Skocz do zawartości
WitekCz

2 Systemy Xp Na Jednym Komputerze

Rekomendowane odpowiedzi

Komputer jest w trakcie tworzenia. Ze specyfiki jego pracy wychodzi, że najlepiej by było gdyby udało się uzyskać następujący efekt końcowy:

 

1. system XP podstawowy na dysku SATA 2 zamontowanym na stałe w obudowie. Możliwości systemu maksymalnie okrojone wyłącznie do najniezbędniejszych komponentów.

 

2. system XP pełna wersja i rozbudowane oprogramowanie na dysku ATA zamontowanym w kieszeni z możliwością wyjęcia go z obudowy i włożenia w jego miejsce innego dysku.

 

Pytania:

Czy taka kombinacja jest realizowalna?

Jak w takim przypadku będzie z wyborem systemu?

Jak w takim przypadku wygląda sprawa legalności systemu - czy muszę kupować 2 szt XP? W końcu wzsystko będzie się działo w jednym komputerze.

 

Pozdrawiam

WitekCz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

instalujesz najpierw na 1 dysku potem na drugim, ten w kieszeni ustawiasz na niewolnika ;-) i zmieniasz plik boot.ini na stacjonarnym dysku... jesli chodzi o legalnosc - tylko jeden system bedzie legalny...

jesli moglbym zasugerowac- nie lepiej na stacjonarnym zainstalowac linuxa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli moglbym zasugerowac- nie lepiej na stacjonarnym zainstalowac linuxa?

 

Jedyny program, który będzie współpracował z XP na stacjonarnym nie ma do tej pory wersji linuxowej... Szkoda.

 

WitekCz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie zworkować nietrzeba by ustawić który ma sięuruchomić, jak są oba uruchomione jako master i slave to pokaze siew xp okienko wyboru który system uruchomić, masz na to 30s by zaznaczyć taką opcje ale w xp mozna ten czas zmniejszyć lub automatycznie ustawić :) Bawiłem sie już tak xp/vista, męczace to sięrobi, xp rulez :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zainstaluj sys na dysku SATA (wcześniej ustaw w biosie bootowanie z tego dysku, bo domyślnie będzie z PATA)

Następnie zainstaluj sys na dysku w kieszeni. Jeżeli wyjmiesz dysk z kieszeni, to menu wyboru systemów będzie nadal (boot.ini na dysku sata), ale tylko system z sata uruchomisz.

 

Masz jeszcze inną możliwość.

Najpierw zainstaluj sys na dysku SATA (wcześniej ustaw w biosie bootowanie z tego dysku, bo domyślnie będzie z PATA)

Wyłącz dysk SATA (wyciągnij kabelki)

Zainstaluj sys na dysku PATA.

Włącz dysk SATA.

Wówczas nie będzie menu wyboru systemów, każdy od każdego będzie niezależny, a który ma się bootować, ustawiasz w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zainstaluj sys na dysku SATA (wcześniej ustaw w biosie bootowanie z tego dysku, bo domyślnie będzie z PATA)

Następnie zainstaluj sys na dysku w kieszeni. Jeżeli wyjmiesz dysk z kieszeni, to menu wyboru systemów będzie nadal (boot.ini na dysku sata), ale tylko system z sata uruchomisz.

 

Masz jeszcze inną możliwość.

Najpierw zainstaluj sys na dysku SATA (wcześniej ustaw w biosie bootowanie z tego dysku, bo domyślnie będzie z PATA)

Wyłącz dysk SATA (wyciągnij kabelki)

Zainstaluj sys na dysku PATA.

Włącz dysk SATA.

Wówczas nie będzie menu wyboru systemów, każdy od każdego będzie niezależny, a który ma się bootować, ustawiasz w biosie.

 

Piękne dzięki. Krótko, jasno i na temat.

 

Rozumiem, że jak wyjmę dysk zainstalowany w kieszeni (PATA z systemem drugim), to w zwolnione miejsce moge zainstalować i normalnie używać inny dysk, np "magazyn" z mniej potrzebnymi danymi?

Pozdrowienia

WitekCz

 

niezabardzo kumam co chcesz osiagnac tymi kombinacjami

Posługuję się programem, który ma kupę zalet ale ma też i wady. Jest bardzo himeryczny i bywa, że prawie wszystko, co mam zainstalowane na komputerze może go wpuścić w maliny. Nie mam już nerwów, by z tym walczyć. Najprostsze dla mnie rozwiązanie, to postawić system i możliwie najmniejszą ilość współpracujących programów na pierwszym dysku, a wszystko pozostałe na drugim. Z tąd to całe zamieszanie. Wiem, że mógłbym ten sam efekt uzyskać przy pomocy np. GHOSTA, ale ostatnio zrobiłem się jakiś nerwowy, bo bywa, że czas mnie goni. Rozwiązanie z dwoma dyskami wydaje mi się pod wieloma względami najlepsze w mojej sytuacji - bezpieczeństwo, szybkość, niezawodność i prostota. A przy okazji jeszcze jedno miejsce w kieszeni (po wyjęciu dysku z drugim systemem - na dodatkowy magazyn danych).

 

Pozdrawiam

WitekCz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jak wyjmę dysk zainstalowany w kieszeni (PATA z systemem drugim), to w zwolnione miejsce moge zainstalować i normalnie używać inny dysk, np "magazyn" z mniej potrzebnymi danymi?

Jeżeli boot.ini będzie na dysku SATA, to uruchomisz system na tym dysku, a inne dyski (z zewnątrz) będą wykrywane jako dyski z danymi bez systemu, ważne, aby było bootowanie z odpowiedniego dysku w biosie (hard disk boot prioritity w podstawowych lub zaawanzowanych, mogą być wyjątki).

 

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest instalacja 1 systemu na dysku SATA.

Edytowane przez WDK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer jest w trakcie tworzenia. Ze specyfiki jego pracy wychodzi, że najlepiej by było gdyby udało się uzyskać następujący efekt końcowy:

 

1. system XP podstawowy na dysku SATA 2 zamontowanym na stałe w obudowie. Możliwości systemu maksymalnie okrojone wyłącznie do najniezbędniejszych komponentów.

 

2. system XP pełna wersja i rozbudowane oprogramowanie na dysku ATA zamontowanym w kieszeni z możliwością wyjęcia go z obudowy i włożenia w jego miejsce innego dysku.

 

Pytania:

Czy taka kombinacja jest realizowalna?

Jak w takim przypadku będzie z wyborem systemu?

Jak w takim przypadku wygląda sprawa legalności systemu - czy muszę kupować 2 szt XP? W końcu wzsystko będzie się działo w jednym komputerze.

 

Pozdrawiam

WitekCz

 

Apetyt rośnie w miarę jedzenia... Jak już będę miał poinstalowane obydwa systemy, to fajnie by było, żeby na innych dostępnych portach SATA 2 udało sie zrobić matrycę RAID 0. Na płycie głównej GA-K8NF9 Ultra można wykożystać do 4 szt portów SATA 2. Do tej pory byłby zastosowany jeden port na system.

 

1. Czy taki port na system wyznacza z urzędu producent płyty głównej, czy mogę go sobie sam wyznaczyć bez żadnych ograniczeń (np. w BIOSie)?

 

2. Czy po zainstalowaniu systemu na jednym porcie SATA 2 są jakieś ograniczenia w zastosowaniu pozostałych wolnych (3 szt) portów SATA 2? Chodzi mi o możliwość użycia przynajmniej dwóch portów SATA 2 do stworzenia matrycy RAID 0. Jak bardzo taka operacja jest kłopotliwa?

 

3. Czy kolejność zagospodarowania portów SATA 2 ma jakieś znaczenie? Chodzi mi o to, czy muszę najpierw postawić system na SATA 2, a dopiero w nastepnej kolejności utworzyć matrycę, czy kolejność jast dowolna?

 

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Pozdrawiam

WitekCz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pinnacle Studio 9 plus

 

Ja od 4 m-cy walcze z Pinnacle Studio 10 :angry: (nawet wymieniłem grafikę) i chyba skłaniam sie do 2 dysku ( 20 -:- 40 gb) i czysty system + Pinnacle 10. Jak to nie pomoże to chyba to wszystko sprzedam i oddam taśmy do przegrania :lol2: . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od 4 m-cy walcze z Pinnacle Studio 10 :angry: (nawet wymieniłem grafikę) i chyba skłaniam sie do 2 dysku ( 20 -:- 40 gb) i czysty system + Pinnacle 10. Jak to nie pomoże to chyba to wszystko sprzedam i oddam taśmy do przegrania :lol2: . Pozdrawiam

Jak mi ta kombinacja nie wypali spróbuję przesiadki na Vegas 6. Ale ta kasa...

Pozdrawiam

WitekCz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Luk3

a ja bym chciał sobie zrobić na jednym hdd 2 systemy XP pro SP2 jeden do "pracy' taki, na którym teraz siedze że 170-250 ramu jest zajęte ( w zależności od ilosci aplikacji w tle ) i drugi oparty na windzie zminimalizowanej, która zajmuje 50 mega pamięci operacyjnej ( ze sterownikami może 60 -jak 98 :lol2: ) do odpalania aplikacji graficznych typu F.E.A.R. :lol: albo dodatek do F.E.A.R., który ma kiedyś tam nadejść ( bo innych nowych gier nie trawie - Obek okazal się niewypałem, Condenmed tyż be ) i ewentualnie do 3d-marka ?? da się to zrobić bez większych kombinacji ?

 

dzieki za info potestujemy może nawet dziś :D

Edytowane przez Luk3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do problemu przełączania systemów z 2 dysków, to:

1) W nowszych płytach (a nawet w mojej starej po wgraniu najnowszego biosu z 2003 roku) jest możliwość wyboru dysku/napędu (fizycznego), z którego ma startować system. Gdy widzimy logo producenta płyty wciskamy kilka razy ESC i pokazuje się menu.

2) Można zainstalować jakiś Boot Manager - np Boot Magic (płatny), SyMon (free), Smart BootManager (free), lub nawet linuxowe - Lilo, Grub.

3) Można dopisać odpowiednią linijkę do pliku boot.ini do systemu na dysku, który jest w kompie cały czas (dopisana ostatnia linijka):

[boot loader]timeout=3default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS[operating systems]multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional (dysk 1)" /fastdetect /NoExecute=OptInmulti(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional (dysk 2)" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Luk3:

Bez problemu da się to zrobić. Do działającego na dysku C systemu można dodać drugi (na D, E lub gdzie Ci się wymyśli). Zostanie on automatycznie dopisany do boot.ini i przy następnym uruchomieniu będzie opcja wyboru. Z tego, co pamiętam, to ten doinstalowany stanie się domyślnym systemem. To jednak można zmienić edytując boot.ini.

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to bedzie w przypadku zainstalowania xp sp2 i 2003 sp1, ktory zainstalowac pierwszy, na jakiej partycji itd.

gosc chce XP do netu, muzyki, filmow natomiast 2003 tylko do gier, tak wiem ze to dziwne ale nie pytajcie dlaczego

 

dzieki za porady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to bedzie w przypadku zainstalowania xp sp2 i 2003 sp1, ktory zainstalowac pierwszy, na jakiej partycji itd.

gosc chce XP do netu, muzyki, filmow natomiast 2003 tylko do gier, tak wiem ze to dziwne ale nie pytajcie dlaczego

 

dzieki za porady

Właściwie nieistotne, postawiłbym XP na C i 2003 na D. XP będzie częściej korzystać z dysku, dlatego niech będzie na początku dysku- szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...