Skocz do zawartości
Bula i spula

Problem Z Internetem W Gentoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

 

Parę dni temu przeinstalowałem gentoo, bo nie mogłem zainstalować x'ów. Uruchamiam i pokazuje: nie można wystartować local, bo netmount nie jest wystartowany. To wkładam netmounta do rc, do runlevel boot i działa już local. eth0.net i netmount mam w rc. I nie działa internet! Jest nazwa kompa i domena wpisana. Jak dam ifconfig, to pokazjuje tylko lo! I w nim wszystko wydaje się pokazywać normalnie. Natomiast jak dam ifconfig eth0, to pokazuje się (!) z wszystkimi adresami, routesami itd. Mam ręcznie skonfigurowany net (bez dhcp) i wszystko zapisane do /etc/conf.d/net według handbooka. Już nie wiem co nie tak. To chyba wina tego, że w ifconfig ogólnym nie mam et0, bo wcześniej zdaje się miałem. Tylko jak go tam włożyć?? Prze adres ip też nie idze. Nawet router nie odpowiada. Tylko 192.168.0.106 (mój ip) i 127.0.0.1 odpowiada przez pinga. Co jest zrobione niepoprawnie?? Dodam, że w livecd, bo przestawieniu na ręczny ip itd. i wpisaniu tych wszystkich adresów i routesów net chodzi bez problemu, a w ifconfig mam i lo i eth0.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Bula i spula

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś postępował wdg Handbooka Rozdział 8b to niemiałbyś problemu.

 

Prosze przejdź przez ten rozdział jeszcze raz, ja też się kilka razy łapałem że wogóle pomijałem pewne kroki.

 

A i jeszcze spróbuj

 

ifconfig eth0 up

 

Jeśli zadziała to

 

rc-update net.eth0 add

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:

 

problem nie dotyczy w/w plików, tylko była to literówka (!) w /etc/conf.d/net. Mianowicie przy wpisywaniu maski czy tam bramy (nie odróżniam) zamiast napisać 255.255.255.0 napisałem 255.255..255.0. A teraz już piszę z linuxowej opery :).

 

 

Dziękuję za chęć pomocy

p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak to jeszcze nie konieć problemów! Nie widzi mi nazwy domeny! Jak się ładuje gentoo, to jak wszystko załaduje, to czeka z 5 sekund a potem pisze this is Hubert(nazwa komputera).unkown_domain....

 

Sądzę, że to kwestia pokręconycxh runlevelów w rc, bo jak mi nie działał internet, to tam grzebałem. Chodzi o skrypty netmount, eth0.net, domainname itp. tj. do jakich mają być przypisane runlevelów. W /etc/conf.d/domainname oczywiście domena wpisana.

 

Jeśli nie jest to wina rc, to czego??

 

Proszę o- i dziękję za pomoc

Pozdrawiam

 

ps. Jak po uruchomieniu kompa wpisuję /etc/init.d/domainname start, to pokazuje, że już jest uruchomiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zobacz:. Mnie się wydaje, że dobrze. Nawet wpisałem tę doomenę NIS, pomimo iż nie wiem do czego służy.

 

I czy to możliwe, że przez to, że nie mam tej domeny działającej, to mi po wpisaniu do opery 127.0.0.1:631 pokazuje, że nie może się połączyć z serwerem? Bo nie mam jak cups skonfigurować, ale jeszcze tylko 20mb i będzie gnomek, więc tam może mi się uda programami graficznymi.

 

domainname w załączniku.

 

edit1/Bym jeszcze dał "zrzut tekstu" z rc-update show, ale nie wiem dlaczego nie działa komenda rc-update show > /root/rc-updaate.txt - poprostu plik się nie pojawia po wpisaniu tego...

 

p.

plik.txt

Edytowane przez Bula i spula

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No też to właśnie zauważyłem :). Ale go usunąłem i jest dalej to samo. Zauważyłem również, że w /etc/hosts jak dam:

 

loaclhost 127.0.0.1

Hubert 192.168.0.103 (mój komp)

Orest 192.168.0.100

 

to mam po załadowaniu this is hubert.(none)... i nie czeka tak długo, natomiast jak daję:

 

localhost 127.0.0.1

Hubert.homenetwork 192.168.0.103

Orest.homenetwork 192.168.0.100

 

to wtedy jest właśnie to this is hubert.unkown_domnain... i system czeka jakieś 5 sekund przed wyświetleniem tego napisu.

 

 

To jakie tam powinno być poprawne ustawienie.

 

p.

 

ps. Ale ze mnie gapa: najpierw literówka w /etc/conf.d/net, a potem # przed nazwą domeny... Ciekawe co mnie jeszcze czeka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym już chyba z pięć razy ten problem naprawił, zamiast czekać na odpowiedź na forum ;-) Jeśli coś jest nie halo, to wróć do punktu wyjścia, popodmieniaj wszystkie zmodyfikowane pliki na oryginalne i rób to, co każe handbook. Dla mnie coś niedziałającego jest wyzwaniem, czymś, do czego sam muszę dojść - o to chodzi w Linuksie.

 

Poczytaj sobie o konfiguracji sieci pod Linuksem. Jeśli nie rozróżniasz bramki i maski sieci (różnica jest delikatnie mówiać zasadnicza) lub nie wiesz, co to jest NIS, to trochę tak, jak byś próbował naprawiać samochód, nie mając pojęcia, jak on działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...