmiana na wiekszy radiator/inne smiglo mogloby tu pomoc. tylko jak wtedy sprawdzic nominalne parametry pracy? innaczej mowiac - skad mam wiedziec ze karta sie nie przegrzewa skoro nie ma czujnika? :/

 

2) wyglada na to ze nie bedzie pasowal

 

3) pewnie nie zaszkodzi, ale patrz pkt 1...

 

4) podobno w glownej mierze z 5V, ale tez z 12V... sam juz nie wiem :)

 

5) Nie znalazlem tego radzia w zadnym sklepie :/ Za 120zl kupiles nowke czy uzywany? A co do tunera, to Ati dawno wycowalo sie z pakietu AIW :( A szkoda

 

6) Zauwazylem dziwna rzecz, chyba ze zaczynam cos mylic. Everest pokazuje, ze moj radek ma 4 jednostki Vertex Shader i ... 1 jednostke Pixel Shader o.O Podczas gdy w specyfikacjach chyba dowolnego 9800 pro jak wol stoi 8 jednostek pixel shader... WTF?

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwości procesora graficznego:

Karta wideo ATI Radeon 9800 XT

BIOS Version 008.015.081.000

BIOS Date 2004/01/21 10:53

Nazwa kodowa procesora graficznego R360

Numer części R360 Hynix DDR BIOS - P/N 113-A07521-104

Urządzenie PCI 1002-4E4A / 1002-0002 (Rev 00)

Liczba tranzystorów 117 milion(ów)

Technologia wykonania 0.15 um

Typ magistrali AGP 8x @ 8x

Rozmiar pamięci 128 MB

Częstotliwość taktowania układu graficznego 398 MHz (oryginalny: 398 MHz)

Częstotliwość taktowania przetwornika RAMDAC 400 MHz

Liczba potoków pikseli 8

Liczba układów zarządzania teksturami (TMU) na potok1

Liczba urządzeń cieniowania wierzchołków 4 (v2.0)

Liczba urządzeń cieniowania pikseli 8 (v2.0)

Sprzętowa obsługa DirectX DirectX v9.0

Pixel Fillrate 3184 MPikseli/sek

Texel Fillrate 3184 MTekseli/sek

 

Właściwości magistrali pamięci:

Typ magistrali DDR

Szerokość magistrali 256-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 351 MHz (DDR) (oryginalny: 351 MHz)

Efektywna częstotliwość taktowania 702 MHz

Przepustowość 21.9 GB/sek

 

Taktowanie pamięci:

CAS Latency (CL) 4T

RAS To CAS Delay (tRCD) 3T

RAS Precharge (tRP) 3T

RAS Active Time (tRAS) 8T

Row Refresh Cycle Time (tRFC) 17T

RAS To RAS Delay (tRRD) 4T

Write Recovery Time (tWR) 2T

 

 

Masz rację. Powinien posiadać 8 jednostek PS. Sprawdź najnowszym everestem. Co do temperatury to nie masz się co martwić. Możesz spokojnie wymienić radiator na jakieś "bydle" np. boxowy od AthlonaXP z tych starszych wersji (czarny). Ma on ładny kwadratowy kształt i nada się idealnie no ale tych "odważników" jest tyle, że napewno coś znajdziesz. Mocowanie tego co masz teraz jest standardowe. Wystarczy, że wyciągniesz plastikowe kołeczki i radiatorek zejdzie. Zwróć jednak uwagę na to jak są zabezpieczone przed samoistnym wypadnięciem (górna strona karty). Następnie oczyść rdzeń karty miękkim narzędziem np zapałką i przesmaruj bardzo cieniutką warstwą silikonu. Przyłóż do tego radiator i poczekaj co najmniej kilka godzin, aż silikon zwiąże (nie przekręcaj narazie karty radiatorem w dół!). Sprawdź delikatnie, czy chłodzenie nie odpadnie i zainstaluj kartę. Jeżeli wszystko dobrze zrobiłeś, to nie ma szans, żeby radiator sam odpadł, a nawet żeby go zdjąć będziesz musiał użyć dość znacznej siły (ja podważałem śrubokrętem, bo rękoma nie dałem rady odkleić). Zapuść 3D marka i kontroluj temperaturę radiatora dotykając go. Jeżeli wyraźnie parzy, znaczy że jego temperatura przekroczyła 50-60 st.C. Acha dobrze byłoby zainstalować wiatraczek!

 

Ten Radek X800 GTO za 120 zł jest oczywiście używany. AIW naprawdę szkoda.

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie, nowy everest pokazuje jak trzeba.

 

A co do fanswapa, to ta metoda jak rozumiem nie uwzglednia zadnej pasty termoprzewodzacej tylko jakis rodzaj silikonu?

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwości procesora graficznego:

Karta wideo ATI Radeon 9800 XT

Częstotliwość taktowania układu graficznego 398 MHz (oryginalny: 398 MHz)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 351 MHz (DDR) (oryginalny: 351 MHz)

Efektywna częstotliwość taktowania 702 MHz

9800XT ma taktowania 412/365(730DDR) MHz

 

Następnie oczyść rdzeń karty miękkim narzędziem np zapałką i przesmaruj bardzo cieniutką warstwą silikonu. Przyłóż do tego radiator i poczekaj co najmniej kilka godzin, aż silikon zwiąże (nie przekręcaj narazie karty radiatorem w dół!).

A nie lepiej nawiercić w nowym radiatorze dziury taka jak jest rozstaw dziur w PCB obok GPU, nagwintować je i radiator przykręcić na 2 śruby M3?

Rdzeń radze przesmarować pastą termoprzewodzącą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9800XT ma taktowania 412/365(730DDR) MHz

A nie lepiej nawiercić w nowym radiatorze dziury taka jak jest rozstaw dziur w PCB obok GPU, nagwintować je i radiator przykręcić na 2 śruby M3?

Rdzeń radze przesmarować pastą termoprzewodzącą.

Zgadza się XT ma takie jak napisałeś. Do mojego radka wgrałem bios od XT i dla bezpieczeństwa obniżyłem nieco taktowanie. Co do sposobu montażu to już jak komu wygodniej. W swoich kartach zawsze stosowałem mój i było ok (obecną kartę kupiłem z VGA Silencerem więc nic nie ruszałem). Używałem srebrnego lub czerwonego silikonu do uszczelniania głowic w silnikach. Ważne jest, żeby nałożyć bardzo cieniutką warstwę na rdzeń. Powiedzmy, że jak łepek zapałki i rozsmarować równomiernie. No ale zrobisz jak uważasz. W każdym razie zwróć uwagę, czy ramka, która otacza GPU nie jest przypadkiem wyższa od rdzenia bo podobno niektóre radki tak miały.

Edytowane przez slawex1983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...