Skocz do zawartości
dem

Susełek 10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po pierwsze, jestem można powiedzieć nowicjuszem jeśli chodzi o Linuxa, gdyż jak dotąd używałem tylko Suse LiveCD. Ale, jako że ten system mi przypadł do gustu, chciałem go sobie zainstalować jako drugi OS, obok Win XP.

O co biega?

Mam dysk 80Gb, podzielony na 4 partycje po 20Gb C; D; E; F. Na C mam oczywiście Windę, na E i F różne pier.dołki, a partycję D oczyściłem i przeznaczyłem ją do instalacji Suse.

I tu zaczyna dawać o sobie moja niewiedza o systemach lunux.

Instalator zaproponował mi zmniejszenie partycji do 6.2 Gb (na dodatek nie wiem której, bo nie ma tam znanych oznaczeń partycji C, D, etc), poza tym z tego co zobaczyłem, to chciał zainstalować różne pliki na różnych partycjach.

 

Przyznaję się bez bicia jestem zielony w te klocki, ale proszę o wyrozumiałość i pomoc w zainstalowaniu Susełka na partycji D.

 

Pozdr.

 

Update

 

Dokładny komunikat instalatora jest taki (również kolory są identyczne - czerwony i czarny):

  • Zmniejszenie partycji Windows /dev/hda5 do 6.2 Gb
  • Utwórz partycję swap /dev/hda8 (1.0 Gb)
  • Utwórz partycję główną /dev/hda9 (11.3 Gb) z (reiserfs)
  • Ustaw miejsce montowania /dev/hda1 na /windows /C
  • Ustaw miejsce montowania /dev/hda6 na /windows /E
  • Ustaw miejsce montowania /dev/hda7 na /windows /F
Edytowane przez dem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, to znaczy domyśliłem się ;)

Pytanie, jak mam zainstalować całosć linuxa na tej partycji, gdyż z tego co wydedukowałem z komunikatu instalatora, zrozumiełem, iż chce mi on zabrać część miejsca z partycji D i w tym wolnym miejscu utworzyć dwie dodatkowe partycje (swap i główna) i na nich zainstalować linuxa.

Dobrze to rozszyfrowałem?

A ja chcę, aby cały Suse znalazł się tylko na partycji D i żadnej innej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, domyśliłem się i próbowałem usunąć partycję D (spod instalatora Suse), ale wyświetla mi komunikat, że nie mogę usunąć "środkowej" partycji.

Edytowane przez dem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra udało się nawet usunąć ją spod instalatora Linuxa.

System jest juz przygotowany do instalacji (wystarczy kliknąć "Dalej") i wyskakuje takie okienko z napisem:

Wszystkie informacje niezbędne do podstawowj instalacji są juz kompletne. Jeżeli będziemy teraz kontynuować, to wszystkie partycje na twardym dysku zostaną sformatowane, zgodnie z ustawieniami instalacji przygotowanymi w poprzednim formularzu.

W razie wątpliwości, można jeszcze cofnąć i sprawdzić ustawienia

Czy to oznacza, że instalator sformatuje mi również partycje windowsowe (CEF), bo juz zgłupiałem.

Edytowane przez dem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra udało się nawet usunąć ją spod instalatora Linuxa.

System jest juz przygotowany do instalacji (wystarczy kliknąć "Dalej") i wyskakuje takie okienko z napisem:

Czy to oznacza, że instalator sformatuje mi również partycje windowsowe (CEF), bo juz zgłupiałem.

wychodzi na to ze cos zle zaznaczyles we wczesniejszym formularzu :) mosze jakies fotki dać? ja teraz suse na dvd nie mam, a sciagac czasu nie mam teraz, w domu mnie nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wszystkie partycje na twardym dysku zostaną sformatowane, zgodnie z ustawieniami instalacji przygotowanymi w poprzednim formularzu...

wg mnie oznacza to sformatowanie partycji zaznaczonych w formularzu ptaskiem "sformatuj", no chyba suseł nie popełnił by takiego byczka... :B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki wszystkim za rady.

Uporałem się z instalacją ;) Tego posta piszę juz spod Susła.

Pozdrówka

jak sie sprawuje? suse 10.0? czy te nowe bety??

 

ja ostatnio wpadlem na plan aby pobadac distra user-friendly i zobaczyc na ile sa user-friendly :-P :wink: (fedora, suse)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawuje?

Hmmm.... odpowiedz będzie raczej bardzo subiektywna, gdyż to mój pierwszy lunux. Na razi ejestem bardzo zadowolony, wszystko, no prawie wszystko idzie jak po przysłowiowym maśle. Niestety jak dotąd nie uporałem się z brakiem dzwięku z płyt CD i mp3. Dziwne to, gdyż dzwięki systemowe są.

Macie jakieś sugestie?

 

PS. Wersja 10.0

Edytowane przez dem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się sprawuje?

Hmmm.... odpowiedz będzie raczej bardzo subiektywna, gdyż to mój pierwszy lunux. Na razi ejestem bardzo zadowolony, wszystko, no prawie wszystko idzie jak po przysłowiowym maśle. Niestety jak dotąd nie uporałem się z brakiem dzwięku z płyt CD i mp3. Dziwne to, gdyż dzwięki systemowe są.

Macie jakieś sugestie?

 

PS. Wersja 10.0

forum suse

 

np

http://forum.suse.pl/viewtopic.php?t=3700&highlight=mp3

 

faktyznie z tego co gdzies czytałem te dystrybucje nie maja dostepu do mp3 od razu. trzeba dociagnąć paczki. musisz poszukac bo ja nie w susełkowym klimacie jestem ;)

Edytowane przez ma1y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...