Skocz do zawartości
Gość lipa_ml

Mandriva 2006 Free

Rekomendowane odpowiedzi

Gość lipa_ml

wiem ze to laickie pytanie ale pierwszy raz instaluje ten system i mam pytanie po zainstalowaniu chce sobie odpalic mendrive i pyta mnie w trybie graficznym o login i hasło po wpisakiu wystakuje jkas linijka tekstu typu lipa@localhost$ i stoi co mam zrobic zeby sie uruchomił linux?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lipa_ml

Jak jest "lipa@localhost$" to znaczy ze juz sie uruchomił i jestes zalogowany.

no a jak uruchomic w trybie graficznym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość lipa_ml

no i mam problem bo sie nie chce uruchomic wyskakuje jakis komunikat fatal error no screen found podejrzewam ze nie wykrywa karty mam radeona x550 pci express trzeba jakos zainstalowac stery czy co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpisz w konsoli:

su

 

Wyskoczy monit o hasło admina. Wklep je, a następnie wpisz:

xorgcfg -textmode

 

Tam w miare intuicyjnie sie konfiguruje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie szykuję się do instalacji Mandrivy 2006 Free DVD i mam tylko pytanie czy jest w miarę bezproblemowa. Tzn głównie chodzi mi o bootloader (czy obsługuje SCSI) i czy modem Thomson SpeedTouch USB zagra też bez większych komplikacji. Właśnie troche pogooglowałem i wyczytałem że ludzie mają problemy z szybkością netu itp

 

Aha i jeszcze jedno dość istotne - będę go instalował NA Ubuntu i czy nie pokitra się jego bootloader z tym który już jest (Grub) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Qroń

Słuchajcie mam takie pytanko. Ostatnio zainstalowałem Mandrivę (to drugi Linux w mej karierze, ale pierwszym był Knoppix bootowany z płyty).

 

Otóż jak odpalam kompa to wywala mi który system chce bootować. Na wybór mam 10sec, jak nie wybiore to odpala Mandrivę (no luuuz, normalne), ale jest jakiś sposób żeby jako pierwszy do wyboru był Windows?? Linuxa raczej rzadko używam (póki co, bo jeszcze nie zainstalowałem neostrady),a czasem się zapominam i nie siedze w patrzony w ekran kiedy mi się pojawi możliwość wyboru systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w końcu zainstalowałem Mandrivę (wersja DVD Free) ale coś ewidentnie poszło nie tak i jutro pewnie przeinstaluję ją. Pierwsze to sterowniki do karty graf. Mam Radeona GeCube 9550XT rev.2.1 i chyba te które sobie Mandriva wybrała coś nie za bardzo spasiły bo KDE raczej nie powinno mieć jaskrawo zielonkawych kolorów :lol2: Więc jakie mam zainstalować ?

Drugie to pakiety , nie wiedzieć czemu jak chciałem zainstalować pakiet ppp to Mandriva otwierała mój napęd CD , a Linuxa mam nagranego na płycie DVD. Mało tego. Jakoś sobie poradziłem z tym żeby nie otwierał CD tylko DVD ale z kolei nie chce tej płyty rozpoznać jako "Instalation DVD ...." czyli ja mu daje płytę a on za chwilę oddaje mi tą płytę i pisze że mam dać poprawną płytę :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w końcu zainstalowałem Mandrivę (wersja DVD Free) ale coś ewidentnie poszło nie tak

Mandriva wersja free jest ewidentnie nie tak ;) Takie były w każdym razie moje z nią doswiadczenia.

No ale próbuj :)

 

Z tego co pamietam do był tam (w mandrejku/drivie) taki drak-śmak co sie nazywał menedżer nosników oprogramowania (lub jakaś podbna, mądrobrzmiaca nazwa) i tam się grzebało, i scieżki do nosników ustawiało, żeby było lepiej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką polecasz wersję Madrivy/Mandrake'a (oczywiście coś z tych najnowszych) ? Mam tą bo tylko tą znalazłem w wersji multilanguage bo jeśli jest możliwość to wolę po polsku chociaż przeżyje jak będzie po "ingliszu" :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojejku, bylo juz 3447608,47656 razy na forum o tym. Poczytaj FAQ, google, cokolwiek...

 

 

A co do mandrivy to podobno są ludzie zadowoleni z niej :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o to jaką dystrybucję (chociaż tak to zabrzmiało) w stylu (Mandrake, SuSe, Knopix itd) tylko jaką dokładnie wersję Mandrivy 2006 , ale nic tam , ściągam właśnie wersję PowerPack i586 i zobaczymy jak sie prezentuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mam zainstalowaną Mandrivę 2006 PowerPack i586 (chociaż w samym systemie w konfiguracji widzę "i686") no i znów jest podobna sprawa. Pulpit w kolorze jaskrawo zielonym :mur: zostające ślady po kursorze :mur: pasek na fioletowo :mur: ...... czy tak miało być ? Chyba nie. Czy jest to odpowiednia wersja na mój konfig (sygnaturka) ? Chyba zastanowię się nad Suse ...... do czego to jest ... hmm .... podobne ? Jak do tychczas miałem styczność tylko z Mandrake'ami i Ubuntu i one najbardziej mi pasują ale szukam czegoś bardziej funkcjonalnego i niezawodnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż sekcję "Device" z xorg.conf, zapewne masz problem ze sterownikami do karty graficznej.

 

[EDIT]

Tutaj znajdziesz opis instalacji sterowników ati

Edytowane przez Qrak69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w SuSe też trzeba tak instalować sterowniki do Radeonów ? Próbowałem na tej Mandrivie i żaden sposób nic nie daje. Co bym nie wpisał zawsze zwraca mi jakiś błąd. Chociażby to - trzeba klepnąć to

rpm -Uh –force fglrx***i386.rpm ale dostaję komunikat że instrukcja -force jest nie rozpoznawalna <_< Dokładnie to samo z instrukcją -nodeps Pozatym próbując updatować xorga do wersji finalnej (drugi post z w/w linka) i trzeba kilka pakietów zainstalować .... OK .... próbuje pierwszy libxorg-x11-6.9.0... ..... Error że coś tam go wymaga ..... geeeez o co tutaj chodzi :mad:

 

 

A co do xorg.conf to sekcja Device wygląda tak :

Identifier "device1"VendorName "ATI"BoardName "ATI Radeon (fglrx)"Driver "fglrx"Option "DPMS"Option "FSAAMSPosY1" "0.000000"Option "StereoSyncEnable" "1"# === disable PnP Monitor ===#Option "NoDDC"Option "FSAAMSPosX5" "0.000000"Option "FSAAMSPosX4" "0.000000"Option "FSAAMSPosX2" "0.000000"Option "FSAAMSPosX4" "0.000000"Option "FSAAMSPosX0" "0.000000"Option "FSAADisableGamma" "no"# === Video Overlay for the Xv extension ===Option "VideoOverlay" "on"Option "ForceGenericCPU" "no"Option "GammaCorrectionII" "0x0000000"Option "VRefresh2" "unspecified"Option "FSAAMSPosY5" "0.000000"Option "CenterMode" "off"Option "IgnoreEDID" "off"# === OpenGL Overlay ===# Note: When OpenGL Overlay is enabled, Video Overlay# will be disabled automaticallyOption "OpenGLOverlay" "off"Option "FSAACustomizeMSPos" "no"# === FSAA ===Option "FSAAScale" "1"# === FireGL DDX driver module specific settings ===# === Screen Management ===Option "DesktopSetup" "0x0000000"Option "HSync2" "unspecified"Option "TVHStartAdj" "0"Option "FSAAMSPosX0" "0.000000"Option "no_dri" "no"Option "GammaCorrectionI" "0x0000000"Option "FSAAMSPosX1" "0.000000"Option "UseIntegralAGPGART" "no"Option "BlockSignalsOnLock" "on"Option "MonitorLayout" "AUTO, AUTO"# ===disable/enable XAA/DRI ===Option "no_accel" "no"# === Misc Options ===Option "UseFastTLS" "0"Option "FSAAMSPosY3" "0.000000"# === OpenGL specific profiles/settings ===Option "Capabilities" "0x0000000"Option "TVStandard" "NTSC-M"Option "TVVPosAdj" "0"Option "TVColorAdj" "0"Option "FSAAMAPosY2" "0.000000"# === TV-out Management ===Option "NoTV" "yes"Option "TVHSizeAdj" "0"Option "TVHPosAdj" "0"Option "ScreenOverlap" "0"# === QBS Support ===Option "Stereo" "off"Option "FSAAMSPosX3" "0.000000"Option "TVVSizeAdj" "0"EndSection

 

Jeszcze mały szczegół. Spróbowałem to zrobić na normalnie odpalonym Linuxie (bo wcześniej robiłem bez x-ów) i próba zainstalowania pakietu xorg-x11-6.9.0.... daje odpowiedź że inny pakiet libexpat.so.1 musi zostać usunięty ..... OK .... próbuje go usunąć i po chwili dostaje komunikat że wraz z nim muszą polecieć takie pakiety : i tutaj jest cała litania (chyba z pół Linuxa) i chyba raczej nie o to chodzi :mur:

Edytowane przez unreality

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ubuntu w porówaniu do Mandrivy czy Susla albo Aurox: jest wydajniejszy, prostrszy bardziej przejżysty ,linux ktory ma przepieknego apt no i calkowicie za darmo!!!!

Próbowałem ..... nie dla mnie. Praktycznie nimożliwa instalacja modemu SpeedTouch i brak obsługi kart SCSI/RAID , w moim przypadku całkowicie eliminuje dystrybucję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...