Skocz do zawartości
Carson

Bloczki Wlasnej Roboty :)

Rekomendowane odpowiedzi

sluchajcie, zrobimy tak: zrobie jeden/dwa bloki i jesli wam sie spodobaja do jakos sie dogadamy. 99tomcat Twoje wymagania sa troche za duze, bloki moge zrobic takie jak moj (w tym temacie wszystko jest), blok tylko i wylacznie z alu/pleksa (zadnej miedzi), miedz za duzo podniesie koszty, pozatym jest mniej elastyczna i nie wygne jej na ksztalt U tak zeby objela pokrywe i boki dysku. zostaje alu. mam jeszcze problem bo nie mam gwintownika 1/4" a pewnie interesuja Was krocce na waz 8/10. musze cos wymyslic, chyba ze zadowola Was krocce takie jak w moim bloku (na waz 8/10), ale sa na gwint M10 wiec nie wkrecicie innych popularnych kroccow/zlaczek skrecanych

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kszonek wyczuwam sarkazm w Twojej wypowiedzi <_< bez przesady, nie anodyzuje alu/miedzi dotykiem rak :D moge wam najwyzej zagotowac aluminum w wodzie z lupinami cebuli ;) dokladnie tak jak jaja na wielkanoc. bedzie ladny sraczkowaty kolor, cos jak Leper po solarce

 

W sumie to alu odpada.. caly układ na miedzi.. nie chce inhibilatoró dolewać.

:D moge wiedziec co u Ciebie plywa w ukladzie? chyba nie sama demineralka z barwnikiem :D przeciez inhibilator jest w petrygo/borygo wiec zadnego problemu nie ma, a jednym plynem zalatwiasz pare problemow, glony i korozje

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie, zrobimy tak: zrobie jeden/dwa bloki i jesli wam sie spodobaja do jakos sie dogadamy. 99tomcat Twoje wymagania sa troche za duze, bloki moge zrobic takie jak moj (w tym temacie wszystko jest), blok tylko i wylacznie z alu/pleksa (zadnej miedzi), miedz za duzo podniesie koszty, pozatym jest mniej elastyczna i nie wygne jej na ksztalt U tak zeby objela pokrywe i boki dysku. zostaje alu. mam jeszcze problem bo nie mam gwintownika 1/4" a pewnie interesuja Was krocce na waz 8/10. musze cos wymyslic, chyba ze zadowola Was krocce takie jak w moim bloku (na waz 8/10), ale sa na gwint M10 wiec nie wkrecicie innych popularnych kroccow/zlaczek skrecanych

moje wymagania wymaganiami- mógłbym nawet nie grymasić ale jak by to było zpłaskowników cu-koszt aż tak by raczej nie porażał imho...w alu to ja też sie nie pcham mimo 20% borygo w układzie...licho nie spi :P

 

No nic będe maił czas i $$ to pójde zebrać do misia15go-mozę coś na tym swoim cnc wystruga :wink:

 

eh mieć 2 lewe ręce do robótek manulanych to tragedia-sam bym sobie takie cuś do dysku zmalował :P

Edytowane przez 99tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile byście byli w stanie zapłacić za taki blok z miedzi? Pytam z czystej ciekawości bo czasu i ochoty i tak nie mam :wink: Powiedzmy taka konstrukcja:

- spód miedź 2 mm

- przekładka z 3-5 mm plexi z wyciętym kanałem U(wystarczająco szerokim, żeby nie sprawiał oporów) gdzie miałaby płynąć woda

- top z 5 mm plexi lub 2 mm miedzi

Do tego króćce kątowe, całość skręcona śrubami i uszczelniana silikonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam, jak tak sobie czytam co wyprawiasz to dochodze do wniosku ze mozesz wszytko, a jakoze ostanio modne jes tpkrywanie czyms miedzi to :D

:rolleyes:

 

' date='17 paź 2006, 20:26' post='2357830']

A ile byście byli w stanie zapłacić za taki blok z miedzi? Pytam z czystej ciekawości bo czasu i ochoty i tak nie mam :wink: Powiedzmy taka konstrukcja:

- spód miedź 2 mm

- przekładka z 3-5 mm plexi z wyciętym kanałem U(wystarczająco szerokim, żeby nie sprawiał oporów) gdzie miałaby płynąć woda

- top z 5 mm plexi lub 2 mm miedzi

Do tego króćce kątowe, całość skręcona śrubami i uszczelniana silikonem.

:D bedziesz mial powazne problemy przy takiej konstrukcji ;) powiedz mi jak w przekladce 3-5mm zrobisz otwory z gwintem na krocce :D ?? dobra przypuscmy ze krocce wystaja pionowo z topu bloku ;) kolejna sprawa: musialbys kleic przekladke z topem, zle sklejona da niepozadane naprezenia, czym to grozi nie musze mowic. kolejna rzecz, uszczelnianie pleksy z miedzia silikonem to tak niechlujnie bedzie wygladac, oring przy tym odpada bez najmniejszej dyskusji, top sklejony z dwoch "cienkich" plastrow pleksy zamist scisnac oring miedzy pleksa a miedzia wygialby sie tworzac fale dunaju i nieszczelnosci lub ewentualnie by sie potrzaskal. to tyle odemnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wróciłem sobie z warsztatu gdzie robiłem blok na HDD, i właśnie przez cały okres pracy prześladowała mnie myślę, że to jest na granicy opłacalności. Jednak czytając ten topic i śledząc wasze licytacje to widzę, że nie jest jednak tak źle. Zrobiłem blok na dwa dyski - chłodzone boki.

post-125281-1161114900_thumb.jpgpost-125281-1161114937_thumb.jpg

Użyłem płaskownika miedzianego grubości 5 mm, szerokości 60 mm i długości około 30 cm (2 x 145 mm), do tego dwa kolanka 12mm i z 20 cm rurki 12 mm (akurat mosiężna), kawałek blachy dekarskiej - koszty materiałów z cyną i gazem to około 40 zł. Całe szczęcie, że swojego czasu się nie liczy, ale z uwagi że robiłem taki blok pierwszy raz to muszę przyznać że zeszło mi jakieś 10 godzin, teraz jeszcze z 3 godziny liczę na podpicowanie ( nie przesadne bo i tak wszystką idzie do pudła B-) , ale za to pudło będzie eleganckie, z polerowanej blachy , nierdzewki, wycięte laserem).

 

Nie dziwię się, że zawodowcy z forum nie podejmują się produkcji bloków wodnych na HDD, używając maszyn (które trzeba mieć) można ograniczyć nakład jakże cennego czasu, na pewno koszty materiałów przy większych partiach można sporo obniżyć, jednak nadal z miedzi na jeden blok hdd można zrobić z sześć bloków na CPU za około 600 zł a tyle nikt za blok HDD nie da. :wink:

Edytowane przez bellon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duzo zabawy

 

eee...

 

sorry, jeśli dla kogoś (zakładając, że miedź przycięli nam tam gdzie kupowaliśmy na 30 x 130 x 20 mm) wywiercenie 18 (lub 8 jak ktoś chce iść na łatwiznę) otworów, wkręcenie i uszczelnienie 4 króćcy jest dużą ilością "pracy" to gratuluję

Edytowane przez mattnick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bellon jak tam prace nad bloczkiem :) ?? odpicowales go juz?

Dzięki CarsonPoland za przejawienie zainteresowania moim dłubaniem, w sumie to sorry że wjeb...m się z tą moją szkaradą w Twój topic. :oops:

 

Jeśli chodzi o same prace to bloki oszlifowałem ze zbędnej cyny i pofazowałem z lekka krawędzie żeby nie kaleczyły :wink: , spód z grubsza splanowałem naa takim kole od szlifierki teraz jeszcze na szybie pośmigam i to by było na tyle - i tak wiadomo, jakie są "równe" boki dysków. Dla oka to mógł bym teraz całości nadać jakieś kształty za pomocą szpachlówki, ale czy to ma sens ?, prysnę jakimś lakierem żeby nie był taki łaciaty i nie śniedział (oczywiście spodu, nie).

Dzisiaj wysłałem kumplowi meila z rysunkiem skrzynki, jaką mam mi wyciąć laserem

post-125281-1161360939_thumb.jpg

Pomiędzy dyskami w blokach a ściankami skrzynki jesz tak z 1 cm luzu, wpadłem na pomysł aby wyłożyć skrzynkę w środku karimatą, ma około 1 cm, jest w miarę miękka i będzie tłumiła drgania ale też na tyle sztywna że całość powinna być zwarta i dyski nie osiądą z czasem.

 

CarsonPoland pozwól, że będę konsekwentny i będę kontynuował opis przebiegu prac w Twoim temacie. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko :D nie ma problemu, z reszta to nie jest "moj temat" i chetnie patrze na czyjes produkcje ;) a z tym szlifowaniem nadmiaru cyny to radze byc ostroznym bo mozesz sie dokopac do jakiejs przerwy w "polaczeniu cyny", tak mi sie wydaje. Masz dostep do lasera :D niezle ale radze napisac do kumpla maila zeby sie wstrzymal z wycinaniem tej skrzynki, w twoim bloku masz krocce wlutowane na stale, jestes pewny ze wcisniesz bloczek w taka skrecona skrzynke? lepiej zamiast odkrecanego topu zrob odkrecany tyl (przeciwna scianka od tej gdzie wystaja krocce), bedziesz mogl wsunac blok z dyskami od tylu ;) zarzuc foto jak wyglada teraz bloczek

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie taki bloczek moglby byc nawet wykonany ze stali z wraku titanica :lol: - obojetne w starciu z kaloryferem.

Mysle ze cena 150 zl bylaby do przelkniecia za taki blok (tym stopniu komplikacji, tzn top z plexy ect - nie taka prosta konstrukcja z 2 rurek na boki).

Jednak ogolnie koncepcja bloku na dysk (tej wielkosci) ma wade ze nie bardzo zmiesci sie to razem z pudelkiem wyciszajacym w 5,25, a druga sprawa to sama zasadnosc chlodzenia dysku. Dysk wstawiony w silentboxa (bez sasiedztwa 2giego) z masa gabek do okola ma w pelni akceptowalne temperatury (40-45).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie, zalatwilem gwintowniki na 1/4" (na krocce oczywiscie) i teraz mam pytanie, czy jest szansa ze bedzie ktos zainteresowany kupnem takiego bloczku jak zrobilem na swoj dysk? w przyszlym tygodniu moglbym juz zaczac prace. ale w gre wchodzi tylko alu

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z tym szlifowaniem nadmiaru cyny to radze byc ostroznym bo mozesz sie dokopac do jakiejs przerwy w "polaczeniu cyny", tak mi sie wydaje.

Masz rację, dlatego uważam ze już wystarczy, usunąłem tylko co większe sople - i pod lakier

post-125281-1161364470_thumb.jpg

jednak starałem się uniknąć właśnie takich słabych punktów "lutowanych na styk" stąd te trzy kałurze z cyny wokół tych rurek przelotowych pod śruby do przykręcenia dysku. Początkowo w projekcie w Cadzie to wszystko się na monitorze trzymało „na styk”, ale w praktyce nie zaryzykowałem gdyż ta blach ma tylko 0.55 mm grubości (można ją ciąć zwykłymi nożyczkami) i wysunąłem trochę rurki i fest to zalałem – a co mi tam, dla spokojnego sumienia.

Masz dostep do lasera :D niezle ale radze napisac do kumpla maila zeby sie wstrzymal z wycinaniem tej skrzynki, w twoim bloku masz krocce wlutowane na stale, jestes pewny ze wcisniesz bloczek w taka skrecona skrzynke? lepiej zamiast odkrecanego topu zrob odkrecany tyl (przeciwna scianka od tej gdzie wystaja krocce), bedziesz mogl wsunac blok z dyskami od tylu ;)

Z tym dostępem do lasera to właśnie nie jest tak hop siup. Zamówiłem u kumpla jeszcze zapinki do bloczków na CPU NB i GPU i to spoko zrobi, ale skrzynka to za duża i musza ją przeprojektować tak aby każda ścianka była osobno - porostu trudności z wyniesieniem. I właśnie teraz skorzystam z Twojej sugestii i zaprojektuję odkręcany tył (chociaż teraz wszystko będzie skręcane).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a sprawdzales juz jak dziala (wydajnosc) ?

Jeszcze nie, w ogóle buduję sobie ten WCet już z rok B-) tak dopadkiem, róznie raz coś kilka dni pod żąd a potem 2 m-ce nic i w sumie na samą myśl że to kiedyś ma działać to aż się zaczynam bać. Bo jak nie wypali :blink: to co ? Także dłubie sobie powoli a czas dział na moją korzyść, bo komputery coraz chłodniejsze to i WC ma coraz większe sznse na sprawdzenie się (tylko gdzie tu sens chłodzić coś co nie jest gorące).

Dobra, ale dość tych zagwostek natury egzystencjalnej.

Czym smarujecie dyski - zwykła pastą silikonową termoprzewodzącą ''H ?

Co zrobić aby dysk jakoś oddawał to ciepło bo jak teraz się przyglądam pod światło to ...huhu, jest prześwit z 0.5mm pomiędzy bokiem a blokiem.

Mam pewien pomysł, jakby, co to pracuję w stolarni i mam dostęp do różnego rodzaju pił. Jakby tak na "formatówkę" założyć ostrą widię i sformatować dysk o te 0.5mm z każdej strony. B-). Oczywiście nie mówię nawet już o aspekcie utraty gwarancji w tym momencie, ale wydaje mi się to bardziej słuszne niż jakieś szlifowanie papierem. Podobno dyski nie są szczelne i podczas takiego szlifowania na sucho (bo nie na mokro) jakieś drobiny mogły by się dostać do środka a tak na pile z wyciągiem załączonym na full poszło by sprawnie i dokładnie. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety tak sa robione "pudelka dyskow", boki nie sa idealnie rowne i maja jakies dziwne grzbiety. moj tez tak ma, ja niczym nie smarowalem, mozesz sprobowac dac taka przekladke jaka stosuja elektronicy do odizolowania radiatora od metalowej obudowy np tranzystora. ale nie wiem czy to cos da. a dysku bym ci nie radzil ruszac, tnac go czy pilujac narazisz go na duze wstrzasy i wibracje. oczywiscie tak mi sie tylko wydaje i mozesz sie tym nie sugerowac bo pewnie znow zaraz ktos wyskoczy z morda i powie ze fantazjuje i zgrywam wszechwiedzacego.

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj w koncu kupilem potrzebny kawalek miedzi na bloczek cascade. wznowilem dzisiaj prace i przedstawiam efekty kilku-godzinnej pracy (standardowo sorry za jakosc fot ;) ):

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

cale szczescie ze tego typu konstrukcja redukuje frezowanie w miedzi do zera :D nie cierpie rezowac miedzi, a juz frezem palcowym to jest horror, za to frezowanie pleksy to jak zabawa plastelina :D najwieksza czesc prac jest juz za mna. musze nagwintowac otwory pod krocce, ponawiercac otwory w miedzi pod jety i sruby no i najwazniejsze, podocinac i powtykac jety (w roli glownej wystepuja patyczki higieniczne ;) ) na koniec jeszcze szlifownie i polerka pleksy. reszta wkrotce. mile widziane komentarze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się fajny bloczek.

Troszke inny niż wiekszośc ludków jest przyzwyczajona ale o to właśnie chodzi - zrobic cos co jest już wymyślone ale zeby inaczej wygladało !

A pomysł z patyczkami jest chyba narazie najlepszym patentem (podziekowanie dla Mechlina).

Jak bedziesz wtykał te patyczki to użyj dwóch kolorowych - zrób w środku swoje logo - literka "C" w jednym kolorze patyczków a sąsiednie w innym kolorze - będzie fajnie wygladało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się fajny bloczek.

Troszke inny niż wiekszośc ludków jest przyzwyczajona ale o to właśnie chodzi - zrobic cos co jest już wymyślone ale zeby inaczej wygladało !

A pomysł z patyczkami jest chyba narazie najlepszym patentem (podziekowanie dla Mechlina).

Jak bedziesz wtykał te patyczki to użyj dwóch kolorowych - zrób w środku swoje logo - literka "C" w jednym kolorze patyczków a sąsiednie w innym kolorze - będzie fajnie wygladało

tak, patyczki higieniczne to byl swietny pomysl, jeszcze raz dzieki Mechl!n ;) zrobil bym to C w innym kolorze ale patyczki mam tylko niebieskie, wiec poki co sobie daruje ten "dodatek"

 

zmień telefon posiadający przynajmniej 2Mpix matrycę

czekam na final & testy

heh, no przydalby sie jakis cyfrak. Jutro bede mial dostep do aparatu wiec po poludniu zarzuce foty w lepszej jakosci. Dzisiaj sporo zrobilem przy bloczku, spod juz jest skonczony. ponawiercalem otwory pod jety wiertlem fi3 ale ze wolalem zeby dno otworow nie bylo w ksztalcie V wiec splaszczylem wiertlo i dzieki temu splaszylem otwory na rownolegle do pow. spodu. Gdybym mial frez palcowy fi3 to nie bylo by problemu i tych kombinacji. doszly tez podfrezowania na oringi pod krocce i pare innych [ciach!]l. a teraz zostala jeszcze najwazniejsza sprawa :) zapinka, nadal nie mam pomyslu, zapinka ma byc pod s939. moze macie jakies pomysly, nie chce zaslaniac calego topu blacha. tak sie teraz zastanawiam co na ten bloczek powie moj aquaszut 300l/h, mam powazne watpliwosci do tego czy bedzie w stanie wytworzyc jakies sensowne cisnienie w tej komorze przed jetami :D ale bedzie zonk jak sie okaze ze sie bedzie "dusil". no nic, niedlugo sie zobaczy. stay tuned

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...