Skocz do zawartości
Jooseeph

Chłodzenie I Wyciszanie Hdd

Rekomendowane odpowiedzi

Czy box od scytha ( ewentualnie samoróbka z mat i cdromu ) redukuję całkowicie hałas hdd? Seagate jest najgłośniejszą częścią mojego kompa i zastanawiam się czy inwestować w wyciszanie czy po prostu zmienić hdd ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całkowicie nie, ale na pewno będziesz zadowolony ;)

A doradzisz mi czy kupywać scytha, czy też podobny efekt wyciszenia osiągnę przy samoróbce? [;

Nie żebym oszczędzał ale gdybym kupił scytha za 130zł a potem dowiedział się że to samo osiągnąłbym kosztem 30zł to bym sie lekko wkutwił ;]

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie "samorobek" :D

 

Dwie warstwy gabki znalezionej w warsztacie, dwa kawalki blachy aluminiowej wygiete i pociete w amatorski sposob, szesc sztuk radiatorow "na pamieci" przyklejonych dookola dysku plus waiatraczek 80x80 @ 5V. Przy zamknietej budzie "cykanie" dysku jest nieslyszalne z odleglosci 1m. Bloga cisza i chlodek :)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i wygląda ładnie i wycisza jednak ja nie ma miejsca. Mam dwa dyski twarde. jeden jest na Scychte Kołeczkach (za 30zł) a na drugi już nie mam kieszeni 5,25"

 

O tyle ciekawie wygląda sprawa ze jeden dysk nie robi hałasu. dopiero dwa razem powodują takie miarowe buczenie komputera. to jakiś obłęd.

 

Nawet jak pracował i trzymałem dysk w dłoniach tak by nie dotykał obudowy komputera to tez nie było buczenia. Dopiero jak dwa razem mają wspólny ośrodek to buczą niemiłosiernie. Jak pisałem wyżej - Jeden udało mi sie trochę wyciszyć Kołeczkami gumowymi Scychte. Jednak to chyba za mało. Nadal rozchodzą sie wibracje po całym domu. (dysk na obudowę, obudowa na biurko, biurko na podłogę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem pudło scytha i jestem cholernie zadowolony ;]

Komputron jest teraz praktycznie niesłyszalny i właśnie takiego efektu oczekiwałem. Nie żałuję ani jednej złotówki.

 

Ale czy 42 w stresie to źle bardzoźle, czy też taka temp ujdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam jednotalerzową barkę, która jest cieńsza niż standardowe dyski i chciałbym ją wyciszyć, szczególnie dźwięk emitowany przez silnik. Zastanawiałem się nad boxem od Scythe, ale ten przeznaczony jest pod dyski grubsze i pewnie musiałbym bawić się w jakieś przeróbki.

 

Jeśli mam się bawić w jakieś samoróbki to pomyślałem sobie: zrobię skrzynkę bitumiczną taką jak TU. I przeglądam sobie maty na Allegro i widzę, że w swoim mieście mogę dostać coś TAKIEGO. Większość ludzików używa mat APP, myślicie że te z linka będą równie dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam jednotalerzową barkę, która jest cieńsza niż standardowe dyski i chciałbym ją wyciszyć, szczególnie dźwięk emitowany przez silnik. Zastanawiałem się nad boxem od Scythe, ale ten przeznaczony jest pod dyski grubsze i pewnie musiałbym bawić się w jakieś przeróbki.

A czemu przyszło Ci to do głowy? Wewnętrzna skrzynka u mnie nie styka się z wierzchem dysku (zarówno w Hitachi, jak i Samsunga) tylko bokami i Quiet Drive bardzo ładnie mi je chłodzi mimo to. To przede wszystkim boki dysku właśnie to ciepło oddają.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam jednotalerzową barkę, która jest cieńsza niż standardowe dyski i chciałbym ją wyciszyć, szczególnie dźwięk emitowany przez silnik. Zastanawiałem się nad boxem od Scythe, ale ten przeznaczony jest pod dyski grubsze i pewnie musiałbym bawić się w jakieś przeróbki.

Również mam taki dysk i nie było problemu.

Zamontowałem tak że wolna przestrzeń znajduję się na dole hdd, chociaż nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, soorki za takie pytania, ale nigdy tej skrzynki na oczy nie widziałem... Z tego co wiem, to tam jakieś thermalpady są w zestawie. Gdzie się je umieszcza (bo myślałem, że one służą do tego, żeby dysk miał kontakt z obudową boxa...). Bo rozumiem, że jeśli dysk jest zbyt cieńki, to te thermalpady są bezużyteczne??

 

To teraz już nie wiem czy kupować czy robić... W sumie na tych 100zł to tak mi nie zależy, pytanie tylko czy lepszy będzie taki robiony na miarę dziwoląg, czy Scythe do wyciszenia dysku.

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe jest ok, jezeli sie to polozy na gabce, albo zawiesi, a nie przykreca do obudowy. Przekrecone jest stanowczo za sztywne i przenosi wibracjie - halas.

Ale pod wzgledem wyciszania samego dzwieku pracy dysku jest calkiem skuteczne. Chociaz imo wibracje przenoszone na obudowe sa znacznie glosniejsze niz praca dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, soorki za takie pytania, ale nigdy tej skrzynki na oczy nie widziałem... Z tego co wiem, to tam jakieś thermalpady są w zestawie. Gdzie się je umieszcza (bo myślałem, że one służą do tego, żeby dysk miał kontakt z obudową boxa...). Bo rozumiem, że jeśli dysk jest zbyt cieńki, to te thermalpady są bezużyteczne??

Klyk

 

@aerial

Nie odczułem przenoszenia wibracji na obudowę.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzja tego cuda raczej entuzjastyczna. Według niej wibracje też są tłumione (btw mam takie same mocowanie napędów jak ten gość co testował to).

 

Mnie jednak cały czas martwi ta sprawa z tymi piankami termoprzewodzącymi, co wg instrukcji daje się na góre i na dół wewnętrznej puszki. Oczywiście ich rola to przenoszenie ciepła z wewnętrzenej puszki na zewnętrzną. Oczywiste jest, że w przypadku cieńszego, jednotalerzowego dysku to nie będzie działać, bo od góry lub od dołu (w zależności jak się umiejscowi tą puszkę wenętrzną względem zewnętrznej) będzie przerwa.

 

Może np. dobrym pomysłem byłoby w takiej sytuacji umieszczenie tych wkładek na górze lub na dole, a po przeciwnej stronie włożyć plasterki maty bitumicznej, które będą dociskać puszkę wewnętrzną do tych pianek po drugiej stronie, a same też powinny przewodzić ciepło (przynajmniej w większym stopniu niż powietrze).

Co Wy na to?

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste jest, że w przypadku cieńszego, jednotalerzowego dysku to nie będzie działać, bo od góry lub od dołu (w zależności jak się umiejscowi tą puszkę wenętrzną względem zewnętrznej) będzie przerwa.

Oczywiste to jest to że nie chce ci sie czytać. Myślisz że normalne dyski wchodzą na styk? Pisał Labovsky, pisałem ja. Nie ma problemu, nic nie trzeba robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam taki problem ze dyski w moim kompie są dość głośne (dość duże drgania przenosza na obudowe i same ogólnie są głośne - WD Caviar 40GB i 160GB).

Widze ze tutaj dużo różnych metod wyciszania, ja raczej wolałbym cos prostego i skutecznego. Kombinowanie garażowymi metodami jakos mnie nie bawi, wiec raczej wolałbym jakis sklepowy patent.

Myślałem zeby jakos je wyciszyć, znalazłem tego typu patenty, może nie są najtańsze ale wyglądaja ciekawie:

 

z radiatorem

 

"zwykłe"

 

Spotkaliście się z tym, jak to działa?

Jest sens, czy może sa jakies inne patenty (w ostateczności jakiś "home made"), byle by było ciszej? :?:

 

Jeszcze takie lamerskie pytanie: pozycja nie ma wpływu na żywotność dysków tzn. można je dać bokiem?

Pytam sie ponieważ na dole budy mam 2 wiatraki i teraz owiewaja dyski, tamte patenety sa na 5,25" wiec nie były by chłodzone wiatrakami. Wiec pomyślałem ze można by je ustawic bokiem w kieszeniach 3,5" (za pomocą blaszek odpowiednio wygietych je przykrecic do stelaża. Myśle nad takim patentem ponieważ w slotach 5,25" mam juz tylko 2 wolne miejsca wiec miały by ciasno i wydaje mi sie ze mogłyby sie grzac. Jak myślicie?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kit44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co najlepiej "zatrzyma rezonans"? Mam dwa dyski Samsunga w CoolerMasterze Centurionie 534 (dyski są wsuwana na "nartach") i o ile same nie wytwarzają strasznego hałasu, o tyle buda drży jak diabli.

 

Czy tak ubóstwiany Scythe Quiet Drive zapobiega drganiom?

Edytowane przez Vidi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tak ubóstwiany Scythe Quiet Drive zapobiega drganiom?

Niestety nie, trzeba zamontowac je na czyms elastycznym np. gumkach lub polozyc na gabce.

 

Ja mam dyski 2,5" do tego SQD 2,5" wiec moglem wykorzystac do tego celu gotowe rozwiazanie - konkretnie chodzi mi o Sharkoon HDD Vibe-Fixer I

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe nie przenosi drgan na obudowe pod jednym warunkiem gdy montuje sie to w dobrej obudowie a nie w puszcze obudowopodobnej . W tych ostatnich tez nie przenosi no chyba ze zakreci sie ja na 1 srubce.

Ktos napisal reszta powtarza i tak zostalo, w praktyce mimo moich staran nie udalo mi sie "nie zatrzymac rezonansu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe nie przenosi drgan na obudowe pod jednym warunkiem gdy montuje sie to w dobrej obudowie a nie w puszcze obudowopodobnej . W tych ostatnich tez nie przenosi no chyba ze zakreci sie ja na 1 srubce.

Ktos napisal reszta powtarza i tak zostalo, w praktyce mimo moich staran nie udalo mi sie "nie zatrzymac rezonansu"

Testowalem 2x Scythe Quiet Drive w obudowach Chieftec Dragon oraz Stacker 832, dyski Samsung. Moze po prostu mamy inne pojecie rezonansu..

 

A czy jest możliwe połączenie czegoś "anty-wibracyjnego" z "wyciszającym" na dyskach 3,5"?

Z moich doswiadczen wynika, ze przy dyskach 3,5 polaczenie tych dwoch rzeczy wymaga samorobek (np. wspomnianych gumek). Wlasciwie pomijajc "HDD Vibe-Fixer I" nie ma na rynku dzialajacego pochlaniacza drgan..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja umieściłem jednotalerzową barkę w Scythe. Mam obudowę chiefteca LCX wykonaną z 1mm blachy stalowej (buda waży ok 15kg i jest raczej sztywna i stabilna). I co? Na drgnia i rezonans Scythe nie pomaga. Trzeba umiścić całą skrzynkę na gumkach od gaci albo stosować inne kombinacje. Liczyłem na więcej <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę że u mnie żadne drgania do tej pory nie występują.

Codegen--->8 śrubek z kompletu i zero drgań.

Enlight---> sanki i zero drgań.

Antec--->sanki i zero drgań.

 

I jestem mocno wyczulony na tego typu rzeczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne wytłumaczenie, jakie mi do głowy przychodzi, jest takie, że jak ktoś ma wibrujący dysk to mu Scythe nia pomoże. Ale jak dysk jest ok, albo wibruje nieznacznie, umieszczenie go tam może wytłumi wibracje... Bo do licha, cudów nie ma: to tylko kawał blachy i trochę gąbki - nie ma szans, żeby jednym się trafiła lepsza wersja (tłumiąca) a drugim gorsza (tak jak np. w przypadku twardych dysków czy innego sprzętu o zaawansowanej konstrukcji, gdzie o powtarzalność jest trudniej).

 

EDIT:

Żeby była jasność: ja nie mówię o "drganiach", mi nie wibruje buda niczym membrna głośnika niskotonowego czy wykończenia/tapicerka samochodu, który jeździł parę lat po polskich drogach... Po prostu, po dotknięciu ręką budy czuć, że w środku znajdują się jakieś mechaniczne elementy. Po umieszczeniu scythe poza budą już tego nie czuć. A jeśli chodzi o akustykę to przekłada się to na monotonne, buczenie na granicy słyszalności (z Scythe zamontowanym "po bożemu") lub jego brak (bez sscythe/dysku w budzie). W moim kompie (ledwo) chodzą dwa wentyle Scythe 2x120mm i wiatrak z zasilacza (delta 400). Całość jest na tyle cicha, że słyszę dźwięki jakie wydaje kineskop monitora CRT.

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...