Skocz do zawartości
M4ciek

[recenzja] Toshiba Satellite M100-165

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek kilka słów wstępu...

Toshiba której dotyczy ten tekst jest moim drugim laptopem. Pierwszego już nie posiadam i chyba za słowo komentarza wystarczy tylko takie zdanie: Gericom@Celeron 2.8 :huh:

 

Nad zakupem nowego laptopa i czytaniu tego oraz innych for siedziałem przez 2 miesiące. Wpierw miał to być Aristo Prestige z racji tego, że udało mi się takowego zobaczyć i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością. Seria 700S została jednak zakończona i na tym moja sympatia do Aristo się skończyła. Po paru dniach szukania nie wiadomo czego :( pomyślałem że jednak bardziej opłacalne będzie zakupić coś bardziej markowego (nauczony Gericomem) i skupić się poszukiwaniu wśród tego typu marek. Padło na wybór między Asusem A8JM a Toshibą z serii M100. Oba modele z matrycami 14,1”. Pomyślałem że skoro mam wydać te 5k PLNów to jednak stać mnie na coś mniejszego i że też zmieszczę się w tej kwocie (+/- 5%). Mimo że nauczyłem się nosić 3.5kg 15-calowego klocka wcześniej... i już mi wystarczy ;)

 

Dołączona grafika

 

Jak już wiadomo z tytułu recenzji, w tym pojedynku zwyciężyła Toshiba i to głównie z dwóch powodów: lepsza grafika (GF7300 a X1400) oraz szybszy dysk. Finansowo różnica w moim wypadku wyniosła jakieś 200 zł więcej, ale uważam że warto było (kwota prócz kosztu laptopa zawierała w obu wypadkach uwzględnioną dodatkową kość 512 MB oraz oraz wydłużenie gwarancji w Toshibie do 24 miesięcy).

Wracając do kwestii porównywania grafiki to mimo, że sam nie gram praktycznie (na potwierdzenie tego: w stacjonarnym kompie nigdy nie włożyłem więcej w grafike jak 450PLN), to jednak różnica między tymi kartami w obu laptopach wydawała mi się dość znaczącą… a dodatkowo z góry wiedziałem że musi to być minimum coś pokroju X600, a w Toshibie trafił się X1400 czyli jak wiadomo - jeszcze mocniejszy model.

Skoro już byłem w 100% przekonany że ma to być Toshiba, pozostała kwestia wyboru modelu z serii M100. Padło na środkowy M100-165 (M100-164 posiada zintegrowanego Intela więc odpadał w przedbiegach a model M166 (Core Duo T2500, 100GB, 1GB, X1400) był kuszący i na początku to jego chciałem (mimo że o 1k droższy) ale zrezygnowałem głównie ze względu na to że ma on być dostępny dopiero w 2 tygodniu czerwca 2006, a mnie zależało na czasie (sesja się zbliża :) )

 

No i tak oto stało się, zakupiłem w TRE.pl Toshibę Satellite M100-165, od razu dokupując u nich drugą kość pamięci 512 DDR2@533. Zamówienie za pobraniem, czas oczekiwania bardzo szybki (jak na powszechne trudności w dostępności tego modelu (wykonałem naście telefonów do wielu sklepów i w większości był ale tylko wirtualnie :rolleyes: , nawet Komputronik stwierdzał braki i dostawę w 2-3 tygodnie od zamówienia :mur: ). Całe te trudności wynikały tylko dlatego że seria Satellite M100 jest po prostu nową serią, nie tylko na naszym rynku. B)

Tak więc była środa po południu, zrobiłem zamówienie, w piątek rano był kurier ze sprzętem.

 

Dołączona grafika

 

Ok., wszystko fajnie, w środku bezpiecznie zapakowane i zafoliowane, podobało mi się.

 

Dołączona grafika

 

Pierwsze co się rzuciło w oczy to inna obudowa, tzn. szara klapa. Spodziewałem się koloru fabrycznego, ciemno-zielonego metaliku, a szary kolor w oficjalnym shopie Toshiby to dopłata 30$. no nic, nawet fajniej, ale u nas w polskich ofertach widać było kolor zielony. Pewna niezgodność, ale wyszło na plus, bo szary mniej się rzuca w oczy no i generalnie bardziej laptopowy ten kolor :) W pudle oczywiście prócz samego laptopa także zasilacz, dwie płyty (typu Recovery) – jedna z systemem a druga to Express Media Player. Do tego parę ulotek, instrukcja obsługi (w języku polskim) kabel modemowy i… kostka-przejściówka do starego typu gniazdek telefonicznych! (mogli dać już prędzej jakiś kabel RJ45 ;) )

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Specyfikacja producenta.

 

Laptop: Toshiba Satellite M100-165

Procesor: Intel Core Duo T2300 1,66 GHz 2 MB Cache

HDD: Toshiba MK8032GSX 5400rpm 80GB (zmierzone 74,53GB)

Pamięć: 512 MB DDR2@533 Hyundai’a (+ druga dokupiona kość, ten sam typ)

Ilość banków pamięci: 2 (wolnych już 0)

Częstotliwość szyny FSB: 667 MHz

LCD: 14,1”, TruBrite WXGA TFT, 1280x800

Maksymalna rozdzielczość karty: 2048x1536

Typ karty graficznej: ATI Mobility Radeon X1400

Pamięć karty graficznej: 256 MB VRAM + do 256 MB DDR2 RAM typu DDR2

Karta dźwiękowa: Realtek, głośniki Harman Kardon

Napędy wbudowane: DVD Super Multi drive DL (DVD-RAM, DVD+/-R/DVD+/-RW)

Typ gniazd PCMCIA: 1 x PC Card Slot type II

Totuch Pad: Alps

Bateria: Toshiba, Li-Ion, 6 cell, 4000mAh

Złącza: 15-stykowe D-Sub, 1x FireWire (IEEE1394), 4 x USB 2.0, RJ-11, RJ-45, TV-out, mic, wyj.słuchawkowe, zasilanie

LAN: 1x10/100BaseTX FastEthernet (RJ45)

Modem: 56K V.90 (V.92 ready)

WiFi: IEEE 802.11a/b/g

Czytnik kart pamięci:

# MemoryStick

# MemoryStick Pro

# MultiMedia Card

# SecureDigital Card

# xD-Picture Card

 

Dołączone oprogramowanie:

# Connectivity Doctor

# InterVideo WinDVD Creator 2 Platinum

# Microsoft Office OneNote 2003

# Norton Internet Security 2006 (zawiera bezpłatne aktualizacje w ciągu 90 dni)

# On-line user and modem manual

# Sonic RecordNow

# Toshiba ConfigFree

# Toshiba utilities and drivers

# Windows XP Home PL

 

Głębokość: 242 mm

Szerokość: 343 mm

Wysokość: Od 29,8 mm do 38 mm

Masa brutto: 2,2 kg

 

Dołączona grafika

 

Budowa i ogólne wykonanie. Od Toshiby wymagałem wiele (nie miałem za dużego kontaktu wcześniej z tymi laptopami, za wyjątkiem „macania” w sklepie dla idiotów) i muszę przyznać że się nie zawiodłem. Laptop jest mały, lekki, wreszcie mieści się w standardowej torbie na laptopa (Gericom mi się ledwo mieścił).

Klapa bardzo sztywna, dobrze się trzyma, nie czuć tak zwanego powietrza między matrycą a plastikiem. To dobrze. To samo zresztą tyczy się dolnej części laptopa, wszystko ładnie spasowane, nic nie odstaje. Plastik wydaje się być dobrej jakości, mam nadzieję że nie będzie podatny na zarysowania :)

 

Spód obudowy – wszystko jak w porządnym laptopie czyli modularna budowa :) Szybkie wyjęcie baterii, wymiana RAMu czy dysku twardego nie będzie kłopotem. Powiecie, że nie ma tutaj powodów do zachwytu, ale nie mieliście Gericoma ;)

 

Dołączona grafika

 

Z przodu: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, potencjometr głośności i włącznik karty WiFi. Dodatkowo aż 5 wygodnych diod sygnalizacyjnych: zasilacz, zasilanie, bateria, dysk i karta pamięci.

Po prawej: napęd DVD-RW (tacka) i dwa porty USB. Z tyłu standardowo: modem, RJ45, zasilanie i jeden Uesbek ;) – w sam raz na mysz. Lewa strona to złącze D-SUB, wylot powietrza, USB, S-Video, firewire, Express Card i czytnik kart 5 in 1.

Słowem wszystko logicznie i na swoim miejscu.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Sterowanie. Nie powiem nic nowego stwierdzając że touchpad jest w pełni konfigurowalny i chyba niczym nie odbiegający od innych modeli tej firmy – dlatego że oprogramowanie jest jednakowe. Gramatura pod palcem bez zarzutu ;) Klawisze funkcyjne, zastępujące lewy i prawy przycisk myszy – są cichusieńkie i bardzo miękko „wchodzą” – duży plus. Dodatkowe klawisze nad klawiaturą – ot po prostu 6 przycisków od sterowania multimediami (z doświadczenia rzadko korzystam z takowych) ale z ciekawości muszę przetestować Express Media Player Recovery CD dostarczony z laptopem – być może (tego jeszcze nie wiem) da się odtwarzać DVD bez uruchamiania systemu.

 

Dołączona grafika

 

Sama klawiatura – przyjazna w użyciu, stuknięcie do jakiego jestem przyzwyczajony ze stacjonarnego Logitecha Flat-X. Głośność tylko ciutkę większa ale mnie to zupełnie nie przeszkadza. Oczywiście dodatkowo jeden klawisz-mydełko ;) do skonfigurowania, dobrze jednak że umieszczony troszkę dalej od spacji jak to widziałem bodajże w serii M70. To do czego nie mogę się jeszcze przyzwyczaić to ustawienie Delete’a, gdyż jest na samej górze. Może i tak ma większość lapów, ale mam przyzwyczajenie do tego, że DEL jest blisko kursorów (tak miałem w poprzednim sprzęcie a i stacjonarny układ klawiatury ma ten przycisk bardziej „pod ręką”). Pewnie kwestia czasu…

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Wydajność i chłodzenie. Laptopa mam ledwo 2 dni więc nie za dużo mogę powiedzieć o nim. Procesor Core Duo, z najsłabszym ale wystarczającym zegarem 1.66GHz. Do tego 1GB pamięci operacyjnej. Nic się nie zatyka, nawet przy odpalonym Photoshopie i parunastu innych programach (jeszcze muszę zobaczyć jak wygląda praca przy Gordian Knocie hehe).

Wynik Super PI – 07:04 minuty, więc bardzo przyzwoity (mój stacjonarny z sygnaturki miał pół minuty więcej). Oczywiście nic nie kręcone.

Dołączona grafika

Co do wiatraka, to jest bardzo cichy, pracuje kulturalnie, można wyodrębnić kilka stopni prędkości i zupełnie nie przeszkadza w pracy. Minus jest taki że włącza się bardzo często, ale na krótko, a jak się lapa dobrze rozgrzeje i ustawi w Toshiba Power Saver stałą, maksymalną prędkość procesora, to wiatrak będzie się kręcić non-stop, ale na malutkich obrotach.

Minusem, jak dla mnie jest brak możliwości monitorowania aktualnej temperatury procesora :( Informację taką wyświetla tylko HWiNFO32 1.61 w opcji SENSORS (wtedy sprawdziłem, że w zależności od trybu pracy temperatura waha się w granicach 43-54C – najczęściej w granicach 50C wiatrak się załączał i wyłączał kiedy temperatura spadła do ok. 46C)

Jednak dla mnie to minus, gdyż żaden inny, powszechniejszy program nie podaje tej temperatury! (ani Everest (wersja Ultimate też), ani NHC) i w sumie nie wiem gdzie tkwi przyczyna…

 

Dysk. Wydaje mi się, że jest dość wydajny: TOSHIBA na złączu SATA, 5400rpm, pojemność 80GB (model MK8032GSX, 74,53GB). Nawet podczas intensywnej pracy z plikami gdzie użycie dysku jest większe, nie zauważyłem efektu wąskiego gardła. No i bardzo cichy. Minusem niewątpliwym jest (tak mi się wydaje) jego temperatura: 46-51 stopni.

 

Dołączona grafika

 

Matryca. Hmmm, technologia TruBrite poprawia jakość (ostrość) obrazu. Niektórzy są przeciwni tym wszystkim lusterkom, mnie ono nie przeszkadza. A tak szczerze to przy wyborze laptopa nie zwracałem zupełnie na to uwagi. Obie opcje z lustrem i bez mają swoje zalety i wady jak i zwolenników jak i przeciwników. Jasność mi odpowiada, odwzorowanie kolorów dużo lepsze niż w poprzedniku :) do kątów nie mam zastrzeżeń, szczególnie tych bocznych :P a na pionowe praktycznie nie zwróciłem uwagi - nie ma specjalnie dla mnie znaczenia bo i tak od zawsze jestem przyzwyczajony do patrzenia na ekran pod kątem 90 stopni ;)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Grafika. Tutaj chyba będę miał najmniej do napisania ;) bo po prostu mało gram. Dlatego X1400 ze specyfikacji wiedziałem że będzie mi wystarczać (tak jak GF6600 mi wystarcza w stacjonarnym). No i duża niespodzianka, na plus tej karty. Zrobiony test w 3Dmarku05 na standardowych sterownikach dostarczonych już z kompem: 2214 punktów. (a spodziewałem się czegoś w granicach 1800-2000). Ale i tak pewnie w nic innego jak w jakiś Football Manager, może czasami PES5 (z kumplami na wykładzie), ewentualnie gierka pokroju AoE 3 czy Civ 4. I te gry tutaj wymienione, chodzą płynnie.

Podczas pracy na baterii NHC wskazuje dzięki Ati PowerPlay na rdzeniu 391.5MHz, pamięć na 252MHz – nie mam pojęcia czy da się zejść niżej. Standardowo przy zasilaniu z sieci, te wartości mają się następująco: 438,75MHz i 279MHz.

 

Dołączona grafika

 

Głośniki. Nim także poświęcony mały akapit tej recenzji :) Toshiba M100-165 wyposażona jest bowiem w model Harman/Kardon (w sklepie Toshiby dopłata 30$)

Nie oferują może super przestrzennego dźwięku, ale pewną namiastkę tego, czego w innych laptopach jeszcze nie słyszałem (do tego dochodzi soft od Toshiby). No i przede wszystkim pozwalają na bardzo głośne, jak na głośniczki laptopowe, odtwarzanie.

 

Dołączona grafika

 

Napęd. Matshita DVD-RAM UJ-841S. W ciągu krótkiego czasu użytkowania ograniczyłem się do sprawdzenia nagrywania płyt DVD+R i –R oraz CD-R i CD-RW oraz odczytach (kopiowaniu) różnych danych z kilku płytek DVD. Wszystko szybko i bez zarzutów. Jedna płytka z którą mój LG w normalnym kompie miał problemy – odczytana bez zająknięcia. Głośność w standardzie, ale nic nie chrobocze, nie stuka.

 

Dołączona grafika

 

Bateria i zasilanie. Zapewne czekaliście na informacje. Tutaj chyba jeden z większych minusów tego laptopa: tą recenzję piszę na tym laptopie, odpalony Word ;) ściemniony obraz, procesor non stop na 1GHz, odpalony browser, antywir w tle. Czas pracy w takiej konfiguracji przy całkowicie naładowanej baterii to 2h10 minut (od startu komputera na w pełni naładowanej baterii do osiągnięcia 10% pojemności) Uważam że niezbyt dużo jak na jednostkę 14”. No ale bateria w tym modelu ma pojemność 4000mAh. Mam też nadzieję że jeszcze się nie uformowała, ale i tak ten czas, jeśli nawet to się nie wydłuży zbytnio. Być może da się jeszcze bardziej oszczędzić energię, jednak za bardzo nie wiem jak (Ati PowerPlay mam aktywne w NHC) ale pewnie procek niżej jak 1GHz to nie zejdzie (minimalne napięcie 0.95V przy mnożniku 6x wg. NHC).

Zasilacz Toshiby (nie LiteOn, jak to podobno bywa przy niektórych modelach), grzeje się, ale nie tak żeby parzył :) Dość małe wymiary (12cm dł, 5cm szer, 2,5cm grub.) i relatywnie lekki (nie ważyłem :P (jeszcze) )

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Czego jeszcze nie przetestowałem ? chyba tylko wbudowanej karty WiFi (w standardzie A/B/G) – pewnie będę miał okazję dopiero za kilka dni, na uczelni.

 

Na zakończenie…

Zalety:

+ jakość wykonania

+ szybki dysk

+ ciche chłodzenie

+ zaskakująco wydajna karta graf. (subiektywnie)

+ dobrej jakości głośniczki

 

Neutralnie:

- praktycznie ciągle działające (mimo że ciche) chłodzenie

- nagrzewający się dysk

- słabe możliwości underclockingu (chociaż mam nadzieję że się nie znam)

 

Wady:

- słaba bateria

- praktycznie brak możliwości monitorowania temperatury CPU

 

POZOSTAŁE FOTKI:

Dołączona grafika

 

chętnie odpowiem na wszelkie pytania :)

Edytowane przez M4ciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze opisane.

Speed Fan 4.28 powinien Ci pokazywać tem. procesora i dysku w treju.

Pewnie córka kupi ten model z względu na gabaryt i wagę.

Na jakim chipsecie jest karta WiFi (Atheros czy RaLink).

Przyjemnego użytkowania. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny sprzecik, na razie nie widze zdjec bo jestem na dzialce i mam polaczenie przez komorke, ale nadrobie zaleglosci ASAP. Jednak to co mi sie rzuca w oczy to dwie sprawy : bateria i dysk. Jak na 14", 2:10 minut to brzmi prawie jak nieporozumienie, tej wielkosci lapki powinny pracowac conajmniej 2:45-3:00. Takze Toshiba nie popisala sie tutaj, mogli dac bardziej pojemna bateryjke. A druga sprawa to dysk : jakos dziwnie cieply. 5400, ale 46 stopnie to ja mam w najwiekszym stresie, niby 4200 ale i tak uwazam ze cos za goraco. Poza tym elegancja :D, dodaje do spisu.

Edytowane przez maSTHa212

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Speed Fan 4.28 powinien Ci pokazywać tem. procesora i dysku w treju. [...]

Na jakim chipsecie jest karta WiFi (Atheros czy RaLink).

zainstalowany i niestety informacji brak:

2143252[/snapback]

jaka cena ?
5044PLN już z dodatowym RAMem + koszt rozszerzenia gwarancji (dodatkowe 183PLN)

 

Szkoda ze we/wy audio z przodu.

M4ciek sprawdzales co jest pod klapkami od spodu ?

Czy ten model ma gnazdo replikatora portow ?

- audio z przodu mi nie przeszkadza, a nawet bardziej pasuje niż z boku (kabel od słuchawek nie kłóci się z myszką ;) )\

- co do klapek to nie sprawdzałem (nie mam takiej potrzeby a i małego krzyżaka brak akurat w domu, ale pewnie najdzie mnie ciekawość w tygodniu wtedy podzielę się efektami)

- gniazda replikatora portów brak

Edytowane przez M4ciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plus za fotki ekranu pod roznymi katami, bo tego zwykle brakuje w reckach.

 

Co do czasu pracy na bateriach - gdybym szukal 14ki to tez uwazam, ze przy takich mobilnych gabarytach czas pracy jak najwyzszy bylby priorytetem. Ewentualnie jakies 2 baterie, zeby to wiecej niz te pare h pociagnelo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, ostatnio sprzedawalem podobnego notebooka tylko, ze acera, w zasadzie wyposazenie identyczne .... i? bateria tez trzyma krotko. Ja winie ATI. Asus z taka sama bateria, 15,4" itd ale z GeForcem 7300 wytrzymal prawie 3g grania w sturmovika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj programu MobileMeter

2143496[/snapback]

A czy mógłbyś przetestować procka na super pi 16M?jeśli tak to podaj wynik
15m22s [screen chętnym na priv]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nadal nic z tego :( ten MobileMeter w zakładce ACPI temperature ma wszystko nieaktywne, żadnej opcji nie można wybrać sobie...

 

15m22s [screen chętnym na priv]

 

no to jakas lipa....moze nie masz czujnika temperatury i stad te problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jakas lipa....moze nie masz czujnika temperatury i stad te problemy

no tak, ale jeden z programow HWiNFO32 to podaje, tyle że bardzo nieprzystępnie (i nawet jeśli jest to inna temp. niż procka (chociaż podaje to pod nazwą Core Thermal Sensor) to na pewno nie jest to temp. dysku bo zbyt często się zmienia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO ja tu czegos nie rozumie!! TOSHIBA, najnowsyz procesor, a tylko ~2h pracy na bateri, ja mam celerona M 1,5 M370 a trzyma 3,30min przy max rozjasnionej matrycy! internet, office, gg, taki standard biurowy. Moze mi to ktos wytlumaczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO ja tu czegos nie rozumie!! TOSHIBA, najnowsyz procesor, a tylko ~2h pracy na bateri, ja mam celerona M 1,5 M370 a trzyma 3,30min przy max rozjasnionej matrycy! internet, office, gg, taki standard biurowy. Moze mi to ktos wytlumaczy?

jaką baterię ma Twój lapek ? tzn. jaka pojemność :) bo od tego dużo zależy... swoją drogą to Core Duo jest mniej energo-oszczędne od Sonomy (niestety)

 

zrobiłem już update BIOSu w tej Toshibie, do wersji 1.70, ale nic się nie zmieniło tak jakoś odczuwalnie :P zrobiłem to głównie z powodu takiego punktu: "Added a CMT CPU thermal fan trip point." ale mimo znajomości angielskiego nie za bardzo wiem co to ;)

Edytowane przez M4ciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie! Z tego co czytałem to Core Duo dłuzej pracuje na bateriach od Sonomy. W jednym z testów na anandtechu było i minimalnie lepsze chyba było core duo. Tak wiec to chyba wina słabszej bataeri albo coz takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A korzystasz może z jakiegoś urządzenia pod USB 2.0? Jakiś już czas temu zauważono, że laptopy z procesorem Core Duo mogą dużo szybciej zużywać baterię, jeśli podłączy się do nich urządzenie USB 2.0

Jak się nie myle, to Microsoft udostępnił już stosowną łatke naprawiającą ten problem.

Albo po prostu mała pojemność baterii jest odpowiedzialna, za tak krótką prace...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką baterię ma Twój lapek ? tzn. jaka pojemność :) bo od tego dużo zależy... swoją drogą to Core Duo jest mniej energo-oszczędne od Sonomy (niestety)

 

zrobiłem już update BIOSu w tej Toshibie, do wersji 1.70, ale nic się nie zmieniło tak jakoś odczuwalnie :P zrobiłem to głównie z powodu takiego punktu: "Added a CMT CPU thermal fan trip point." ale mimo znajomości angielskiego nie za bardzo wiem co to ;)

mam taka sama batera jak Ty!

ale zauwazylem cos, ostatnio moj znajomy kupil sobie jakas tam Toshibe TECRA, z centrino 1,8 i na batera max 2h, przy minimalnym obciazeniu! moze cos z Toshiba jest nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taka sama batera jak Ty!

ale zauwazylem cos, ostatnio moj znajomy kupil sobie jakas tam Toshibe TECRA, z centrino 1,8 i na batera max 2h, przy minimalnym obciazeniu! moze cos z Toshiba jest nie tak?

zapytaj sie go jaka ma dokladnie baterie i jaka to TECRA (model) ? :)

 

Jak się nie myle, to Microsoft udostępnił już stosowną łatke naprawiającą ten problem.

mam tą łatkę zainstalowaną, sam ją nawet tutaj zuploadowałem :) a komp wytrzymał 2h30 minut bez użycia żadnych urządzeń USB (nawet myszki) przy max ściemnionej matrycy (dobrze ze i tak jej jasnosc jest wtedy bardzo duza ;) ) - piszac w Wordzie ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytaj sie go jaka ma dokladnie baterie i jaka to TECRA (model) ? :)

mam tą łatkę zainstalowaną, sam ją nawet tutaj zuploadowałem :) a komp wytrzymał 2h30 minut bez użycia żadnych urządzeń USB (nawet myszki) przy max ściemnionej matrycy (dobrze ze i tak jej jasnosc jest wtedy bardzo duza ;) ) - piszac w Wordzie ;P

TECRA A4

 

jak bede mial z nim kontakt zapytam o baterie. pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to możliwe, że przyczyną tak słabego czasu pracy na baterii jest karta graficzna?

Napisałeś, że ten czas to 2h 10min co zgadza się ze stroną producenta: Maksymalny czas pracy : do 2,00 godz. (link)

 

Satellite M100-164 (czyli ta o "numerek" niższa) ma dysk 60GB zamiast 80GB (co chyba nie jest takie ważne dla energożerności) ORAZ o wiele słabszą kartę: zintegrowany intel 128MB zamiast Radka 512MB. Na stronce Toshiby jest napisane, że wyciąga 4,16 h na baterii (link)

 

Dla mnie to byłoby dziwne, żeby karta mogła pożreć 2h - już szybciej jest błąd w opisie M100-164... ktoś wie może ile 164 wyciąga rzeczywiście na baterii? W sumie pytam bo też się zastanawiam nad zakupem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz jak zachowuje sie lap gdy chodzi np 8-10h - jak np zostawisz go na noc wlaczonego pod download;-) - jak temperatura procka i dysku w takim przypadku? Znacznie sie powieksza? Stoi w miejscu?

 

I podobne pytanie tyle ze sytuacja dotyczy 8godzinnego uzytkowania lapa (dajmy na to 2 godziny piszesz cos na laptopie, 2 godziny przegladac purepc, a 4 godziny grasz w PES'a z kumplami ) - jak ta Toshiba "wyglada" po takiej 8 godzinnej przygodzie?

 

Temat bateria.. no faktycznie zalamka... Myslalem ze tu model m100-165 zdecydowanie przewyzszy a100-234 jezlei chodzi o baterie... niestety mylilem sie... Myslalem ze to bedzie atut 14" M... niestety... a szkoda;/

Ciekawa ile zapasowa bateria kosztuje... Moze przy zakupie wszystkiego beda jakies rabaty wiesz cos o tym ?

Odnosnie koloru - orientujesz sie moze czy mozna kupic w PL "nie szara" toshibe? Tak btw. to skoro w sklepie sa fotki z niebieskimi obudowami to takie powinni wysylac, niesadzisz? Nie interweniowales w tej sprawie?

 

pozdrawiam

Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz jak zachowuje sie lap gdy chodzi np 8-10h - jak np zostawisz go na noc wlaczonego pod download;-) - jak temperatura procka i dysku w takim przypadku? Znacznie sie powieksza? Stoi w miejscu?

 

lap nie mial okazji pracowac przez taki czas [na noc go nie zostawiam], mam kompa stacjonarnego a laptop dziala praktycznie tylko jak jestem na uczelni :) temperatura procka przy dluzszej pracy nie przekracza 55C (biurowa) a przynajmniej jak patrzylem co jakis czas bo nie chce mi sie wlaczac zawsze do tego aplikacji zeby to monitorowac :P dysk doszedl przy defragmentacji do 55C rowniez, ale przy pracy generalnie biurowej temperatura utrzymuje sie na poziomie 47-49C

 

I podobne pytanie tyle ze sytuacja dotyczy 8godzinnego uzytkowania lapa (dajmy na to 2 godziny piszesz cos na laptopie, 2 godziny przegladac purepc, a 4 godziny grasz w PES'a z kumplami ) - jak ta Toshiba "wyglada" po takiej 8 godzinnej przygodzie?

 

kwestia wlaczenia gry - wiatrak zaczal dmuchac jednakowo, non-stop ale nie przeszkadza w glosnosci - tyle ze cieplo grzeje mocno na lewa reke ;)

 

Ciekawa ile zapasowa bateria kosztuje... Moze przy zakupie wszystkiego beda jakies rabaty wiesz cos o tym ?

119 funtow a u nas widzialem ze od 550 do 720 PLN na rabaty nie licz, to Polska jest :P

pojemnosc ponad 2x taka jak ta standardowa (4000mAh a 8600mAh)

Odnosnie koloru - orientujesz sie moze czy mozna kupic w PL "nie szara" toshibe? Tak btw. to skoro w sklepie sa fotki z niebieskimi obudowami to takie powinni wysylac, niesadzisz? Nie interweniowales w tej sprawie?

 

ja sie spodziewalem z klapa zielonkawa (cos jak turkus a nie niebieski), dostalem szara i w sumie lepiej; co do koloru to mysle ze szarosc to standard w przypadku toshiba-europe, ale zawsze mozesz sobie podzwonic po sklepach i sie zapytac :P

dla mnie generalnie kolor mial najmniejsze znaczenie w wyborze sprzetu...

 

ps: nie wiem co jest, ale cytowanie jest spier....

Edytowane przez M4ciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwestia wlaczenia gry - wiatrak zaczal dmuchac jednakowo, non-stop ale nie przeszkadza w glosnosci - tyle ze cieplo grzeje mocno na lewa reke ;)

 

Hmm nie wiem czy sie smiac z Toba czy plakac..;-))

Napisz mi np po 3-4godzinnym mitingu z graniem jak wygladaja temperatury hdd i cpu?

Wypytuje tak o te temperatury i chlodzenia bo kurcze jest to dla mnie priorytet i niechcialbym miec w pokoju po kilku godzinach uzytkowania laptopa rzeznie;] i "dyskoteke" gdzie wszystko huczy i wszystko slychac (oczywiscie mowie to z przesada i wyolbrzymieniem sytuacji) aczkolwiek fakt faktem glosne dzialanie w moim przypadku odpada.

 

P.s. A ile zaplaciles za dodatkowy ram??? Bo w sumie jak tak sobie licze to nie wiem czy nie bedzie dla mnie lepiej troche dolozyc i kupic model 166 z lepszym prockiem i juz wiekszym ramem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz mi np po 3-4godzinnym mitingu z graniem jak wygladaja temperatury hdd i cpu?

Wypytuje tak o te temperatury i chlodzenia bo kurcze jest to dla mnie priorytet i niechcialbym miec w pokoju po kilku godzinach uzytkowania laptopa rzeznie;] i "dyskoteke" gdzie wszystko huczy i wszystko slychac (oczywiscie mowie to z przesada i wyolbrzymieniem sytuacji) aczkolwiek fakt faktem glosne dzialanie w moim przypadku odpada.

człowieku...podałem Ci max temperatury jakie osiągnąłem przy pracy biurowej, a dokładnie dla dysku była to defragmentacja i raz zapuszczony HD Tune - doszło do 55C i ni więcej, chociaż to i tak dużo, a procek przy zapuszczonym ripowaniu dvd byl praktycznie w stalej temperaturze - 56C [non-stop krecacy sie wiatrak] - nie monitoruje ciagle temperatury, nie ma to dla mnie znaczenia... [tym bardziej ze po lekturze tego watku wiesz ze w tym modelu jak i w wielu Toshibachsa problemy z odczytem temp.CPU - tylko jeden soft to pokazuje]

 

wiatrak wlacza sie dosc czesto [to juz pisalem w recenzji <_< ] i w zaleznosci od pracy - na roznych obrotach, duzo tez zalezy od ustawien softu Toshiba Power Saver. Mnie w kazdym razie jego glosnosc nie przeszkadza w zaden sposob, a moje ucho ;) wykrywa obecnosc wiatraka tylko w przypadku calkowitej ciszy wokolo. Wnioski wyciagnij sam

 

niezaleznie od czasu pracy ciepelko w pewnym czasie korzystania jest dosc znaczace - dla mankutow model raczej niewskazany :P

 

jesli jestes takim pedantem pod wzgledem glosnosci to radze wpierw zobaczyc sprzet na zywo, a i powtorze sie: CPU sobie tak wygodnie (wygodnie = np.Everestem) nie pomonitorujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b.dobra recka i fajny laptop, tylko duze gabaryty i cena

pozdrawiam

duże gabaryty? zgodzę się jeśli lubujesz się w 12"-stkach :) a cena - może i biorąc pod uwagę sumę, to nie jest mało, ale weź ceny laptopów z Core Duo i matrycą właśnie 14" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualizacja dla tych co moze jeszcze to kiedys przeczytaja :)

 

odczyt temperatury procka juz jest wygodnie normalny ;)

rozwiazanie: Everest Ultimate 2006 3.00 lub nowszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...