Skocz do zawartości
Trolu609

Wszystko O - Seagate Barracuda 7200.10

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ten dysk: Seagate 320 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły)

I mam jedno male pytanie, jest zworka w nim, opisie "limit to 1.5Gb/s Operation" i mam ta zworke w dysku.

Bez zworki jest: "3 Gb/s Operation".

 

Usunac zworke, to bedzie szybciej? Dobrze rozumiem?

 

Mam płytę główną DFI LP U-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko..

to jest sata2...

moja plyta glowna ic7, chyba obsluguje tylko sata zwykle...

czy saty sa kompatybilne i czy dysk bedize dzialal na starej sacie i czy bedzie duzo wolniejszy?

 

bo chce kupic ten dysk...

i kolejne pytanko

250gb jest duzo wolniejszy?

bo 320 kosztuje 420zl, a 250 351...

z 8mb cachu 334.. wiec chyba sie nie oplaca? czy ten cache cos w ogole daje jak jest wiekszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko..

to jest sata2...

moja plyta glowna ic7, chyba obsluguje tylko sata zwykle...

czy saty sa kompatybilne i czy dysk bedize dzialal na starej sacie i czy bedzie duzo wolniejszy?

 

bo chce kupic ten dysk...

i kolejne pytanko

250gb jest duzo wolniejszy?

bo 320 kosztuje 420zl, a 250 351...

z 8mb cachu 334.. wiec chyba sie nie oplaca? czy ten cache cos w ogole daje jak jest wiekszy?

To może od tyłu:

*cash przydaje się w specyficznych przypadkach więc przeciętnemu użytkownikowi nic lub prawie nic nie daje

*SATA od początku powstało z myślą pełnej kompatybilności więc wszystko wszędzie działa

*dysk nie będzie wolniejszy bo każdy dysk jest wolniejszy od SATA I, dyski z SATA II mają tylko szybszy interface ale same dyski nie są od tego ani o drobine szybsze

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo chce kupic ten dysk...

i kolejne pytanko

250gb jest duzo wolniejszy?

bo 320 kosztuje 420zl, a 250 351...

z 8mb cachu 334.. wiec chyba sie nie oplaca? czy ten cache cos w ogole daje jak jest wiekszy?

Dysk 250GB nie będzie ani troche wolniejszy!! To ten sam dysk, talerze w nim to także po 160GB, tylko pewnie sprzętowo zablokowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapis prostopadly ma jak narazie tylko u Seagate seria 10 barracudy. Zobacz na naklejke i jesli bedzie 7200.10 to znaczy ze ma perpendicular recording. A najlepiej rozoznac dysk wpisujac jego model w google. Dowiesz sie wtedy wszystkich informacji. Np. ST3320620AS.

Zapraszam na strone: http://www.seagate.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Otoz mam problem z dyskiem Seagate 250GB SataII.

Posiadam plyte glowna Abit AS8 (dla procesora PIV LGA775), ktory ma wbudowany kontroler sataI.

Bios wykrywa dysk, zrobilem partycje, zainstalowalem winxp i wszystko jest ok.

Ale mam problem ze sterownikami. Jak zmusic system winxp zeby korzystal ze sataII a nie z ata100?

Mi sie wydaje, ze dysk dziala jako ata100, a powinien dzialac jako sata.

Dodam, ze zadnych sterownikow nie instalowalem. Po zainstalowaniu WinXP SP2 (zintegrowany) wszystko chodzi. Co zrobic, zeby dysk dzialal w sataII ewentualnie jako ata133?

post-139874-1151836723_thumb.jpg

post-139874-1151836735_thumb.jpg

post-139874-1151836744_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapis prostopadly ma jak narazie tylko u Seagate seria 10 barracudy. Zobacz na naklejke i jesli bedzie 7200.10 to znaczy ze ma perpendicular recording. A najlepiej rozoznac dysk wpisujac jego model w google. Dowiesz sie wtedy wszystkich informacji. Np. ST3320620AS.

Zapraszam na strone: http://www.seagate.com/

Hmmm tylko ?? w komputroniku maja serie 9 z prostopadlym TUTAJ

w środe go będę miał więc stąd moje pytanie ;) jak sprawdzić czy posiada prostopadły ??

Edytowane przez Tymin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt mi nie pomoze?

Chodzi o to, ze jesli zajrzysz do zalacznika seagate250gb.JPG i spojrzysz w czerwona ramke to zobaczysz ze mam tak: Supported: UDMA Mode 6 (Ultra Ata / 133) czyli ten dysk obsluguje ata133. A ja mam z kolei wlaczone TYLKO ata 100 => Active: UDMA Mode 5 (Ultra Ata / 100).

I teraz pytanie: jak zrobic aby dysk byl ustawiony lub byl aktywny jako udma mode 6 ata 133, a nie jak teraz tylko ata100.

Oto mi wlasnie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt mi nie pomoze?

Chodzi o to, ze jesli zajrzysz do zalacznika seagate250gb.JPG i spojrzysz w czerwona ramke to zobaczysz ze mam tak: Supported: UDMA Mode 6 (Ultra Ata / 133) czyli ten dysk obsluguje ata133. A ja mam z kolei wlaczone TYLKO ata 100 => Active: UDMA Mode 5 (Ultra Ata / 100).

I teraz pytanie: jak zrobic aby dysk byl ustawiony lub byl aktywny jako udma mode 6 ata 133, a nie jak teraz tylko ata100.

Oto mi wlasnie chodzi.

Co ty opowiadasz? Pomyśl chwile nad tym co tam masz...

Skoro mówisz że płyta ma kontroler SATAI to jak ma chodzić jako SATAII :blink: ???

Po drugie jeśli pracuje w trybie ATA100 to jakim cudem w HDTachu w teście burst masz 135MB/s ???

 

Zamiast tego HDTune zainstaluj Everesta i potem w menu "magazyn" potem "ATA" i "informacje fizyczne urządzenia ATA". Tam pod informacją o inteface powinno być napisane że to SATA.

 

Bez paniki... :wink:

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty opowiadasz? Pomyśl chwile nad tym co tam masz...

Skoro mówisz że płyta ma kontroler SATAI to jak ma chodzić jako SATAII :blink: ???

Po drugie jeśli pracuje w trybie ATA100 to jakim cudem w HDTachu w teście burst masz 135MB/s ???

 

Zamiast tego HDTune zainstaluj Everesta i potem w menu "magazyn" potem "ATA" i "informacje fizyczne urządzenia ATA". Tam pod informacją o inteface powinno być napisane że to SATA.

 

Bez paniki... :wink:

Najlepsze jest to, ze jak wloze zworke czyli ustawie dysk na satai to wykres w hd tach mam gorszy.

A jak dam na sataii to mam lepszy wykres.

Kolejny problem jest to, ze w Everest nie mam czegos takiego jak informacje fizyczne urzadzenia ata.

Nie wiem czemu. Bo mam takowe informacje dla starego Baracudy 7200.7 120gb ata. A dla 250gb sataii nie mam tych info.

Ponadto w Everest tez jest napisane, ze najszybszy tryb transferu to udma 6, a ja mam wlaczone (aktywny tryb transferu) tylko udma 5. Jak wlaczyc to badziewie na udma 6?

Ktos wie jak?

post-139874-1151846688_thumb.jpg

post-139874-1151846736_thumb.jpg

post-139874-1151846952_thumb.jpg

Edytowane przez nacuna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś ustawienia w BIOS'ie?

Na screenie widać tryb PIO4 - powinno się dać zmienić na inny (np.AUTO)

Ewentualnie załaduj najnowszy bios - często z nowym biosem jest nowy dla kontrolera dysków.

 

A kontroler masz osobny na płycie czy w chipsecie?

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś ustawienia w BIOS'ie?

Ewentualnie załaduj najnowszy bios - często z nowym biosem jest nowy dla kontrolera dysków.

 

A kontroler masz osobny na płycie czy w chipsecie?

Ustawienia w biosie mam na AUTO. Wszystko jest na AUTO.

Bios mam najnowszy ze strony producenta Abit.

A kontroler to mam w chipsecie. Podlaczam kabelek od dysku prosto do plyty glownej.

A tak wyglada moja plyta glowna:

http://www.abit-usa.com/products/mb/techsp...1&model=191

Edytowane przez nacuna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia w biosie mam na AUTO. Wszystko jest na AUTO.

Bios mam najnowszy ze strony producenta Abit.

A kontroler to mam w chipsecie. Podlaczam kabelek od dysku prosto do plyty glownej.

A tak wyglada moja plyta glowna:

http://www.abit-usa.com/products/mb/techsp...1&model=191

A zainstalowałeś te dwa elementy:

- Intel Chipset Driver

- Intel Application Accelerator RAID Driver

 

Ewentualnie zmień w biosie z AUTO na jakiś inny tryb (nie PIO).

 

EDIT:

zajżyj na strone 3-9 i 3-10 instrukcji obsługi płyty głównej

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zainstalowałeś te dwa elementy:

- Intel Chipset Driver

- Intel Application Accelerator RAID Driver

 

Ewentualnie zmień w biosie z AUTO na jakiś inny tryb (nie PIO).

Zainstalowalem Intel Chipset Driver najnowszy.

Zas intel application accelerator raid driver mi nie dziala, bo ja przeciez nie mam raidu.

Co do biosu to moge ustawic albo auto albo cos tam, ale nie ma opcji PIO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem Intel Chipset Driver najnowszy.

Zas intel application accelerator raid driver mi nie dziala, bo ja przeciez nie mam raidu.

Co do biosu to moge ustawic albo auto albo cos tam, ale nie ma opcji PIO.

:D ja nie mówie o macieży raid tylko o sterownikach do kontrolera - czujesz różnice :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sluchaj.

Co do moich predkosci i burst speed to myslisz, ze wszystko z nimi jest OK?

Bo troche mam slabe wyniki, prawda?

No ja mam barke 9 i mam gorsze wyniki na pojedyńczym dysku. Pozatym patrząc na testy to raczej średni transfer na poziomie 67MB/s jest całkiem dobry i tu bym niczego złego nie szukał. A różnice wynikają z innych kontrolerów użytych na płytach więc jedni mają troche lepiej inni gorzej ale Ty mieścisz się w normie.

 

Chętnie bym takie dwa w raid połączył :D

 

EDIT:

Poczytaj topik o barce .9 i porównaj sobie wykresy a zobaczysz różnice u siebie.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zainstalowałeś te dwa elementy:

- Intel Chipset Driver

- Intel Application Accelerator RAID Driver

 

Ewentualnie zmień w biosie z AUTO na jakiś inny tryb (nie PIO).

 

EDIT:

zajżyj na strone 3-9 i 3-10 instrukcji obsługi płyty głównej

czy mowiac Chipset driver masz na mysli "Intel® Chipset Software Installation Utility" ?

 

Ja mam dysk oraz plyte ta co w podpisie - niestety dysk wykrywany jest jako ATA100 zamiast SATA ( mam zainstalowany Intel® Chipset Software Installation Utility - zas Aplication Accelerator nie da sie zainstalowac )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mowiac Chipset driver masz na mysli "Intel® Chipset Software Installation Utility" ?

 

Ja mam dysk oraz plyte ta co w podpisie - niestety dysk wykrywany jest jako ATA100 zamiast SATA ( mam zainstalowany Intel® Chipset Software Installation Utility - zas Aplication Accelerator nie da sie zainstalowac )

Tak to jest wlasnie ten sterownik.

U mnie tez jest widac jako ata100.

 

No ja mam barke 9 i mam gorsze wyniki na pojedyńczym dysku. Pozatym patrząc na testy to raczej średni transfer na poziomie 67MB/s jest całkiem dobry i tu bym niczego złego nie szukał. A różnice wynikają z innych kontrolerów użytych na płytach więc jedni mają troche lepiej inni gorzej ale Ty mieścisz się w normie.

 

Chętnie bym takie dwa w raid połączył :D

 

EDIT:

Poczytaj topik o barce .9 i porównaj sobie wykresy a zobaczysz różnice u siebie.

OK juz wszystko jasne.

Poprostu moja plyta glowna obsluguje max UDMA tryb 5 czyli ata100.

Dlatego sata jest wykrywany jako ata100.

Average speed jest ok, ale burst speed jest troche za maly icon_sad2.gif

Jest on ponizej SATA 150 :/

Co jest nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

Average speed jest ok, ale burst speed jest troche za maly

Jest on ponizej SATA 150 :/

Co jest nie tak?

wszystko jest w porzadku przeciez nie uzyskasz bursta wiekszego niz 150 na sata I

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm tylko ?? w komputroniku maja serie 9 z prostopadlym TUTAJ

w środe go będę miał więc stąd moje pytanie ;) jak sprawdzić czy posiada prostopadły ??

Bylem pewny ze tylko 7200.10 ma prostopadly ale z tego co widze i z tego co pisze Seagate to ten dysk tez ma prostopadly. Dziwne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylem pewny ze tylko 7200.10 ma prostopadly ale z tego co widze i z tego co pisze Seagate to ten dysk tez ma prostopadly. Dziwne...

Czemu dziwne? Zobacz tutaj.

Wystarczy poczytać na stronie producenta że jest więcej takich dysków Tutaj.

Barracuda.9 SATA - 40GB,80GB,120GB,160GB z zapisem prostopadłym.

 

Nasuwa się pytanie - po co Seagate tak kombinuje? I czy w tych dyskach zysk wydajności z tej technologii też jest odczuwalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszedzie tylko o wydajnosc, ale jak sie sparwuje 7200.10 w temacie glosnosci pracy??

Aktualnie posiadam WD RE z 5GB badblockow :lol: zastanawiam sie nad wymiana wlasnie na barce.

Wd w tescie ma odczyt 50.2mb/s wiec czy to, ze barracuda 10 ma 67mb/s jest wynikiem nowszej serii czy bardziej wiekszej pojemnosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszedzie tylko o wydajnosc, ale jak sie sparwuje 7200.10 w temacie glosnosci pracy??

Aktualnie posiadam WD RE z 5GB badblockow :lol: zastanawiam sie nad wymiana wlasnie na barce.

Wd w tescie ma odczyt 50.2mb/s wiec czy to, ze barracuda 10 ma 67mb/s jest wynikiem nowszej serii czy bardziej wiekszej pojemnosci?

Pojemnośc dysku ma się nijak do wydajności.

Wydajność zależy od gęstości upakowania danych na jednym talerzu (nie tylko) co zwiększono w serii 10 za pomocą zapisu prostopadłego.

Co do głośności czytałem test że nowa 10 jest od 1 do 2 dB cichsza od serii 9 co oznacza naprawde niezły wynik. Wygląda na to że nową serie można spokojnie brać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...