Skocz do zawartości
Gość lukas_gab

Problem Z Fan Buse

Rekomendowane odpowiedzi

Gość lukas_gab

Cześć zrobiłęm regulator obrotów według tego schematu http://modeemi.fi/~vesas/kytkis.html i mam pytanie dlaczego jak to podłącze to wentyl sie kręci ale cały czas tak samo , nie raguje na potencjometr ... Przepraszam za tak orzygadne luty ale pare razy to rozlutowywałęm i zlutowywałem , podspodem dajne foto ukłądu , Prosze o pomoć

 

Zdjęcia :

 

http://rapidshare.de/files/18310762/Pulpit.rar.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy nie lepiej dla wszystkich jak zdjecia będą widoczne odrazu w temacie? Imho rapidshare śmierdzi... <_<

 

Wieidzałem.. a w środku 3 zdjecia w rozdziałce 2048 przedstawiajace LUT :mur: Czy naprawde tak trudno zresajzować to zdjecie na 400x300, bedzie zajomowac 20x mniej a widac dokładnie to samo.... Ja na zdjęciu 400x300 pokazuje całego kompa i widać o co chodzi...

 

Jesli juz uzywasz kolorowych kabli takich jak na rysunku to chyba lepiej dac żółty tam gdzie ma być a nie gdzie indziej.. potem na 95% podłączysz to odwrotnie do zasilania (mino że kolor kabli nie ma nic do rzeczy) i pewnie to jest główny powód dla którego Ci to nie działa...

 

Pozatym to ujęcie jest takie że nie widać dokłądnie czy ten rezystor 1k (brazowy-czanry-czerwony) jest podłączony do pinu 1 LM317 czy do kolejnego rezystora... 56omów ? . do tego jeszcze równolegle 100omów i szerehgowo cośtam... jaką rezystancję chciałeś z tego uzyskać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lukas_gab

no to jest tak że jak na zdjęciu tylko przylutowałem same nużki a nie kable , a tam to miało być 260ohm tak w sklepie gostek dobrał , a podłanczam na 100 procent dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no masz to dobrze podłączone tylko te kolory kabli pomieszałeś maksymalnie, daj takie kolory jak są na schemacie i polutuj to od nowa, i daj wszystkie przewody bo tam ci brakuje jednego przewodu, na schemacie ten + i - to jest plus i minus od wentylka, żebyś przypadkiem tego twojego żółtego przewodu nie padłączał do molexa bo będzie pstryk i po układzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazraz zaraz.. albo ja bardzo zmeczony jestem, albo zes z czterech liter potencjometr podlaczyl... Podlacz jedna z zewnetrznych nozek i srodkowa i sprawdz, cyz dziala.

PS. RapidShare smierdzi, bo ma reklam za duzo.. Ale za to transferek nie najgorszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potencjometr jest podłączony prawidłowo. Jeśli używa się potencjometru do regulacji prądu (wykorzystane 2 przewody) to należy podłączyć suwak z jedną boczną nóżką (bo noga] ), gdyż podczas regulacji może się zdarzyć że ścieżka węglowa będzie uszkodzona i na małą chwilkę potemcnometr zrobi rozwarcie w układzie. Jesli natomiast podłaczy się jak na tym zdjęciu to nawet jesli suwak odskoczy jakoś od ścieżki to potencjometr będzie nadal widoczny w układzie gdyż prąd będzie płynął pomiędzy skrajnymi nóżkami.

 

Z resztą na schematach zawsze suwak jest podłączony do skrajnej nóżki... :)

Edytowane przez PelzaK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam przy okazji takie pytanie - na lm317t powinien być założony radiator. Czy jeśli mamy np. 3 lm-y w fanbusie to można wszystkie przykręcić do jednego radiatora? I czy wogóle trzeba zakładać radiatory jeśli podłączamy wiatraki fander (2,16W)?

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z opisem...

Dołączona grafika

 

radiator LMa podłaczony jest do Vout.. czyli trzeba odizolować, gdyż na każdym LMie bedzie inne napięcie na tym radiatorze...

 

Tylko pamiętaj że prócz podkładek silikonowych lub mikowych trzeba dać jeszcze specjalna tulejkę izolacyjną w otwór na śrubkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej siema do czego ten LM317T służy bo ja robie fanbusy ale bez tego i tych rezystorów i wszystko u mnie się różnie kręci

Edytowane przez leho_13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LM317... regulowany scalony stabilizator napięcia dodatniego :D. Prawde mówiąc w regulatorach wentyli to jego możliwości sie sporo marnują... aczkolwiek łatwo go podłączyć (nie stwarza problemów jak tranzystor) dlatego też jest chętnie stosowany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...