Skocz do zawartości
Jooseeph

Chłodzenie I Wyciszanie Hdd

Rekomendowane odpowiedzi

Tez mam WD - jest to straszliwie glosny model. Wsadzilem go w bitumenboxa. Efekt - jest lepiej. Nie jest calkiem bezglosny, nie bede cie oszukiwal, natomiast dzwiek stal sie troche nizszy (co tak nie denerwuje), no i jest napewno ciszej i to znacznie. Temperatury wporzadku, chyba w ogole nie roznia sie od tego co bylo wczesniej - ale dysk ten raczej sie nie grzeje za bardzo. Dla mnie 3 kawalki maty APP twardej to jest za malo (pomimo tego, ze prawie w ogole skrawki mi nie zostaly), wiec zakladajac, ze kupisz 4 takie, po 5zl kazda, razem z przesylka wychodzi cie jakies 25zl ! Obudowe po cd masz pewno za darmo, wiec za 25 zl mozesz sobie mocno wyciszyc kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam dysk WD Caviar 80 Gb PATA wszytko bylo ok do czasu ... teraz jest to moj najglosniejszy komonent komputera. To "stukanie" towarzyszace zapisowi moglbym wytrzymac ale niemoge zniesc tego jak piszcza Lozayska/talerze).

czy jest jakis sposob na wyeliminowanie tego piszczenia (przesmarowac lozyska lol :D ) lub ma ktos tez tak i w co wlozyl swoj dysk ?

 

Pozdrawiam

Caly ten temat o tym traktuje. Eliminacja pisku to skrzynka bitumiczna (sama odizolowana w celu eliminacji drgan). Ale sam dzwiek talerze mozna ograniczyc tylko zamykajac dysk. Mozna robic cos homemade, albo nabyc np quiet drive.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam dysk WD Caviar 80 Gb PATA wszytko bylo ok do czasu ... teraz jest to moj najglosniejszy komonent komputera. To "stukanie" towarzyszace zapisowi moglbym wytrzymac ale niemoge zniesc tego jak piszcza Lozayska/talerze).

czy jest jakis sposob na wyeliminowanie tego piszczenia (przesmarowac lozyska lol :D ) lub ma ktos tez tak i w co wlozyl swoj dysk ?

 

Pozdrawiam

 

Tez mam WD - jest to straszliwie glosny model. Wsadzilem go w bitumenboxa. Efekt - jest lepiej. Nie jest calkiem bezglosny, nie bede cie oszukiwal, natomiast dzwiek stal sie troche nizszy (co tak nie denerwuje), no i jest napewno ciszej i to znacznie. Temperatury wporzadku, chyba w ogole nie roznia sie od tego co bylo wczesniej - ale dysk ten raczej sie nie grzeje za bardzo. Dla mnie 3 kawalki maty APP twardej to jest za malo (pomimo tego, ze prawie w ogole skrawki mi nie zostaly), wiec zakladajac, ze kupisz 4 takie, po 5zl kazda, razem z przesylka wychodzi cie jakies 25zl ! Obudowe po cd masz pewno za darmo, wiec za 25 zl mozesz sobie mocno wyciszyc kompa.

Ciekawe co na to pan opera, obronca i fan 'cichutkich' dyskow wdc ? :lol2:

Jak juz pisalem niedawno sam mialem westerna, wyciszalem go na wiele sposobow, ale najskuteczniejszym sposobem byla jego wymiana na inny dysk. Doplacilem do interesu 30zl a efekt bezcenny. :D

Polecam oczywiscie seagate, podobne najcichsza seria to 7200.7, potem nastepne sa minimalnie glosniejsze, ale i tak niebo a ziemia w porownaniu do 40 / 80 gb westerna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Polandmet*2

witam, czy mozna gdzies dostac srubki dlugie na jakies 10-20mm z gwintem pasujacym do tego w dyskach ? Bo tam jest jakis kretyncki gwint i nic nie pasuje do niego. A mam po bokach takie wielkie radiatory na tasmie termoprzewodzacej ale nie przykrecone bo nie mam czym. Musze miec sruby min 10mm a te z kompa sa za krotkie. Sam dariatow jest gruby na 4mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos podac linka do mat bitumicznych odpowiednio twardych i miekkich? Bo tych co sa na allegro to niezbyt idzie poznac czy sa twarde czy miekkie? Chyba tez musze zsandwiczować mojego Samca 250 giga :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos podac linka do mat bitumicznych odpowiednio twardych i miekkich? Bo tych co sa na allegro to niezbyt idzie poznac czy sa twarde czy miekkie? Chyba tez musze zsandwiczować mojego Samca 250 giga :D

Armaflexem go:]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodzi na to ze scythe quiet drive nie ma konkurencji wsrod markowych produktow? musze cos zrobic z moimi raptorami, chrobotanie jest niemilosiernie glosne, homemade odpada jak dla mnie, poza tym dyski grzeja sie mocno i musze je chlodzic.

2x scythe rozwiaze sprawe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Armaflexem go:]

Tia i usmaze go :P

 

@sobih >> nie ma nic innego na rynku oprocz Scythe'a, ale to strasznie drogie :D, z tego co pisza na necie to calkiem udany produkt, ale za 2x130 ziko to chyba wolalbym sam troche pokombinowac.

Edytowane przez ent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia i usmaze go :P

 

@sobih >> nie ma nic innego na rynku oprocz Scythe'a, ale to strasznie drogie :D, z tego co pisza na necie to calkiem udany produkt, ale za 2x130 ziko to chyba wolalbym sam troche pokombinowac.

tym wiekszy problem ze mam wiecej dyskow niz te 2 raptory :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest dobre chłodzonko to co mam w podpise silentmaxx rev. 2.0 tyle ze kosztuje naprawde duze pieniadze 180zł sztuka ale wg. mnie warto bo efekt jest zamierzony spadek temepratur z 50 stopni do 25-30 stopni C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest dobre chłodzonko to co mam w podpise silentmaxx rev. 2.0 tyle ze kosztuje naprawde duze pieniadze 180zł sztuka ale wg. mnie warto bo efekt jest zamierzony spadek temepratur z 50 stopni do 25-30 stopni C

Ale nie mogles miec 50 przy nawiewie z Kama Bay. Dopiero polaczenie 2xSilentmaxx + Kama Bay (przy jakich obrotach) spadlo do 25-30C :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze nie miałem szyn ( do zatoki 5.25 ) a wiec lipa z załozeniem a jak zauwazyłem zatoki w cenie prawie 100 zł :/ to pomyslałem ze to nie ma sensu :/ a miałem potrzebe je ochłodzic :D wiec wiadomo dalczego na silent maxxy wypadło :D ale naprawde fajne chłodznoko ciezko sie zakłada ale efekt oczekiwny :D

 

aha 800obr/min (co niby daje 12,8 dB)narazie to zagłusza to zasilacz i Box-owa suszara w przed pokoju stoi ninja wiec musze troche pomierzyc ale to dopiero bedei mierzył dzis koło 19-20 :P bo wczesniej mi sie nie bedzie chciało kompa rozbierac :D

Edytowane przez orlontko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś, na jakiś fotkach widziałem dyski pozawieszane na różnych "wynalazkach", gumki itd. na kilku z nich od dysku szedł jakiś kabel, wydaje mi się że było to uziemienie dysku.

potrzebne jest coś takiego ?? bo np. w kieszeniach dyski są przykręcone do plastiku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam wasz temat i zaciekawil mnie pomysl z matami bitumicznymi do wygluszenia dysku.

Problemem staje sie wtedy temp. dysku w takim piekarniku ;)

 

Wpadlem na jeden pomysl, ciekawi mnie czy ktos juz moze probowal.

Otoz mozna by miedzy dyskiem a sciana obudowy cdromu wsadzic kawalek plaskownika np. aluminiowego,

tak aby dysk poprzez boczne sciany oddawal cieplo na zewnatrz.

Troche wiecej wycinania by bylo aby szczelnie maty ulozyc, ale mysle ze efekt moglby byc zadowalajacy.

Cisza i chlodzenie, na grafikach pokazalem o co mi chodzi:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Co sadzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam zrobione coś w rodzaju co zaprezentował SKRYTOBOJCA.

 

Dysk jest w pudełku zrobionym z dwóch ceowników z blachy 2mm AL - dysk w jeden ceownik i to włozone w drugi ceownik.

To jest oklejone dwoma warstwami mat bitumicznych.

Nastepnie jest zrobione z większych ceowników wieksze pudełko.

To większe pudełko jest wyklejone od środka matami bitumicznymi.

Zamiast pakazanego na rysunki płaskownika AL mam tam kilka warst mat.

W takie wyklejone pudełko jest wciśnięte to małe pudełko i całość zamknieta większym ceownikiem z blachy 2mm AL.

Nastepnie całośc jest oklejona 2 warstwami mat bitumicznych.

Efekt:

Dysk ucichł.

Temperatury- no właśnie - są niższe niz dysk leżał luzem na gąbce - jak do tej pory to chyba raz czy dwa widziałem temperature pow 40*C a najczęsciej to trzyma 38*C - mam dysk 80GB Samsung.

Jutro postaram się pokazac fotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy mozliwe jest zamontowanie dysku w Scythe Quiet drive (wepchnac go droche dalej) i przed niego zamontowac Scythe Kama Bay??? ewentualnie jakos pod nim ale wtedy na 1 slot zeby na dysk wialo :)???

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy mozliwe jest zamontowanie dysku w Scythe Quiet drive (wepchnac go droche dalej) i przed niego zamontowac Scythe Kama Bay??? ewentualnie jakos pod nim ale wtedy na 1 slot zeby na dysk wialo :)???

pozdro

Wszystko zależy od Twojej obudowy i ułożenia w niej elementów. Sprawdź grubość Kama Bay i ile będzie miejsca przed Quiet Drive jak go dosuniesz maksymalnie do środka. Wot cała filozofia :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W całej tej pogoni za wyciszaniem i chłodzeniem dysków twardych, zwróćcie uwagę na to, że temperatura dysku nie może być zbyt niska, albowiem pojawia się wówczas większe prawdopodobieństwo awarii.

 

Polecam lekturę autorstwa Google:

http://216.239.37.132/papers/disk_failures.pdf

 

Mamy tutaj do czynienia z mechaniką a nie elektroniką. Ta ostatnia wymaga niskich temperatur dla dłuższej żywotności, ale mechanika w HDD potrzebuje wyższej temperatury, aby olej/smar, znajdujący się wewnątrz "twardziela", mógł uzyskać odpowiednią konsystencję i właściwości smarujące.

 

Dlatego najlepsza sytuacja to taka, gdy dysk pracuje w temperaturach 35-40 stopni Celsjusza. Taką temperaturę z reguły uzyskuje się po włożeniu dysku do obudowy Scythe QuietDrive lub do skrzynki bitumicznej.

 

Nie ma co przesadzać z niskimi temperaturami, z obkładaniem dysku radiatorami, dmuchając na niego wydajną 120-stką.

Edytowane przez FLITH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Obudowe Chiefteca BX i montaz dyskow

 

to polecam rozwiazanie, dzieki ktoremu udalo mi sie znacznie wyciszyc prace dyskow...

 

standardowo w BX dyski montuje sie w szynach plastykowych ktore wklada sie w obudowe

generalnie patent jest niezly bo b.szybko mozna wymontowac dyski i rozlozenie jest idealne

 

jednak moje samsungi (pomimo ze b.ciche) lekko przenosily wibracje na plastikowe szyny a te drgaly o metalowa obudowe ...

mozna temu jednak w b.prosty sposob zapobiec ;-)

 

wystarczy miedzy szynami a dyskiem zamonotwac SILIKONOWE wkladki (przebic wkladki tymi śrubami co wchodza w dysk) tak ze dysk opiera sie o silikon a dopiero potem o plastyk ... i tak wkladamy do konstrukcji metalowej

 

efekt jest rewelacyjny wszystkie drgania sa tlumione

 

 

p.s

robilem u siebie Pudelko z matami (wedle projektu) - efekt byl fajny ale ostatecznie zrezygnowalem z tego rozwiazania gdyz temp. dysku byla nie do zaakceptowania ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ekstremalnie wyciszonego kompa i miałem problem z moim dyskiem a raczej jego dźwiękiem który był najgłośnieszy w całym kompie, mimo instalacji w scythe silent box. Oto moje rozwiązanie :

Dołączona grafika

Całość obłożyłem matami bitumicznymi i dysk zamilkł zupełnie. Jego praca jest na poziomie głośności scythe S-flex na 570obr.

Głowica też została wyciszona dokładnie . Całośc waży teraz ok 4kg i nie przenosi żadnych wibracji.

Temperatura poleciała w dół o 4'C.

Polecam takie rozwiązanie.

Dołączona grafika

Edytowane przez abuq1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...