Skocz do zawartości
boczi

Przegrzewanie Się Komponentów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Piszę tutaj, bo wiem, że mam tutaj duże szanse na otrzymanie dobrej rady bez jednoczesnego zbywania osoby o małych doświadczeniach "fizycznych" w sprawach hardware. Bo jest to forum zajmujące się priorytetowo tą tematyką.

 

Otóż, przegrzewają mi się komponenty komputera.

Oto on - po cześci opiszę:

Intel Pentium 4, 2400 MHz (18 x 133)

MSI 845PE Max/Neo (MS-6580) (6 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 2 DDR DIMM, Audio)

Seagate ST360021A (60 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)

 

W tej chwili temperatura:

 

MOBO 42

HDD 39

CPU 54

 

Kilka minut na proc. było 60, otworzyłem teraz obudowę.

A komputer włączyłem niecałą godzinę temu i od razu tak.

 

Nie wiem, co to jest, nie jest on pod tak dużym wysiłkiem - szczególnie martwi mnie procesor.

Nie wiem, czy umiałbym poprawnie podłączyć procesor, tzn. jak to jest z tą pastą etc. bo raz miałem problemy - jak pierwszy raz go otwierałem to nie mogłem odczepić procesora od radiatora, było to czymś przyklejone, dałem do komputerowego, to zrobili, niby pastą term.

Prosiłbym o ewentualne porady, co jak zrobić - szczegółowe - może jakieś linki ew. Co sprawdzić, czy to normalne, że tak jest, może zmienić chłodzenie, jeśli tak to jakie etc. Znajomy poradził coś takiego - co o tym sądzicie.

 

Dołączam screen z Everesta.

http://img139.imageshack.us/img139/1024/schowek014rt.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczep radiator.(Przekręć w bok - nie gwałtownie, ale stanowczo) Zdrap ten syf z radiatora i umyj go (oczywiście po odkręceniu wentylatora.) Spód przetrzyj acetonem, żeby zmyć resztki tej starej taśmy. Sam wentylator wyczyść dokładnie. Procesor przesmaruj cienką warstwą pasty termoprzewodzącej i złóż wszystko. Problem z głowy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciag

moze zawyza ale bez przesady nie az tak.

 

1.Dotknij radatora na procku w czasie pracy i zobacz czy jest goracy. jak nie to zdejmij i naloz pozadna paste tak jak sysak radzil ;), jak jest zmien go na freezera 7 i doloz pozadna paste:P

 

Ps. zapewnij dobry przewiew w obudowie, bez tego nawet najlesze chlodzenie powietrzne nie da sobie rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lechu1777

Ja mam 55 stopni na moim procku i co z tego? Przeciez to nie jest poza normą... A radiator Pentagrama jest spox.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciag

moze zawyza ale bez przesady nie az tak.

Wiesz moje mobo pokazuje, że mój procek ma 80C :blink: A radiator lekko ciepły ;) Więc sporo też może zawyżać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciag

A nie pomyslales przez chwile ze wskazuje prawidlowo tylko dales za duzo pasty ktora zamiast przewodzic robi za izolator termiczny?!

Pasty dałem bardzo mało i to było sporo czasy jakieś 5 miesięcy temu, sprawdzałem kiedyś przez dwa tygodnie na innej mobo i tam temp oscylował w stresie około 60C. Więc mi się wydaje, że w moim przypadki mobo oszukuje, ale mogę się mylić w końcu jestem tylko człowiekiem :rolleyes:.

Edytowane przez Maciag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że postąpiłem jak noob, ale cóż. Wkurzyłem się.

Wyjąłem proca i znowu był przyklejony do radiatora. Włożyłem - komputer się nie odpalał. Popróbowałem i w końcu nawet jakiś dzwięk zaczął się wydobywać (coś w stylu eoeo) no i pojechałem do serwisu.

Niby nałożył pastę, wziął 20zł. Ale znowu się grzeje, mam teraz 61C, a działa tylko KAV, Firefox z ok. 20 kartami, the bat, i procesy systemowe. Co zrobić?

 

 

teraz jest np. 55, otworzyłem obudowę. Ogólnie waha się 50-60.

Edytowane przez boczi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem to mobo i mi zawyzalo temp o 10 stopni.

Po zmianie biosu pokazywalo dokladnie 10 stopni mniej.

Sprawdz reka czy radiator jest goracy - jak by mial 60 stopni to by byl naprawde cieply.

Wierze ze w sklepie zalozyli Ci dobrze paste.

Jezeli jednak sie przegrzewa to wymien radiator na to

http://www.allegro.pl/item105592978_arctic...ipe_od_aab.html

Wymiany biosu zas nie polecam bo jezeli nie jestes w tym dobry to mozesz cos zchrzanic, a zreszta msi ma to do siebie ze ich biosy naprawiaja jedno a psuja inne - wiec jak dobrze chodzi to ja bym nie ruszal ;) (mi po wymianie przestaly dzialac ustawienia timingow ale za to poprawnie pokazywalo temp :P)

A na przyszlosc to wogole odradzam msi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,

właśnie słyszałem, że ta płyta nie jest specjalnie polecana.

Teraz jakby ustabilizowało się , jest ok. 47*C od dłuższego czasu. Co do biosu, to już myślałem o tym, ale jakoś nie miałem czasu. Jeśli odradzasz, to jeszcze bardziej poczekam. Biosu w MOBO jeszcze nie wgrywałem, ale pewnie bym sobie poradził. Innym razem.

Dzięki za pomoc. Pomyślę nad tym coolerem, jeszcze trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni mam po ~60*C na CPU.

 

Czyszczone, pasta jest, jak już pisałem itd. Słyszałem gdzieś, że ta płyta zawyża; no ale jak dotykam to jest ciepło.

 

Czyli chłodzenie. Co polecacie do max. 50zł, najlepiej mniej, może niech kilka osób się wypowie, jakieś argumenty, porównania, bardzo bym prosił.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na procka to http://www.allegro.pl/item105592978_arctic...ipe_od_aab.html najlepsze co może być ciche na maksa wydajne może dorwiesz taniej ale trzeba pomyslec o wyrzucaniu ciepłego powietrza jak masz dziure 8x8 to ten będzie idealny http://www.proline.pl/shop.php?prodid=AC+FAN+3+TC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek, to nie należy za bardzo ufać oprogramowaniu. Już bardziej wiarygodny jest pomiar ręką (palcami). Jeśli nie parzy, to nie jest źle.

 

1. Ktoś pisał o normach. 60 stopni to może jest ok dla AMD, w Intelu to już małe piekiełko.

2. Temperatura HDD to nic nadzwyczajnego.

3. Gdzie stoi ten komp? Z półzamkniętym biurku? Jest jakieś źródło ciepła w zasięgu?

4. 2400rpm na procku 2.4GHz? Pogięło kogoś? Jeśli pod spodem nie ma porządnego radiatora z porządną pastą, to takie chłodzenie można sobie wsadzić. Jeśli natomiast jest to wynalazek z zestawu, to powinien sobie trochę lepiej radzić, jeśli nic nie kręciłeś.

 

Co zrobiłeś/zmieniłeś, że nagle spadło do 47? Co zrobiłeś/zmieniłeś, że skoczyło? Cudów nie ma. Chłodzenie albo działa dobrze, albo nie - nie może sobie temperatura skakać o 12 stopni bez powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem na wakacjach. Nie miałem więc kiedy kupić, dopiero teraz muszę koniecznie, na dodatek, że są upały, teraz ma 64.

Dysk i płyta 49.

 

Komputer znajduje się w takim miejscu:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

i nie mam za bardzo możliwości, by to zmienić, czy macie jakieś pomysły?

 

Wiatrak jest standardowy, BOX-owy, teraz ma 3553 RPM.

 

 

 

Ostatecznie na chłodzenie mogę wydać do 100zł, ale muszę wiedzieć dokładnie co, i jak, jestem laikiem w tej sprawie.

 

 

 

A teraz np. proc. 56, dysk 52.

 

Muszę skończyć to gadanie i świadomie coś kupić.

Edytowane przez boczi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boczi ja by proponował jakiś wentyl któryby wyciągał ciepłe powietrze z budy i jak masz kase zmień tego box'a ;)

 

Kup: Arctic PRO TC i Pentagram Freezone QVC-100 Cu+ powinno być ok :). A jeszcze przydała by się jakaś dobra pasta termo.

Edytowane przez Maciag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Freezera 4 na P4 Northwoodzie 2.6 @ 3.25 GHz

39 stopni przy 'normalnym użytkowaniu', czyli Firefox, Winamp i takie tam

34 było przed upałami

W stresie przyznam się szczerze, nie testowałem, ale pewnie poniżej 50

Pasta Coolaboratory Liquid Pro (chyba źle nałożona, bo wyniki słabsze od MX1)

Na 12v i tak reszta wentyli u mnie w budzie go zagłusza

Aha, i jeszcze z niego powietrze wyciąga (i ogólnie z budy) Arctic Cooling Fan Pro 2L (taki z przełącznikiem, ustawienie Medium, teraz High z powodu upałów, ale i tak nadal zagłuszany przez wiatrol w PSU, ModeCom'ie 350GTF)

Proponuje takie coś: Freezer 64 + AC Fan Pro TC (lub inny, jaki wolisz) + AS5 + regulator* - tanio i dobrze

*jeżeli zależy Ci na ciszy

BTW Widok Twojego PSU mnie z lekka razi, Megabajt :?

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

co to jest AS5 ?

 

a co sądzicie o tym:

 

http://ssl.allegro.pl/item114397158_akasa_..._niebieski.html

 

Poleciła mi to pewna osoba do chłodzenia dysku: zarówno starego, jak i nowego, który chcę kupić: Seagate 7200.10 320GB 16MB. Stary to Seagate 7200.9 60GB 7200. Czy to chlodzenie się sprawdzi? Czy lepiej coś innego. Np. obecnie temp. mojego dysku wynosi 51-52C i utrzymuje się.

 

Załączałem wcześniej na forum zdjęcia. Pewna osoba poleciła mi, bym użył przejściówki z 5,25 na 3,5", i to jest niby w tym zestawie AKASA HDD Cooler. Jak to w końcu jest, jak ta przejściówka wygląda. I wtedy miałbym mieć jeden dysk w miejscu, w okolicach napędów optycznych a drugi na samym dole, pod FDD?

 

Stwierdziłem, że kupię to:

http://ssl.allegro.pl/item113144860_arctic...ipe_od_aab.html

ta pasta, którą tam dają, jest jednorazowa? dobra chociaż?

 

a to: http://ssl.allegro.pl/item114203871_arctic...br_10db_fv.html gdzie miałbym zamontować? Z tyłu obudowy?

 

Jeśli potrzeba jeszcze jakichś zdjęć, informacji, to proszę powiedzieć jakich, podam. Mam MSI 845PE Max. Czy nie będzie w związku z tym żadnych problemów? Dziękuję

 

I co z tym regulatorem?? TO go ma, czy coś jeszcze trzeba?

 

Co sądzicie o tej paście.

http://ssl.allegro.pl/item113458943_arctic...rzewodzaca.html

 

A zasilacz planuję niedługo zmienić, wiem, że to lipa.

 

 

 

Dołączona grafika

Edytowane przez boczi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli dodatkowo dokupić tą pastę, którą zalinkowałem?

Dlaczego kupić ten drugi wiatraczek?

Czekam także na odpowiedzi na pozostałe moje pytania.

Edytowane przez boczi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcialo mi sie czytac wszystkich odpowiedzi ale powiem tyle:

"Ludzie , na zewnatrz jest ok 35oC, macie chlodzenie powietrzne wiec jak chcecie zeby np temp byla nizsza niz 40 :| Skoro np podczas testow gdzie coolery osiagaja temp 32-37oC brana jest temp pokojowa 21oC ??"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 na mobo 35 na hdd na mostku południowym 30 na procu 48-55*C w pokoju 30 *C na ac skręconym jak w sigu - da sie - temperatury z programu speed-fan jednakże sądzę iż nie specjalnie odbiegaja do rzeczywistych wartosci Oo

Edytowane przez Luk3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi wiatrak jest cichszy i mocniej wieje, jedyny jego minus jest taki ze mozna go zamontowac jedynie jako wyciagający powietrze z budy a do tego nadaje sie idealnie....i ta cena. Ma tez autmatyczną regulacje obrotów, jednak ja bym ustawił recznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze,

biorę ten wiatrak do obudowy,

Freezer 4 na procesor,

czy opłaca się brać tą pastę, do której dałem linka?

Czy potrzebne będzie mi TO?

Aktualny pozostaje post #20, bardzo proszę o kompetentne odpowiedzi

Edytowane przez boczi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o ten sprzet na dysk to lepiej zapewnij dobry obieg powietrza w obudowie, to pomoze wszystkim komponentom a nie tylko dyskom. Wiatrak z przodu wciągający, jak masz kratke na boku to też. Przydała by sie zmiana zasiłki, taki fortron jak mój ma od dołu wyciągającą 120tke i jest cichutki, do tego ma bardzo duzy zapas mocy, a kupisz go za 60zł .Ten rozdzielacz raczej nie bedzie ci potrzebny w takiej opcji jak teraz, jak bedzie wiecej wiatraków to tak. Ta pasta co dałes linka jest jedną z najlepszych na rynku "konwencjonalnych".

Edytowane przez mastertoudi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...