Skocz do zawartości
Bula i spula

Dodatkowe Klawisze W Myszce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

 

Więc tak: Według tego opisu do mojej 8-przyciskowej (+2 przyciski rolka) skonfigurowałem sobie dodatkowe przyciski. Jak wiadomo najnowsze obecnie dostępne w oficjalnym drzewie portage tj. przetestowane X'y to wersja 6.8.2, natomiast więcej klawiszy dochodzi dopiero w wersji 6.9.x. W opisie posłużono się programem Xbindkeys. No więc ustawiłem w xorg.conf wszystko jak trzeba i teraz jest:

-button 1 : lpm

-button 2 : przycisk w rolce

-button 3 : ppm

-button 4 : po przemapowaniu rolka

-button 5 : po przemapowaniu rolka

-button 6 : po przemapowaniu przycisk po lewej stronie myszy ze strzałką "do przodu"

-button 7 : po przemapowaniu przycisk po lewej stronie myszy ze strzałką "do tyłu" (w kierunku trzymającego myszkę)

 

Pozostałe klawisze myszy to dwa przed rolką i za rolką jeden.

 

mówiąc przemapowanie mam na myśli wpisanie xmodmap -e "pointer = 1 2 3 6 7 4 5".

 

I chodzi o to, że przycisk w rolce używa się w operze (i też mozilli) do otwierania linku w następnym panelu. Ja z tej funkcji bez przerwy korzystam i nie potrafię się bez niej obejść, a działa też bez żadnych innym programów. I chodzi o to, czy można by było jakoś (chyba za pomocą tego xmodmapa) podmienić button dwa na ten okrągły z rolką, tak żebym mógł przyciskiem w rolce korzystać z funkcji opery, a tym okrągłym za myszką móc np. otwierać operę, albo coś innego.

 

Krótko mówiąc chodzi o to, aby Xbindkeys zostawił przycisk na rolce w spokoju,a zamiast niego podmieniał okrągły przycisk za rolką. Nie wiem, czy to możliwe, ponieważ po wyłączeniu w xorg.conf tego buttona 2 nie działa on w mozilli.

 

Czy to jest możliwe, a je śli tak, to w jaki sposób to zrobić?

 

A jeśli nie, to czy jest sposób, aby zainstalować x'y 6.9.x poprzez emerge (bo tak ręcznie to bym chyba nie dał rady).

 

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, czy jest wykrywany ten okrągły przycisk i pod którym numerem jest widoczny - program xev. W razie, gdyby xev nie reagował na naciskanie tego przycisku, to możesz spróbować użyć mechanizmu evdev - można znaleźć na google tutoriale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w portage xev jest zamaskowany, a podany powód, to nikomplteny/błędnie działający lub w ogóle nie działający pakiet, natomiast na goglach nie mogłem znaleźć ( szukałem : klik i klik, ale niestety pomimo, iż znalazłem opisy programu, to jedyny link do ściągnięcia jaki znalazłem to był niedziałający link do pakietu rpm, a mi chodzi o działający do źródeł.

 

No a ten evdev, to można albo zainstalować patch, którego też nie znalazłem, albo X'y 6.9.x, których jeszcze nie ma w oficjalnym drzewie portage, a samemu nie potrafię skompilować i zainstalować odpowiednio X'ów, tak żeby wszystko pięknie chodziło. No... chyba, że wystarczy ./configure;make;make install.

 

p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a próbowałeś po prostu wpisać xev w terminalu? ;-)

CrayT3E gwiazdar # equery belongs /usr/bin/xev[ Searching for file(s) /usr/bin/xev in *... ]x11-base/xorg-x11-6.8.2-r6 (/usr/bin/xev)

Co zaś do evdev, to wystarczy w konfiguracji jądra zaznaczyć Event Interface i skompilować najlepiej jako moduł. Konfiguracja xorg dla mojej myszki (IE4.0A) wygląda tak:

Section "InputDevice"		Identifier  "Mouse0"		Driver	  "mouse"		Option	  "Protocol" "evdev"		Option	  "Device" "/dev/input/event3"		Option	  "Dev Phys" "usb-0000:00:1f.2-2/input0"		Option	  "ZAxisMapping" "4 5 7 6"		Option	  "Resolution" "800"		Option	  "Samplerate" "100"EndSection
Edytowane przez bigfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast się pruć z 6.9 zemerguj sobie 7.0 jak na człowieka przystało,tylko DOKŁADNIE przeczytaj docsy na gentoo-wiki!! Zbuduj sobie moduł evdev (Event Interface), a jeśli tego nie masz, to dokompiluj sobie obsługę "Event Interface".

 

Po czym zmień w x.org swój konfig mychy z driver "mouse".. a zresztą inaczej. Wykomentuj sobie całą sekcję nt swojej mychy, i skonfiguruj swoją wdg tego co ja mam. Jak masz głowę na karku to będziesz wiedział co zastąpić

 

Section "InputDevice"

Identifier "Logitech MX1000"

Driver "evdev"

Option "Device" "/dev/input/mx1000"

EndSection

 

(jeśli nie wiesz, bądź nie możesz kontrolować device node swojej mychy po prostu zapodaj /dev/input/mice. zadziała)

 

Po czymś takim problemy przyciskowe nie będą cię już nękały. Zauważ że MX1000 ma 11 przycisków. Przed 7.0, była katorga żeby te 11 dobrze poustawiać, cuda niewidy z xbindkeys etc. Teraz już tego nie ma.

 

Powodzenia!

 

Acha, i nie wiem czemu mówisz że xev jest niedziałający skoro u mnie jest po prostu w ~x86 (ACCEPT_KEYWORDS="~x86" emerge -av xev i wio)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...