Skocz do zawartości
Szymon

zabieram sie za rheobus`A ;-)

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro ide do sklepu. Ciekaw jestem czemu nikt z was nie robi fanbus`ów z mowliwoscia zmiany napiecia na wiatrak "plynnie" - a nie tylko 12v, 7v, off. Podobno dizeki tranzystorkowi LM317 :-) jest to mozliwe po prostu potencjometrem. Slyszal cos ktos o tym? :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheh sorry :-) ale dopiero zabieram sie za ten temat :-P. Ok , wiec pytanko od razu :-) jak podswietliles te potensjometry? :-) I jaka jest cena takiej ładnej gałki hehe :-)

OK

A wiec tak

Otwory w zaslepce sa nieco wieksze, pod spodem jest uksztaltowana plexa a w niej zamocowane sa rheostaty i diody, ktore podswietlaja ladnie plexe.

Galki sa aluminiowe i kosztowaly cos okolo 9zl za sztuke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez zlozylem sobie samemu Rheobusa, stymze rozbudowanego o przelacznik czujnikow temperatur i wskaznik napiecia (obrotow :) ). Stymze moja produkcja wypada znacznie gorzej jesli idzie o apekt wizualny :oops:

 

tak wyglada zlozony na sucho

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

a tak podczas pracy

Dołączona grafika

 

Funkcje:

- 4 kanaly zmiennego napiecia, regulowane plynnie od 5.7V do 11.5V (dolna w zaleznosci od ustawien), na kazdym kanale napiecie jest "wygladzone" kondensatorami (po jednym na kanal)

- po 3 wiatraki na kanal (do 18W lacznie na kanal), kazdy z oddzielnym wlacznikiem i dioda wlaczony/wylaczony (czerw/ziel)

- kazdy z 4 kanalow posiada wskaznik napiecia (obrotow) przy pomocy 6 diod (2ziel, 2zolt, 2czerw)

- dodatkowe 6 zlaczek na +12V

- na plytce dodatkowo umiescilem zlaczki dla 12 czujnikow temperatury, po 6 na kazdy z 2 termometrow, przelaczane 6 pozycyjnym podwojnym (i kanal na diody sygnalizacyjne, drugi na czujniki) obrotowym przelacznikiem

- podstawowym zalozeniem byla "mobilnosc" gotowego ukladu, wiec nie ma ani jednego przewodu przylutowanego na stale, wszystko jest na zlaczkach i odpowiednio dlugich przewodach

- rheobus sklada sie z 3 plytek, plytka z regulatorem napiecia (opartym na LM317) i radiatorem, plytka glowna, ze zlaczkami do wentylatorow, diod itd, wreszcie plytka od wskaznika napiecia

- wszystkie sciezki/luty zostaly pokryte silikonem celem unikniecia zwarcia :wink:

 

Wszystkie zdjecia: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Podobno dizeki tranzystorkowi LM317 :-) jest to mozliwe po prostu potencjometrem. Slyszal cos ktos o tym?  :roll:

slyszal i opisal z odpowiednim wzorem na dobieranie wartosci rezystorkow wg. referencyjnego schematu, dodatkow masz napisane jak zrobic zeby napiecie nie spadalo ponizej okreslonej wartosci 8)

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?p=216520#216520 (prawie na koncu przy napisie update)

 

zycze udanych zmagan :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie fanbus tylko Rheobus ;)

I jak nikt nie robi, ja i sir Afeen mamy

podobne Rheobusy ;) w koncu razem je montowalismy :)Dołączona grafika

Gratuluje Spiderman naprawde pięknie to wygląda...

Może masz fotki jak to wygląda od wewnątrz, szczególy ; nietyle szczególy połaczenia co wykonania..

 

P.S. takie gałki mam gdzieś kilka ze starego sprzętu audio.. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok :-) kupiłem, poskładałem i o dziwo DZIAŁA!! :-) jutro ide po dwa dodatkowe do pozostałych dwóch wiatraków.

 

Spiderman, faktycznie bylbys w stanie dac wiecej fotek od srodka? albo przynajmniej opisac. Mysle nad tym plexi :-) bo wyglada to zajebiscie z tym ze nie mam takiego kawałka. Ale mysle zeby zwykly plastik z np. pudelka po CD dac zamiast tego :-). Musze znaleźć tanie gałki :-/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydaloby sie zeby ktos opisal to porzadnie po polsku. Co i jak po kolei robic. Bylby to bardzo fajny bajer do "Zrob to sam" Widzialem cos na Moded-Kompz,ale to tylko kilka obrazkow wklejonych. Naprawde przydalby sie porzadny opisik. Moze Spider z Sir Afeen'em cos takiego stworzycie? W koncu juz dwa zrobiliscie,chyba nie problem byloby to opisac.. : potrzebne elementy,co i jak do czego.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przeciez na tym linku co podal bedek jest wsio :-) a jak chcesz tak juz FEST jak dla CHOPA :-) czyli po mojemu. To jutro zrobie obrazek (w paint brushu :-) )jak ja to polaczylem i jak to działa. Jezeli chcesz naturalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj.. Napisalem zeby opisal dokladny proces budowy,bo ludziom sie to przyda.. Skoro jest to w FAQ to dlaczego caly cas pojawiaja sie posty na forum. Ja tego dla siebie nie potrzebuje. Mniejsza o to,nie chce sie klucic!

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj.. Napisalem zeby opisal dokladny proces budowy,bo ludziom sie to przyda.. Skoro jest to w FAQ to dlaczego caly cas pojawiaja sie posty na forum. Ja tego dla siebie nie potrzebuje. Mniejsza o to,nie chce sie klucic!

ja tez sie nie chce klucic :) - ale ten update zrobilem na podstawie swojej odpowiedzi z tematu Fanbus+regulowany rezystor. wiec ktos kto twierdzi ze ludzie nadal zakladaja nowe tematy o LM317T albo nie zglada do FAQ albo nie uzywa opcji szukaj (a wladze forum apeluja - najpierw szukaj potem pytaj)

 

a dokladny opis procesu budowy nie jest potrzebny - drukujesz rys. z BIT-TECH, roskladasz ta wydrukowana kartke i na niej kladziesz wszystkie elementy, lutujesz, robisz dzury w zaslepce 5.25, wkladasz w nie potencjometry i juz - i co do tego potrzebna instrukcja obslugi :?:

 

a zreszta nie bawia mnie juz odpowiedzi na pytania na ktore powiedziano wszystko co tylko mozna bylo powiedziec :( EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ja sobie poradze z tamtym schemacikiem,do tego masz jeszcze znajomego elektryka.. Najwyzej beda jeszcze pytania i pytania..Czytalem juz ten Twoj update,wszystko okay.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukałem, nie znalazłem - schemat wskaźnika temperatury na ledach który widać na zdjęciach Witchhunter-a ?

Moze tak pw do naszego lowcy ? :idea:

loodzie , myslcie czasem konstruktywnie i samodzielnie :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem.

Zrobilem tak jak na schemacie (w formie pajaczka narazie) na 2 wentylki tylko. Dodalem rezystorki zeby ograniczyc regulacje od strony minimum.

Podlaczam i co? obydwoma potencjometrami moge regulowac oba wiatraczki (znaczy nie dzialaja parami, tylko sie jakby sumuja, i oba wiatraki dzialaja na takich samych obrotach) Nie wiecie moze czemu tak jest? Przymocowalem oba LM317 do radiatora jednego aluminiowego. Zwarc zadnych ani bledow w polaczeniu moje lamerskie oko nie widzi. Help.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem.

Zrobilem tak jak na schemacie (w formie pajaczka narazie) na 2 wentylki tylko. Dodalem rezystorki zeby ograniczyc regulacje od strony minimum.

Podlaczam i co? obydwoma potencjometrami moge regulowac oba wiatraczki (znaczy nie dzialaja parami, tylko sie jakby sumuja, i oba wiatraki dzialaja na takich samych obrotach) Nie wiecie moze czemu tak jest? Przymocowalem oba LM317 do radiatora jednego aluminiowego. Zwarc zadnych ani bledow w polaczeniu moje lamerskie oko nie widzi. Help.

Rozdziel ten radiator. A wyprowadzenia masz osobno? Sprawdz czy Ci sie cos nie zlutowalo za bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Rozdziel ten radiator. A wyprowadzenia masz osobno? Sprawdz czy Ci sie cos nie zlutowalo za bardzo

oczywiscie ze trzeba osobno dawac radiatory - chyba ze stabilizatory sa przykrecane srubkami w specjanych tulejkach a blaszki oddzielone od radiatora podlkadka silikonowa/mikowa - bo blaszka (o ile pamietam) to jest po prostu przedluzenie 1 nozki (punktu odniesienia) i dlatego jak masz stabilizatory nieodizolowane od radiatora to krecac 1 potencjometrem zmieniasz wartosc punktu odniesienia na obu stabilizatorach (prad plynie ta droga gdzie jest mnijeszy opor dlatego reaguja oba stabilizatory na raz bo z radiatora zrobiles taki duzy/wspolny punkt odniesienia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mongo ponownie? :lol:. Ale spoko, gałki "ukradlem" z tego wzmacniacza unitry co to Ci pokazywalem niebieską diode na nim a plexi zastąpiłem kawałkem opakowania po CD i do tego taka przezroczysta ale dosyc sztywna matowa folia (na ktorej swiatlo sie całkiem ladnie "zatrzymuje" ) . To pojdzie pod gały, niestety dioda daje dosyc punktowe swiatło i bede musial walnąc jedno swiatelko pod jedna gałke (czyli razem 3 tego i tego :-) ) chociaz nie jest to zaden problem. Jak widzisz wszystko po najnizszych kosztach :-). Oswietlenie budy tez bede robic tymi diodami jak sadze z 6 sztuk moze troche wiecej i bedzie walic jak cza , ale żółte. Co sie za to okazało ze z uszczelkami jest problem, objechalem praktikera, castorame i kupa nigdzie nie ma :-(. Masz jakis pomysł????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukałem, nie znalazłem - schemat wskaźnika temperatury na ledach który widać na zdjęciach Witchhunter-a ?

Jak reed mowil, jesli czegos potrzebujesz, wal na priva.

Schemat obwodu opartego o LM3914:

Dołączona grafika

 

Wziety STAD, stymze wersja z tej strony jest wieksza objetosciowo od mojej, wiec najlatwiej przeanalizuj schemat i samemu wymysl polaczenia :wink:

Jeden mankament, u mnie w elektronicznym 1 uklad LM3914 kosztuje 10PLN :evil:

 

UPDATE:

Znalazlem opis wygladajacy na dobry (regulacja), stymze nie wiem w jakim jezyku (jakis germanski) :oops:

Uzyj babel-a do tlumaczenia (jezyk :?: ) i masz jak znalazl :lol:

http://members.home.nl/lodio/fanvu.htm

 

TUTAJ natomiast znajdziesz przekombinowana wersje :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro twierdzicie, ze trzeba radiator rozdzielic, to tak zrobie. Tylko ze po egzaminie dopiero... (sesja)

Wielkie dzieki za pomoc:)

Nie trzeba, czytaj uwazniej :wink:

Mozna odizolowac elektrycznie tranzystory od radiatora uzywajac, jak juz zostalo to wczesniej zasugerowane, podkladek pod nie (najlepiej silikonowe, drogie, ale nie trzeba pasty... ew. mikowe) i odizolowujac dodatkowo srube, ktory mialbys owy tranzystor przykrecic (jak masz jakis stary zniszczony zasilacz komp, mozesz stamtad powykrecac takie fajne plastikowe podkladki, ja nie mialem, wiec uzylem obcietych podkladek mikowych). Popatrz na jedno z moich zdjec powyzej, mam 4 LM317 na jednym radiatorze :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

UPDATE:

Znalazlem opis wygladajacy na dobry (regulacja), stymze nie wiem w jakim jezyku (jakis germanski) :oops: 

Uzyj babel-a do tlumaczenia (jezyk :?: ) i masz jak znalazl :lol: 

http://members.home.nl/lodio/fanvu.htm

.nl ? ... Niderlandy ? ..... Holandia ? ... :wink:

:oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon: sorrki za głupie pytanie.. pytałeś u tego szklarza?

jak on nie bedzie miał, to zostaje ci "autoszyby JAAN" gdzieś na ligocie.

jak coś znajdę - dam znać.

wyślij mi na maila twój numer na kom, bo gdzieś zapodziałem.

nie jest to glupie pytanie :-) za to odpowiedz bedzie glupia :-) bo szklarz, jest to jeszcze jedyna osoba ktorej nie odwiedzilem. Na dniach sie tam wybiore - koniec szkoly (wczesniej czasu). Dzieki za pomoc!

 

ps. numer poszedl na maila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...