Skocz do zawartości
krisoo

21" Samsung Syncmaster 215tw

Rekomendowane odpowiedzi

samsung 215TW kontra 19" CRT:

 

 

 

Otóz to!. Gdzieś po miesiącu poszukiwań stwierdziłem, że by mieć wrażenie "postępu", przy przesiadce z 19-ki CRT, potrzebne jest 21"

 

 

 

Nie pracowalem nigdy na czarnym wiec pisze to co wyczytalem. Sam mam srebrna, ale w przypadku tego Samsunga chetnie bym na czarnej popracowal ;) .

 

 

 

 

 

Sprawdź czy we Francji jest dostępna czarna ramka. Jeśli tak, to Pixmania da Ci to czego chcesz :o)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy we Francji jest dostępna czarna ramka. Jeśli tak, to Pixmania da Ci to czego chcesz :o)

Jest tylko silver, a cena jej to kosmos 2797PLN :blink: Moze niedlugo jak monitorek bedzie popularniejszy zaczna wprowadzac czarne ramki na europe.

 

Panowie powiem jedno. Ten monitor to wypas :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przydał by sie delikatny spadek ceny i chyba bym sie skuził ... może w wakacje coś poleci w dół ...

gdyby nie wejscia wideo to cena była by nizsza, osobiscie nie potrzebuje tych wejsc :( , patrząc na ceny 20", ktore znacznie spadają, ta 21" jest troche droga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... patrząc na ceny 20", ktore znacznie spadają, ta 21" jest troche droga

 

 

 

A nie piszesz trochę o swoich życzeniach ? :o)

 

 

 

Wraz ze wzrostem wielkości przekątnej ekranu ceny rosną wykładniczo. Np.

 

 

- FUJITSU SIEMENS P24-1W to ok. 5500 zł ; 24-calowy Samsung też powyżej 5 tys.

 

 

A przyzwoite 20" LCD-ki, jak np. NEC 20" LCD 20WGX2, to ok. 2300 zł

 

 

21" NEC 2170NX , to ok. 3300 zł

 

 

W tym kontekście 2500 zł, za 215TW jest przyzwoitą ceną.

 

 

Żeby wszystko było jasne - z radością przyjmę obniżkę ceny 215-ki, czego wszystkim życzę :+)

 

 

Kwestią jest tylko, ile trzeba będzie czekać. Jeśli ktoś może poczekać rok, to z pewnością się doczeka.

 

 

P.S. Te wtręty z fontami, to nie ode mnie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, porownujac 215TW do topowych modeli 20" (Nec 20WGX2, Dell 2005FTW ) cena nie jest taka zla (roznica 200-300zl). Mysle, ze ten monitor wart jest tych pieniedzy. Na razie mnie nie stac niestety na niego, ale za dwa miesiace moze juz tak ;). Fajnie by bylo gdyby stanial jeszcze z 200zl przez okres najblizszych 2-3 miechow. Od Nec'a odstrasza mnie szyba. Mam za soba swiatlo, ktore odbija sie od lustra na szafie i obawiam sie, ze moglo by byc ono przyczyna frustracji. Nie wiem czy "dzialanie" tej szyby mozna porownywac do tego co mam teraz na swoim 17 CRT po zdarciu powloki opticlear. Jezeli podobnie w tym NEC'u by bylo to chyba bym sie zaplakal :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wiadomo na temat input lagu na 215TW, na większych PVA jest on często spotykany i jest nieprzyjemny dla graczy, nec 20WGX2 to szybki monitorek z załozenia przeznaczony do grania więc na pewno nie ma zadnych opoznien w wyswietlaniu obrazu.

 

na czym polega ten input lag pokazują filmiki:

http://personal.testdata.com/CrtLcdComparo.wmv

http://s88012115.onlinehome.us/TFTDelayBeweis.avi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie marzy obnizka o 200-300zl :rolleyes:

a wejscia wideo wielce wskazane - w koncu bede mogl poszarpac

na konsolce kiedy bede chcial a nie kiedy nie leci "Taniec z gwiazdami" :?

rama moze byc nawet bordo

kiedy one (ceny) drgna :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym porownaniu 13 LCD 20" na francuskiej stronie hardware.fr samsung 215TW zajął 2 miejsce wyprzedzając m.innymi neca 20wgx2:

 

http://www.hardware.fr/articles/619-18/com...-6-8-16-ms.html

A ktory zajal pierwsze miejsce? Moj francuski nie istnieje i nic z tego tekstu nie kumam :-| .

 

EDIT

215TW pojawil sie na allegro, ale cena niestety nie zacheca do kupna http://allegro.pl/item106950171_21_panoram...ekny_obraz.html

Edytowane przez Santi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktory zajal pierwsze miejsce? Moj francuski nie istnieje i nic z tego tekstu nie kumam :-| .

wystarczy przetłumaczyć googlami ten test na angielski

 

jesli nie brac pod uwagę ceny to kolejnosc przedstawili tak:

 

1.ViewSonic VP2030b

2.Samsung 215TW

3.ViewSonic VX2025wm

4.Nec 20WGX ²

5.Belinea 10 20 30W/10 20 35W

 

Natomiast wsrod najtanszych rozwiązań wygrał benq 202 na TN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe to juz taniej mozna w siriusie kupic, co sie nieczesto zdarza :) wlasnie sie mialem po niego wybierac, ale chyba jednak poczekam i kupie po wakacjach ze wzgledu ze moze cos nowego wyjdzie przez te 2-3 miesiace a i tak w tym czasie zaduzo bym z niego nie korzystal, ale jednak mnie korci zeby juz go dzisiaj kupic ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedź fotografa amatora:

 

 

 

I have a few things to say about the Samsung 215tw.

 

 

 

This is my first LCD monitor. I was looking for something that would be as good as my CRT for photo editing (amateur photographer) and do games reasonably well. My CRT is a Viewsonic A90f+ 19 incher - not a pro monitor for certain, but calibrates reasonably well with my Gretag Macbeth Eye One Display (Version 1). Since I do photography more than games, this was my higher priority.

 

 

 

I tried a 970P because of good reviews. However, I can confirm the 6-bitness of this monitor. Horrible banding in gradients. The 2x2 dithering made my photos look much more noisy that they really were. It did games great, but the problems it had with photos made me take it back.

 

 

 

I then got the 215tw. I immediately confirmed the 8-bitness (smooth/no flickering in test gradients). Here's my quick review based on no other LCD experience:

 

 

 

My calibration settings: Bright 27, Contrast 72, Red 34, Green 43, Blue 33 - calibrated to 6500K with Eye One.

 

 

 

The contrast was great. Colors were vivid and clean. I never knew how sharp my D60 and 20D cameras were until I displayed the images on the LCD. It was astounding!

 

 

 

Color accuracy compared well with my non-pro CRT: All images edited on the 215tw were confirmed on the CRT for accuracy (for about 2 weeks now) and I have yet to make any tweaks after reviewing on the CRT. In fact, my CRT images were always a bit flat when compared to my printouts. I've gotten used to it - however, with the extra contrast of the 215tw, the images on the screen match the calibrated printouts in saturation and contrast. Finally... what I see is what I print.

 

 

 

Color Gamut: Using eye-one's software I reviewed the gamut compared to the CRT. The gamut was actually wider than my CRT! (Did I have a sucky CRT all this time?) The Gamut in the light greens, light blues and reds are wider. However, the gamut of the 215tw was smaller in the dark blues. This is probably due to the fact that with back-lights, LCD's just can't get as dark as a CRT.

 

 

 

Color accuracy: Using the Eye-One display, I retested both the CRT and LCD several days after calibration. The CRT displayed an average color difference of 0.76, while the LCD averaged at 0.86 (biggest color differences were in dark blues, but nothing over 3). Based on my old colorimeter, the LCD was pretty darned accurate after calibration.

 

 

 

So, the 215tw certainly passes my scientific tests. If I wasn't clear, it had passed my looks-good-to-my-eye test with flying colors right out of the box!

 

 

 

--------------------------

 

 

 

I put a break here because this is where my review takes a twist. I was reading the anadtech forums and was concerned that I overpaid for what I was getting. I had played some games and did notice significant ghosting (compared to a CRT) and also heard how well the viewsonic VX2025wm did with this as well as with colors. Before returning my 215tw because of what I heard, I picked up a VX2025wm to look at these side by side (I do love the liberal return policies of some stores).

 

 

 

Now I can intelligently speak on other aspects of the 215tw:

 

 

 

Backlight Bleed: Even at max settings on an all-black screen, the backlight bleed is minimal and can only be seen if all the lights are out at night. At my settings, I have to move my head around and really look for any sign of bleed in the corners in a dark room. I really didn't know what backlight bleed was until I saw the VX2025wm. It was atrocious on that monitor. Even at normal settings, in a lit room, I was still able to see bleed in all corners. This would be enough to affect the appearance of photos in those areas! Big minus for the 2025.

 

 

 

Ghosting in tests: I did the behardware.com test (photograph the moving car at shutter speed of 1/1000s) In this test, the 2025 wins hands down. Images at the end of the refresh cycle on the 2025 showed little, if any, left-over's from the previous frame. Meanwhile the 215tw showed remnants of up to 2 or 3 previous frames. So the 215tw's 8ms is significantly slower than the 2025's 8ms.

 

 

 

Ghosting in Games: I set up mirror mode and played COD2 and Oblivion side by side. If I paid close attention to the high contrast edges of the action, I did notice a difference iin favor of the 2025 - but the 2025 still ghosts. The affect is most noticeable when rotating your POV. As all the elements on screen are in motion, the whole image becomes a tad blurry. This affected both the 2025 and 215tw - and I could tell little difference between the two monitors under these extreme conditions. (If I were playing scrolling games, I guess I would not buy an LCD at all.) Long story short, if you are a hard-core gamer you probably don't want the 215tw. For me, the difference in the two monitors was just not perceptible enough to sway me one way or another.

 

 

 

Color / Contrast: Saturation, black depth and contrast is soooo much better on the 215tw. Did I miss a setting on the 2025? I only had it a few days so maybe I missed something - but I thought saturation and contrast wouldn't be that much different. On paper 1:800 and 1:1000 doesn't seem so far off. However, the images on the 215tw popped, while they just laid there on the 2025. It would be like comparing the burger in the menu with the one you actually get. As I said before, the images on my CRT always looked flat when compared to what printed on my high quality paper - the 215tw seemed much more in line with my printer. The 2025 would be like going back to my CRT.

 

 

 

Sharpness: Since the 2025 uses the same resolution on a smaller area, the screen initially appears sharper. However, significantly less contrast nullified this affect. Text at the same setting was more readable on the 215. Pictures had much more apparent sharpness.

 

 

 

Egro: I like to move around and kick back. Easy rotating and height adjustments of the 215tw make this much easier.

 

 

 

Viewing Angles: The contrast fade you get when viewing off center seems much more significant on the 2025. As I like to move around a lot, this would make it more of a problem.

 

 

 

----------

 

 

 

Did I get a bad 2025 or a good 215tw? I can't speculate, I am only relaying my experiences. For my purposes, the 215tw is a much better monitor - maybe not $200 better, but that's what I had to pay to get what I wanted.

 

 

 

-Andy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo.... bardzo smaczny kąsek. Tylko cena... za niewiele więcej można mieć Della 24 cale, tylko rozdziałka w nim nie jest zbyt ciekawa... Mam teraz dobre CRT 19 cali, i myśle że 21 cali panorama to jest coś naprawde wartego uwagi. Jak cena spadnie do 2k pewno kupie ;) Mniam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo.... bardzo smaczny kąsek. Tylko cena... za niewiele więcej można mieć Della 24 cale, tylko rozdziałka w nim nie jest zbyt ciekawa... Mam teraz dobre CRT 19 cali, i myśle że 21 cali panorama to jest coś naprawde wartego uwagi. Jak cena spadnie do 2k pewno kupie ;) Mniam ;)

Cos z tym Dell'em 24" Ci sie chyba pomylilo ;). Najtaniej widzialem tu http://allegro.pl/item107330525_tanio_dell...gw_12_m_cy.html , a cena to 3699PLN.

Przydala by sie obnizka tego Samsunga do 2000PLN nie powiem ;). Zobaczymy moze cena za miesiac, dwa spadnie do tego poziomu.

Edytowane przez Santi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell 24 cale byłw promocji za 800 euro, niby to jest 1k więcej, no ale 24 cale... to już naprawde sporo. Szkoda że nas wszystkich nie stać na 30 calowe Apple ;) To są fajne monitorki. W moim wypadku 2k to jest górna granica psychologiczna, już powyżej zbyt bardzo by mnie bolało że szybko stanieją o 500-1000zł i będę potem żałował... no ale czekać można w zasadzie w nieskończoność. A ten samsung jest już ok, fajny rozmiar i nie taka straszna cena. 2k będzie to raczej kupie ;) Kiedy trzeba zmienić CRT ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamowilem dzisiaj ten monitor w sklepie lokalnym. Nie moge sie doczekac :)

Ciekawe jak bedzie sie sprawowac z x360. Obsluguje 720p wiec powinno byc super. Na forach pisza rowniez ze wrazenia z xboxa sa swietne. Fotorelacja po zakupie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowe zdjecia 215TW. Warto oblukac. ;)

http://www.pbase.com/breezycool/samsung_215tw_test_photos

 

 

@Przemol^N

Nareszcie ktos zda relacje na "zywo" ;). Mam nadzieje, ze bedziesz zadowolony z tego monitorka. Sam poluje na niego tylko musze najpierw fundusze nazbierac. :P

 

EDIT

Link poprawiony ;]

Edytowane przez Santi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowe zdjecia 215TW. Warto oblukac. ;)

http://www.pbase.com/breezycool/samsung_21...t_photos&page=1

o kur..... swiecące rogi czyzby to nie PVA tylko MVA ???

 

 

poprawny link

http://www.pbase.com/breezycool/samsung_215tw_test_photos

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie, miało być s-pva a rogi święcą... wałek <_<

Nie chce mi sie wierzyc, ze nie jest to S-PVA. Wszedzie w testach i specyfikacji pisza o zastosowaniu matrycy PVA. Zreszta gdyby zastosowali matryce MVA to bylo by o tym glosno. Zobaczymy co napisze na ten temat Przemol^N jak dostanie swoj monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kur..... swiecące rogi czyzby to nie PVA tylko MVA ???

 

 

 

Jeśli powiększymy mrówkę 100 razy, to wyjdzie wielka bestia. Ale czy to nam coś powie o wielkości mrówki ??

 

 

 

P.S. Po takim "wyjadaczu" spodziewałem się większej zdolności do analizy materiału źródłowego :o)

 

 

 

P.S. 2 Czy masz na imię Mirek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powiększymy mrówkę 100 razy, to wyjdzie wielka bestia. Ale czy to nam coś powie o wielkości mrówki ??

Produkty AUO bezbłędnie rozpoznałem w Acerze 1922As, Samsungu 940FN, Sony 95D, jak na razie mam 100% skutecznosc.

Ryby łowi się na przynętę a MVA AUO na "swiecące rogi" :)

 

 

obym się mylił co do 215TW...

 

 

pozdro:

Mirosław Grzegorz (GM) Friend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Produkty AUO bezbłędnie rozpoznałem w Acerze 1922As, Samsungu 940FN, Sony 95D, jak na razie mam 100% skutecznosc.

Ryby łowi się na przynętę a MVA AUO na "swiecące rogi" :)

 

 

obym się mylił co do 215TW...

 

 

pozdro:

Mirosław Grzegorz (GM) Friend

 

 

 

Przecież napisałem, że jesteś starym wyjadaczem :o)

 

 

 

Niemniej jednak w tym przypadku Twoja reakcja była zbyt kategoryczna.

 

Zignorowałeś zdjęcie zrobione przy migawce 1/30 sek. które pokazuje czerń wręcz idealną. Zresztą fotografie z innych zagranicznych forów, też pokazywały znakomitą czerń.

 

Francuscy testujący, też chyba nie są ignorantami.

 

 

 

P.S. A nie "uwiera" Cię fakt, że 215TW wygrał w teście z NEC-iem ??

 

 

 

 

 

Dla jasności zacytuję, co napisał autor zdjęć:

 

 

 

"It contains test-photos of th 215tw backlight bleed. The first pair of photos is at my default settings. The second are at the monitors "Game" setting (Brightness 90, Contrast 73). Each screen setting was photographed twice - one at normal exposure (equivalent to what I can see with my naked eye). The second in each pair is seriously overexposed (note the blurring of the white text on the screen).

 

For reference, and comparison of black-point levels, the edge of my CRT monitor can be seen.

 

As you can see, taking these type of photos are difficult. A simple matter of over-exposure can make a nearly non-existent backlight problem look really bad. I included the over-exposed images to illustrate the subjective nature of these photos.

 

 

About gradient photos: I was unable to get clean photos of gradients. For some reason the LCD Panel and its anti-glair screen interfere with my camera's sensor and it's anti-aliasing filter. The resulting pictures have really bad moiré patterns that do not exist in reality. (I noticed the same things in various LCD photos on www.behardware.com review pages - specifically the photos illustrating screen response time).

 

I put a few pictures up on the p-base site. These illustrate this photographic anomaly. I tried multiple exposures at various shutter speeds. The only thing that seemed to a help clear up this anamoly was putting the lens closer to the screen and making sure it was perpendicular to the screen.

 

I tried zooming in and getting the camera as close to perpendicular as I could to the monitor and included a few of these shots. However, any banding that you may think you see are most likely due to this same anomaly.

 

I must repeat, to stress this point - the moire lines you see in these photos are not visible to any degree at any setting or at any angle with your eyes. This is purely a photographic anomaly.

 

Hope this helps some.

 

-Andy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak w tym przypadku Twoja reakcja była zbyt kategoryczna.

 

P.S. A nie "uwiera" Cię fakt, że 215TW wygrał w teście z NEC-iem ??

ad1. byłem zdziwiony bo czytam zagraniczne fora i raczej nikt nie wspominał o swiecących rogach (a ten problem jest tam znany), ponadto widziałem fotki 21" SPVA i nie ma mowy o takich rogach, owszem pojawiają się jakies plamy, miejscowe rozjasnienia itp

 

Nie wykluczam tez ze to matryca PVA/SPVA z podswietleniem AUO/tajwanskim bo niedawno czytalem info jakoby samsung zaopatrywał się nie tylko w całe matryce ale rownież kupował same elementy podswietlenia od tajwanskich dostawców

 

 

ad2. wygral w tescie bo francuzi nie lubią monitorów z szybą dlatego nie zachwycali się NECiem, mnie szyba bardzo odpowiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1. byłem zdziwiony bo ...

 

 

 

Abyśmy nie popadli w niepotrzebne swary, proponuję byś przeanalizował wypowiedź autora zdjęć i podzielił się swoją opinią.

 

 

 

Będzie to działanie dla wspólnego dobra :o)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...