Skocz do zawartości
Hanu

Dfi Lanparty Nf4 (wszystkie Modele)

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Stala sie rzecz dziwna,

kupilem 2x1GB OCZ Spec Ops w tych kretynskich radiatorach i winda nie chce ruszyc. Musialem znacznie odtaktowad proca z 295 do 240MHz. Nie pomaga nic, obnizenie timingow, kombinowanie w biosie ze wszystkim.

Ma ktos pomysl ?

Że tak powiem, zapodaj jakiegoś screena z a64tweakera z timingami i alphami, no i jak ktoś wspomniał sprawdź na jakich kościach są te moduły. I co to znaczy "kombinowanie w biosie ze wszystkim". Chyba już doczytałeś od czego należy zaczynać szukanie stabilnych ustawień pamięci? :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam małe pytanie odnośnie obsługiwania Crossfire/SLI na tych płytach, otóż czy można na nich uruchomić dwa Radeonki ?

 

SLI z pewnością da rade, bo chipset Nforce robi swoje, a jak to jest z Crossfire, muszę szukać innego chipsetu ?

 

pozdro :)

 

EDIT:

 

THX mib

Edytowane przez lori129

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam małe pytanie odnośnie obsługiwania Crossfire/SLI na tych płytach, otóż czy można na nich uruchomić dwa Radeonki ?

 

SLI z pewnością da rade, bo chipset Nforce robi swoje, a jak to jest z Crossfire, muszę szukać innego chipsetu ?

 

pozdro :)

Chipsety Nvidii odsluguja tylko SLI.

Crossfire jest obslugiwany przez chipsety Ati np Xpress 200 CrossFire

 

Niestety musisz poszukac innego chipsetu. Z tego co wiem to jest nawet DFi na chipsecie ATI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że tak powiem, zapodaj jakiegoś screena z a64tweakera z timingami i alphami, no i jak ktoś wspomniał sprawdź na jakich kościach są te moduły. I co to znaczy "kombinowanie w biosie ze wszystkim". Chyba już doczytałeś od czego należy zaczynać szukanie stabilnych ustawień pamięci? :)

Pozdrawiam.

 

Cze

Szczerze mowiac nie wiem co to sa te Alphy :)

Odkleic radiatorow nie odkleje bo strasznie trzymaja na tych OCZ a chyba je wroce bo zeby tak kombinowac z glupimi pamieciami to ja dziekuje.

 

Tu masz screeny z biosu. Tak mialem ustawione na moich Hynixach BT-D43, nie dualowych bo kupowanych osobno ale dzialaja w dualu dobrze, przynajmniej lepiej niz te OCZ.

Zeby te OCZ przeszly do ladowania windy musialem zmniejszyc DRAM FREQ. Set ze 133 do 100MHz zeby winda ruszyla wogole. Timingi dalem 3.0/4/5/9, na chybil trafil zeby wogole winde odpalic.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Tu masz z CPUz, normalnie te ramy sa 2.5/3/3/8 przy 200MHz

Bios nie wiem jaki mam, bo wgrywalem jakis przypadkowy. Zaraz zmienie na jakis pod OCZ to sie zobaczy

Dołączona grafika

 

Cos jeszcze Ci poslac ? Mam nadzieje ze cos poradzisz bo kurcze takich dennych kosci to ja nie chce :)

Edytowane przez PolandMET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano nie pokazałeś na tych zrzutach dwóch najważniejszych dla stabilności pamięci parametrów. Mianowicie Max Async Latency oraz Read Preamble. Poza tym TRFC również ma duży wpływ na stabilność pamięci i nie powinien być na auto a Ty masz na auto.

 

Pierwszą rzeczą jaką robisz po wsadzeniu pamięci do DFI jest znalezienie najstabilniejszych wartości dla Max Async Latency oraz Read Preamble. Bez tego możesz se dawać timingi 5-5-5-30 a i tak pamięci będą sypać błędami.

Jakie wartości będą najlepsze? Tego nie wiem, zależy to od rodzaju pamięci, kontrolera w procesorze oraz dzielnika RAM/FSB.

Zasada jest taka że im niższy dzielnik tym wartości Max Async Latency oraz Read Preamble powinny być większe, przykładowo:

div200 - MAL = 7ns, RP = 5,5ns

div166 - MAL = 8ns, RP = 6ns

div133 - MAL = 9ns, RP = 6.5ns

 

Jeśli uda Ci sie znaleźć najstabilniejsze ustawienia powyższych ALPH (Max Async Latency oraz Read Preamble), wówczas możesz pobawić się w szukanie pozostałych które mają już mniejszy wpływ na stabilność. Kolejnym mogącym przeszkadzać w stabilności jest TRFC, z doświadczenia wiem że jego wartość powinna być w granicach 13-w górę. Następnie można nieco zwiększyć TRTW, kosztem wydajności.

 

Masz nieco utrudnione zadanie bo nie wiesz na jakich kościach są Twoje memki, więc nie można zawęzić poszukiwań.

Gdybym to był ja ustawiłbym FSB na 200, dzielnik na div200, ddr voltage na default i próbował znaleźć MAL z przedziału 7-9, oraz RP z przedziału 5.5-7 i ustawił TREF na 14. Jak znajdziesz stabilne ustawienia wówczas podnosisz FSB i szukasz max. dla pamięci.

Jeśli powyższe zabawy nie zdają się na nic, oznacza to że pamięci są albo kiepskie albo bardzo nie lubią się z resztą sprzętu.

 

Najlepiej testować stabilność pamięci programem Super PI próbką 8M lub 16M. Oczywiście są to pobierzne testy stabilności, ale bardzo złe ustawienia pamięci wywalą od razu.

 

Mam nadzieje że to co napisałem jest jasne i nie będziesz zadawał w kółko tych samych pytań, tym bardziej że bardzo dokładny opis wszystkich alph ich ustawień wydajności i stabilności masz w faq na pierwszej stronie tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia dla pamięci OCZ 2 x 1GB DDR1:

 

FSB Bus Frequency............................. 200 MHz

LDT/FSB Frequency Ratio....................... 5

CPU/FSB Frequency Ratio....................... zależy od twojego CPU

PCI eXpress Frequency......................... 100

 

CPU Voltage .................................. zależy od twego CPU

LDT Voltage .................................. 1.20v

ChipSet (NF4) Voltage ..................... 1.50V

DRAM Voltage ................................ 2.70v

+0.03 if not 3.2V ............................ Enable

 

Memclock (DRAM Frequency) ................. 200

1T/2T Timing (Command Per Clock).......... 1T

CAS Latency (Tcl)............................. 3T

RAS# to CAS# delay (Trcd).................... 3T

Min RAS# active time (Tras)................... 8T

Row precharge time (Trp)...................... 3T

Row Cycle time (Trc).......................... 12T

Row refresh cyc time (Trfc)................... 16T

Row to Row delay (Trrd)....................... 3T

Write recovery time (Twr)..................... 2T

Write to Read delay (Twtr).................... 2T

Read to Write delay (Trwt).................... 3T

Refresh Period (Tref)......................... 3120 cycles

DRAM Bank Interleave.......................... Enabled

 

DQS Skew Control.............................. Auto

DQS Skew Value................................ 0

DRAM Drive Strength........................... Normal (level 2)

DRAM Data Drive Strength...................... Level 2 or 4

Max Async Latency............................. 8ns

DRAM Response Time............................ Normal

Read Preamble Time............................ 6ns

IdleCycle Limit............................... 256

Dynamic Counter............................... Disable

R/W Queue Bypass.............................. 16x

Bypass Max.................................... 4x

32 Byte Granularity........................... Disable (4 Bursts)

 

Jak ci na takich ustawieniach nie wystartują tio już nie wiem, oczywiście potem to już sprawa mozolnego znajdowania optimum :)

 

Polecam programik A64Info do pdglądu w windowsie ustawień Ram-u.

Edytowane przez hill70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chlopaki

 

hill70

niestety na Twoich ustawieniach komp nawet nie wstal (tylko zmienilem napiecie pamieci na 2.5V zgodnie z tym co bylo w tym tescie ze strony ktora podales). Z ciekawosci wlozylem 2x512MB Hynixow BT-D43 i wstaly bez problemu ale nie doszly do ladowania windy, restart.

Oczywiscie proc byl 200x10, bez podkrecenia.

 

Tak wiec spodziewalem sie czegos wiecej po tych OCZ niz to co mam w Hynixach a tu pulpet.

 

Tu macie moje ustawienia aktualne pamieci, 2 kosci Hynix. Nie wiem czemu nie chca isc wiecej niz te 133MHz w DRAM Frequency. No i nowy proc , 2.8GHz wyciaga tylko przy mnozniku 9 a na 10 ledwo 2.5GHz. Jakos nie moge dobic do magicznych 3GHz :)

 

Jesli mozecie cos doradzic, co i w jakich granicach zmieniac to bede wdzieczny. Zalezy mi na wydajnosci bardziej niz na MHz.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez PolandMET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hill, co bedzie wydajniejsze?

Jak bede mial HTT 300+MHz czy jak na pamieciach bede mial 200 w Mem Clock ? Bo narazie doszedlem do 180MHz na pamieciach (OCZ) i 300MHz na procu przy 3.0/4/4/8. Ale jak dam 200 to juz nie startuje. Cociekawe jak przy tych samych ustawieniach dam 133 czy 140 to tez nie botuje. Tylko przy 150, 166 i 180Hz. Teraz mam 280MHz niestabilne , Orthos sie nie wywalil po 8min ale nie chcialem gotowac proca dluzej.

 

Chyba bedzie lepiej jak sie kupie na kreceniu proca niz pamieci.

 

Dołączona grafika

 

OK to chyba narazie nie ma sensu bo sie proc mi gotuje. Ortos go do 70*C dopala. Musze najpier zalozyc wode a potem cos kombinowac. Na mnozniku 10 idzie narazie tylko na 270MHz przy 1.45V i pamieciach 133MHz mem clock i 2.8V.

Edytowane przez PolandMET

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko div200 wyraźnie wyróżnia się od reszty, mianowicie jeśli chodzi o MHz to zachowuje się podobnie ale już wydajność na nim jest znacznie niższa i mimo moich usilnych prób nie udało mi się uzyskać na nim wartości 25xxMB/s która dla pozostałych dzielników jest czymś normalnym.

Po raz n-ty zachęcam do przeczytania pierwszej strony w tym temacie, najlepiej kilukrotnie i ze zrozumieniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wez nowe DFI i sprzedaj, chetnich pewnie nei zabraknie jak zagaisz ze plyta pod OC jesy super. Albo sobie zalatw zeby Ci wymienili na AM2 za doplata czy bez

Nie sadze aby mieli jakies nowki sztuki. Moga byc poserwisowki jak juz.

 

Pogadaj niech wyminia z doplata na Dark power'a na 965 i zmien na c2d. Duzo lepszy wybor na chwile obecna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 2 dni mam problem z płytą - w czasie grania usłyszałem nagle głośny trzask w słuchawkach, po chwili przerwało mi połączenie z netem. Po restarcie kompa wykrywało jakąś kartę audio (mam xfi) ale nie da się zainstalować do niej sterowników (jest komunikat że nie znaleziono xfi w systemie). Kartę sieciową (wbudowana Marvell) wykrywa dobrze ale jest komunikat "Nie można uruchomić tego urządzenia.". Pojawiły się też duże problemy z uruchomieniem komputera (nie gasną czerwone diody na płycie) - dzisiaj odkryłem że pomaga przełożenie grafy do innego slotu niż była w danym momencie - wcześniej czegoś takiego nie miałem. Xfi sprawdziłem na drugim komputerze i działa bez problemu, na dfi nawet bez tej karty komp startuje dopiero po wielu resetach, clearcmosach itp... Na dodatek gwarancja na płyte skończyła się 7 tygodni temu :( Czy mogę coś z nią (płytą) jeszcze zrobić we własnym zakresie? Chodzi mi o przywrócenie normalnego działania złącz PCI tak żebym mógł podłączyć kartę muzyczną, z tą sieciówką jest mi obojętne dopóki druga zintegrowana działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam ogromną prośbę. Mógłby mi ktoś łopatologicznie objaśnić co i jak przestawić na płycie tak aby wyciągnąć z procka jak najwięcej? Tematów kilka już było podobnych, ale albo pamięci nie te albo bios zupełnie inny.

 

Płyta LanParty Ultra-D (s.939) ostatni oficjalny bios

A64 3000+

pamięci to A-Data 400mhz 1 giga

 

Procek kręci się dobrze, facet przy mnie na tej samej płycie wykręcił go na 2,9ghz i przeszedł cały SuperPI. Chłodzenie mam dobre, Thermaltake BigTyphoon, zasilacz to Fortron 350 MDN®, więc też uciągnie. Mnie się udało podkręcić tylko na 2,35 ale pamięci wykręciłem pod Windowsem na prawie 460 i dopiero po ok.10 min. zorientowałem się że to chyba ciut za dużo dla nich więc to też źle o nich nie świadczy. Wcześniej miałem płytę na socket A i tam było dużo łatwiej kręcić, tutaj po prostu nie mam bladego pojęcia co i jak.

Jakoś nie chce mi się wierzyć że 2,3 to wszystko co mogę wycisnąć, możliwe że coś ominąłem.

Ustawiam tylko "dram frequency set" tak żebym miał ok 400mhz jak podniosę FSB

CASy, RASy,... ustawiam tak żeby odpowiadały ustawieniom przy 400mhz

podnoszę FSB i lekko napięcie na procek.

Coś mam jeszcze zmienić ?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przez ponad 2 lata byłem szczęśliwym posiadaczem DFI i Athlona 64 3000+, proc pracował na 2700 MHz przy 1.525 i wszystko było cacy, aż jakiś miesiąc temu zaczęły dziać sie różne dziwne rzeczy.

 

Najpierw blue screeny (0X0000009C, MACHINE_CHECK_EXCEPTION) przy dłuższym korzystaniu z kompa np. po 5-6 godzinach od włączenia kompa. Było to bardzo rzadkie, razem wystąpił może ze 3 razy, ale stwierdziłem, że trza to będzie jakoś rozwiązać. Później w BIOSie pojawiły się dziwne przebarwienia, zdjęcia na dole. Pierwsze co zrobiłem to oczywiście odpaliłem SP2004 i zapuściłem test, wywlił się po 1 godz 21 min, podniosłem napięcie z 1.525 do 1.537 (wg tabelki), ale to nic nie pomogło. Błąd nadal po około godzinie.

 

RAM przetestowałem Memtestem wbudowanym w BIOS, ale nie wykazał problemów, podobnie karta testowana w różnych grach i 3DMarkach i nic. I to jest dziwne bo skoro proc ma problemy to nie powinno się dać grać w jakieś bardziej wymagające gry. Żadna z gier w które grałem i ja i mój brat nie miała żadnych problemów (C&C: Tiberium Wars, RS:Vegas, Medieval II: Kingdoms i MoH: Airborne)

 

Temperatury i napięcia też są raczej w porządku, proc ma max 48, płyta 40, układy zasilania proca 46, tylko zastanawia mnie co to jest ta ostatnia pozycja w nowym SpeedFanie oznaczona Core, dochodzi ona do 56 C. Nie może być to proc, bo proc to ta pierwsza wartość. Na dotyk nic nie może mieć na płycie ponad 55 C.

 

Jeśli dam za duże napięcie np. 1.55 to po ok 20-30 w SP2004 wywala blue screena, napięcia sa ok np linia 12 V ma minimalnie 11.90 V, a 5 V - 4.95 V. Przebarwienia w BIOSie też są jeśli dam mnożnik na 8 zamiast 9.

 

Reasumując nie pomaga ani obniżenie, ani podniesienie napięcia, podobnie zmiana mnożnika na niższy. RAM i karta tez w testach niby OK, więc zostaje płyta i teraz pytanie jak sprawdzić płyte, może pokombinować z ustawieniami napięć na płycie ? Nie bawiłem się w to i nie wiem czy ma to jakiś sens.

 

Proszę o pomoc, bo ja już nie daje sam rady z tym.

 

edit:

Ustawiłem napięcie 1.535 V i na razie działa, mam nadzieje że to wystarczy.

post-19644-1191006226_thumb.jpg

post-19644-1191006296_thumb.jpg

Edytowane przez hardy99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie co do napięć. CPU-Z kłamie jak na jawie. Takie napięcie jakie pokazuje nam odczyt w biosie takie mamy rzeczywiste napięcie procesora. Śmiem to stwierdzic na podstawie pomiaru miernikiem :D Tak że jeżeli CPU-Z pokazuje Ci że masz 1.475 to tak naprawdę masz 1.5V :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy dostępny :D czyli jakby nie patrzeć 1.1 ale to kompletnie nie ma różnicy każda dzisiejsza karta chodzi jak na 1.0 tak i na 1.1 :rolleyes:

No dla mnie ma znaczenie, bo zastanawiam sie czy czekac na rv670 czy teraz kupic 8800 gts 640 ;) Przyszle grafy beda na pcie 2.0 ktore jest kompatybilne w dol tylko z 1.1 :x sorki za niedowierzanie, ale masz moze jakies potwierdzenie swoich slow? Pytam bo dzisiaj rano z godzine szukalem jakie to ma pci-e i nic nie znalazlem :x Edytowane przez 4ever_anarchy_soldier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cze

Dziwne bo przelozylem swoje pamieci do zoltych gniazd i komp za chiny nie chce ruszyc. Dziala to tylko w pomaranczowych. Dziwne to.

 

Druga dziwnosc to jak juz kiedys pisalem, komp sie uruchamia tylko jak pamiec mam na 150 lub 180MHz. Jak mu dam 200 albo 133 to nie uruchamia sie. Juz zrozumiem te 200MHz, ale czemu nie startuje jak mu znacznie obnize taktowanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wersja pcie to 1.0a ;) takze jezeli zapowiedzi sie sprawdza, nie ma co czekac na grafy z pcie 2.0

Niekoniecznie karty z pci-express 2.0 muszą być nie kompatybilne z 1.0a , ta obsługa może dodana poprzez jakiś mostek , który będzie bezpośrednio w chipie ewentualnie dodany na karcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanko czy któryś z posiadaczy DFI Lanparty Ultra-D miał może problemy z kartą X-fi Xtreme Music ? Bo ja nie mogę jej zainstalować... wgranie najnowszego biosu(NF4LD406 z dnia 2006/04/06 ) i sterownikow od nvidi (6.86) nie pomogło :(

 

takie coś się pojawia podczas instalacji sterowników

 

Dołączona grafika

Edytowane przez ulysse1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanko czy któryś z posiadaczy DFI Lanparty Ultra-D miał może problemy z kartą X-fi Xtreme Music ? Bo ja nie mogę jej zainstalować... wgranie najnowszego biosu(NF4LD406 z dnia 2006/04/06 ) i sterownikow od nvidi (6.86) nie pomogło :(

 

takie coś się pojawia podczas instalacji sterowników

Tak, ja miałem ostatnio ten sam problem, najpierw było tak jak u Ciebie a potem komp wogóle nie ruszał jak miał coś w pci, potem wogóle nie ruszał jak w górnym slocie pci-express była grafa. nie udało mi się nic z tym zrobić, kupiłem drugie dfi.

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja miałem ostatnio ten sam problem, najpierw było tak jak u Ciebie a potem komp wogóle nie ruszał jak miał coś w pci, potem wogóle nie ruszał jak w górnym slocie pci-express była grafa. nie udało mi się nic z tym zrobić, kupiłem drugie dfi.

pozdr.

Czyli wymieniłeś płytę .. ? żadna inna opcja nie wchodzi w grę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale u mnie ogólnie cała płyta zaczęła się sypać - zobacz post #1935. U siebie zacznij od sprawdzenia karty w drugim slocie no i najlepiej by było sprawdzić ją na innym kompie żeby wiedzieć czy to wina płyty czy karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...