Skocz do zawartości
Trolu609

Wszystko O - Seagate Barracuda 7200.10

Rekomendowane odpowiedzi

W jakiej temperaturze pracują Wasze dyski ? Bo trochę się niepokoję że moje 320tki trochę się smażą. Niestety musiałem umieścić jeden dysk tuż nad drugim przez co na pewno jest on troche podgrzewany ;/ Ten co jest niżej (czasem dostaje lekki nawiew) ma 39*, ale ten wyżej przy normalnej pracy ma aż 48* - chyba trochę dużo ? Nic mu nie będzie ? Czy kombinować coś na niego, chociaż zbytnio nie mam pola manewru ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi po co sie chlodzi dyski twarde ?

Z tego co wiem to jest pewien próg którego lepiej nie przekraczać. Jak zapewne wiesz dyski twarde działają na zasadzie magnetyzmu, więc myślę że wysoka temperatura zmienia własciwości zapisu czy też odczytu z talerza...

 

Poza tym pamiętaj pierwszą zasadę eletroniki - ilość wydzielanego ciepła jest proporcjonalna do sługości zycia danego urządzenia... Im goręcej tym szybciej możesz pożegnać się ze sprzetem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to jest pewien próg którego lepiej nie przekraczać. Jak zapewne wiesz dyski twarde działają na zasadzie magnetyzmu, więc myślę że wysoka temperatura zmienia własciwości zapisu czy też odczytu z talerza...

 

Poza tym pamiętaj pierwszą zasadę eletroniki - ilość wydzielanego ciepła jest proporcjonalna do sługości zycia danego urządzenia... Im goręcej tym szybciej możesz pożegnać się ze sprzetem

a czy wszystkie firmy dyskow maja ten sam prog ?

jaka temp. jest ok ? powyzej jakiej powinienem sie zastanawiac nad chlodzeniem dysku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy wszystkie firmy dyskow maja ten sam prog ?

jaka temp. jest ok ? powyzej jakiej powinienem sie zastanawiac nad chlodzeniem dysku ?

Wątpię żeby wszystkie miały dokładnie ten sam próg... A od jakiej temp sie zastanawiać to ci dokładnie nikt nie powie.

 

Tak w ogóle - rozmawiamy tutaj o Barracudach 7200.10 !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa mi sie dokladnie to samo pytanie. Jak wyglada kwestia glosnosci w porownaniu do 7200.7?

 

Przez jakiś czas używałem 40-tki 7-mej generacji i była całkowicie bezgłośna - ani pracy silnika ani głowic nie było słychać, może, dlatego ze nie była przykręcona do obudowy, ale jednak. Aby usłyszeć ze dysk jest włączony trzeba było przyłożyć ucho do obudowy.

Właśnie kupiłem sobie ST3320620AS. Wcześniej miałem Baracudę IV. Nowy dysk jest zdecydowanie głośniejszy. Wyraźnie słychać pracę głowic itd... Kiedyś żeby zobaczyć czy dysk pracuje zerkałem na LED bo go nie było słychać. Teraz nie muszę :sad: bo nawet przy 5 wiatrakach szumiących w kompie jest słyszalny.

 

Czy inni użytkownicy tego dysku też mają takie odczucia czy to jest kwestia jednostkowa mojego modelu?

 

Moje pierwsze wrażenia są mimo wszystko bardzo pozytywne. Sata II + NCQ + stery nvidii i jest ok. Wyraźnie szybciej niż na 40 Baracuda IV. No i ta przestrzeń :)

 

No i jest jeszcze jedna sprawa. Przy wkładaniu DVD/cd do LG4163B podpiętego jako ATA mam wrażenie że na chwilę interfejs użytkownika XP dostaje freeza....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakiej temperaturze pracują Wasze dyski ? Bo trochę się niepokoję że moje 320tki trochę się smażą. Niestety musiałem umieścić jeden dysk tuż nad drugim przez co na pewno jest on troche podgrzewany ;/ Ten co jest niżej (czasem dostaje lekki nawiew) ma 39*, ale ten wyżej przy normalnej pracy ma aż 48* - chyba trochę dużo ? Nic mu nie będzie ? Czy kombinować coś na niego, chociaż zbytnio nie mam pola manewru ?

 

Od poltora roku mam Samsunga SP2004C (200MB SATA II), a od paru dni jestem posiadaczem nowiutkiej Barracudy ST3320620AS, więc mogę napisac parę słów nt. obu dysków.

 

1. Głośność

Seagate wyraźnie głośniejszy (w idlu nieslyszalny bo tu może zagłuszają go wiatraki na kartach graficznych, ale podczas dużego obciążenia słychać wyraźne chrobotanie głowic) Samsung w tych samych warunkach również zaczyna byc słyszalny, ale dźwięk jest dużo dużo cichszy i bardziej "miękki", mniej drażniący. Punkt dla Samsunga.

 

2. Wydajność

W testach HDTach Seagate miażdży Samsunga (tu podaje wyniki z pamięci, bo piszę nie z domu)

Burst Speed (Samsung vs. Seagate): 128 vs. 230 :lol2:

Average Read: 51 vs 67,2 :lol2:

Ale dziwne - w normalnej codziennej pracy sie tego nie czuje. Windows ładuje się tak samo szybko, programy uruchamiają się podobnie (wykorzystując okazję posadziłem swieży system na nowym dysku, a stary wykorzystałem jako magazyn). Punkt dla Seagate'a.

 

3. Temperatura

Tu nie potwierdzają sie opinie o tym, że ta Barka grzeje się jak piec kaflowy.

W moim Chieftecu mam wentyl w obudowie dmuchający akurat pomiędzy dyski (wsadzone przez to bardzo blisko siebie aby wykorzystac ten strumień powietrza).

Temparatura Samsunga max 29 st.

Temperatura Seageta max 35 st.

Temeratury podaje z Everesta, mierzone zaraz po skopiowaniu 150 GB danych z dysku na dysk).

W zasadzie remis.

 

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego tandemu :)

 

No i jest jeszcze jedna sprawa. Przy wkładaniu DVD/cd do LG4163B podpiętego jako ATA mam wrażenie że na chwilę interfejs użytkownika XP dostaje freeza....

 

Mam dokladnie to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kupiłem sobie ST3320620AS. Wcześniej miałem Baracudę IV. Nowy dysk jest zdecydowanie głośniejszy. Wyraźnie słychać pracę głowic itd... Kiedyś żeby zobaczyć czy dysk pracuje zerkałem na LED bo go nie było słychać. Teraz nie muszę :sad: bo nawet przy 5 wiatrakach szumiących w kompie jest słyszalny.

 

Czy inni użytkownicy tego dysku też mają takie odczucia czy to jest kwestia jednostkowa mojego modelu?

Dla porownania mam 7200.7 ktorego silnik wprawia bude w znaczne wieksze wibracje (co przy okazji poteguje glosnosc pracy), przez co musial lezec tylko na gabce. W przypadku 7200.10 nie mam tego problemu - dysk osadzony w koszyku pracuje zdecydowanie ciszej. Aktualna temp. pracy to 33st (przy fabrycznym nawiewie 120mm 900RPM od frontu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie obie barki sa zamontowane w koszyku we forncie budy - wieje na nie wiatrak 120mm @5V - maja aktualnie (przy niewielkim obciazeniu praca) 26 i 27stC, przy czym temp w budzie to 29stC a w pokoju 21,2stC.

Ostra praca (defrag, kopiowanie itp) rozgrzewa dyski o jakies 4-5stC.

Faktem jest, ze u mnie bez nawiewu Barki 10 grzeja sie zauwazalnie bardziej niz moje wczesniejsze Maxtory DiamondMax'y +9 i - temp Seagateow jest okolo 10-12stC wyzsza niz z nawiewem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokladnie to samo.

No właśnie i to mnie zastanawia czego się tak robi. Jak miałem Baracuda IV na Ata100 to nie było takiego problemu.

 

Dodam że mam zainstalowane stery nvidii nForce4 series - Windows 2000/XP Version: 6.86.

 

Czy ktoś ma na to sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te baracudy z serii 7200.10 maja wlasne wibracje ? chodzi mi o modele

- 250GB

- 320GB

 

Jezeli maja lub nie maja to jakiej produkcji sa (china , singapure)

Praktyka mi pokazałą że wszystkie 7200 rpm mają wibracje ( Seagate 13,6 GB , Samsung 250 GB , Seagate 10 320 GB )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktyka mi pokazałą że wszystkie 7200 rpm mają wibracje ( Seagate 13,6 GB , Samsung 250 GB , Seagate 10 320 GB )

Sorry ale chyba nie widziałeś 250 tek samsunga lub WDka. Seagate`y mają zdecydowanie mniejszą ochotę żeby "powibrować" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale chyba nie widziałeś 250 tek samsunga lub WDka. Seagate`y mają zdecydowanie mniejszą ochotę żeby "powibrować" :P

Sorry ale chyba miałem 250-tke Samsunga SP2504C przez 9 miesięcy :evil: i mam Seagate 320 GB 7200.10 więc chyba wiem jak chodzą !!

 

ps. o WD też swoje słyszałem

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale chyba miałem 250-tke Samsunga SP2504C przez 9 miesięcy :evil: i mam Seagate 320 GB 7200.10 więc chyba wiem jak chodzą !!

 

ps. o WD też swoje słyszałem

Hehe, no to spoko :) Widac u kazdego inaczej. Mam dwie 320 tki Seagatea i nie wibrują, za to pół roku temu miałem 250 tke WD z końcówką KS (16 Mb Cache) i strasznie wibrował, było to nie do zniesienia bo cała obudowa brzęczała). Podobnie Samsung - kolega ma własnie 250tkę w obudowie Chiefteca i też cholernie wpada w wibracje... obudowa drży...

 

Chill. Widać ile ludzi tyle opinii i doświadczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no to spoko :) Widac u kazdego inaczej. Mam dwie 320 tki Seagatea i nie wibrują, za to pół roku temu miałem 250 tke WD z końcówką KS (16 Mb Cache) i strasznie wibrował, było to nie do zniesienia bo cała obudowa brzęczała). Podobnie Samsung - kolega ma własnie 250tkę w obudowie Chiefteca i też cholernie wpada w wibracje... obudowa drży...

 

Chill. Widać ile ludzi tyle opinii i doświadczeń.

Może jestem wymagający .... ale bez dystanseró antywibracyjnych nie będę zadowolony w pełni. Szkoda że dysk będzie cieplejszy ( obudowa przestaje być radiatorem ) ale @#$%^ produkujący dyski powinni wiedzieć że wibracje nie są dopuszczalne

 

ps. i jak mam chill skoro j. tandete się sprzedaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam o różnych dyskach i wynika na to, że zależy od modelu i środowiska w jakim będzie pracował czy będzie miał wibracje.

 

Posiadam 2xWD co prawda nie pierwszej młodości i nie mogę powiedzieć aby przenosiły jakies wibracje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez tak wlasnie patrze ze model modelowi nie rowny - ciekawi mnie kiedy Seagate wypusci kolejna serie swoich dyskow - 7200.11 - moze ktos cos slyszal o jakis planach Seagate ? ( moze w koncu oprocz pojemnosci i szybkosci zrobia dysk ktory bedzie cichy przynajmniej w idle nie bedzie slychac talerzy ani wibracji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Didymos234 gdzie kupiłes te dyski jakie mają wypełnienie ???

W tej chwili ciężko mi powiedzieć bo kompa mam w szafce i prawie non stop włączony, ale z tego co pamiętam - pierwszy kupiony przeze mnie w lipcu jest chyba z tajwanu, w drugi kupiony we wrześniu made in singapore...

Ale przy najbliższej okazji wyjme budę i sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam i czytam i sie dziwie jak jeden dysk jest cichy a drugi glosny chociaz sa tego samego typu - mysle ze to nie rodzaj partii stanowi o tym czy glosna ale obudowa (rodzaj mocowania )w ktorej umieszcza sie dysk - dlatego u jednego ten sam dysk jest cichy a u drugiego glosny.

Moja baracuda 80GB ( ta cienka 20 mm - kupilem ja 2 tygodnie temu) jest bardzo cicha nie wibruje itp ale... tylko pod warunkiem ze nad nia i pod nia sa inne dyski ( mam obudowe chieftec z poprzecznym montarzem dyskow na szynach plastikowych). Gdy wyjmie inne dyski i pozostawie tylko ta 80GB sama to zaczyna okroopnie wibrowac i mocno halasuje, nawet wygluszanie jej nic nie daje ( a nawet robi sie jescze gorzej) a gdy dotkne do obudowy to drzy chociaz to obudowa Chieftec z grubej blachy.

Ale gdy tylko wloze spowrotem dyski to nastepuje cisza i dysk przestaje wibrowac itp. Wniosek z tego ze dysk musi byc dobrze przytwierdzony a w kolo miec elementy ktore beda odbieraly te wibracje itp ( w moim przypadku 4 dyski - nie podlaczone tylko wsadzone). O i takie cos wypatrzylem u siebie i z wami sie podzilem. I gdybym nie mial tych 4 dyskow wsadzonych przy wkladaniu nowej baracudy to bym narzekal jak trza ze pracuje jak traktor i wibruje jak trza - a tak mam cisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj bawię się swoją 320-tką i jestem zadowolony. Dysk w benchach radzi sobie dobrze, ale benche benchami mi zależy na odczuwalnej wydajności. Przez długi czas pracowałem w konfiguracji Samsung 40GB 5400 RPM + Samsung 80GB 7200RPM (By ITE IT8212F), a wcześniej była słynna Barca IV. Nie żałuje powrotu do Seagate bo dysk jest naprawdę dobry. Nie zwróciłem uwagi na to gdzie był wyprodukowany. W idle nie słyszalny w load już słyszalnym, ale nie dokuczliwie jak w starych WD (Samsungi tu górują jednak), nie odczuwam żadnych wibracji. A teraz ciekawa część katowałem dysk kopiując jednym ciągiem około 110GB i temperatura wynosiła nie więcej jak 32 stopnie.

 

Jeśli ktoś jeszcze jest nie zdecydowany, to niech się więcej nie zastanawia i bierze Barce 7200.10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temparatura Samsunga max 29 st.

Temperatura Seageta max 35 st.

Temeratury podaje z Everesta, mierzone zaraz po skopiowaniu 150 GB danych z dysku na dysk).

W zasadzie remis.

ta, remis jak cholera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam pare groszy od siebie, prosze o opinie siedzących w temacie barek 10

 

Dołączona grafika

 

SMART - odczyt na drugi dzień po kupnie dysku

Dołączona grafika

 

SMART - odczyt po użyciu programu SeaTool po 4 dniach używania

Dołączona grafika

 

widać, odrazu, że program odczytał dysk jako Maxtor // jest to jedyny program (www), ktory pokazuje tyle danych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...