Skocz do zawartości
SKRYTOBOJCA

Namiot Bezcieniowy Tanim Kosztem.

Rekomendowane odpowiedzi

Nastepne foty juz beda z brystolem. Co do balansu bieli: jest dobrze, ale po prostu spod przescieradla leciutko przebija kolor stolu.

Czas naswietlania: dluzej, krocej?

dluzej ciut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zdecydowanie przeswietlone :)

Celowalbym w natezenie swiatla z pierwszego posta, tam ono nie razi i nie powoduje utraty szczegolow.

Prześwietlone ? Ja uważam, że przedmioty są prawidłowo naświetlone, "otoczenie" już nie, ale to nie o to tu chodzi. Mówisz "prześwietlone" i "utrata szczegółów" ... szczegółów kartki chyba ;) ale to nie istotne, zobacz też, że fotka z mobo ( klik mogłaby być ciut bardziej jasna. :) Zależy kogo jaki efekt interesuje, ja tam widzę w sklepach głównie właśnie takie fotki, ale co komu pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prześwietlone ? Ja uważam, że przedmioty są prawidłowo naświetlone, "otoczenie" już nie, ale to nie o to tu chodzi.

Troche niejasno sie wyrazilem :)

Moze nie o to chodzi, ale przeswietlone tlo powoduje, ze kontrast pomiedzy nim a obiektem jest duzy, przez co laczenia obiektu z tlem sa dla mnie niewyrazne. Sam obiekt wyglada tez IMHO troche nienaturalnie przez ta jasnosc.

 

Zależy kogo jaki efekt interesuje, ja tam widzę w sklepach głównie właśnie takie fotki, ale co komu pasuje.

No wlasnie.. a mi duzo bardziej odpowiadaja fotki z pierwszego posta i osobiscie do takiego efektu bede dazyl jak juz bede robil sobie namiocik :) Dla mnie sa one duzo bardziej naturalne i milsze w odbiorze dla oka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie zrobiłem taki namiocik z drutu i prześcieradła. Jako podłoże użyłem dużego kalendarza [tylnej białej strony] a oświetlenie na poniższych zdjęciach to Lampa metahalogenowa 400W.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Robiłem je EOSem 300D i obiektywem Canon 17-40 USM 1:4L

 

Zdjęć samego namiotu nie zamieszczam bo wygląda brzydko :razz:

 

Na zdjęciach jest sprzedawany przeze mnie na allegro 55-200 II USM 4.5 Canonowski obiektyw.

A co do idei samego tła to również jak przedmówca wole szarawe tła niż białe. Takie czyste białe tło wygląda nienaturalnie dla mnie.

 

NIE POLECAM stosowania tego typu lamp [metahalogenowych] do oświetlania namiotów ponieważ są one zmiennocieplne i na przemian emitują ciepłe i zimne światło. Tzn: temperatura światła emitowanego przez takie lampy oscyluje z dość dużymi częstotliwościami. Widać to przy krótkim czasie migawki, tak, że 2 zdjęcia z takimi samymi ustawieniami mogą się całkowicie różnić balansem bieli. Bez obróbki się nie obyło. Dziś powinienem mieć 2 halogeny 500W [bo mój namiot jest całkiem spory] i może zarzucę jeszcze jakimiś fotkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm w sumie to nie ma po co bo to tylko taka prowizorka jest. Musze sobie zrobić jakąś bardziej stabilną konstrukcję a wtedy zrobię zdjęcie całego namiotu. Jeśli mam opisać jak to jest zrobione. to po prostu gruby drut w kształcie sześcianu a na to położone prześcieradło.

 

Aczkolwiek mam pewne pytanie do was. Otóż prześcieradło zabiera niesamowicie dużo światła. Czy jest jakaś inna tania ogólnodostępna tkanina która przepuści więcej światła?

Tutaj fotka mojego starego aparatu zrobiona już z nowymi lampami:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz sprobowac jakiejs cienszej bawelny czy w wersji "deluxe" jedwabiu, tylko czy warto? Robisz zdjecia statycznych obiektow, wiec wydluzenie czasu nie jest problemem.

 

Fotka bardzo fajna - to lekkie odbicie od podloza to zamierzony efekt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zamierzony efekt. Uzyskałem go przez śliskie/refleksyjne podłoże które jest odwróconym kalendarzem ściennym.

 

Myślałem też o bardzo słabo gramaturalnej koszulce z targu za 5zł. Takie koszulki są na prawdę cienkie.

A prześcieradło muszę zmienić choćby ze względu na to że jest pożyczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to się mówi, chce upiec 2 pieczenie na 1 ogniu. Raz że prześcieradło muszę oddać a dwa mogę sobie przy tym zwiększyć światło więc nie widzę przeszkód. Tak czy siak będę musiał wydać z 10zł na to więc dlaczego by nie wziąć czegoś cieńszego? Poza tym prześcieradło jest niewygodne bo ciężkie i ugina moją konstrukcję. Tylko pytanie czego użyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś czy jeszcze gdzieś (w necie?) można dostać taki kosz jak opisany w pierwszym poście ? bo szukam, szukam i nigdzie nie ma :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w allegrowej wyszukiwarce wpisz: IKEA KOSZ NA BIELIZNĘ

 

nie ma za co :)

thx ale pytałem o taki jak z pierwszego posta, a nie ten co wyżej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Nie wiem jak ten z pierwszego posta, ale te kosze, które kolega dwoz pokazał wyżej są w Jysk za niecałe 30zł. Niedługo sprawdzę ich skuteczność. Aczkolwiek czarno to widzę bo materiał sztuczny - łatwo widać na nim zgięcia, drobne pobrudzenia, a szwy są większe od dinozaurów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój współlokator ma to zrobione tak:

- dowolny składający się element drewniany, który po rozłożeniu jest w stanie utworzyć stolarz konsktrukcji namiotopodobnej (podłużny wielościan o przekroju trójkąta). Mogą to być rozkładana noga to stołu ( taka na zawiasach ) bądź cokolwiek innego.

- do tego stelarzu przypina się 3 reflektory - z góry i z boków, ewentualnie można sobie dorobić dodatkową konstrukcję do nich.

- płótnem pokrywamy namiot

- na dole białe kartki bądź też płótno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy to się raczej bardziej opłaci biała ściana / narożnikowa tudzież "składana" "scenka" z pojedyńczych płyt + dobre oświetlenie.

 

Mam znajomego, który pracuje w fabryce mebli jako fotograf do katalogu i robi się to tak jak mówię. Najczęściej podłoga jest biała, a jeśli nie to jakieś grube białe prześcieradło, za obiektem ustawia się składaną z części "scenkę" , ściany mogą być totalnie białe, potem odpowiednie oświetlenie i ewentualna korekcja w Photoshopie. Efekt można uzyskać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja nie mam za bardzo w zakładzie białych ścian :) Zostaje tak jak mówisz zrobić jakąś taką ściankę + biały materiał. Stolarz to raczej coś wymyśli. Chyba że coś lepszego jeszcze?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkurzę trochę temat i pochwalę się co ostatnio zmajstrowałem ;)

Wygląda dość paskudnie ale to dlatego że chciałem mieć możliwość regulowania jego rozmiarów w zależności od rozmiaru fotografowanego przedmiotu więc rurki nie są skręcone na sztywno.

 

Dołączona grafika

 

Mocowanie rurek:

Dołączona grafika

 

Efekty: (dopiero rozpoczynam przygodę z lustrzanką więc proszę o wyrozumiałość i ewentualne rady co mógłbym poprawić w przyszłości ;))

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Niestety nie dorobiłem się jeszcze filtru polaryzacyjnego więc na błyszczących przedmiotach widać refleksy ;/

 

Więcej i większe rozmiary w GALERII

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

g00dMan

Proszę wybaczyć odkopywanie, ale chciałbym się dowiedzieć, co zostało użyte przez Ciebie jako tło. Chyba nie zwykły matowy brystol, gdyż widać na spodzie odbicia przedmiotów. I jakiej mocy halogenów używałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę wybaczyć odkopywanie, ale chciałbym się dowiedzieć, co zostało użyte przez Ciebie jako tło. Chyba nie zwykły matowy brystol, gdyż widać na spodzie odbicia przedmiotów. I jakiej mocy halogenów używałeś?

 

Stawiam na papier fotograficzny, półmatowy, albo błyszczący. W każdym razie, możesz wykorzystać właśnie taki papier do takiego efektu.

 

Co do lamp, to nie ma to specjalnie dużego znaczenia, operujesz wtedy czasem migawki, spokojnie wystarczą 150-200W, ale w tym przypadku stawiam na 300 - 500 W.

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek był bardzo blisko ;)

 

Białe tło muffinki i filtru Unipart to szczerze sam nie wiem. Zwyczajnie poszedłem do sklepu dla plastyków i mieli błyszczący brystol, nie wiem czy przypadkiem nie jest to kredowy? W każdym razie tak jak pisze Maciek, nada się wszystko co ma mniej lub bardziej błyszczącą powierzchnię.

Natomiast czarne tło to zwykły arkusz brystolu.

Jeśli chodzi o halogeny to wykorzystałem dwa 400W.

 

Pierwsze spostrzeżenie - wydzielają za dużo ciepła. Po kilkunastu minutach pracy w pokoju robi się mała sauna ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...