Skocz do zawartości
sebasw

Jak To Jest Z Tym Oem ?

Rekomendowane odpowiedzi

Więc czy taki system mogę później instalować na dowolnym komputerze ?

 

mam na myśli sytuację, gdy np. starego kompa złomuję i kupuję nowego, wtedy system - kupiony w sklepie, oryginalny - instaluje na nowym kompie.

Czy to zgodne z prawem i system jest legalny ?]

 

pytanie tyczy się głównie HOME OEM, ale także wer. Professional OEM.

 

pytałem w sklepach i odpisali mi tak:

 

"Podczas instalacji Windowsa generuje się numer i jest on przesyłany do

Microsoftu. Przy zmianie podzespołu, bądź przy nowej instalacji na innym

sprzęcie generuje się nowy numer, różny od pierwotnego, w ten sposób jest to

weryfikowane."

 

oraz inny sklep:

"Dopisek "OEM" przy tym produkcie to skrót od nazwy licencji jaką posiada to oprogramowanie. W praktyce oznaczenie to oznacza, że oprogramowanie na licencji OEM, które po raz pierwszy zostanie zainstalowane na komputerze, zostaje mu przypisane i nie może być później instalowane na innej jednostce komputerowej."

 

a na stronie MS pisze:

"OEM – oprogramowanie instalowane fabrycznie na nowych komputerach. Kiedy klient nabywa nowy komputer, zazwyczaj jest on dostarczany z fabrycznie zainstalowanym systemem operacyjnym, a niekiedy także z fabrycznie zainstalowanymi aplikacjami. Takie oprogramowanie jest określane jako oprogramowanie OEM (Original Equipment Manufacturer — producent sprzętu). Producenci sprzętu mają podpisane umowy licencyjne z firmą Microsoft, na mocy których mogą dołączać niektóre programy do sprzedawanych komputerów. Cena licencji na oprogramowanie Microsoftu jest wliczona w cenę zakupionego komputera. Więcej informacji na ten temat znajduje się na witrynie"

 

ale to mi nic nie daje, w kwestii mojego pytania.

 

 

czy zatem mogę instalowac na dowolnych kompyerach, pod warunkiem, że jest tylko na jednym - w danym czasie, czy też windows przypisuje się na stałe do jednego PC i po zamianie kompa lub podzespołu muszę kupować nowego windowsa ? :-o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyczy się to zarówno Home, jak i PRO. ?

 

gdzie jest o tym dokładny zapis, może masz jakiś link do stron MS, bo ja szukałem, ale bez efektu :-( musze mieć jakąś "podkładkę".

 

czy da się to jakoś obejść ? bo to jest trochę nieuczciwe.... kupujesz oryginalny system i masz go na rok, bo mniej więcej tyle się ma płytę główną :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koles dzwonil do Microsoftu i ponoc jest taka opcja ,jak ci padnie plyta glowna

tylko musisz wtedy miec jakies potwierdzenie z sklepu/hurtowni ze owa plyta glowna naprawde jest uszkodzona

o szczegoly wal do infolini microsoftu

 

tez mam oema home xp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhh..... idiotyczne to wszystko. Przecież z czasem chce się zmodernizować komputer i nie mam zamiaru nikomu udowadniać, że mi się zepsuła itp.

 

zamiast namawiać i zachęcać ludzi do kupowania ich produktów to rzucają takie kłody pod nogi... co za głupota... PR na zerowym poziomie.

 

na szczęscie jest linux :)

Edytowane przez sebasw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OEM jest przypisany do płyty głównej. Nawet kupując nową plytę głowna nie mozna korzystac dłuzej z kupionej wczesniej wersji OEM.

śmiem twierdzić, że WinXP średnio się "przywiązuje" do płyty głównej. Bardziej jest wrażliwy na zmianę dysku twardego lub napędu optycznego.

 

Nie dalej jak wczoraj wymieniałem w kompie płytę główną (spalił sie ABIT SA-6) na Gigabyte 8i915ME, zapuściłem instalację "naprawczą" i wszystko ok - oczywiście windows chciał się ponownie aktywować i operacja ta udała się bez najmniejszego problemu.

 

Natomiast w innym kompie wymieniłem napęd combo na dvd-rw i skończyło się tym że musiałem dzwonić do microsoftu żeby mi aktywowali produkt, bo "automatycznie" się nie dało. Powiedziałem na infolinii co było powodem tego że winda (już aktywowana wcześniej) znowu zawołała o aktywację i bez żadnego problemu podano mi kod aktywacji.

 

 

Poza tym o ile mnie pamięć nie myli, to OEM można było kupić z "dowolnym elementem wnętrza komputera niezbędnym do jego działania" (czyli: płyta główna, dysk, pamięć....)

 

Pozdro

Grisza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku będziesz traktowany jako 'wytwórca' własnego komputera, więc pomoc techniczna będzie należeć do Ciebie :D - i niestety - nowe OEMy dalej przywiążują się do płyty głównej - czasami nie ma problemów z aktywacją - a czasami są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takj jak napisał "LOBO" - możesz sobie spokojnie zakupic OEM Windoze ale pod warunkiem że bedziesz modernizował kompa i jesteś właśnie traktowany jako "wytwórca" zestawu - ale w tym przypadku to chyba nic nie szkodzi co ??

Ale skoro używasz Linuxa to nie rozumiem po gdzyba Ci M$ Widows ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz być w swietle prawa ok to musisz udokumentować śmierć starej płyty i wymiane na nową tą w drugim kompie - ta wymiana musi być gwarancyjna, jeżeli gwarancja się skończy to możesz wyrzucić windowsa do kosza, oczywiście możesz go aktywować, bo pani z infolini nie sprawdzi Twoich papierów, ale w wypadku kontroli bez wymaganych dokumentów leżysz

 

windows przywiązuje się do płyty, a raczej rozpoznaje ją po chipsecie - klucz aktywowany na płycie asusa na nforce 2 aktywuje się też na płycie epoxa na nforce 2 itp

 

osobiście w przypadku problemów z aktywacją na pytanie pani w info co jest jej powodem odpowiadam - ponowna instalacja systemu

zawsze przechodzi

Edytowane przez kucyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja smiem twierdzic ze oem to najbardziej przywiazuje sie do obudowy ( na klej sie przywiazuje )

jak zmienisz plyte glowna to winda(przynajmniej z ostatnimi updatami) powie ci ze zauwazyla duza zmiane w sprzecie i wymaga ponownej aktywacji w przeciagu 3 dni

 

wiec aktywujesz przez neta jesli nie wyjdzie to dzwonisz do ms mowisz ze padl ci proc dadza ci magiczny kod (z tysiac znakow i dziala)

 

a tak ogolnie licencja oem zwiazana jest ze sprzetem np. myszka (paranoja)

 

lecz ostatnio ms puscil wersje oemow dla systembuilders ktora nie wymaga aby kupowac windowsa z jakimkolwiek sprzetem jedyny wymog to to ze musisz siue okreslic jako systembuildera (sam zlozyles kompa)

 

jedyny minus to to ze po wsparcie techniczne w oem mozna sie zwracac jedynie do dostawcy szprzetu , czyli w tym przypadku do samego siebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie właśnie tak jak napisali panowie wyżej.

Poza tym - czy do domu miał ktoś wjazd jakiejś instytucji która to sprawdza ??

A jeśli Winde potrzebujesz zawsze możesz kupic na Allegro jakąs z wersji BOX poprzedniej wersji.

jak tylko bedziesz mógł przesiądź sie na Linuxa i problem z głowy - a to co chcesz na Windowsie uruchamiac zawsze możesz na linuxe poprzez crossfie czy cedega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...