Skocz do zawartości
Cor3y

Prawie Cały Zestaw Oparty O Intel Pentium D 805

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Chcę wymienić sobie prawie cały zestaw. Jako że do tej pory byłem użytkownikiem AMD (nie licząc krótkiej przygody z PII 300 :P ), więc nie za bardzo orientuję się w temacie Intela. Poczytałem trochę forum, ale jest tak dużo różnych propozycji, że nadal nie wiem, na co się zdecydować. Dlatego prosiłbym o pomoc w doborze jakiegoś konkretnego zestawiku :)

 

Znajomy ze sklepu komputerowego polecił mi procesor Intel Pentium 4 D 805 (2,66GHz, 2 rdzenie) ze względu na dobre możliwości do overclocka. I właśnie na bazie tego proca chciałbym dołożyć resztę. Poniżej napisałem, ile planuję wydać na poszczególne komponenty:

 

- płyta główna 400zł (myślałem o jakimś ASUSie na Intel 945)

- karta graficzna 800zł (na pewno nVidia na PCI-X, tylko jaki model, żeby jeszcze miał w sobie jakiś zapas mocy)

- zasilacz 200-250zł (myślałem o Chieftec, ale krąży opinia, że nowe modele jak się spalą, to często zabierają część kompa ze sobą)

- cooler ok. 100zł (może Scythe Ninja z wentylkiem, jak starczy mi kasy)

- pamięci max 700zł (coś w radiatorach, 2x1GB)

- nagrywarka DVD (poczciwego LiteON 1213S, który już 2 razy był w serwisie, chcę zmienić na coś lepszego - podobno teraz to NEC i BenQ są na topie)

 

Jeżeli chodzi o zasilacz, to oprócz wymienionego powyżej będzie musiał uciągnąć jeszcze 3 HDD: 2x160GB i 1x200GB.

 

Jeżeli chodzi o AMD, to wiem, że na pewno wybrałbym A64 3000+ Venice (cena praktycznie taka sama jak P4 D 805). Trochę się boję przechodzić na Intelka, bo jednak kilka dobrych lat z AMD spędziłem...

 

A obecnie jadę na: AMD Barton Mobile 2500+ (lekko przekręcony, ale niezbyt stabilnie mi się komp zachowuje - możliwe że zasilacz nie wyrabia już z tyloma podpiętymi rzeczami), Epox 8RDA+, 2x512MB TwinMOS, Chieftec 360-302 DF, Sapphire Radeon 9800PRO 128MB AGPx8, Pentagram FreezeOne Q80.

 

Jeżeli ktoś by był w stanie coś podpowiedzieć, to będę wdzięczny.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-mobo ASUS P5LD2

-grafa GeForce 7600GT - czego nie wezmiesz bedzie ok, bo karty bazuja na projekcie referencyjnym

-zasilacz Huntkey HK350AP - da sobie bezproblemowo rade

-chlodzenie - Ninja to praktycznie must have, bo procek jest bardzo cieply

-ram - poszukaj goodramow 667 na micronach D9 - tanie i swietnie sie podkrecaja

-palnik DVD - Nec lub LG - modeli nie pametam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Niemiec - dzięki za szybką odpowiedź

 

A propo Huntkey HK350AP - w takim razie nie lepiej zostawić to, co mam, czyli Szefa 360-302 DF? Wiem, że HuntKey to już wyższa półka, ale czy opłaca się ponad 200zł za zasilka o tej samej mocy co obecny?

 

Jeżeli chodzi o płytę, to wolałbym coś co kosztuje max. 400zł, a ten ASUS na allegro 443zł, a w sklepach ok, 460zł.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc sprawa zasilacza jasna - do wymiany.

 

Jeżeli chodzi o pamięci to na miejscu w sklepie mają A-Data. Goodramy musiałbym zamawiać, ale nie dają gwarancji na jakich układach by one były. Teraz kwestia, gdzie można dostać je na takich kościach, na jakich polecił Niemiec. Posprawdzam jeszcze kilka sklepów internetowych, ale jakby ktoś miał linka to będę wdzięczny.

Edytowane przez Cor3y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to już będzie Intel - miałem wątpliwości, czy czasem nie <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> A64 3000+, ale kiedy zaczną wychodzić aplikacje obsługujące 2 rdzenie, to wtedy P4 805 pokaże swoje pazurki.

 

A więc póki co zdecydowałem się na takie podzespoły:

- Intel Pentium 4 D 805 2,66GHz

- karta graficzna Galaxy GeForce 7600GT 256MB/128bit PCI-X

- nagrywarka BenQ 1655

- cooler boxowy (wymienie w najbliższym czasie, bo teraz wbije co mogę w sprzęt)

 

Została kwestia płyty głównej, pamięci i zasilacza. Płytę wolałbym do max. 400zł na i945 (jeszcze pogrzebie na forum, może znajdę jakiś model). Pamięć jednak póki co 1GB w jednej kości, a w najbliższym czasie dołożę drugą. No i zasilacz - HuntKey HK400AP wygląda dość nieźle i z opisów wynika, że całkiem dobrze trzyma napięcia nie będąc przy okazji przyczyną utraty słuchu.

 

Planuję zamówić część sprzętu dzisiaj w sklepach internetowych, a część juto na miejscu (proc i płytę sprowadzą bez problemu) - może mi się uda pobawić sprzętem w weekend :)

 

No i potem zajmę się sprzedażą swojego "starego" sprzętu, który dobrze mi służył :) (mam tylko nadzieję, że się nie przejade na Intelu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze trochę uboższą odmianę płyty, którą polecił Niemiec, a mianowicie Asus P5LD2-SE. Nie zależy mi na firewire, RAID ani na dobrym układzie dźwiękowym (mam SB Audigy 4). W sklepie apollo.com kosztuje 377zł. Warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie kombinował tylko wział tak jak mowi Niemic czyli P5LD2 ktora kosztuje 440zł, ale masz pewnosc ze płytka bedzie elegancko działała. Przy tych pieniadzach co wydajesz na sprzet 40zł to nie jest chyba jakis majtek. Nie wiem gdzie zamawiasz wszystkie czesci ale jakby co to apollo.pl jest jednym z tanszych sklepów i kupujac tam przyoszczedziłbys te 4dychy na płytke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w końcu mam już wybrane komponenty i zamówiony zestawik. Oto na co w końcu się zdecydowałem:

 

- procesor Intel Pentium 4 D 805 2,66GHz DualCore (535zł, miejscowy sklep)

- pamięć DDR2 A-data 1GB 667MHz (kumpel ze sklepu zapewnił mnie, że mogę wymieniać dopóki nie znajdę modelu, który dobrze się kręci, bo i tak pamięci mają wieczystą gwarancję) (300zł, miejscowy sklep)

- płyta główna ASUS P5LD2 (pełna, ale nie Deluxe) (450zł, miejscowy sklep)

- karta graficzna Galaxy GF 7600GT 256MB/128bit PCI-X (albo odpowiednik innej firmy - dowiem się jutro, bo dzisiaj już za późno) (770zł, miejscowy sklep)

- nagrywarka DVD-RW BenQ 1655 black lub NEC ND-4570A Black (w zależności od dostępności) (160zł, miejscowy sklep)

- cooler Arctic Cooling Freezer 7 PRO (nie jest to Ninja, ale i tak o niebo lepsze niż box) (69zł, www.cooling.pl)

- zasilacz Chieftec GPS-400AA-101A OEM (177zł, www.cooling.pl - trafiłem na promocję :))

- radiatorki na pamięć grafiki SilentiumPC BGA RAM Booster (Galaxy nie ma żadnych - przynajmniej na zdjęciach, a te lepsze niż żadne :P) (12zł, www.cooling.pl)

 

Ogólnie wyniesie mnie to 2490zł razem z kosztami przesyłki z www.cooling.pl. Myślę, że jak na taki sprzęt to nie jest tak źle. Już się nie mogę doczekać składania i bawienia się parametrami w święta. Na dniach dokupię też wentylatorki do obudowy i jeżeli chłodzenie na GPU będzie głośne to także Silencera. W sumie mogę w moim Chieftecu zamontować dodatkowe 5 wentylatorów, więc mam swobodną możliwość ustalenia obiegu powietrza (razem z 14cm fanem z zasilacza).

 

Teraz pozostało mi sprzedać mój "stary" złom z opisu i odzyskać trochę zainwestowanej kasy :D

 

@Niemiec - dzięki chłopie za pomoc - jako długoletni użytkownik AMD prawie kompletnie nie orientowałem się w podzespołach Intel'a - thx za naprowadzenie na odpowiednie podzespoły B)

 

Pozdro

Corey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to od razu moge Ci powiedziec, ze chlodzenei nie bedzie glosne, bedzie cholernie glosne. u mnie slychac je bylo w salonie, ktory jest z 7 metrow od mojego pokoju. niestety turbinka jest paskudna i jakos bardzo niechetnei przelaczala sie w tryb 2D :/ karty jakiej nie wezmiesz i tak bedziesz mial referencyjne chlodzenie i PRCB, roznice beda tylko w cenie, kartonie i tym co jest w nim.

 

zasilacz zmien na huntkeya, bo mimo iz ten chieftec jest lepszy niz wersja 410W to i tak jest dosc awaryjna zasilka ;/

 

przy fryzjerze nie nastawialbym sie ani na mocne OC ani na niskie temperatury, bo u mnie ninja przy 3,6G wymieka z temp w stress dobijajaca do 90st sic!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekstremalny overclock nie jest mi potrzebny, a poza tym Freezer jest tymczasowy, póki jakiegoś dopływu gotówki nie będzie.

 

Chłodzenie na GPU to na pewno wymienie, bo też słyszałem, że referencyjne to symulator pasa startowego dla odrzutowców, ale tu znowu muszę czekać na napływ gotówki.

 

Co do zasiłki, to kwota jaką wydałem na komp jest już górną wyżyłowaną maksymalnie granicą i póki co musi zostać. Mam nadzieję, że nie będzie tak źle. W razie czego na czas naprawy zawsze mogę pożyczyć coś zastępczego od kumpla ze sklepu komputerowego :) No chyba że zasilka zabierze ze sobą coś jeszcze - wtedy nie będę za szczęśliwy.

 

Teraz już tylko czekam na piątkowy dzień dostaw i biorę się za składanie :)

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze na grafe kupisz sobie pentagrama tego al/cu albo cu. cicho i chłodno (ofkors cicho na 5V a ciągle chłodno ;) ) no i ma w zestawie radiatory na pamięci. Cena chyba coś miedzy 60 a 70zł. Fryzjer to sie nadaje na AMD ale jak chcesz krecic ten karolyfer to moze byc ciezkawo :/

Niemiec A ile teoretycznie mozna dawac maxa dla tych proców (temperatura)? :>

Na ile CI sie grzeje na stocku?

Edytowane przez Pageup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli będę zmieniał co trzeba, tylko muszę poczekać na następną wypłatę :) Silencer mnie ciekawi, bo ma wylot powietrza poza obudowę. A przy takim procu i 3 HDD w środku będzie na prawdę gorąco. Więc póki co zajmę się lepszą wentylacją obudowy a potem kartą graficzną. Ale przed tym będę miał dużo czasu, żeby pocztać forum, więc na pewno dobiorę coś odpowiedniego. A tak jak już napisałem - fryzjer lepszy jest niż box Intela :) A akurat znad proca powietrze będzie wybierał zasilacz i wentylator wylotowy położony na tej samej linii, co fryzjer, więc nie powinno być tak drastycznie. A overclocka większego zaczne robić jak zmienie chłodzenie na procku. Może nawet kiedyś się o WC postaram :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem potwierdzenie z www.cooling.pl, że sprzęt wychodzi dzisiaj do mnie, czyli jutro mi kurier przywiezie :) No i jeszcze kumpel ze sklepu potwierdził, że reszta też na jutro będzie :D Czyli zabawę na święta mam :)

 

P.S. Grafa jednak MSI będzie, ale jak już Niemiec zauważył, PCB jest to samo, różni się tylko pudełkiem i wyposażeniem, a to bardziej mi się w modelu MSI podoba, biorąc pod uwagę, że cenę będę miał taką samą jak Galaxy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podczepię się do tematu. . . :-P

 

Złożyłem wczoraj kumplowi kompa (P5LD2, Pentium D 805, 2 x 512) i szczerze mówiąc taki komp nie ma jakiegoś bardzo widocznego kopa w porównaniu np. do mojego Sempa 754 64 bit @ 2.7 GHz...

 

Sam zastanawiam się czy warto w tej chwili zmieniać mój sprzęt (sygnaturka) na system na bazie Pentium D ?

Zależało by mi na dużej wielozadaniowości systemu. Np. Ripuje muzykę z płyt DVD i jednocześnie gram itd. Czy taki sprzęt dałby sobie z tym radę ? Bo na moim obecnym zestawie jak już zapodam coś wymagającego to nawet przeglądanie internetu jest strasznie uciążliwe :-| (Porobiłbym sobie testy na nowym kompie kumpla, ale on wyjechał na święta, dlatego pytam na forum :) )

Edytowane przez PartyBOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to, co teraz masz, czyli 2,7GHz jest jak nabardziej wystarczające. Zmiana na P4 chyba by była widoczna jakbyś wziął np. P4 920 D (czyli lekko ponad 1000zł za sam proc). Ogólnie warto inwestować kasę w wielordzeniowe proce, jak masz oprogramowanie zdolne je obsłużyć. A jak wiadomo pod Windowsa tego jest bardzo mało. Co innego Linux, ale to już inna bajka. Dlatego mająć 64-bitowego proca o taktowaniu 2,7GHz ja bym nie wymieniał sprzętu, bo po prostu za kasę, jaką byś musiał zainwestować odczułbyś bardzo mały wzrost (albo i wręcz spadek) wydajności, bo większa część softu by wykorzystywała tylko 1 rdzeń. Lepiej moim zdaniem poczekać aż więcej softu wykorzystującego 2 rdzenie wyjdzie (a w tym czasie wyjdą nowe modele proców i płyt, a stare stanieją) i odkładać sobie kasę B)

 

Podsumowując - mając taki proc, jak ty nie zmieniałbym sprzętu. No ale jako że mam tylko Bartusia 2500+, to wymieniam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowujac zaczekaj az w noramalnej sprzedazy pojawia sie procki na rdzeniu Conreo i jakby co to wtedy wymien.

 

@Niemiec czy twoja grafa to 6600GE?? jesli tak to jakbys znalazł chwilke czasu to mogłbys zapodac jakies wyniki z 3d marka 03 (nie musi byc nawet scrren tylko poprostu wynik) i np jezeli posiadasz Aoe3 to ile tak mniej wiecej klatek wyciagsz bo chciałbym miec porownanie o ile twoja dwurdzeniowka jest szybsza od mojego sempa.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podczepię się do tematu. . . :-P

 

Złożyłem wczoraj kumplowi kompa (P5LD2, Pentium D 805, 2 x 512) i szczerze mówiąc taki komp nie ma jakiegoś bardzo widocznego kopa w porównaniu np. do mojego Sempa 754 64 bit @ 2.7 GHz...

Semp podkrecony na maxa vs stokowy P D 805

 

wydajnosc 805

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

EDYCJA 20.50

Lol jakis bład

Edytowane przez andrzejsnk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :-P

 

Udało mi się dziś pobawić systemem na Pentium D 805 u innego znajomego :) Powiem wam, że po 45 min testowania doszedłem do wniosku, że warto sprzedać to co teraz mam, dołożyć trochę kasy i zmienić platformę.

 

Stockowy Pentium D 805 nie jest może wyraźnie szybszy (lub w niektórych testach wcale) od mojego Semprona 2.7 GHz, ale bije go bez 2 zdań w wielozadaniowości. Jak się mu zapuści jakieś skomplikowane zadanie np. konwertowanie filmu mpeg2 --> divx, to bez problemu, oprócz wykonywania tego konwertowania można poserfować po internecie, a nawet pograć w CS (konwertowany materiał jest na innym dysku niż system) :D

I to właśnie różni procesor dwurdzeniowy od zwykłych CPU. Jak udałoby mi się jeszcze podkręcić 805 do granicy 4 GHz, to już wogóle byłoby fajnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już za późno :) Właśnie piszę tego posta ze świeżo złożonego kompa :) Ale i tak zamierzam dokupić jeszcze 1GB w najbliższym czasie. Miłą niespodzianką dla mnie było to, że pamięci A-data za 297zł były już w komplecie z radiatorem. A jeszcze jedną niespodziankę zrobiło mi MSI, jeżeli chodzi o grafikę, bo chłodzenie nie wygląda zupełnie jak ze zdjęcia karty Galaxy. Tu mianowicie jest to system wydmuchu powietrza za obudowę, duży radiator na GPU i pamięciach, a do tego heatpipe. No i jeszcze nie zachowuje się jakoś głośno. Przy teście 3D Mark 2003 chodziło to wszystko ciszej, niż mój stary komp.

Jeżeli chodzi o fryzjera, to w idle na stocku mam 41st. Więcej testów porobię jutro, powrzucam parę zdjęć z montażu (niestety, ale robione komórką). Kumpel z komputerowego puścił tego proca na 3,34GHz na boxowym coolerze i nie wywalił nawet jednego błędu przez 1,5h.

Ja póki co jestem zadowolony - wszystko śmiga jak burza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem - zdjęcia 8)

 

Niestety tylko z komórki, ale są :>

 

To się ukazało moim oczom, jak otworzyłem pudełko z kartą graficzną :) Takiego chłodzenia się nie spodziewałem (przynajmniej na zdjęciu od Galaxy GF7600GT było inne). Poziom głośności jak najbardziej do zniesienia jak dla mnie (ale póki co nie przetaktowywałem).

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A to płytka ASUS P5LD2 z coolerkiem Arctic Cooling Freezer 7 PRO i pamięciami A-data:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A teraz już wszystko upchane w obudowie Chieftec Matrix BigTower:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Komputer chodzi tak, jak trzeba, choć na początku miałem tochę problemów z kontrolerem ITE8211 (nie widział mi głównego dysku, ale to z mojej winy :)). Z fryzjerem mam 36-40 st w idle i 50st stres na stocku. Po podniesieniu do 3,34GHz (magistrala 4x166MHz) mam 40st idle i 55st stres. Myślę, że póki co to mi wystarczy :> F.E.A.R. i Elder Scrolls IV: Oblivion chodzą jak trzeba, na max detali bez przycinek w max. rozdzielczościach (odpowiednio 1280x960 i 1280x1024) (bez AA) i to mi wystarczy. Jak będę potrzebował więcej, to zacznę się kartą bawić 8)

 

 

 

Pozdro i dzięki wszystkim za pomoc w dobraniu sprzętu

 

Corey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecność FDD w kompie chwilowa - stąd ta taśma - tylko potrzebna mi była, żeby stery od ITE 8211 wgrać 8). A jeżeli chodzi o temperaturki, to takie pokazuje ASUS Probe, SiSoft Sandra i bios płyty. Zewnętrznego miernika nie mam, więc tylko tym się sugeruję. Mam wiatraczki na froncie (wlot) i tyle (wylot) obudowy - od razu gorące powietrze wydmuchiwane z fryzjera jest wypychane z obudowy, do tego karta graficzna też bezpośrednio z obudowy gna powietrze no i jeszcze wiatrak od zasilki z góry dmucha. Cały czas mam uruchomionego BOINC, więc oba rdzienie wykorzystywane są w 100%

 

Screenshot:

Dołączona grafika

 

Możliwe, że z czujnikiem jest coś nie tak, ale jak dotykam górnego fina fryzjera, to jest on letni. Ogólnie system stabilny, Prime przechodzi bez wywalania błędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...