Skocz do zawartości
Hanu

Dfi Lanparty Nf4 (wszystkie Modele)

Rekomendowane odpowiedzi

Hi,

wbijam sie w tema t z problemem mojej DFI NF4 ULTRA a mianowicie chodzi o wycie wszytskich mozliwych wiatraków jakie sa w kompie. Wyją wiatraki w zasiłce na procy a jako ostatni startuje chłodzenie na VGA. Po dosłownie 5 sekundach wszystko sie stabilizuje wycisza warac do normalnych obrotów ALE DLACZEGO JEST TAK FATALNY START :cry: Czy płyta jest walnięta

 

Poratujcie

 

yyyyy a co ma do tego zasilacz? I grafika? One na innej płycie będą się tak samo zachowywały (no chyba że ich wiatraki podepniesz pod mniejsze napięcie). Regulowane masz tylko 3 wtyczki 3pin na płycie (cpu, nb i jeszcze jedna zwana chyba pwm czy jakoś tak) a dwie pozosteła stale chodzą na 12V. Te 3 regulowane na dzień dobry podają po prostu 12V więc jeżeli Twoje wiatraki są głośne na 12V to już Twoja wina a nie płyty. Jak Ci takie coś przeszkadza (a jak widzę tak własnie jest) to odepnij te wiatraki od tych wejść, kup FAN mate (tyle sztuk ile potrzebujesz), albo zrób sam regulację do wiatraków i podepnij bezpośrednio do molexów. Następnie ustaw sobie ręcznie satysfakcjonującą Cię wartość obrotów tychże wiatraczków i już. Ale z chipsetem to się namęczysz...

Pozdr

 

P.S. W grafię zmień chłodzenie lub też podepnij do zasilacza (ale wtedy tracisz automatyczną regulację wbudowaną w BIOS karty). Co do zasilacza to nie wiem, bo raczej żadko się zdaża aby zasilanie wiatraków w zasilaczu było podpięte do płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok z innej bajki

 

gzdie w biosie ustawia sie wartoscie dla ramu T1 lub T2? Gdzie jest mozliwoś podania w biosie ilosci ramu na pokładzie karty graficznej? i co to jest 16 16 , 16 8 , 8 16 , 8 8 O co tu chodzi Nie mam niczego co by traktowało na ten temat. Jesli mozecie podajcie link do czegos co by opisywalo kazda pozycje biosu a najlepiej jesli jescze bedzie po PL ale ostatecznie moze byc po angielsku

 

a NF3 było takie przyjemne :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czlowieku a wiesz co to jest manual plyty gownej ?? po cholere te ksiazeczke daja do plyty, tak dla picu ?? a wiec daja ja po to ze w niej jest wszystko napisane i wyjasnione , wystarczy ja ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> do reki i poczytac, proste ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera bois nf3 miałem prawie w paznokciu a NF4 powala nie wiem co i jak tak 80% co to jest z tymi 16 16 , 16 8 , 8 16, 8 8 Co to za cholera

 

Czy jest sens zmieniać oryginalny bios płyty na nowy ? Płytę kupiłem wczoraj

 

czlowieku a wiesz co to jest manual plyty gownej ?? po cholere te ksiazeczke daja do plyty, tak dla picu ?? a wiec daja ja po to ze w niej jest wszystko napisane i wyjasnione , wystarczy ja ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> do reki i poczytac, proste ...

 

 

no nie wiem czy tak wszystko jest wyjasnione kazda opcja ... wiec jesli masz tak odpowiadac to lepiej sobie daruj ... ja tez chetnie bym sioe dowiedzial do czego jest kupa innych opcji na tej plycie .. ale jak mam dostawac po tylku za to ze zapytam to sobie darowalem ... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czlowieku a wiesz co to jest manual plyty gownej ?? po cholere te ksiazeczke daja do plyty, tak dla picu ?? a wiec daja ja po to ze w niej jest wszystko napisane i wyjasnione , wystarczy ja ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> do reki i poczytac, proste ...

moze po prostu pomzesz

Ja tego w manualu nie widzeza co ciebie przepraszam Nie bylo moim cele denerwowac kogokolwiek :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlazisz w DRAM Configuration i opcja Command Per Clock to funkcja ustawiania 1T lub 2T dla ramu, odpowiednio Disabled to 2T a Enabled to 1T, to cale 16-16 , 8-8 , 8-16, 16-8 to transfer w dol i w gore dla szyny LDT, wielkosc pamieci na grafice ustawiasz TU chcesz cos jeszcze wiedziec ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlazisz w DRAM Configuration i opcja Command Per Clock to funkcja ustawiania 1T lub 2T dla ramu, odpowiednio Disabled to 2T a Enabled to 1T, to cale 16-16 , 8-8 , 8-16, 16-8 to transfer w dol i w gore dla szyny LDT, wielkosc pamieci na grafice ustawiasz TU chcesz cos jeszcze wiedziec ??

Wielkie dzieki

 

jasne ze bede was pytał :rolleyes:

PS. jak masz ustawiony transfer dla szyny LDT ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielkosc pamieci na grafice ustawiasz TU chcesz cos jeszcze wiedziec ??

 

hmmm to co zaznaczyłeś dotyczy raczej z której grafy jako pierwszej ma startować komputer (gdy masz dwie grafy, i drugą pod PCI). A koledze raczej chodziło o coś pokroju AGP Apenture Size. Chyba, że Tobie chodziło o to pole Maximum Payload Size, ale w sumie to sam nie wiem do czego to jest nawet tu http://www.rojakpot.com/freebog.aspx nic o tym nie ma....

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie stalem sie skonfudowanym posiadaczem plyty DFI musze przyznac ze ilosc opcji w BIOSie mnie zgniotla, mimo ze siedze w branzy od lat, skladalem 386-tki, instalowalem serwerowe sieciowki EISA - to ta plyta naprawde dala mi popalic...

W manualu nie wszystkie opcje sa dokladnie opisane, czy ktos zna moze jakis link do do bardziej szczegolowego opisu?

Wiem ze google, ale pytam zeby nie wywazac otwartych drzwi.

Bardzo ucieszyla mnie mozliwosc uzywania mojego ulubionego MBM-a ktory towarzyszyl mi przy wielu plytach glownych, niestety nie dziala mi opcja monitoringu GPU czy ATi Tool nie radzi sobie z radeonem X850?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie stalem sie skonfudowanym posiadaczem plyty DFI musze przyznac ze ilosc opcji w BIOSie mnie zgniotla, mimo ze siedze w branzy od lat, skladalem 386-tki, instalowalem serwerowe sieciowki EISA - to ta plyta naprawde dala mi popalic...

W manualu nie wszystkie opcje sa dokladnie opisane, czy ktos zna moze jakis link do do bardziej szczegolowego opisu?

Wiem ze google, ale pytam zeby nie wywazac otwartych drzwi.

Bardzo ucieszyla mnie mozliwosc uzywania mojego ulubionego MBM-a ktory towarzyszyl mi przy wielu plytach glownych, niestety nie dziala mi opcja monitoringu GPU czy ATi Tool nie radzi sobie z radeonem X850?

Opcja monitoringu GPU powinna działać, robiąc config dla MBM-a używałem X800Pro@XT a ten twój X850 to w zasadzie to samo więc powinno działać o ile zrobiłeś wszystko zgodnie z opisem w FAQ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm to co zaznaczyłeś dotyczy raczej z której grafy jako pierwszej ma startować komputer (gdy masz dwie grafy, i drugą pod PCI). A koledze raczej chodziło o coś pokroju AGP Apenture Size. Chyba, że Tobie chodziło o to pole Maximum Payload Size, ale w sumie to sam nie wiem do czego to jest nawet tu http://www.rojakpot.com/freebog.aspx nic o tym nie ma....

Pozdr

Dokładnie ;) a czy w ogole jest mozliwośc w biose podania tej wartoscie jak robilem na dfi nf3??? Jesli tak to gdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja monitoringu GPU powinna działać, robiąc config dla MBM-a używałem X800Pro@XT a ten twój X850 to w zasadzie to samo więc powinno działać o ile zrobiłeś wszystko zgodnie z opisem w FAQ.

Tak to u mnie wyglada:

Dołączona grafika

Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to u mnie wyglada:

Dołączona grafika

Ewidentnie widać iż przyczyną problemów jest ATITool, gdyż przekazuje do MBM temperaturę 0.0st, spróbuj jeszcze użyć ATITool w wersji v0.23 może pomorze. Ja właśnie testowałem na v0.23 i problemów nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to podstawowy opis opcji znajdujących się w biosie DFI LP NF4 bez zagłębiania się w szczegóły, jego celem jest zminimalizowanie powtarzających się pytań o konkretną opcję i mam nadzieje że swój cel osiągnie. Z góry zaznaczam iż opis może zawierać większe lub mniejsze błędy ze względu na ilość opcji jakie DFI nam oferuje, mimo to mam nadzieję że się przyda ;)

 

[ DFI BIOS ]

 

[ Standard CMOS Futures ]

Date (mm:dd:yy)..................[ Ustawienie daty systemowej ]

Time (hh:mm:ss)..................[ Ustawienie godziny systemowej ]

 

Primary IDE Master...............[ Zainstalowany dysk/napęd IDE ]

Primary IDE Slave................[ Zainstalowany dysk/napęd IDE ]

Secondary IDE Master.............[ Zainstalowany dysk/napęd IDE ]

Secondary IDE Slave..............[ Zainstalowany dysk/napęd IDE ]

Internal Phy SATA 3..............[ Zainstalowany dysk/napęd SATA ]

Internal Phy SATA 4..............[ Zainstalowany dysk/napęd SATA ]

Internal Phy SATA 1..............[ Zainstalowany dysk/napęd SATA ]

Internal Phy SATA 2..............[ Zainstalowany dysk/napęd SATA ]

 

Drive A..........................[ Zainstalowana stacja dyskietek 5.25/3.5 ]

Drive B..........................[ Zainstalowana stacja dyskietek 5.25/3.5 ]

Halt On..........................[ Zatrzymaj bootowanie systemu jak zostanie wykryty błąd ]

Opis zakładki :

 

Zawarte są tutaj podstawowe informacje o czasie oraz zainstalowanych napędach, można zmienić między innymi tryb dostępu napędu ale to już w zasadzie archaiczne opcje nie przydatne w praktyce.

 

[ Advenced BIOS Futures ]

Removable Boot Priority..........[ Kolejność bootowania urządzeń wymiennych ]

Hard Disk Boot Priority..........[ Kolejność bootowania dysków twardych ]

Network Boot Priority............[ Kolejność bootowania przez sieć ]

CPU Internal Cache...............[ Przyśpiesza dostęp do pamięci ]

Quick Power On Self Test.........[ Przyśpiesza POST przez pominięcie niektórych testów ]

First Boot Device................[ Urządzenie mające pierwszeństwo podczas bootowania ]

Second Boot Device...............[ Drugie urządzenie w kolejności bootwania ]

Third Boot Device................[ Trzecie urządzenie w kolejności bootwania ]

Boot Other Device................[ Boot-uj również z innych urządzeń ]

Swap Floppy Seek.................[ Zmiana kolejności bootwania z floppy jak jest wiecej niż jedna ]

Boot Up Floppy Seek..............[ Sprawdza tym stacji FDD ]

Boot Up NumLock Status...........[ Automatycznie włącza NumLock podczas startu ]

Typematic Rate Setting...........[ Włączenie przyśpieszenia dla klawiszy ]

Typematic Rate (Chars/Sec).......[ Ilości akcji na sekundę ]

Typematic Delay (Msec)...........[ Czas pomiędzy wciśnięciem klawisza a akcją ]

Security Option..................[ Ustawienie Hasła na System lub Bios ]

APIC Mode........................[ Tryb zasilania płyty, DFI nie zaleca zmiany tego parametru ]

MPS Version Control For OS 1.4...[ Wersja MPS której płyta używa ]

OS Select For DRAM > 64MB........[ Kompatybilność z systemem OS/2 i większą ilością ramu niż 64MB ]

HDD S.M.A.R.T. Capability........[ Uruchomienie trybu diagnostycznego dla HDD S.M.A.R.T. ]

Delay For HDD (Secs).............[ Czas jaki płyta ma czekać na wykrycie HDD podczas POST-u ]

Full Screen LOGO Show............[ Pokazuje logo DFI LP zamiast POST-u ]

Opis zakładki :

 

Z najczęściej używanych opcji w tej zakładce będzie na pewno opcja odpowiadająca za kolejność boot-owania poszczególnych dysków/napędów oraz ich priorytety. Z ciekawszych ale mało przydatnych opcji jest na pewno możliwość włączenia lub wyłączenia pełnoekranowego Logo DFI LP podczas POST-u systemu.

 

[ Advenced Chipset Futures ]

Errata 94 Enhancement............[ Zalecane ustawienie to Disabled ]

CPU Spred Spectrum...............[ Włączenie wyłącznie Spectrum dla CPU ]

SATA Spread Spectrum.............[ Włączenie wyłącznie Spectrum dla SATA ]

PCIE Spread Spectrum.............[ Włączenie wyłącznie Spectrum dla PCIE ]

SEE/SEE2 Instructions............[ Włączenie wyłącznie instrukci SSE oraz SSE2 ]

CPU Thermal-Throttling...........[ Zwalnianie CPU podczas przegrzewania w celu zapobiegnięcia awarii ]

System BIOS Cacheable............[ Cache-wanie dostępu do biosu na adresie F000H-FFFFFH ]

Opis zakładki :

 

Tutaj na uwagę zasługuje głownie opcja „CPU Thermal-Throttling” której głównym zdaniem jest zapobieganie przegrzewania się CPU przez zmniejszanie jego taktowania oraz napięcia, cel może i szczytny ale na podkręconym sprzęcie mogą wystąpić duże problemy ze stabilnością, dlatego też zaleca się wyłączenie tej opcji dla podkręconego CPU. Opcje Spectrum odpowiadają za niwelacje zakłóceń elektromagnetycznych jakie mogą się pojawić wewnątrz komputera.

 

[ Integrated Peripherals ]

IDE Function Setup

|- OnChip IDE Channel0...........[ Włączenie/Wyłączenie kanału IDE0 ]

|- Primary Master PIO............[ Włączenie/Wyłączenie trybu PIO dla kanału IDE0 Master ]

|- Primary Slave PIO.............[ Włączenie/Wyłączenie trybu PIO dla kanału IDE0 Slave ]

|- Primary Master UDMA...........[ Włączenie/Wyłączenie trybu UDMA dla kanału IDE0 Master ]

|- Primary Slave UDMA............[ Włączenie/Wyłączenie trybu UDMA dla kanału IDE0 Slave ]

|- OnChip IDE Channel1...........[ Włączenie/Wyłączenie kanału IDE1 ]

|- Secondary Master PIO..........[ Włączenie/Wyłączenie trybu PIO dla kanału IDE1 Master ]

|- Secondary Slave PIO...........[ Włączenie/Wyłączenie trybu PIO dla kanału IDE1 Slave ]

|- Secondary Master UDMA.........[ Włączenie/Wyłączenie trybu UDMA dla kanału IDE1 Master ]

|- Secondary Slave UDMA...,......[ Włączenie/Wyłączenie trybu UDMA dla kanału IDE1 Slave ]

|- IDE DMA transfer access.......[ Włączenie/Wyłączenie trybu transferu DMA dla dysków twardych na IDE ]

|- IDE Prefetch Mode.............[ Włączenie buforowania danych redukujące czas dostępu do HDD, poprawia wydajność ]

`- IDE HDD Block Mode............[ Tryb Block Mode, przesyłanie danych za pomocą bloków, większa wydajność ]

 

RAID Config......................[ Konfiguracja RAID ]

OnChip USB.......................[ Tryb pracy portów USB na mobo ]

USB Memory Type..................[ Tryb pamięci USB ]

USB Keybord Support..............[ Kompatybilność z klawiaturami USB ]

USB Mouse Support................[ Kompatybilność z myszkami USB ]

AC97 Audio.......................[ Włączenie/Wyłączenie wbudowanej karty dźwiękowej ]

Power On By Button...............[ Włączenie komputera za pomocą klawisza ]

Power On By Mouse................[ Włączenie komputera za pomocą klawiatury ]

Power On By keybord..............[ Włączenie komputera za pomocą muszy ]

KB Power ON Password.............[ Wymagane hasło przed włączeniem komputera, inaczej się nie włączy, należy je wystukać na klawiaturze i dopiero wcisnąć klawisz Power ON ]

Hot Key Power ON.................[ Wybór klawisza odpowiedzialnego za włączenie systemu ]

Onboard FDC Controller...........[ Włączenie/Wyłączenie konrolera FDD ]

Onboard Serial Port 1............[ Włączenie/Wyłączenie portu COM ]

Onboard IRDA Select..............[ Wybór trybu pracy urządzeń na IrDA ]

Opis zakładki :

 

Głównym zadaniem tej zakładki jest kontrola nad zintegrowanymi urządzeniami w płycie głównej. Możemy tu wyłączyć nie używane lub nie potrzebne nam urządzenia oraz skonfigurować macierz RAID. Dodatkowo jest szereg opcji odpowiedzialnych za USB i w razie jakichkolwiek problemów z tym typem urządzeń to powinno być pierwsze miejsce gdzie należało by szukać przyczyny. Dodatkowo możemy tutaj konfigurować dogodny dla nas sposób włączania komputera, np. za pomocą klawiatury lub myszy czy też poprzez wpisanie hasła.

 

[ Power Management Setup ]

ACPI function...................[ Zarządzanie energią dla systemów operacyjnych od Windows 98SE w górę ]

ACPI Suspend Type...............[ Tryb zarządzania energią, zalecane S3 ]

Power Menagment.................[ Sposób zarządzania energią, do wyboru Max/Min/User ]

Video Off Methos................[ Sposób wyłączania Video podczas oszczędzania energii ]

HDD Power Down..................[ Ręczny sposób wyboru HDD które mają być wyłączone podczas oszczędzania energii ]

HDD Down In Suspend.............[ Całkowite wyłączenie HDD podczas hibernacji ]

WOL(PME#) From Soft-Off.........[ Włączenie komputera za pomocą sieci LAN ]

WOR(RI#) From Soft-Off..........[ Włączenie komputera za pomocą modemu ]

MAC Resume from S4/S5...........[ Ustawienie powrotu z trybu zawieszenia lub hibernacji ]

Power-On Alarm..................[ Automatyczny start systemu o określonej dacie/godzinie ]

*Day of Mounth Alarm............[ Dzień włączenia komputera, 0 = codziennie lub jakikolwiek inny od 1 do 31 ]

*Time (hh:mm:ss) Alarm..........[ Godzina włączenia komputera ]

PWRON After PWR-Fail............[ Włączenie ponownie komputera po awarii zasilania (np. brak prądu) ]

Opis zakładki :

 

Ta zakłada jest dość rzadko odwiedzana gdyż są tu specyficzne opcje przewidziane do konkretnych zadań jak na przykład „budzenie” komputera z pomocą sieci LAN lub Modemu czy też zaplanowanie jego włączenia o określonej dacie i godzinie, oprócz tego znajdziemy tu opcje odpowiedzialne automatyczne włączenie komputera po braku prądu czy też podstawowe opcje/tryby zażądania energią.

 

[ PnP/PCI Configurations ]

Init Display First..............[ Start komputera z karta PCIE/PCI ]

Reset Configuration Data........[ Reset ustawień ESCD przez bios ]

 

Resources Controlled By.........[ Automatyczna lub ręczna konfiguracja urządzeń PnP ]

IRQ Resources...................[ Ręczne przydzielanie przerywań IRQ ]

 

PCI/VGA Palette Snoop...........[ Enebled dla kart nie obsługujących MPEG ISA/Vesa VGA ]

 

Maximum Payload Size............[ Maksymalny rozmiar TLP dla urządzeń na PCIE wyrażany w bajtach ]

Opis zakładki :

 

W tej zakładce najprzydatniejszą opcją może się okazać ręczne przypisywanie IRQ które czasem jest niezbędne podczas zmuszania zwłaszcza starszego sprzętu do współpracy z innymi komponentami komputera.

 

[ PC Helth Status ]

Shutdown Temperature............[ Ustawianie krytycznej temp CPU po przekroczeniu której komputer się wyłączy ]

CPUFan Fully ON If CPUTemp......[ Maksymalne obroty CPUFan przy tej temp ]

CPUFan Turn OFF If CPUTemp......[ Start CPUFan przy tej temp ]

FAN 2 Fully ON If PWMTemp.......[ Maksymalne obroty Fan 2 przy tej temp ]

FAN 2 Turn OFF If PWMTemp.......[ Start Fan 2 przy tej temp ]

NB Fan Fully ON If NB Temp......[ Maksymalne obroty NB Fan przy tej temp ]

NB Fan Turn OFF If NB Temp......[ Start NB Fan przy tej temp ]

 

Temp/Voltage/RPM Info...........[ Aktualne informacje o temp, napięciu oraz obrotach wiatraków ]

Opis zakładki :

 

W tej zakładce można ustawić kontrolę obrotów 3 podstawowych wiatraków w naszym PC są to CPUFan, Fan 2 oraz NB Fan. Ustawia się je za pomocą przedziału temp, jeżeli dla maxi min temp ustawimy tą samą wartość wiatraki zawsze będą kręciły się z pełnymi obrotami o ile temp danego urządzenia nie spadnie poniżej 25stC. Dodatkowo można ustawić temperaturę CPU przy jakiej komputer zostanie awaryjnie wyłączony z powodu przegrzania się CPU. Owa zakładka zawiera również informacje na temat aktualnych temp CPU/NB/PWMIC oraz obrotów wiatraków jak i informacje o wszystkich napięciach.

 

[ Genie BIOS Setting ]

DRAM Configuration

|- DRAM Frequency Set...(MHz)...[ Ustawianie dzielnika, z zakresu od div100 do div200 (nowsze biosy do div250) ]

|- Command Per Clock....(CPC)...[ Ustawianie CPC, Disabled = 2T natomiast Enabled = 1T ]

|- CAS Latency Cotrol...(Tcl)...[ Ustawianie CL od 1.0 do 4.5, należy pamiętać iż A64 nie obsługuje CL poniżej 2.0 ]

|- RAS# to CAS# delay...(Trcd)..[ Timing ustawiany pod konkretne kości ramu Winbond=2-2.5/TCCD=3 ]

|- Min RAS# active time.(Tras)..[ Timing ustawiany pod konkretne kości ramu Winbond=5/TCCD=8-9 ]

|- Row precharge time...(Trp)...[ Timing ustawiany pod konkretne kości ramu Winbond=2-2.5/TCCD=3 ]

|- Row cycle time.......(Trc)...[ Timing ustawiany pod konkretne kości ramu najwydajniejsze 7 ]

|- Row refresh cyc time.(Trfc)..[ Timing ustawiany pod konkretne kości ramu najwydajniejsze 12 (mało który ram tak umie) ]

|- Row to Row delay.....(Trrd)..[ Timing ustawiany pod konkretne kości ramu dobre kości 1-2 ]

|- Write recovery time..(Twr)...[ Timing ustawiany pod konkretne kości ramu dobre kości 2 ]

|- Write to Read delay..(Twtr)..[ Timing ustawiany pod konkretne kości ramu dobre kości 1-2 ]

|- Read to Write delay..(Trwt)..[ Timing ustawiany pod konkretne kości ramu dobre kości 1-2 ]

|- Refresh period.......(Tref)..[ Timing Tref posiada rozbudowaną konfigurację, opisaną w FAQ trzeba go ręcznie dobrać do ramu ]

|- Write CAS Latency....(Twcl)..[ Ta wartość powinna zawsze zostać na Auto lub 1 (Auto=1) ]

|- DRAM Bank Interleave.........[ Ważne ustawienie dla posiadaczy 2x512M lub więcej, daje ogromny przyrost wydajności na Enabled ]

|

|- DQS Skew Control.............[ Ustawienie Incerese Skew poprawia nieznacznie wydajność ]

|- DQS Skew Value...............[ Najczęstsze ustawienia to 0 lub 128 ]

|- DRAM Drive Strength..........[ Najczęstsze dobre ustawienie tego timingu to Level 7 ]

|- DRAM Data Drive Strength.....[ Najczęstsze dobre ustawienie tego timingu to Level 2 ]

|- Max Async Latency............[ Podstawowy timing do uzyskania stabilności na danym dzielniku ]

|- DRAM Response Time...........[ Ustawienie Fast poprawia nieznacznie wydajność ]

|- Read Preamble Time...........[ Drugi w kolejce ważności timing zraz za MAL ]

|- IdleCycle Limit..............[ Ustawianie w zależności od ramu, stabilne 256 a wydajne 016 ]

|- Dynamic Counter..............[ Wyłączenie poprawia stabilność natomiast włączenie poprawia wydajność ]

|- R/W Queue Bypass.............[ Ustawianie w zależności od ramu, moje ustawienie 16x ]

|- Bypass Max...................[ Ustawianie w zależności od ramu, moje ustawienie 7x ]

`- 32 Byte Granularity..........[ Mało znaczący timing, moje ustawienie to Disabled ]

 

FSB Bus Frequency...............[ Ustawianie wartości HTT ]

LDT/FSB Frequency Ratio.........[ Najlepiej ustawić na 3.0 lub Auto, aby nie było problemów podczas O/C ]

LDT Bus Transfer Winth..........[ Transfer na szynie LDT, najlepiej zostawić 16/16 ]

CPU/FSB Frequency Ratio.........[ W większości wypadku najlepsze ustawienie to max mnożnik CPU ]

PCI eXpress Frequency...........[ Najlepiej zostawić 100MHz gdyż nie ma to znaczącego wpływu na wydajność ]

K8 Cool'n'Quiet Support.........[ Podczas O/C najlepiej wyłączyć tą opcje aby uniknąć problemów ]

Cool'n'Quiet MAX FID............[ Jak wyżej ]

CPU VID StartUp Value...........[ Podniesienie tego napięcia może pomóc na tak zwany Cold-Boot ]

CPU VID Control.................[ Podstawowa zmiana napięcia dla CPU ]

CPU VID Special Control.........[ Procentowe podnoszenie napięcia umożliwiające przekroczenie 1.550v ]

LDT Voltage Control.............[ Domyślnie 1.2v można ustawić 1.3v, większe niż 1.3v zazwyczaj nic nie daje ]

Chip Set Voltage................[ Podobnie jak LDT, domyślnie 1.5v można ustawić 1.6v więcej nie trzeba ]

DRAM Voltage Control............[ Zmiana napięcia RAM-u, na co dzień bezpieczny max TCCD=2.9v, Winbond=3.4v (wymaga przestawienia zworki) ]

DRAM+.03v If it's not 3.2v......[ Dodatkowe zwiększenie napięcia ramu o 0.03v dodawane do wybranego wyżej ]

MAC Lan.........................[ Opcje sieciówki znajdującej się w NF4 ]

MAC Media Interface.............[ Opcje sieciówki znajdującej się w NF4 ]

MAC(NV) Address Intupt..........[ Opcje sieciówki znajdującej się w NF4 ]

MAC Lan Boot ROM................[ Opcje sieciówki znajdującej się w NF4 ]

Internal Phy SATA 1/2...........[ Włączenie/Wyłączenie pierwszego i drugiego prostu SATA ]

Internal Phy SATA 3/4...........[ Włączenie/Wyłączenie trzeciego i czwartego prostu SATA ]

VIA 1394 Control................[ Włączenie/Wyłączenie 1394 ]

MARVELL Giga LAN Control........[ Włączenie/Wyłączenie sieciówki Marvel ]

 

Run MemTest86+..................[ Uruchomienie programu MemTest podczas ponownego uruchomienia komputera ]

Opis zakładki :

 

Zaleca się wyłącznie opcji związanych z „Cool'n'Quiet” na podkręconych maszynach, w innym wypadku mogą wystąpić problemy ze stabilnością gdyż „Cool'n'Quiet” i jego ustawienia były przewidziane dla domyślnych ustawień CPU i nie zawsze chcą poprawnie działać na podkręconych procesorach. Jak komuś bardzo zależy na „Cool'n'Quiet” może użyć jego softwarowych odpowiedników i dostosować je do możliwości swojego CPU. Dokładny opis każdego timingu można zaleźć w części FAQ poświęconej timing-om, tam opisałem po kolei ich znaczenie dla stabilności oraz wydajności dlatego też są tu tylko podstawowe informacje aby nie dublować już istniejących.

 

[ CMOS Reloaded ]

Auto Save bootabled Settings....[ Automatycznie zapisuje ostatnie ustawienia z CMOS do SEEPROM ]

Load last bootabled Settings....[ Przywracanie zapisanych wcześniej ustawień po nie udany boo-cie systemu ]

Opis zakładki :

 

Możliwość zapisania czterech różnych konfiguracji w specjalnie przygotowanych bankach, z możliwością ustawienia „HotKey” do szybkiego przywracania ustawień podczas startu systemu. Ustawienia są zapisywanie na kości biosu i nie kasują się po ustawieniu zworki Clear-Cmos czy wyścignięciu baterii. Bardzo przydatna zakładka zwłaszcza dla osób często dłubiących w swoich PC, dla przykładu można sobie przygotować ustawienia do co dziennej pracy oraz do „benchów” bez każdorazowego ustawiania wszystkiego od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietny opis, kazdemu newbie sie przyda ale warto by bylo zeby znalazl sie w calosci w FAQ (w tej chwili jest tylko fragment) jak pisalem o bardziej szczegolowym manualu mialem na mysli m.in. takie opcje:

Errata 94 Enhancement............[ Zalecane ustawienie to Disabled ]

Ale takie detale to juz znajde sobie na stronie Adriana Rojaka jak przypuszczam.

W kazdym razie wielkie dzieki za wysilekDołączona grafika , jutro sobie to wydrukuje bede trzymal pod reka :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do FAQ chwilowo dać nie mogę z prostej przyczyny, przekroczyłem limit znaków na post :P Dałem znać Marco powiedział że do jutra sprawa się wyjaśni. Co do niektórych opcji po prostu mimo iż chciałem opisu dać nie bardzo mogłem, zwłaszcza ta Errata jest cholernie odporna na opisy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko :) W sprawie funkcji profili ustawien. Przyporzadkowalem sobie hotkey's. Ustawilem 3 profile, i kiedy wciskam dane hotkey'ie przy ladowaniu biosu - nic sie nie dzieje. Nie laduje sie dany profil.

 

Stad pytanie czy ktos moze mi dokladnie powiedziec jak sie ustawia te profile ? Z gory wielkie dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do FAQ chwilowo dać nie mogę z prostej przyczyny, przekroczyłem limit znaków na post :P Dałem znać Marco powiedział że do jutra sprawa się wyjaśni. Co do niektórych opcji po prostu mimo iż chciałem opisu dać nie bardzo mogłem, zwłaszcza ta Errata jest cholernie odporna na opisy ;)

Kiedyś szukałem i to znalazłem:

 

http://www.rojakpot.com/showFreeBOG.aspx?l...0&bogno=308

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma takie pytani?

Na moich winbondach jak chodzą pojedyńczo napięciu 3,2 moge ustawić 244mhz.

W momęcie gdy je wróce w dual to już przy 240 zaczynają sypać. Testowałem je osobno i smigał tak samo, a w dualu lipa.

JAką opcje w biosie ominołem. Starałęm się tak ustawić aby jak naj mniej errorów było i jak najstabilniej. A może powinienem ochłodzić ten mały radiator co jest koło pamięci( bo ponoć od tego może sypać)??? :blink:

 

A i jeszcze jedno pytanie jak się ustawia napięce po zmianie na linie 5v, bo po zmianie dalej zostały te same wartości :blink: czyli od 2,5 do 3,2. Czy też komp czegoś nie zatrybił <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...