Skocz do zawartości
kenfollet

Backup Aspire 5024wlmi

Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak. Dostałem ze sklepu laptopa z zainstalowanym windowsem śmigał OK. Po pewnym czasie i nieudanej konfiguracji WLAN zaczęły się problemy więc otwarłem pudełko w którym myślałem ze znajde windowsa-dureń! 12 płyt pomalowanych przez acera 2 z napisamie XP home englisch 3 węgierskie 3 polskie jedna z napisem aplication jedna z napisem bootable. Więc reset przestawiłem na bootowanie z CD włożyłem płyte bootable coś sie zrobiło w kreatorze acera poprosił o drugą płytę... i problemy bo włożyłem wszystkie polskie-nic. Potem te bliżej nieokreślone nic dopiero jak włożyłem englisch z nr. 1 poszedł dalej. Długo się trudził i poprosił o płytę z moim backupem...której nie zrobiłem więc nacisnąłem cancel. Komp sie zresetował winda sie odpaliła ale witała napisem welcome czyli cały system po angielsku! Laptop w zasadzie taty mówie zabije mnie. Jeszcze raz płyta bootable ale teraz zamiast poprosić o płyte nr. 2 jakąkolwiek napisał backup compleat i jak sie cokolwiek nacisnęło to reset ale windows sie nie włączał bo był błąd z plikiem hal.dll backup jeszcze raz to samo. Instrukcja z internetu ale w zasadzie nie mam innej płyty niż mi dali. Wkładam nielegalnego windowsa bootuje zero problemu. Zgodnie z poradami z internetu próbuje narzędzi odzyskiwania systemu (których w zasadzie Acer nie dał) ale dalej ten sam błąd. Winodwsa zainstalowałem bez najmniejszego problemu ale z nielegalnej płyty:( jak teraz próbuje backup to jest problem z hal.dll i koniec. Musze działać na nielegalnym windowsie. Bardzo by mi zależało być legalnym skoro zapłaciłem za komputer z windowsem. Osobiście podejrzewam że coś się stało na ukrytej systemowej partycji do odzyskiwania systemu ale nie mam doświadczenia z takimi Acerowskimi cudami. Miał ktoś może taki problem i go rozwiązał?

Sory że tak chaotycznie ale już późno.

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej ukrytej partycji to ona nie ma żadnego znaczenia gdy instalujesz system z płyt dostarczonych przez Acer'a. Możesz zrobić jeszcze tak. Uruchom instalcje z bootowalnej płyty od windows'a (nie od acer'a) sformatuj partycjie C, musisz ją sformatować tak aby systemem plików był FAT32 bo inaczej instalacjia nie ruszy. Po sformatowaniu przerwij instalacje i włóż płytę bootable. Powina ruszyć instalacja acerowskiego windowsa. Jak nadal będziesz miał problem z tymi "polskimi" płytami to zainstaluj windowsa "nielegalnego" potem tylko podmień klucz. Licencje masz na Windows'a więc jak zainstalujesz nawet z nielegalnej płyty to nie mogą się do niczego przyczepić. Wszystkie sterowniki do laptopa masz na płycie bootable. Jak Ci się uda zainstalować Acerowski system to możesz zrobić kopie tej ukrytej partycji. Musisz uruchomić narzędzie Acer eRecovery. Jest tam możliwość zgrania tej partycji na płyty CD lub DVD. Później jak będziesz musiał instalować jeszcze raz system to wkładasz jedną płytę DVD i cała instalacjia idzie z tej płyty.

Edytowane przez Azazel85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej ukrytej partycji to ona nie ma żadnego znaczenia gdy instalujesz system z płyt dostarczonych przez Acer'a. Możesz zrobić jeszcze tak. Uruchom instalcje z bootowalnej płyty od windows'a (nie od acer'a) sformatuj partycjie C, musisz ją sformatować tak aby systemem plików był FAT32 bo inaczej instalacjia nie ruszy. Po sformatowaniu przerwij instalacje i włóż płytę bootable. Powina ruszyć instalacja acerowskiego windowsa. Jak nadal będziesz miał problem z tymi "polskimi" płytami to zainstaluj windowsa "nielegalnego" potem tylko podmień klucz. Licencje masz na Windows'a więc jak zainstalujesz nawet z nielegalnej płyty to nie mogą się do niczego przyczepić. Wszystkie sterowniki do laptopa masz na płycie bootable. Jak Ci się uda zainstalować Acerowski system to możesz zrobić kopie tej ukrytej partycji. Musisz uruchomić narzędzie Acer eRecovery. Jest tam możliwość zgrania tej partycji na płyty CD lub DVD. Później jak będziesz musiał instalować jeszcze raz system to wkładasz jedną płytę DVD i cała instalacjia idzie z tej płyty.

 

Odpowiem tak:

Oczywiście dostaje się płytki z systemem itp. czyli to samo co na ukrytej partcji. Nie wiem tylko czy porównał ktoś czas instalowania tego fabrycznego obrazu z płyt i z dysku, bo ja miałem okazję. Z dysku 5 min... z płyt ok. pół godz. Ok zgodze się że pół godz. to nie duzo ale jeśli juz zrobi się drugi obraz po instalacji wszystkich programów który w moim przypadku zajmuje 3.5 GB to sytuacja zmienia się diametralnie. Z dysku 15 min a z płyty ~2 godz.

Druga sprawa - instalacja windy z płyty innej niż tej dostarczonej przez Acer powoduje zmiany w MBR i nie można już wtedy robić backupów na dysk ani używać opcji recovery z dysku... Zostają tylko płytki = dużo traconego czasu. Jest na to sposób jeśli pozostawiło się ukrytą partycję, ale wyjaśnienie wymaga dłuższego opisu, więc w razie pytań zapraszam na priv. Postaram się pomóc.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam być szczery to niechce mi sie zadługo bawić wiec bardzo spodobała mi się opcja podmiany klucza...ale nie mam pojęcia jak sie do tego zabrać. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś instrukcje.

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam być szczery to niechce mi sie zadługo bawić wiec bardzo spodobała mi się opcja podmiany klucza...ale nie mam pojęcia jak sie do tego zabrać. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś instrukcje.

Z góry dzięki

żeby nie zostać posądzonym o nielegalne jakieś interwencje zrób tak :)

włóż płytkę z windows xp HE. zacznij instalować. zrób na tamtych partycjach formata. gdy poprosi cię o klucz wpisz ten co masz naklejony na spodzie notebooka i tyle :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Pisze, że klucz produktu nie pasuje:( Próbowałem tego wcześniej. A czy moge liczyć na jakąś pomoc ze strony Microsoftu czy ich raczej nie bardzo będzie interesowało legalizowanie nielegalnej kopii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno można jakoś podmienić klucz już po zainstalowaniu systemu. Tyle, że nie wiem jak. Jeśli masz pozostawioną tą ukrytą partycje spróbuj z niej zainstalować system. Tam raczej na pewno Windows jest po polsku, chyba, że miałeś inny język po pierwszym uruchomieniu laptopa. Jeśli nie możesz uruchomić instalacji z dysku to gdzieś na forum jest podany sposób jak zrobić aby to działało.

 

Edit

Znalazłem jak to zrobić.

Wchodzisz do katalogu C:\Program Files\acer\eRecovery i uruchamiasz plik MBRwrWin.exe. Sposób ten podał kba81 w temacie:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=163906

Mi ten sposób nie pomógł niestety :( Ale i tak chciałem usunąć tę partycje więc nic nie straciłem :)

Może u Ciebie pomoże

Edytowane przez Azazel85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno można jakoś podmienić klucz już po zainstalowaniu systemu. Tyle, że nie wiem jak. Jeśli masz pozostawioną tą ukrytą partycje spróbuj z niej zainstalować system. Tam raczej na pewno Windows jest po polsku, chyba, że miałeś inny język po pierwszym uruchomieniu laptopa. Jeśli nie możesz uruchomić instalacji z dysku to gdzieś na forum jest podany sposób jak zrobić aby to działało.

 

Edit

Znalazłem jak to zrobić.

Wchodzisz do katalogu C:\Program Files\acer\eRecovery i uruchamiasz plik MBRwrWin.exe. Sposób ten podał kba81 w temacie:

http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=163906

Mi ten sposób nie pomógł niestety :( Ale i tak chciałem usunąć tę partycje więc nic nie straciłem :)

Może u Ciebie pomoże

Próbowałem programem do podmiany klucza... niestety nie przyjęty:( Ten post oglądałem ale po zainstalowaniu e menagera na tym systemi który mam obecnie... nie ma czegoś takiego jak był ten e backup. Folderu w program files też nie ma. Ukrytej partycjii nie dotykałem więc zakładam że jest ok. Może to głupie ale tak kombinuje czy nie dałoby się jakimś programem zgrać z tej ukrytej partycjii tego windowsa żeby go mieć na płycie tak jak zwykłą wersje oem. Szczerze wątpie no ale... mamy geniuszy informatycznych w polsce w końcu:]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obraz systemu wykonany jest chyba programem Norton Ghost, może za pomocą tego programu uda Ci się zgrać tą partycje na naprzykład DVD jednak nie jestem tego pewien. Pozatym program ten jest płatny :( . Sposób z tematu http://forum.purepc.pl/index.php?showtopic=163906 działa tylko wtedy kiedy masz zainstalowany orginalny system od acer'a (chociaż u mnie mimo wszystko nie podziałało :( ).

Edytowane przez Azazel85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem programem do podmiany klucza... niestety nie przyjęty:( Ten post oglądałem ale po zainstalowaniu e menagera na tym systemi który mam obecnie... nie ma czegoś takiego jak był ten e backup. Folderu w program files też nie ma. Ukrytej partycjii nie dotykałem więc zakładam że jest ok. Może to głupie ale tak kombinuje czy nie dałoby się jakimś programem zgrać z tej ukrytej partycjii tego windowsa żeby go mieć na płycie tak jak zwykłą wersje oem. Szczerze wątpie no ale... mamy geniuszy informatycznych w polsce w końcu:]

Proponuję następujące rozwiązanie. Ja miałem bardzo podobny problem i ktoś mi pomógł więc postaram się teraz pomóc tobie. Na począek ściągnij sobie knoppixa ( może można coś innego ale ja nie wiem) wystarczy wersje 4.0 na CD

ftp://ftp.knoppix.nl/pub/os/Linux/distr/knoppix/

chodzi o to żeby zbootowac system z płytki bez instalacji systemu. Czyli wkładasz płytkę i wszytsko się samo uruchomi.

Kiedy już odpali ci się knoppix wybierasz konsolę i wpisujesz pomijając cudzysłowy ( nie pytaj mnie o co chodzi bo nie mam zielonego pojęcia... mi zostało to wytłumaczone właśnie tak)

"su -"

"mount -t auto /dev/hda1"

"dd if=/mnt/hda1/acer/tools/RTMBR.bin of=/dev/hda bs=1 count=446"

 

Ważne jest wpisanie odpowiedznio dużych i małych liter tak jak powyżej i pamiętanie o spacjach.

Po tej operacji zamknij knoppixa i zrestartuj komputer, wyciagnij płytę z napędu. To co właśnie zrobiłeś to przywróciłes fabryczny MBR w którym zapisana jest opcja bootowania systemu z ukrytej partycji. W trakcie bootowania wciśnij Alt+F10 i wybierz przywrócenia fabrycznego obrazu. Po zainstalowaniu powinieneś mieć system taki jak po zakupie. Możesz sobie wtedy zgrać ten obraz poprzez erecovery na płytkę ale ten na dysku proponuje zostawić.

Mam nadzieje że pomogłem.

pozdro... daj znać czy się udało

Edytowane przez tomcio_wroc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję następujące rozwiązanie. Ja miałem bardzo podobny problem i ktoś mi pomógł więc postaram się teraz pomóc tobie. Na począek ściągnij sobie knoppixa ( może można coś innego ale ja nie wiem) wystarczy wersje 4.0 na CD

ftp://ftp.knoppix.nl/pub/os/Linux/distr/knoppix/

chodzi o to żeby zbootowac system z płytki bez instalacji systemu. Czyli wkładasz płytkę i wszytsko się samo uruchomi.

Kiedy już odpali ci się knoppix wybierasz konsolę i wpisujesz pomijając cudzysłowy ( nie pytaj mnie o co chodzi bo nie mam zielonego pojęcia... mi zostało to wytłumaczone właśnie tak)

"su -"

"mount -t auto /dev/hda1"

"dd if=/mnt/hda1/acer/tools/RTMBR.bin of=/dev/hda bs=1 count=446"

 

Ważne jest wpisanie odpowiedznio dużych i małych liter tak jak powyżej i pamiętanie o spacjach.

Po tej operacji zamknij knoppixa i zrestartuj komputer, wyciagnij płytę z napędu. To co właśnie zrobiłeś to przywróciłes fabryczny MBR w którym zapisana jest opcja bootowania systemu z ukrytej partycji. W trakcie bootowania wciśnij Alt+F10 i wybierz przywrócenia fabrycznego obrazu. Po zainstalowaniu powinieneś mieć system taki jak po zakupie. Możesz sobie wtedy zgrać ten obraz poprzez erecovery na płytkę ale ten na dysku proponuje zostawić.

Mam nadzieje że pomogłem.

pozdro... daj znać czy się udało

Odgrzewam temat bo dopiero teraz zabrałem się do roboty. Tzn. wcześniej już mi się nie chciało ale teraz kiedy Windows chodzi potwornie wolno czas na format i właśnie tu jest moje pytanie. Czy korzystając z powyższego sposobu tracę też zawartość drugiej partycjii? Czy może jest tak jak z normalną płytą z win XP że wybieram instalacje na C, formatuje C i gotowe, czy może tak, że laptop jest jak ze sklepu tzn. dwie czyste partycje?

Troche chaotycznie ale chyba uda się zrozumieć... W skrócie: formatuje się dysk D czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmiana wpisu MBR nie powiodła się. Po wpisaniu w konosoli w knoppixie ostatniej linijki polecenia otrzymuję komunikat że nie znaleziono pliku lub folderu:( Sprawdziłem menażerem partycji spod windowsa i partycja dalej z narzędziami dalej jest na dysku.

RATUNKU;(

 

Próbowałem jeszcze z konsoli odzyskiwania systemu poprzez wpisanie komendy "fixmbr" i odziwo po przejściu miliona ostrzerzeń o niebezpieczenstwie konsola stwierdziła że operacja się powiodła i przywrócono standardową zawartoś rejestru MBR. Restart kompa alt+f10 nie przynosi absolutnie żadnego rezultatu, windows uruchamia się jak gdyby nigdy nic...

Edytowane przez kenfollet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmiana wpisu MBR nie powiodła się. Po wpisaniu w konosoli w knoppixie ostatniej linijki polecenia otrzymuję komunikat że nie znaleziono pliku lub folderu:( Sprawdziłem menażerem partycji spod windowsa i partycja dalej z narzędziami dalej jest na dysku.

RATUNKU;(

 

Próbowałem jeszcze z konsoli odzyskiwania systemu poprzez wpisanie komendy "fixmbr" i odziwo po przejściu miliona ostrzerzeń o niebezpieczenstwie konsola stwierdziła że operacja się powiodła i przywrócono standardową zawartoś rejestru MBR. Restart kompa alt+f10 nie przynosi absolutnie żadnego rezultatu, windows uruchamia się jak gdyby nigdy nic...

a czy na tej partycji sa dane? moze sformatowales ja i jest czysciutka. jak wystartujesz z knoppixa to mozesz przegadac ta partycje i jesli sa na niej dane to sprawdz ta scierzke.

drugie wyjscie jest takie ze wydaje mi sie ze jesli sciagniesz sobie wszystkie programy do lapka ze strony acera, tzn. erecoevry, esetting itp to korzystajac z erecovery bedziesz mogl nagrac sobie na plytke system z ukrytej partycji, bo u mnie byla taka mozliwosc. druga czynnosc po wypaleniu dvd to zrobic system z tej plytki. a na koncu kiedy juz zainstaluje sie system, wejsc do katalogu acer bezposrednio na dysku c lub w program files i do folderu erecovery i zaaplikowac plik MBRwrWin bo w tej lokalizacji jest tez plik RTMBR. to powinno przywrocic ci fabryczny MBR. jak to nie poskutuje to nie znam innego wyjsciea Ale warunkiem jest to ze nie byla zmieniana tablica partycji, czyli nie kasowales jakiejs partycji i nie tworzyles nowej.

 

powodzenia

pozdro

Edytowane przez tomcio_wroc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% nie czyściłem tej partycji. Musze pokombinować bo jak ściągam e managera to nie mam w nim e recovery!

Co do usunięcia partycjii nie wiem czy nie zrobiłem tak że instalując XP usunołem partycje C i na nowo ją utworzyłem:/ Chyba bez usunięcia partycjii nie dało się sformatować dysku C...

 

Więc... Ściągnołem e-recovery (nie było niestety do aspire 5024 więc wziołem do jakiegoś innego modelu) zainstalowałem wchodze do katalogu, próbuje odpalić ale pisze że "not compatibil". Więc nie wiedzieć czemu poklikałem w ikony:

-monitor

-mbrwrwin

-catply

i jeszcze raz spróbowałem e-recovery odziwo ruszył!!

Więc najpierw wybrałem opcję aby przywrócił default seting poprosił o reboot więc się zgodziłem ale windows poprostu odpalił się na nowo.

Następnym razem wybrałem opcję stworzenia kopii zapasowej. Klikam next i wyskakuje komunikta że wielkość obrazu nie pasuje (stwierdzam że to pewnie dlatego że program nie na mojego lapka) ale można kliknąć next i iść dalej. W momencie kiedy ma zaczynać się przygotowanie i zebranie informacji przed nagraniem na CD (na obu paskach postępu 0%) następuje zawiecha i można zrobić tylko reset... W czasie bootowania atl+f10 oczywiście dalej nie działa. Czy ma ktoś dalej jakieś pomysły? Albo przynajmniej wie dlaczego do cholery płyty dostarczone przez acera są w moim przypadku bezużyteczne?

Co robić? Co próbować? Gdzie szukać? Może mam złego e-recovery? Może sam już nie wiem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% nie czyściłem tej partycji. Musze pokombinować bo jak ściągam e managera to nie mam w nim e recovery!

Co do usunięcia partycjii nie wiem czy nie zrobiłem tak że instalując XP usunołem partycje C i na nowo ją utworzyłem:/ Chyba bez usunięcia partycjii nie dało się sformatować dysku C...

 

Więc... Ściągnołem e-recovery (nie było niestety do aspire 5024 więc wziołem do jakiegoś innego modelu) zainstalowałem wchodze do katalogu, próbuje odpalić ale pisze że "not compatibil". Więc nie wiedzieć czemu poklikałem w ikony:

-monitor

-mbrwrwin

-catply

i jeszcze raz spróbowałem e-recovery odziwo ruszył!!

Więc najpierw wybrałem opcję aby przywrócił default seting poprosił o reboot więc się zgodziłem ale windows poprostu odpalił się na nowo.

Następnym razem wybrałem opcję stworzenia kopii zapasowej. Klikam next i wyskakuje komunikta że wielkość obrazu nie pasuje (stwierdzam że to pewnie dlatego że program nie na mojego lapka) ale można kliknąć next i iść dalej. W momencie kiedy ma zaczynać się przygotowanie i zebranie informacji przed nagraniem na CD (na obu paskach postępu 0%) następuje zawiecha i można zrobić tylko reset... W czasie bootowania atl+f10 oczywiście dalej nie działa. Czy ma ktoś dalej jakieś pomysły? Albo przynajmniej wie dlaczego do cholery płyty dostarczone przez acera są w moim przypadku bezużyteczne?

Co robić? Co próbować? Gdzie szukać? Może mam złego e-recovery? Może sam już nie wiem!

wpadlem na nastepujacy pomysl:

daj maila a ja ci wysle plik RTMBR. wrzucisz go sobie na dysk, odpalisz knoppixa i wszystko jak pisalem zmieniajac tylko scierzke... powinno zadzialac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc... Otrzymałem plik od użytkownika tomcio_wroc za co ogromnie mu dziękuję. Jak będę kiedyś we Wrocławiu wiszę ci metr piwa :lol:

Udało mi się podmienić plik z pod knoppixa ale podczas bootowania alt+f10 nadal nie działało. Na szczęście spod e-recovery które wcześniej zainstalowałem udało mi się uruchomić odzyskowanie systemu a potem poszło już z górki:]

Postaram się w najbliższym czasie napisać mały poradnik o odzyskiwaniu systemu w acerach.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wielką pomoc szczególnie użytkownikowi tomcio_wroc!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jak najbardziej rada pomocna i wkoncu sie udalo po dlugich i meczocych probach naprawic MBR Acer aspire 3610 . z jednym malym wyjatkiem

 

"dd if=/mnt/hda1/acer/tools/RTMBR.bin of=/dev/hda bs=1 count=446"

 

umnie bylo tak

 

dd if=/media/hda1/acer/tools/RTMBR.bin of=/dev/hda bs=1 count=446"

 

dzieki za porade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem skąd biorą się takie mega-mózgi ale jestem wam wdzięczny. Uratowaliście mnie choć zanim doszedłem jako laik z linuxa do sedna sprawy i uratowałem swoje erecovery w acerze minęło parę dłuższych chwil:).

Posiadam Acera 3690 i chciałem dodać dla totalnych laików takich jak ja kilka uwag.

Po pierwsze- po wrzuceniu płyty cd z knoppixem uruchomi się boot i mruga kursor. Tam nie wpisujemy komend podanych przez piszących wyżej. Wciskamy po prostu Enter.

Po drugie- po załadowaniu się knoppixa proponuje każdemu zlokalizować plik RTMBR.bin. Na pulpicie macie skróty do dysków hda1, hda2,...itd-w zależności ile posiadacie partycji pod windem. Nasz eRecovery dysk to hda1 i tam wejdźcie i poszukajcie pliku. U mnie znajdował się on bezpośrednio na dysku. Warto też zobaczyć w pasku jaki jest skrót do pliku. U mnie jak i u kolegi wyżej skrót to media/hda1/ Tak jak macie należy później wpisać w wierszu w konsoli.

Po trzecie- musimy znaleźć konsole do wpisania poleceń. Ja się troszkę namęczyłem <wstyd> :). znajduje się ona: kliknąć na dole po lewej K-menu i tam wybierzemy albo Knoppix/Root shell albo System/console terminal program.

Po czwarte tu wpisujemy bez cudzysłowia :

"su -"

"mount -t auto /dev/hda1"

Nie wiem czy te powyższe komendy są potrzebne, następnie ostatnią komendę ze zmodyfikowaną ścieżką dostępu:

"dd if=/mnt/hda1/acer/tools/RTMBR.bin of=/dev/hda bs=1 count=446"

u mnie było : "dd if=/media/hda1/RTMBR.bin of=/dev/hda bs=1 count=446"

Szybciutko coś przeliczy i pokaże ok...coś tam...coś tam...:)

Wtedy wylujemy się z linuxa, reset kompa i na początku po pojawieniu się logo Acer wciskamy alt+F10 działa jak złoto. Recovery zakumało.

Dziekuje wszystkim jesteście wielcy. Dzieki wam nie zginiemy w gąszczy problemów komputerowych

pozdrawiam

jarek

Ps dodam, że zanim zauważyłem, że nie działa eRecovery instalowałem Vistę, zmieniałem system plików na partycjach z fat32 na ntfs i spowrotem. tak kilka razy partition magic, zmieniałem label, robiłem obraz ghostem po pierwszym uruchomieniu jak kupiłem lapka. Pomyślałem że komp mi muli to zrobie se formata:D i wtedy po formacie okazało się że erecovery nie da się wywołac. Więc ghostem wgrałem obraz który posiadałem, ale i to nie pomogło. erecovery nie działało. Zaktualizowałem bios, wgrałem nowe sgterowniki i programy ze stronki acera i ciągle nic. Zacząłem szukać w necie i po krótkim czasie trafiłem TU i jestem już happy :)

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh....

 

ludzie jak macie problem z dyskiem po linuxie to robcie tak:

 

- przygotowac cdrom startowy z DOSEM + PQMAGIC, jesli kto nie ma FDD

- przekonwertowac partycje linuxowa na fat32, lub wyrzucic i zrobic nową jesli nei ma tam danych

waznych :) bedzie szybciej :)

- uruchomic DOS z fdd lub cdromu

- wpisac polecenie "SYS X:\ C:\" gdzie X to wasz fdd lub cdrom, a C wiadomo-systemowy.

- resetnąć wlozyc plytke instalacyjna z systemem i z glowy ;]

ewentualnie jak kto woli skonwetrowac na NTFS'a ;]

 

5 minut i z glowy, dziala w 100% :)

 

Pozdro

Edytowane przez Doctor_25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh....

 

ludzie jak macie problem z dyskiem po linuxie to robcie tak:

 

- przygotowac cdrom startowy z DOSEM + PQMAGIC, jesli kto nie ma FDD

- przekonwertowac partycje linuxowa na fat32, lub wyrzucic i zrobic nową jesli nei ma tam danych

waznych :) bedzie szybciej :)

- uruchomic DOS z fdd lub cdromu

- wpisac polecenie "SYS X:\ C:\" gdzie X to wasz fdd lub cdrom, a C wiadomo-systemowy.

- resetnąć wlozyc plytke instalacyjna z systemem i z glowy ;]

ewentualnie jak kto woli skonwetrowac na NTFS'a ;]

 

5 minut i z glowy, dziala w 100% :)

 

Pozdro

NIkt tu nie ma problemu z dyskiem po linuxie, tylko dzieki linuxowi dysk jest uratowany

a dokładniej, bo widze ze nie zagłębiłes się w treść, ludzie mieli problem z ukrytym dyskiem fat który stanowi w Acerze zbiór dany ratunkowych., a którego to nie dało sie wywołać kombinacja klawiszy po manipulacjach na partycjach. to wszystko. I linux plus opis kolegi powyżej pomógł w aktywacji kombinacji klawiszy Alt+F10. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 123456

Chciałem dodać ze wyprobowałem ten sposob ale mialem troche trudności dlatego opisze jeszcze raz caly proces aby inni mogli korzystac z mojej nabytej wiedzy

 

POWRACANIE FABRYCZNEGO MBR

REINSTALACJA SYSTEMU Z UKRYTEJ PARTYCJI

JAK WYŁĄCZYĆ LILO

ACER ERECOVERY

(słowa klucze do wyszukiwarki)

 

Gdy instalujemy np. linusa nadpisujemy sektor MBR odpowiedzialny za rozruch innaczej mowiąc Linuxowy LILO wpie...... się w miejsce orginalnego fabrycznego MBR i dlatego nie działa funkcja <ALT> + <F10> ani reboot z Acer eRecovery z windowsa!

Dlatego aby właczyć ta funkcje należy przywrócic fabryczny MBR

Możemy przez program z lokalizacji C:\Program Files\acer\eRecovery\MBRwrWin (ten sposob nie zawsze działa, co ja się o tym przekonałem ponieważ nie mogł znaleść pliku RTMBR.bin na ukrytej partycji <zła lokalizacja>)

 

Drugim juz pewniejszym sposobem polega na recznym załadowaniu pliku RTMBR.bin z ukrytej partycji za pomocą systemu Linux polecam knoppix wersje 4,0 wystarczy! System ten może sie uruchomić wprost z CD (zbedna instalacja na dysku)!

Wkładamy CD z Knoppix'em do CD i PrzeBOOTUJEMY w Biosie rozruch z dysku na CD-rom! uruchamia się system i pokazuje sie wiersz poleceń aby uruchomic wystarczy wpisac polecenie i parametr wersji jezykowej

knoppix lang=pl

Mi sie zdazyl blad systemu z niepoprawnym ACPI, oraz wiem ze cieżko znaleźć sterowniki do karty graficznej ATI

dlatego mozna uruchomic knoppix'a z odpowiednim parametrem niwelujac blad

gdy pokazuje sie

Uncompressing Linux ... OK, Booting the kernel

oznacza blad w ACPI

dodajemy parametr acpi=off lub noacpi

knoppix lang=pl acpi=off

 

Gdy mamy problem z grafiką za nastepujace parametry ktore moga pomóc

xmodule=ati xmodule=radeon

vga=normal

 

gdy juz wystartuje sysyem wchodzimy do powloki a nastepnie wpisujemy

bez cudzysłowów oraz nalezy pamietac o wielkosci liter

"su -"

"mount -t auto /dev/hda1"

"dd if=/mnt/hda1/acer/tools/RTMBR.bin of=/dev/hda bs=1 count=446"

 

ta operacja przywrocila fabryczny MBR

możesz teraz wyłaczyć konppixa i zrestartowac komputer!

Teraz zadziała <ALT> + <F10> i właczy ci sie Acer eRecovery ale gdy masz partycje D w systemie plików NTFS to pojawi Ci sie bład

Invalid media type reading drive D

Abort, Retry, Fail?

oznacza on ze niemoze skopiowac plikow Acera da dysk d ktore ona posłuża do instalacji sterowników i dodatkow od Acera.

Nalezy wtedy przycisnac jednak pare razy klawisz <F> co spowoduje instalacje systemu (bez dodadków)! Gdy juz mamy system mozesz sformatowac lub przekowentowac dysk D na system plikow FAT32. Polecam program PartitionMagic 8.0!

Gdy mamy juz partycje D w FAT32 to jeszcze raz uruchamiasz instalacje przez <ALT> + <F10> lub w programie Acer eRecovery ustawiasz powracanie do ustawien fabrycznych i przebotowujesz kompa na to>

Teraz gdy partycja D jest w FAT32 nie bedzie zadnych bledow i zainstaluje sie system i sterowniki i dodatki!

 

Chciałbym podziekowac wszystkim ktorzy wypowiadali sie na ten temat i ten post zostal napisany z materialow zgromadzony w tym temacie!

Dlatego ten post zbiorcza instrukcja jest dzielem wszystkich udzielajacych sie w tym temacie!!!

 

Prosze moderatora lub admina o nadaniu temu tematowi wartosc PRZYKLEJONY

 

dziekuje jeszcze raz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję następujące rozwiązanie. Ja miałem bardzo podobny problem i ktoś mi pomógł więc postaram się teraz pomóc tobie. Na począek ściągnij sobie knoppixa ( może można coś innego ale ja nie wiem) wystarczy wersje 4.0 na CD

ftp://ftp.knoppix.nl/pub/os/Linux/distr/knoppix/

chodzi o to żeby zbootowac system z płytki bez instalacji systemu. Czyli wkładasz płytkę i wszytsko się samo uruchomi.

Kiedy już odpali ci się knoppix wybierasz konsolę i wpisujesz pomijając cudzysłowy ( nie pytaj mnie o co chodzi bo nie mam zielonego pojęcia... mi zostało to wytłumaczone właśnie tak)

"su -"

"mount -t auto /dev/hda1"

"dd if=/mnt/hda1/acer/tools/RTMBR.bin of=/dev/hda bs=1 count=446"

 

Ważne jest wpisanie odpowiedznio dużych i małych liter tak jak powyżej i pamiętanie o spacjach.

Po tej operacji zamknij knoppixa i zrestartuj komputer, wyciagnij płytę z napędu. To co właśnie zrobiłeś to przywróciłes fabryczny MBR w którym zapisana jest opcja bootowania systemu z ukrytej partycji. W trakcie bootowania wciśnij Alt+F10 i wybierz przywrócenia fabrycznego obrazu. Po zainstalowaniu powinieneś mieć system taki jak po zakupie. Możesz sobie wtedy zgrać ten obraz poprzez erecovery na płytkę ale ten na dysku proponuje zostawić.

Mam nadzieje że pomogłem.

pozdro... daj znać czy się udało

A mnie się powiodło.

Wielkie dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!!!

Ja mam inny problem. Kupiłem, Acera 9520g i z racji, że nie Lubię Visty to postanowiłem zainstalować XP. Ale jak już coś robić to porządnie wiec postanowiłem skasować wszystkie partycje i zrobić je od nowa. Ale po mniejszych lub większych problemach powstała tylko jedna, która liczy 152gb. A przy próbie instalacji Xp, instalator nie widzi dysków twardych i automatycznie instalacja zostaje przerwana. A jak się okazało to płyta z systemem była na ukrytej partycji. I co mam teraz robić??? Pomocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem pierwszy raz na tym forum i w dodatku "zielona" jesli chodzi o komputery, więc proszę o zrozumienie. Kupiłam sobie ostatnio acera TM i dopiero teraz się dowiaduję, co robić z reinstalacją systemu. Trochę się naczytałam o ukrytych partycjach, o odzyskiwaniu systemu itp itd. Niestety wiele terminów jest dla mnie niezrozumiałe :mur:

 

Gdy dostałam komputer system już był zainstalowany, a na drugiej partycji znajduje się folder BACKUP z 15 plikami z czego 14 jest wielkości płyty CD i nie ma rozszerzenia, ale numer. Ten 15-ty jest mały z rozszerzeniem XML Document. Domyślam się , że to są pliki do reinstalacji ... Ale czy mogę je sobie tak o po prostu nagrać przez NERO na płyty i potem mi same wystartują przy uruchomieniu kompa? Czy muszę coś innego kombinować? Czy w tych plikach będzie instalka systemu? Dodam, że ten mój dodatek acerowski eManagment nie posiada opcji eRecovery (nie wiem dlaczego).

 

Poza tym jak włączam którąkolwiek z tych aplikacji to wyskakuje mi dziwny komunikat: Acer Empowering Technology Framework Launcher has encountered a problem and needs to close[...] Gdy to zamykam to się wyłącza ten cały manager. Aby cokolwiek w nim pogrzebać nie zamykam tego komuniaktu tylko przesuwam na bok.

 

Trzecia sprawa to ten ukryty dysk...

Mam sprzeczne informacje co do jego wielkości. Początkowa wielkość to 120GB. Wiem, że rzeczywisty rozmiar jest trochę mniejszy, ale:

Mój komputer pokazuje: C=58.5 GB, D=53.1 GB

Total Commander: C=61.44 GB, D=55.77 GB

Partition Magic: C=60.00 GB, D=54.42 GB

Nie wiem czy rzeczywiście jest tu gdzieś ukryty dysk, ale manager dysków go nie widzi. W Partition Magic nie wiem czy ukryty powinien po prostu być widoczny czy muszę coś włączyć?

Jeśli ten ukryty dysk istnieje, to mając instalkę systemu w którymś z tych 15 plików mogę sformatować całość?

 

Bardzo proszę o odpowiedź, dodam, że mam XP prof w angielskiej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, odgrzeje ciutke temat.

Kupilem sobie acerka 5720 no i oczywiscie Vista ktora powstala po wlaczeniu kompa i dokonaniu sie recoveru byla strasznie podatna na zwieszki i wolna wiec postanowilem postawic na nim XP. Instalacja poszla gladko ale po tym jak zainstalowalem XP wpadlem w szok bo acer nie wspiera tego modelu sterami dla XP. Wiec spowrotem Vista (oczywiscie pozyczona od kolegi bo swojej nie zgralem prawidlowo na DVD i recover nie dzialal). Podczas instalki XP usunalem wszystkie partycje i zalozylem glowna 30giga oraz rozszerzona - reszta miejsca (recover usunalem nie wpadajac na to ze to recover - myslalem ,ze to jakis swap disc starej Visty). Aby nie miec problemow (ze sterami do SATA) zmienilem typ dysku na ATA w bios. No i wszystko pieknie dziala, Vista nowa na starym kodzie smiga pieknie, partycje takiej wielkosci jak chcialem - ALE - pomyslalem , ze zainstaluje acerowy restore system by na przyszlosc zabezpieczyc sie backupem swiezego systemiku bez zadnych problemow. No i tu pojawia sie problem - podczas instalacji acer recovery , owy wyswietla mi blad : Not D2D system. Co moze byc powodem i jakie warunki musze spelnic by recover sie zainstalowal ? (D2D w biose jest wlaczone a obie partycje sa pod NTFS) Czy moze musze miec przygotowana partycje najpierw czy cos, wszelkie wskazowki beda mile widziane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy grzebaniu w sekcji MBR tracimy wszystkie informacje o partycjach, włącznie z ukrytą partycją systemową. Powinno być 446, gdzieś na tym forum znalazłem info o 512 no partycje spattolone.

Edytowane przez makensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, odgrzeje ciutke temat.

Kupilem sobie acerka 5720 no i oczywiscie Vista ktora powstala po wlaczeniu kompa i dokonaniu sie recoveru byla strasznie podatna na zwieszki i wolna wiec postanowilem postawic na nim XP. Instalacja poszla gladko ale po tym jak zainstalowalem XP wpadlem w szok bo acer nie wspiera tego modelu sterami dla XP. Wiec spowrotem Vista (oczywiscie pozyczona od kolegi bo swojej nie zgralem prawidlowo na DVD i recover nie dzialal). Podczas instalki XP usunalem wszystkie partycje i zalozylem glowna 30giga oraz rozszerzona - reszta miejsca (recover usunalem nie wpadajac na to ze to recover - myslalem ,ze to jakis swap disc starej Visty). Aby nie miec problemow (ze sterami do SATA) zmienilem typ dysku na ATA w bios. No i wszystko pieknie dziala, Vista nowa na starym kodzie smiga pieknie, partycje takiej wielkosci jak chcialem - ALE - pomyslalem , ze zainstaluje acerowy restore system by na przyszlosc zabezpieczyc sie backupem swiezego systemiku bez zadnych problemow. No i tu pojawia sie problem - podczas instalacji acer recovery , owy wyswietla mi blad : Not D2D system. Co moze byc powodem i jakie warunki musze spelnic by recover sie zainstalowal ? (D2D w biose jest wlaczone a obie partycje sa pod NTFS) Czy moze musze miec przygotowana partycje najpierw czy cos, wszelkie wskazowki beda mile widziane :)

masz 2 wyjścia:

 

1. kupić Recovery Disk od Acera,

 

2. skopiować od kogoś z identycznym lapkiem partycję PQSERVICE na której jest także fabryczne MBR i stworzyć partycje jak w oryginale ale nie wiem jak wtedy z rejestracją Windows, myślę że się powiedzie. Dokładniej opisano to tutaj:

 

http://www.notebookforums.com/post1834043-12.html

 

Czyli trzeba zmienić typ parycji PQSERVICE z 12 na 0B, zrobić obraz Ghostem. Odtworzyć ten obraz na twoim dysku i zmienić typ tej partycji na 12. Pozostałe partycje ACER i ACERDATA należy stwozyć i sformatować jak się chce byle tylko zmieścił się system (ja mam 50 GB obie pierwszą jako FAT32 a drugą jako NTFS). Pozostaje odtworzenie MBR opisane powyżej ale ja użyłem nieco innej metody aby odzyskjać MBR jednak opartej o ten opis.

Edytowane przez arkads

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...