Skocz do zawartości
KiNDer

Zwiększenie Wydajności Komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Szybko i na temat. Chciałbym zwiększyć tanim kosztem wydajność mojego komputeraw grach. Wiem, że najtańszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie częstotliwości procesora, niestety tutaj mam zerowe doświadczenie. Może ktoś poleciłby mi dobre strony związanie z podkręcaniem (szczególnie procesorów Pentium 4). Ile kosztują tanie, a dobre układy chłodzenia?

 

Myślałem też nad dodatkową kością ram (512), ale nie wiem czy dużo by dała przy tak, mimo wszystko słabym procesorze.

 

Na koniec krótka specyfikacja: Pentium 4 1.7 / ATI Radeon 9800Pro 128 MB/256bit /2 x 512 DDR (jedna kość 333, druga 400) / Zasilacz Chieftec 400W.

 

Jeśli ten wątek tutaj nie pasuje, to proszę o nie zamykanie go, a przeniesienie we właściwie miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy RAM nic tutaj nie pomoze. Wina slabej wydajnosci lezy po stronie procesora - pierwsze P4 wydajnoscia nie grzeszyly ;)

 

Napisz jaka masz plyte glowna? Sprawdz w manualu, czy obsluzy Northwooda? Jezeli tak, to wymieniaj proca na P4 2,4 - 2,8 (nawet 2,0 - ale koniecznie Northwood - dalby spory przyrost mocy). Tego Twojego, to nawet za bardzo nie ma sensu krecic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy radzą, wymień na Northwooda, bo proc Ci zaniża wydajność reszty kompa

Jak będziesz miał Northwooda, podkręć jeszcze Radka

I z 16k w 3DMarku2001SE powinno być, oraz całkiem niezła wydajność w grach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapomniałem o czymś równie ważnym jak pozostałe podzespoły.

 

Płyta główna to Soltek SL-85ERV2 na socket'cie 478B. W sklepie benchmark.pl widzę tylko P4 na socket 775. Ile kosztuje taki Northwood 2.4 i 2.8? I czy one w ogóle chodzą na socket 478? Niestety, po zamianie komputera na lepszy (2 lata temu) zupełnie przestałem interesować się nowinkami technicznymi, stąd te pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta pod Intela na chipsecie ViA? ... czyli wydajność jest w normie jak na ten sprzęt ;)

 

Nie kupisz nowego procka s.478 (od dawna), dołożenie pamięci nic nie da (płyta nie ma obsługi "dual chanel"), podkręcenie procosora nie da zauważalnego wzrostu wydajności w grach (nie w przypadku tego procka).

Diagnoza: używać aż się rozleci ze starości, koszt modernizacji która da zauważalny wzrost FPS jest porównywalny z zakupem nowego kompa (minus cena napędów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/4237_pentium_4_s478....er=t&view=gtext

(czyli jakiś P4 powyżej 2 GHz)

+++

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=26369

albo

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=10979

 

ale tanio to nie będzie, jak już pisałem (za to będzie wyraźny wzrost wydajności)

 

Cała operacja i tak nie ma sensu, chyba żeby zostawić stary procesor a wymieniać tylko płyte i dołożyć RAM - efekt nie będzie rewelacyjny (cienki proc).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała operacja i tak nie ma sensu, chyba żeby zostawić stary procesor a wymieniać tylko płyte i dołożyć RAM - efekt nie będzie rewelacyjny (cienki proc).

 

Bez sensu!

 

 

 

Diagnoza: używać aż się rozleci ze starości, koszt modernizacji która da zauważalny wzrost FPS jest porównywalny z zakupem nowego kompa (minus cena napędów).

 

Od kiedy nowy komp kosztuje ~300zl? Albo gdzie taki mozna kupic? Biore kilka sztuk od reki ;)

 

 

 

 

 

KiNDer northwood spokojnie poleci na tej plycie, w tej chwili nowego juz nie kupisz (chyba, ze celerona ale tego stanowczo odradzam, bo z wydajnoscia moze byc jeszcze gorzej!!) pozostaje wiec zakup na allegro. Nawet przy 2,0GHz bedzie wyrazny przyrost mocy w stosunku do Twojego obecnego proca. A spokojnie jeszcze go podkrecisz.

 

edit:

 

i jeszcze jedno - swojego starego procka pchniesz za jakies 200zl, wiec koszt upgradeu wyniesie ok. 100zl a nie 300

Edytowane przez rosolini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie planowałem większego wydatku niż 100 zł (na ewentualne chłodzenie), więc naraze się wstrzymam. Może do wakacji stanieją chociaż o 30-50 zł te Northwoody?

 

Jeszcze nam pytanie odnośnie kart graficznych. Nie widzę w sklepach zasłużonego Radeona 9800. Został wycofany z produkcji? Czy zastąpiony innym modelem (większość kart ma już 256 pamięci, w przeciwieństwie do R9800)? I czy przyszłością będzie PCI Express czy jednak jeszcze AGP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie planowałem większego wydatku niż 100 zł (na ewentualne chłodzenie), więc naraze się wstrzymam. Może do wakacji stanieją chociaż o 30-50 zł te Northwoody?

 

Jeszcze nam pytanie odnośnie kart graficznych. Nie widzę w sklepach zasłużonego Radeona 9800. Został wycofany z produkcji? Czy zastąpiony innym modelem (większość kart ma już 256 pamięci, w przeciwieństwie do R9800)? I czy przyszłością będzie PCI Express czy jednak jeszcze AGP?

Na rynku sa karty Radeon 9800PRO z 256Mb ramu, ale ich koszt jest bardzo wysoki... Przyszloscia jest PCI-E, jednak AGP bedzie jeszcze zylo dlugo. Jezeli planujesz przesiadke na inna platforme to juz inna sprawa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...