Skocz do zawartości
Jooseeph

Chłodzenie I Wyciszanie Hdd

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mówie że są lepsze, dałem tylko przykałd, bo mam obydwa radiatorki.

Według mnie to te spire'a są zdecydowanie lepsze: są 2x wyższe, mają lepsze taśmy samoprzylepne, natomiast te axa mają taką miedzianą taśmę która się słabo klei, trzeba by ją było przyklejać czymś dodatkowym.

 

Moim zdaniem lepsze są te niebieskie spire'y, cenowo i technicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam witam

No ja szykuje sie na wymiane moich poczciwych, halasliwych, goracych i troche ciasnych twardzieli WD 40 i 80GB na jakas 250tke. Nie bede nawet pytac jaki brac bo kazdy mowi co innego tak ze wezme albo samsunga ze wzgl. na pochwaly na forum, lub seagate'a ze wzgl. na dluuga gwarancje. No ale ja i tak nie tym.

 

LINK

Oto moja buda. I juz sie nastawiam na to ze konieczne bedzie wyciszenie i chlodzenie przyszlego twardziela. Co do chlodzenia to fander sie spisuje rewelka. Teraz mam 33*C i 35*C wg. Everesta. Sek w wyciszeniu. No bo co moge wymyslic zeby pasowalo do zatok 3.5"? Nie chcialbym montowac w 5.25" ze wzgl. na fanderka ktory mi tam ladnie pracuje i grafike tez dopieszcza. Co radzicie? Musialbym kroic bude?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bałagan (JOKE)

 

Ja kiedyś zrobiłem tak, że wywaliłem te zatoki 3,5', a dysk leżał sobie spokojnie na gąbce a przed nim wentylek 120mm, w wyciszeniu pomogło i chłodziło też dobrze!

Tylko jak często przenosisz kompa, albo narażony jest na jakieś kopnięcia itp. to nie jest to rozwiązanie dla ciebie.

 

 

W taki sposób jak ty proponujesz ciężko będzie bo dysk ciasno siedzi między blachami i przenosi wibracje na całą budę i nie bardzo jest tam cokolwiek upchać co by pochłaniało drgania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No staram sie otrzymywac porzadek. Aczkolwiek teraz kiedy mam jeszcze audigy i drugiego twardziela to sie ciasno porobilo ze wzgl. na ta mala elastyczna Akase ATA.

 

Czyli jednak bede musial kroic? No bo ten stojak 3.5" jest solidnbie przytwierdzony. Tez myslalem o gombce, fajny patent, u mnie buda ma spokoj, nie rzuca sie nia ;) tylko ze ten stojak 3.5" nie chce mi sie ciachać. Moze sa jakies patenty na to?

 

PS. Czy twardziel moze stac pionowo?

Edytowane przez insektcc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie jst on przynitowany małymi aluminiowymi nitami, bodajże ośmioma.

Najprościej było by je rozwiercić, ale szczypcami do cięcia też by poszły.

 

(ps)

Różne są zdania na ten temat, według mnie lepiej niech leży tak jak zaleca producent, etykietą do góry

Edytowane przez J.O.H.N.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie sa nity. A 5.25" beda sie trzymac sa do ffrontu przymocowane nitami.

 

No ja mialem kompa na poziomo kiedys i tam byly 2 doki na HDD gdzie ustawiac trzeba bylo pionowo.

 

Aha jeszcze mam takie pytanko. Czy inzynierowie sa tacy niedomysli czy to moze ja. Mianowicie chodzi mi o kable ATA. A dokladnie to o kombinacie i obracanie wtyczek o 180stopni zeby byly "ząbkiem" do góry. Tak np. moja akasa musi byc tak poskrecana zeby pasowaly wtyki... A jakby nie moglo byc tak zeby poprostu zabek byl po drugiej stronie... Hmmm najlepiej dam potem fote bo moge mowic nie jasno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazlem fajnie zrobione chlodzenie kolesia z forum: http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=183917&hl= i ma na nich ciekawe radiatorki, jak myslicie co by lepiej ustabilizowalo mi temp te jego:

 

http://forum.purepc.pl/index.php?act=Attac...pe=post&id=4471 , link do aukcji: http://www.allegro.pl/item99189813_radiato...iowy_a4463.html

 

czy te:

http://www.allegro.pl/item97175092__uniwer...zy_mosfety.html

 

wydaje mi sie ze te 1 :) jeszcze by mozna bylo tasma 3M połączyc..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zrobisz to potem zapodaj fotki jak to ci wyszlo :)

pewnie ze zapodam fotki, ale to dopiero pewnie za 2 tyg bo czasu brak

 

 

a co do radiatorkow to mam i te Spire'a i te firmy AXA, polecam Spire bo maja wyzsze listki i to znacznie wyzsze, ja stosuje takie na pamieciach i sprawuja sie naprawde niezle

 

tak wogole to dysk jako tako sie mocno nie grzeje, cieplo glownie oddaje przez boki, dlatego ochlodzenie ich w minimalny sposob da dobre efekty, dysk podnosi swoja temp dopiero po dluzszym czasie gdy nie ma jak oddac ciepla, a gdy juz podniesie sie jego temp tak do ok 50*C to dlugo ja oddaje przez duza pojemnosc cieplna metali innych niz aluminium (boki i spod jest z Al, gora to jakis metal zelazny), dlatego czesto przylepianie radiatorow do gornej pokrywy wiekszych da gorszy efekt niz przyczepianie mniejszych do samych bokow, na gore lepiej walnac mate wycszajaca , na spod zreszta tez, i wlasnie to ja zamierzam zrobic

ufff

Edytowane przez wspac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gumka od majtek :D taka troche szersza, zawiazana tak, ze jej nei widac jak stoi normlanie komp :) sprawdza sie w 1000%, gwarantuje. jestem maniakiem ciszy ;] wyglad sie nie liczy...

 

@insektcc, przypatrz sie, obroc glowe, tam duzo widac, naprawde ;]

 

lepsze foty beda w weekend jak calosc bede rozbieral

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zdjęcia do mojego chlodzenia hdd:

 

tak wygląda z bliska,

Dołączona grafika

 

 

 

a tak w układzie

Dołączona grafika

 

 

 

 

Jak widać, nie jest zbyt odkrywcze, nowatorskie, ale zadanie swoje spełnia, i w dodatku nic mnei nei kosztowało :wink:

 

Jako radiatory posłóżyły mi aluminiowe listwy, znalezione przypadkowo w garażu. Nie potrafiępowiedzieć od czego pochodzą...

Początkowo były białe; ja wyszlifowałem je doklanie drobnym papierem ściernym, dociąłem i przemalowałem kilkoma warstwami farbą w sprayu. Dysk leży na gąbeczce. Radiator przykręcony śrubami, po 3 z każdej strony. Na całej długości nie dolega zbyt dokladnie, mimo to pasty termo nei dawałęm pomiędzy - nei chcialem brudzić dysku...

 

Z jednej strony radiator jest węższy, gdyż stara obudowa [nie ta na zdjęciu] była węższa [180mm] i dysk+radiator sie nei mieścił (stąd lekkie zarysowania na radiatorze...).

 

Temperatury [dysk leży w tym samym miejscu, na gąbce, pod kartą grafiki cały czas]:

Bez radiatorów: 50-53*C, w stresie ~60*C

Z radiatorami [stara buda]: 40-42*C

Z radiatorami [nowa buda]: 34-36*C

 

W stresie-doklanie nei powiem.... :rolleyes: nei zdążyłęm sei przyjrzec ;]

 

Jak widać, w nowej budzie jest lepsza cyrkulacja powietrza, co za tym idzie i temp. dysku są mniejsze :wink:

Edytowane przez oskarro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tam wężyk załamany za trójnikiem!

Chłodzenie zajefajne.

Tanio, wydajnie, cicho tak trzymać

dzieki

a co do węża, to to zdjecie z wczesnej fazy napelnianai/odpowietrzanai ukladu; teraz juz sie nei zalamuje B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

narazie konstrukcja prosta, do tego dojda jeszcze radiatory, nie pytajcie jak, zobaczycie za kilka dni jak juz potne je (jest co robic jeszcze), narazie dysk wyciszony, jeszcze nie ochlodzony....

Dołączona grafika

poszlo na to cos kolo 2,5 maty twarde z allegro (po 5zl okolo chodza)...

temp to: spoczynek 36*C

stress po 15min kompiowania przemiennego meidzy partycjami oraz z innym dyskiem 43*C

pewnie by doszlo do 46*C max po godzinie czy cos, bo juz bardzo powoli rosla temp i nie chcialo mi sie czekac na ost wynik, maty juz cieple to i odbieraja cieplo, ale jeszcze zapodam szczegoly

koszt:

stary cd rom: 0zl (ew wyczaic od kogos za 2 piwa)

3 maty: 15zl (+ew koszty przesylki)

 

czyli koszty nie powinny przekraczac 25-30zl max a efekt swietny

jesli chodzi o cisze to:

nie slychac juz prawie tego chrupotania, bardzo cichutko tylko, obecnie wkurzaja mnie bardziej fander na 900obr, czy akasa amber na 1000obr, slychac natomist jeszcze lekkutki szum obr sie talerzy, ale jak zatkam do konca przod ( przy tasmach/kablach) to efekt bedzie lepszy...

polecam, szybko tanio i dobrze :)

Edytowane przez wspac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie temp dysku przed wsadzeniem do boxa?

no to zalezy, mam bude cala z alu wiec w spoczynku dysk mial 28*C, w stresie okolo 36*C

w AeroCool HB-101 mialem cos kolo 32idle, 38-40stress

wiec ogolnie tempy wyzsze, ale cisza niesamowita, dodam ze aerocool takze troche wyciszal noi nie przenosil drgan, to jego plus...

ale wole swoja cisze i troche tempy wyzsze ktore i tak uwazac mozna za najwyzej "umiarkowane"..

 

PS. widze ze dysk masz ten co ja na fotce (a tempy podaje z caviara 160gb wd1600jb se)

Edytowane przez wspac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha.. kurcze te temp mi nie odpowiadaja troszke poczekam na efekt z radiatorami, poniewaz moim glownym celem to schlodzenie dysku

 

ja rowniez mialem zrobic sobie tego boxa, mam pudlo po CDromie ale.. cos moje prace stanely z powodu braku czasu, i mala niepewnoscia iz te maty nie dadza efektu i pojdzie 30zl w bloto, moj sposob na zalozenie radiatorkow na dysk jest taki:

post-136119-1147126779_thumb.jpg

tylko ze zmniejszy to warstwe tej maty i nie wiem czy efekt bedzie dobry

 

aktualnie dysk mam na dole budy z radiatorami z zasilacza i temp w spoczynku to 29-31 stres 40 (zalezy od temp w pokoju) zdjecia sa w sygnaturce - link przy obudowie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, jesli te radiatory nie beda mialy wyprowadzenia ne zewnatrz, ponad maty (co wlasnie ja zamierzam zrobic) to niewiele dadza, sztucznie zwieksza powierzchnie styku dysku z matami, co moze spowodowac obnizenie ok max 2*C dysku ale i wolniejsze nagrzewanie sie dysku...

najlepiej oczywiscie przetestowac to samemu :), ja moge sie myslic, czekam na foty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile mat tak na oko potrzeba do zrobienia jednego "wygłuszacza" :?: (chodzi mi o te maty)

sam uzywalem tych mat i pisalem juz o nich poszlo mi okolo 2,5maty (3 trzebaby kupic)

poszukaj moze aluminiowych mat, drozsze ale i lepiej zchlodza, zalezy co jeszcze planujesz z tym robic...

 

ja tak jak mowilem, uzupelnilem kawalkami maty przy kablach od dysku w tym chlodzeniu i jedna jeszcze zboku zeby lepiej dysk trzymalo, teraz jest jeszcze ciszej, noi co dziwnego, temperatura mi spadla o okolo 4*C (chyba jest to z tym zwiazane za dalem ta mate z boku jeszcze jedna - lepszy styk dysku z matami)

 

ogolnie w kompie obecnie (3 wentyle 120mm na ok. 800obr + zasilka 120mm noi 80mm arctic cooling tc za 8zl) najbardziej drze mi sie ten arctic cooling tc 8cm za 8zl, warkocze jego lozysko ( z akasa 80mm mialem podobnie, komputer jest juz naprawde cichutki... :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kieszeń" z dyskiem włoże normalnie zamiast napędu CD więc chłodzenie może być lipne, ale planuje też zrobić coś takiego jak jest w SkyteBOX (nawiasem mówiąc chyba jest już nowa wersja) - chodzi mi tu o aluminiową blaszke która będzie odprowadzała ciepło z dysku na zewnątrz kieszeni (najpierw będzie przymocowana tylko do obudowy a w planie do rezerwuaru na H2O).

Dołączona grafika

 

A maty kupuje na spółke z kolegą - czyli 5 sztuk na 2HDD powinno starczyć :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kieszeń" z dyskiem włoże normalnie zamiast napędu CD więc chłodzenie może być lipne, ale planuje też zrobić coś takiego jak jest w SkyteBOX (nawiasem mówiąc chyba jest już nowa wersja) - chodzi mi tu o aluminiową blaszke która będzie odprowadzała ciepło z dysku na zewnątrz kieszeni (najpierw będzie przymocowana tylko do obudowy a w planie do rezerwuaru na H2O).

Dołączona grafika

 

 

 

 

 

 

 

A maty kupuje na spółke z kolegą - czyli 5 sztuk na 2HDD powinno starczyć :?:

No ja też myślałem tak to rozwiązać tylko zamiast blachy aluminiowej, do boków dysku przykręciłbym 2 heat pipe'y, a na wierzchu do nich jakiś radiator aluminiowy.

 

Ale z tym rezem to nie głupi pomysł, jak by takie 2 hp'ki włożył do reza tak żeby miały kontakt z wodą to byłby taki prosty blok wodny.

Jedyny problem to mobilność, ale to dało by się jakoś rozwiązać.

Myślałem nad tymi hp: http://www.angela.pl/index.php?action=Towa...&id_towaru=1419

Edytowane przez J.O.H.N.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego hp nie wygniesz tak jak chcesz

pozatym musiał byś mieć kilka takich i zlutować je z miedzią która by przenosiła ciepło na hp i dalej

Lutować raczej nie trzeba by było - w płytce miedzianej można by zrobić rowki + pasta termoprzewodząca (tak jak jest w wielu systemach chłodzących na karty graficzne z hp) no ale problemem może być wygięcie - dlatego lepiej chyba kawałek aluminiowej lub miedzianej blachy wygiąć tak jak pokazałem na rysunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...