Skocz do zawartości
Trolu609

Wszystko O - Seagate Barracuda 7200.10

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zachorowalem na kupno nowego dysku. Teraz mam Seagate 7200.7 80GB. Osobiscie nie mam do niego zastrzezen, oprocz jednej sprawy. Chodzi o to, ze ten dysk (cala ta seria chyba tak ma) podczas gdy nic nie robie na kompie, co jakis czas chrobocze, przez dluzsza chwile, tak jakby cos "skanowal". Nie umiem tego opisac, ktos kto mial ten dysk pewnie wie o co chodzi. Chcialem sie dowiedziec, czy te nowe Seagate tez maja cos takiego ?? Poza tym, kiedys wsrod 80GB panowal Samsung z seria SP, jak to jest teraz ?

http://arest.pl/index.php?inc=produkt&...149&katid=4 + czaje sie na ten dysk. Czy mial ktos z nim do czynienia ? Jak z glosnoscia i niezawodnoscia ? Wibracje w sumie srednio mnie interesuja, bo u mnie dyski zawsze leza na gabce na dole obudowy i nie sa przykrecone, dzieki czemu jest duzo ciszej. Na necie nic nie moglem znalezc o tym dysku, wszyscy wszedzie pisza o wersji 250GB, a ta przeciez kosztuje tyle samo. Co tu nie gra ? :)

Poza tym, chcialem sie dowiedziec, czy jesli moja plyta ma tylko SATA I, to czy da rade podpiac pod nia jakos SATA II ?? Poprostu mam tansza wersje DFI, ktora ma powywalane zlacza SATA II.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośny tzn, głowica hałasuje podczas odczytu/zapisu czy dysk wibruje i przenosi drgania na budę czy w końcy hałas emitują obracające się talerze/silnik. Bo jak dla mnie, to pierwsze można przeżyć i częściowo temu zaradzić przez odizolowanie dysku od budy. W podobny sposób można powstrzymać wibracje przenoszone na budę. Tragedia to jest wtedy, jak talerze/silnik hałasują, a śmierć w męczarniach jak emitują metaliczny dźwięk o wysokiej częstotliwości.

 

Zastanawiam się nad zakupem barki 250gb, bo szybka jest i cena super - w sklepie obok mnie chodzą po 235zł (wersja 16mb i SATA2 ofkors). Za tą cenę jestem w stanie przeboleć głośność w każdej postaci, oprócz metalicznego dźwięku (miałem coś takiego w poprzednim WD i musiałem go zamykać w kartonie z wyklejanymi ściankami podkładką od myszy, żeby nie oszaleć).

 

Podsumowując moje wątpliwości: jaki charakter ma hałas generowany przez ten dysk?

chodzi dokładnie o głośność przy zapisie i odczycie. Kolega ma to samo tylko, że wersji 320GB. Nie jestem jakoś wybitnie wyczulony na hałaś generowany przez dyski, ale ta sytuacja mnie dobiła, ten dysk "chodzi" podobnie jak mój staruszek IBM, która ma już z 7 lat i nie jeden upadek już przeżył. Chyba będe musiał jakoś temu zaradzić, ale to dopiero jak dostane z powrotem grafike z serwisu :/ i z powrotem włącze tego dziada. Nie wiem, być może było mu za zimno (ok 23 stopnie), może gdyby był bardziej rozgrzany to działał by ciszej, ale to też sprawdze dopiero jak z powrotem dostane grafike.

 

Dziubek ... podepniesz bez problemu, tylko zworki nie wyciągaj, dzięki której dysk działa jako Sata I. Chociaż może można wyciągnąć? Nie wiem ... może ktoś sie wypowie. Po prostu nie wiem jak dysk sataII zachowa się na płycie która obsługuje tylko sataI jeśli nie będzie tej zworki która z dysku sataII robi sataI (mam nadzieje, że rozumiesz :P )

Edytowane przez Wiggly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dziubek Sekret tkwi w ilości talerzy. Ten 300gb ma trzy ta 250-tka ma 2. Podobnie jak ta 320-tka. Zwykle mniej talerzy to przy tej samej pojemności lepsze upchnięcie danych = szybszy dysk. Poza tym mniej talerzy to teoretycznie mniej mechaniki a więc ciszej. Szkoda, że nikt poza jakimś czeskim serwisem nie przeprowadził testów tego SAMSUNG HD321KJ, bo wyglada smakowicie i jest tani. Na tej czeskiej stronce wygrał i z barką i z hitachi. Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale teoretyczne wartosci glosnosci wygladaja tak:

 

Nieznany nikomu Seagate 300GB (3 talerze)

30 dB (odczyt/zapis)

25 dB (praca jałowa)

 

Czesto tu wymieniany Seagate 250GB (2 talerze)

30 dB (odczyt/zapis)

27 dB (praca jałowa)

 

Co do Samsunga, to musze sie przejsc do kumpla, to on niedawno kupil jakiegos Samsunga 250GB i strasznie glosno chodzi. Az sie zalamalem. usze sprawdzic co za model wzial. Priorytetem jest u mnie wlasnie cisza, kiedys kupilem Samsunga SP 80GB i byl niesamowicie cichy, ale... ten pisk. Pisk to jest cos nie do wytrzymania.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tak dawno kupiłem Barracude 7200.10 250 GB na Sata II i koszmar ... szybka to może i jest, ale jak napisał LCC głośne to jak cholera. Mój starszy dysk, też Barracuda 7200.10 250 GB tylko na Pata to król ciszy w porównaniu z tym nowym :/

a looknij - kilka postów wyżej napisałem (na zielono) jak banalnie można sobie ją wyciszyć :)

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj odpaliłem w/w dysk i co ...

 

CISZA I WYDAJNOŚĆ , pełna rewelacja :D

 

Jestem właśnie na etapie kopiowania danych ze starego HDD, wiec dysk walczy na maks obrotach i nic nie słyszę, a config mam raczej nastawiony na cisze ...

 

Dysk ma przykręcone od spodu sanki, leży na gąbce od serwera, tanio, pewnie i cicho B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, ze ten dysk (cala ta seria chyba tak ma) podczas gdy nic nie robie na kompie, co jakis czas chrobocze, przez dluzsza chwile, tak jakby cos "skanowal". Nie umiem tego opisac, ktos kto mial ten dysk pewnie wie o co chodzi. Chcialem sie dowiedziec, czy te nowe Seagate tez maja cos takiego ??

Dysk sam niczego nie skanuje! To Twój system czegoś szuka na dyskach! Nie ma czegoś takiego jak samoczynnie się skanujący dysk ;)

 

Wyłącz chociażby indeksowanie dysków jak masz XP.

A jak ktoś używa Avasta to on też skanuje podczas bezczynności.

 

@Wiglly - SATAII jest kompatybilne wstecz (jak USB) i dyski SATAII działają na płytach SATAI - taka jest teoria. W praktyce czasami takie zworki są przydatne gdy są jakieś problemy. W wieszkości przypadków wyjęcie zworek nic nie zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lucas234

czy ktos z was juz wysylal swojego seagate'a na gwarancje jesli tak to w co go zapakowal?

 

bo mi wlasnie padla 80 7200.10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lionheart

reklamuj, reklamuj! i nie daj sobie wkręcić, że jest ok ;)

 

----------------------------------------

a teraz poważniej ;)

wyciszyłem swój dysk w następujący sposób:

 

- po obu stronach nakleiłem na siebie po pięć pasków zwyczajnej miękkiej i rozciągliwej taśmy izolacyjnej na długości, która odpowiada powierzchni styku z obudową (łącznie 10 pasków)

- nakłułem miejsca w których powinny być śruby

- na śrubki nałożyłem gumowe podkładki (kawałki gumy w których zrobiłem otwór)

- przykręciłem nimi dysk w slocie 3.5" (niezbyt mocno)

 

efekt: jest dużo ciszej, a jestem zadowolony - jeśli ktoś chce naprawdę tanio i szybko to załatwić - POLECAM to banalne i skuteczne rozwiązanie :)

Zrób fotkę i napisz, czy temperatura jest ta sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupiłem żadnego zawieszenia dysku.

Poszedłem do garażu - przypomniałem sobie o starej obudowie AT, Przy pomocy odrobiny siły wyrwałem koszyk na dyski, odrobinkę go zmodyfikowałem, m.in. podkleiłem od spodu gąbkę z opakowania płyty głównej, wsadziłem w środek dysk - przykręciłem go do koszyka i położyłem w obudowie na napędzie CD (bo akurat tu mi pasowało...) - cicho i temp. spadła o 4-5 stopni w stosunku do luźno leżącego dysku ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niedawno kupiłem Seagate320 GB 16MB cache i zgubiłem do niego zworkę ograniczającą dysk do SATA1 (mam mobo na SATA2 więc niby nie ma problemu,ale wolałbym ją mieć).

W związku z tym mam do was pytania :

1. Czy bez tej zworki jeśli podłączyłbym dysk pod gniazdo SATA1 to będzie działał ? Jeśli tak to po co ta zworka?

2. Gdzie taką zworkę mógłbym dostać/kupić ? (wydaje mi się, że standardowa zworka nie będzie pasować ze względu na wielkość )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy bez tej zworki jeśli podłączyłbym dysk pod gniazdo SATA1 to będzie działał ? Jeśli tak to po co ta zworka?

Milion razy już padła odpowiedź na to pytanie...

 

Tak, w większości przypadków dysk będzie działał prawidłowo - sataII jest kompatybilne wstecz. Czasami jednak na niektórych płytach sa problemy i to jest na wszelki wypadek gdyby ktoś je miał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos z was juz wysylal swojego seagate'a na gwarancje jesli tak to w co go zapakowal?

 

bo mi wlasnie padla 80 7200.10

 

 

 

 

 

no mi też padł ale już jakiś czas temu, z tym ze jeszcze nie oddałem, co prawda wypełniłem już RMA tylko odwieść na szyszkową, jak dzwoniłem do nich pytać sie o pakowanie to wkładasz do Seashell'a lub samej folii antystatycznej i zawozisz do nich osobiście (ja tak robię) a jak wysyłka to pakujesz tak zeby nie uszkodzić bardziej niż jest plus wydrukowane dokumenty przy rejestracji RMA i to wszystko z tego co udało mi się dowiedzieć :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Witam wszystkich. Kupiłem sobie ostatnio dysk jak w sigu i mam (chyba) problem - bez zworki czyli na trybie SATA II DH Tach pokazał mi 152 Mb (burst)... trochę wolno z tego co mi wiadomo. Płyta obsługuje i SATA II i NCQ, dysk jest dobrze podłączony ale i tak ma taki transfer.. bez SMARTa wzrasta o całe 3 mb.

 

Co mogłem zrobić źle? Pisałem o tym w temacie z płytą bo raczej po jej stronie stoi wina ale może nie wiem o jakimś ważnym fakcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Dobra dowiedziałem się już że odczyty w Hd Tach na mojej płytce zależą od sterów od JMicrona (choć wydajność raczej ta sama, syntetyki mogą zmieniać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza 250 byla z thailand po jej spaleniu wymieniali mi na 250 z chin i sie zrobilo glosniej teraz mam dodatkowo kolejna 250 tylko ze z thailnad i jednak to nie bylo zludzenie - takie spostrzezenia. Mam zamiar zbudowac raid0, ta druga 250 mam tymczasowo na jakies 2mc, problem w tym zeby po tych 2 mc nie dalo sie odzyskac danych( oprocz specjalnych labow) ktore bylo zapisane na 2 dysku, sam raid0 chyba powinien duzo dac + czysczenie jakims programem(jakie polecacie?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś z obecnych tutaj może powiedziec czego powodem jest słaba wydajnosc dwoch dysków ST3320620AS w RAID 0 na plycie glownej ASUS A8N-SLI DELUX, na kontrolerze NVIDIA? Szczerze jest to moj pierwszy kontakt z RAID i jestem strasznie rozczarowany, walcze juz trzy dni z tym, probuje na rozne sposoby zarowno na kontrolerze SILICON jak i na NVIDIA i ciagle jest słabo...

 

Moje wyniki z HDTACH to w odczycie 70-80MB/s i burst zaledwie 180 kilka MB/s...

 

Juz nie wiem co mam robic, moze to jakis banalny problem, a ja zwyczajnie z braku wiedzy cos zle robie, cos pomijam??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś z obecnych tutaj może powiedziec czego powodem jest słaba wydajnosc dwoch dysków ST3320620AS w RAID 0 na plycie glownej ASUS A8N-SLI DELUX, na kontrolerze NVIDIA? Szczerze jest to moj pierwszy kontakt z RAID i jestem strasznie rozczarowany, walcze juz trzy dni z tym, probuje na rozne sposoby zarowno na kontrolerze SILICON jak i na NVIDIA i ciagle jest słabo...

 

Moje wyniki z HDTACH to w odczycie 70-80MB/s i burst zaledwie 180 kilka MB/s...

 

Juz nie wiem co mam robic, moze to jakis banalny problem, a ja zwyczajnie z braku wiedzy cos zle robie, cos pomijam??

A jesteś pewnien że zamiast raid0 nie zrobiłeś raid1? Skoro to Twoja pierwsza macierz mogłeś się pomylic...

 

@carek - nie wiem z kąd wniosek, że nie warto robic raida skoro z Twoich wykresów widac że warto?...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj dobra, ale mnie nie obrazaj B-)

 

Jest napewno RAID 0 :)

 

Powiem tak, kombinowalem w windowsie, instalowalem jakies alcohole, demony bo mi bledy po przywroceniu wywalalo, i raz jedyny w hd tachu burst mi wyskoczyl ponad 300, ale tylko razy i nigdy wiecej sie to nie powtorzyolo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co polecacie z 250 GB ? Najbardziej mnie jakoś przekonuje Seagate 7200.10 ale nie wiem czy lepszy z 8 czy 16 MB cachu. Wersja z 8 MB dla mnie chodzi w miare cicho i przyzwoicie, mam takie dwa w serwerze, ale jak jest z wersją 16 MB ? Może coś innego będzie lepszym wyborem. Co polecacie ?

Edytowane przez bziumak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co polecacie z 250 GB ? Najbardziej mnie jakoś przekonuje Seagate 7200.10 ale nie wiem czy lepszy z 8 czy 16 MB cachu. Wersja z 8 MB dla mnie chodzi w miare cicho i przyzwoicie, mam takie dwa w serwerze, ale jak jest z wersją 16 MB ? Może coś innego będzie lepszym wyborem. Co polecacie ?

Poczytaj ostatnie strony i wybierz 320GB ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ostatnie strony i wybierz 320GB ......

 

Dokładnie tak, ja mam i jestem bardzo zadowolony, chociaż kiedyś miałem rożne przeboje z barkami ...

System wyciszania dysku u mnie działa śpiewająco, fakt ze czasem dysk popierduje sobie, ale co tam, można sie przyzwyczaić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie nie jestem w temacie, powiedzcie mi tylko.

Co trzeba zrobić ze zworką na dysku aby chodziła na full swoich osiągnięć? czyli chyba 3gb.

wyciągnąć ją czy przełączyć?? i jak?

Wyciagnac :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie może ktoś rozjaśnić temat tej zworki, dlaczego jest tam umieszczona standardowo, co się stanie jak ja wyciągniemy, plusy, minusy... no wszystko na ten temat.

A możesz poczytac sobie ten topik? Bo to zostało powiedziane już conajmniej kilka razy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...