Skocz do zawartości
Trolu609

Wszystko O - Seagate Barracuda 7200.10

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj sobie z ciekawości zaglądam na ceny dysków i o mało z krzesła nie spadłem :D

Dysk Maxtora, czyli Seagate'a LOL 500GB SATA2 za 365zł. Skąd taka obniżka?

Bardzo ciekawi mnie także, dlaczego ten sam model tylko bez dopiski "Maxtor" kosztuje 100zł więcej? Przecież to ten sam model bez literki "M" w nazwie :)

Maxtor STM3500630AS http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/214188

Seagate ST3500630AS http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/96969

Czyżby Maxtory były robione z gorszych materiałów ? :)

 

 

@cZaJn!k

A jakiej ty odpowiedzi chcesz?

Dysk ci hula jak złoto, SMART OK, W wykresie masz dziury bo ci jakiś program podgryzał dysk. Dziękuje, to tyle ode mnie :)

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ludzi ktorzy postawili raid 0 na barakudach 7200.10- bardzo zauwazalna jest roznica w szybkosci w porownaniu z jednym dyskiem ?

 

Mam jedna 320gb sata i stawiam na nowo system. Dolozenie drugiego dysku do macierzy- gra warta swieczki ?

 

I drugie- sa jakies problemy z XP w przypadku raid 0 ?

Wiem ze przy instalacji trzeba z flopa sterowniki wgrac- ale cos poza tym ? Jakies pozniej problemy sa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedna 320gb sata i stawiam na nowo system. Dołożenie drugiego dysku do macierzy- gra warta świeczki ?

TAK - dla ładnego wykresu w benchmarku

TAK - jeśli przetwarzasz dane strumieniowe, np. edycja filmów dvd\

NIE - jeśli jesteś typowym użytkownikiem - więcej kłopotów niż zysków

NIE - lepiej na 1 dysku system, na drugim plik wymiany, gry i programy.

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedna 320gb sata i stawiam na nowo system. Dolozenie drugiego dysku do macierzy- gra warta swieczki ?

WG mnie jak najbardziej. Z jednym dyskiem wystarczyło nagrywać płytkę DVD 16x i już mogłeś sobie pomarzyć o bezstresowym buszowaniu w systemie/wczytywaniu/przegrywaniu/instalowaniu

Pod Raidem mogę robić "wszystko" jednocześnie i nie ma zamułek. Oczywiście bez przesadyzmu, w końcu to tylko 2 dyski, ale na pewno zrobią to szybciej niż 1.

 

@Conti

Jakich kłopotów? Ja robiłem Raida 1 raz w życiu i nie zajęło mi to więcej niż zakładanie partycji na nowym dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Conti

Jakich kłopotów? Ja robiłem Raida 1 raz w życiu i nie zajęło mi to więcej niż zakładanie partycji na nowym dysku.

Ujmę to tak:

masz 2 dyski + płytę główną - coś się dzieje z 1 dyskiem, z drugim dyskiem - zostaje część rzeczy, coś się dzieje z płytą główną - nic nie tracisz.

masz raid -> niech coś się stanie z którymś z dysków lub z płytą główną ....

 

Przerabiałem raida, różne podziały dysków itp.

Faktycznie w pracy "liniowej" raid 0 jest bezkonkurencyjny. ALE rozsądny podział pracy na 2 dyski (oczywiście nie na 1 kontrolerze/taśmie - dotyczy PATA) daje w codziennym użytkowaniu prawie tą samą wydajność co raid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko ja też się skłaniam ku raid niż bez niego.

Składam ludziom kompy co jakiś czas w różnych konfigach i zawsze na jednym dysku wszystko chodzi jakby ospalej - niezaleznie od mocy reszty podzespołów.

Raid 0 daje przyspieszenie ale oczywiście dalekie od dwukrotnego.

Moim zdaniem warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić raid 0 złożony z czterech dysków Seagate Barracuda 7200.10 na płycie głównej asus striker extrem.Czy jest to w ogóle możliwe i czy mogę się spodziewać zauwazalnego przyrostu szybkość odczytu w porównaniu do dwóch takich dysków połączonych w raid 0 ?

Edytowane przez inos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrost na pewno będzie, ale czy to już nie mała przesada? Transfer będziesz miał prawie 4xDysk. Czyli Barki ze średnim odczytem 85MB/s(te jednotalerzowe) powinny ci osiągnąć średnio przynajmniej 300MB/s. Pamiętaj, że wystarczy, jak ci siądzie 1 to wszystko tracisz :D. Zakładając, że kupiłeś 4x250GB to 1TB idzie z dymem LOL Raczej byłoby szkoda :P

RAID0 na dwóch dyskach to już wystarczająca szybkość dostarczania danych. Gry na 4 ci na pewno nie włączą się zauważalnie szybciej, bo reszta systemu nie nadąży tego obrobić.

Jeśli dużo obrabiasz VIDEO, to możesz się pokusić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz komus zalezy na kosmicznych transferach to polecam zamiast kupowac 4 dyski dokupic ramu i zrobic sobie ramdysk. Ja tak mam zrobione dla kilku programow i dziala cholernie szybko. Nawet jak system okropnie zamulony to firefox z ramdysku wlacza sie ulamek sekundy. Mam aktualnie jeden dysk + ramdysk 512MB, na nim wszystkie najwazniejsze programy. Moge nagrywac plyte DVD w predkosci 16x a i tak wszystko ladnie smiga. Za cene 4 dyskow mozna kupic troche ramu. Przy procesorach wielordzeniowych dyski maja duzy problem z dostarczeniem danych na czas, dla tego lepiej miec dwa osobne dyski i odpowiednio dane rozlozone. Albo jeden dysk i odpowiednio duzy ram dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że tutaj i tak się pytam, ale aktualnie używam modemu gprs i nie bardzo mam jak przeszukiwać forum.

Muszę skopiować / przenieść całość dysku systemowego łącznie z kontami użytkowników, tak żeby to działało bez zmian (hasła, zawartość itd) z dysku 40GB na dysk 80GB. Nowy dysk ma zastąpić stary.

Czy pod winXP jest to wykonalne bez dodatkowego oprogramowania ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że tutaj i tak się pytam, ale aktualnie używam modemu gprs i nie bardzo mam jak przeszukiwać forum.

Muszę skopiować / przenieść całość dysku systemowego łącznie z kontami użytkowników, tak żeby to działało bez zmian (hasła, zawartość itd) z dysku 40GB na dysk 80GB. Nowy dysk ma zastąpić stary.

Czy pod winXP jest to wykonalne bez dodatkowego oprogramowania ??

Zawsze mozna sprobowac uzyc Ghosta lub Acronis True Image lub inny tego typu program... Po przeniesieniu obrazu na nowy dysk nalezy tylko sprawdzic jakims skandiskiem czy czyms podobnym by poprawic ewentualne bledne wskazania wolnego miejsca itp.

Cwiczylem ten "zabieg" przy przesiadce z Barracudy IV ATA 40GB na Maxtora 80GB SATA i bez klopotu :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

THX

Kreator przenosi do nowego kompa, nie chce do nowego dysku.

Ghost tworzy obraz partycji, nie mam gdzie zapisać go, potrzebuje bezpośredniego skopiowania całości waz z bootsektorem.

Przypomniało mi się oprogramowanie Seagate - coś takiego chyba ma.

Może się komuś przyda

If you are upgrading and want to migrate your data from the old drive to the new drive we provide DiscWizard as an option.

Tylko ciekawe czy zadziała na dyskach innych niż Seagate ... Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programik o nazwie "XXCLONE" skopiuje ci całą partycję na nowy dysk, bez najmniejszych problemów. Jest opcja do kopiowania także bootsektora. Więcej info w opisie na IDG.

http://www.idg.pl/ftp/pc_13360.html

Osobiście używałem do przerzucenia XP z Dysku Ata na Ata i Ata na SATA. Wszystko hulało od razu.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie co do wydajności dysku. Posiadam Barracudę 160GB z serii 7200.10 (zapis prostopadły, NCQ). Tutaj mój wynik z PCMarka 2005 - http://service.futuremark.com/compare?pcm05=1073973 Można osiągnąć wyższe w wyniki w testach HDD XP Startup, HDD General Usage i HDD VirusScan? Od czego zależą te wyniki? Na razie tylko mam dysk zawsze zdefragmentowany. Dysk podzielony na 3 partycje - pierwsza 20GB z WinXP, druga 40GB na różne badziewie, a trzecia ~90GB na gry i soft. Właśnie na tej trzeciej mam zainstalowanego PCMarka. Może zainstalować go na pierwszej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak ma znaczenie - minimalne, ale jednak. Po zainstalowaniu na C wzrósł odczyt w XP Startup z 10.3 do 10.6MB i minimalnie w General Usage. Natomiast spadł mi odczyt w teście Virus Scan z 62MB/s do 57MB/s i nie wiem od czego, ale było to przed zmianą miejsca zainstalowania. Czy na wyniki ma wpływ ilość plików na dysku/ich organizacja? Poczytałem trochę i dowiedziałem się, że moja Barka ma podobna przypadłość co inne - wysoki czas dostępu - 14.9ns. Burst speed jest na poziomie ok. 203MB/s, a Read ok. 62MB/s. Wszystko oczywiście z HD Tach. W ogóle to PCMark 2005 jest trochę losowy. A wkurza mnie to, bo gdyby nie to, miałbym 1-wsze miejsce w PCMark 2005 na hwbocie w kategorii E2160 :P

Edytowane przez BArt_X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam cztery dyski SEAGATE 320GB 7200.10 połączone w raid 0 ale średni odczyt mam na poziomie 105 MB/s a szybkośc reakcji to 13.5ms.Poprzednio miałem dwa takie dyski i odczyt był na poziomie 103 MB/s. przy takim samym czasie reakcji.Sądziłem że po podłączeniu dodatkowych dwóch dysków wynik podskoczy do ok.180 MB/s.Co może być przyczyną tego że nie ma praktycznie żadnego wzrostu wydajności?Dyski podłączone są pod płytę Asus striker extrem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam cztery dyski SEAGATE 320GB 7200.10 połączone w raid 0 ale średni odczyt mam na poziomie 105 MB/s a szybkośc reakcji to 13.5ms.Poprzednio miałem dwa takie dyski i odczyt był na poziomie 103 MB/s. przy takim samym czasie reakcji.Sądziłem że po podłączeniu dodatkowych dwóch dysków wynik podskoczy do ok.180 MB/s.Co może być przyczyną tego że nie ma praktycznie żadnego wzrostu wydajności?Dyski podłączone są pod płytę Asus striker extrem

Dyski Serial ATA, czy ATA? Bo widać gołym okiem, że masz limit do 100MB/s

Jaki masz Burst?

Ja na swoim RAIDZIE0 na 2 barkach 9 pod SATA mam średni na poziomie 110MB/s, ty na 4 powinieneś mieć właśnie coś koło 200MB/s

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski Serial ATA II a speed burst 323 MB\s ale przy drugim uruchomieniu spada do 290 MB\s a przy trzecim-czwartym do 188 MB\s.A może to wina słabego kontrolera wmontowanego w płytę i powinienem się rozejrzeć za czymś lepszym?

post-141125-1189389186_thumb.jpg

Edytowane przez inos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inos napisz co masz, bo widac czarno na bialym ze kontroler nie wyrabia, dyski w takiej konfiguracji moglby "drugie" tyle... na poczatek przeszukaj forum, pobaw sie sterownikami

Edytowane przez Manial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem dzisiaj barke 320 ATA i wsadzilem do kieszeni Wellanda USB 2.0

Doradzcie jakim programem najlepiej przetestowac sprawnosc dysku - chcialbym go zapuscic na noc

na pelne testowanie tak zeby program maksymalnie go wymeczyl, bo mam nadzieje :wink: ze jak dysk

ma pasc to padnie albo po takim meczeniu, albo dozyje w zdrowiu dlugo i szczesliwie po przejsciu parogodzinnych testow..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem coś odnośnie hałasu barek w porównaniu do samsungów. Tak się akurat złożyło, że przez pewien czas miałem 2x jednotalerzowe barki 250GB i Samsunga 320 (tego 2-talerzowego, na silniku NIDEC). Obie barki chodzą podopbnie: duży i uciążliwy hałas w idle, silnik/talerze szumią a przy tym wydają dodatkowo nieprzyjemny pisk. Samsung szumi ciszej i nie wydaje żadnych pisków, za to szum jest bardziej basowy. Głowice natomiast w barkach chodzą dużo kulturalniej - praktycznie niesłyszalna przy zamkniętej obudowie, za to samsung pierdzi maksymalnie.

 

Komfort pracy sporo lepszy na samsungu: podczas gdy seagate był najgłośniejszym elementem mojego komputera, tak samung był zagłuszany przez resztę (żeby nie było - kompa mam na AC, ale wiatraki kręcą się jakby chciały a nie mogły). Oczywiście gdy "odzywały" się głowice w samsungu to już nie było za cicho, ale jak ktoś ślęczy godzinami np. na Wordem itp, to raczej dysk nie tnie zbyt często, a sporadyczne "pierdy" praktycznnie nie przeszkadzają, a paru odzinach seagate'owego nieustającego, monotonnego świstu można dostać #$%$*^$#@$!!!

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

YYYY... piski z Barki.... właśnie chodzi jedna goła na blacie biurka 15cm ode mnie i żadnych pisków nie ma, może miałeś pecha z egzemplarzem :P. Mam sporo modeli Seagate'ów i na pewno coś takiego, jak pisk się nigdy, przenigdy z nich nie wydobyło. (pomijam 6-letnią 40GB, która poszła już do ludzi :D) Zwykły szumik talerzy owszem, ale z tym można sobie bezproblemowo poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...